הנדסה ביו-רפואית/ביו-טכנלוגית

הנדסה ביו-רפואית/ביו-טכנלוגית

שלום, מישהו יכול להסביר לי בבקשה מה ההבדל בין הנדסה ביו-רפואית ובין הנדסה ביו-טכנולוגית? ואם אנחנו כבר בשוונג, אז מה ההבדל בין ביו-טכנולוגיה לבין הנדסה ביו-טכנולוגית? ובבקשה להתעלות מעל התשובה שזה מהנדס וזה לא... כי זה אולי נכון אבל זה פשוט לא אומר לי כל כך הרבה. תודה.

הנדסה ביורפואית

הנדסה ביורפואית כוללת אוסף רחב ומגוון של פעילויות בהן מיושמים הידע והכלים של תחומי הנדסה שונים לפתרון בעיות רפואיות וביולוגיות. עם עליית רמת החיים ותוחלת החיים בעולם עולה גם הדרישה למוצרים ומיכשור רפואי חדשניים ובמקביל מתפתחת התעשיה הביורפואית. מגוון הפעילויות של התעשיה הביו-רפואית כולל תחומים רבים ושונים: פיתוח מיכשור רפואי לשימוש בריפוי, ניתוח ומחקר. למשל: קרני לייזר לשימוש בניתוחים, מכשירי אולטרה-סאונד לאבחון באיברים פנימיים ללא הקרנת רנטגן וכד´. המצאה ושכלול של מכשירים המיועדים ליעל פעילות של מערכות פגועות או אף להחליפן, כגון גפיים מלאכותיות, כליות מלאכותיות, קוצבי לב וכד´. התאמת הטכנולוגיה של מיחשוב ועיבוד נתונים אלקטרוני, לשם ייעול מגוון פעולות בעלות אפיונים יחודיים בשרותי הבריאות או במחקר רפואי. כך למשל פותחו מוניטורים לשם מעקב רצוף אחרי פעולת אברים פנימיים. ישום תאוריות מתחומי ההנדסה למחקר רפואי-ביולוגי קיים כמעט בכל תחום. כך למשל עוסקים מהנדסים ביו-רפואיים בסימולציה של מערכות ביולוגיות מורכבות )בניית מערכות המחקות את פעילותן). מחקרים אלו מאפשרים הבנה טובה יותר של תהליכי החיים. תחום מחקרי נוסף הוא הערכת האפקטים הכמותיים של תרופות מרגיעות על סיבי שריר, תחום אחר הוא לימוד המבנה הגבישי והמולקולרי של התא, ומשמעותו הגנטית. במילים אחרות נעשה מחקר מקיף המיועד לפיתוח מושגים חדשים לחקר התקשורת של מערכת העצבים ולהקניית הבנה חדשה ומורחבת בנושא מוח האדם: כיצד הוא לומד, זוכר, חושב וישן. מהנדסים ביו-רפואיים העובדים בבתי חולים עוסקים - פרט למחקר - גם בתחזוקה, ומהווים מעבדת על המטפלת במכשירים רפואיים מיוחדים שאין רבים כמותם בבית החולים אם בשל מחירם או משום שהם משמשים רק למחלות נדירות. בנוסף לכך הם גם מייעצים לרופאים ולצוות הרפואי בדבר תפעול הציוד, חידושים במיכשור רפואי וכדומה. התעשיה הרפואית היא עתירת ידע ומאופיינת ע"י חדשנות ותחכום. למהנדס הביורפואי יש רקע במדעי יסוד, וידע רחב בהנדסה ובמדעי החיים והרפואה. מערכי העבודה המהנדס הביורפואי עוסק במחקר, בייצור ופיתוח, בשיווק וביישום מוצרים בשרותי הבריאות. התעשיה הרפואית מתפתחת בקצב מהיר ביותר ורבות מחברות ה- START UP הן בשטח זה. בנוסף לתעשיה הביורפואית מתקיימת פעילות ענפה במכוני מחקר ומוסדות אקדמאיים בנושאים הדורשים ידע במספר תחומים הנדסיים וביולוגיים-רפואיים. קיימים תחומי התמחות רבים בתחום ההנדסה הביורפואית. המרכזיות בהם הם: א. הדמיה ומיכשור רפואי: תופעות ביו-חשמליות, עקרונות הנדסיים ובקרה של מערכות, טכניקות לא חודרניות, עקרונות שיטות הדמיה, עיבוד אותות ועיבוד תמונות ברפואה. ב. תנועה, הנדסת שיקום ואברים מלאכותיים: חקר הליכה ותנועה, מכניקה של ספורט, שיקום אורטופדי/נוירולוגי, ציוד ועזרים לנכים, שתלים ועזרים לנכים, ביו-הנדסה של תאים, רקמות ותחליפי רקמה, איברים מלאכותיים. ג. ביוחומרים וביוטכנולוגיה: הנדסה ביוכימית, הנדסה מולקולרית, ביוסנסורים, אברים מטבוליים מלאכותיים, שחרור מבוקר של תרופות. פרוייקטים רבים דורשים עבודת צוות של מספר מומחים מתחומים שונים בוגרי המחלקה מאיישים תפקידי מפתח בקבוצות פיתוח בייצור, בשיווק וביישום מוצרים בשרותי הבריאות. התעשיה הביורפואית מתפתחת כיום בקצב מהיר ביותר ומספר רב של חברות ה - START UP עוסקות בתחום זה. בנוסף לתעשיה הביורפואית קיימת פעילות ענפה במכוני מחקר ומוסדות אקדמאים הדורשים ידע במספר תחומים הנדסיים וביולוגים - רפואיים.

הנדסה ביוטכנולוגית

כפי שתוכל לראות מהתאורים יש מידה של חפיפה בין התחומים, אבל גם תחומי התמחות יחודיים לכל תחום. מכון הדסה ליעוץ בבחירת מיקצוע ת"ד 1406 ירושלים 91013 רח שטראוס 24 טלפון 6244344 02 פקס 6221287 02 הנדסה ביוטכנולוגיה הביוטכנולוגיה הוא מקצוע העוסק בשימוש באורגניזמים חיים (כגון חיידקים, וירוסים, תאים מן הצומח, תאים מן החי) ומוצריהם לשימושים תעשיתיים, חקלאיים, הביוטכנולוגיה משלבת ידע רפואיים, סביבתיים ומחקריים. הביוטכנולוגיה משלבת ידע מדיסציפלינות שונות כגון: ביוכימיה, פיזיולוגיה, גנטיקה והנדסה, ומיישמת אותו להפקת תוצרים תעשיתיים בעלי ערך כלכלי בתחומי הרפואה, הרוקחות, פרמקולוגיה, החקלאות, המזון, הכימיה ואקולוגיה. הביוטכנולוגיה מהווה למעשה אוסף של טכנולוגיות שונות שהמשותף לכולן הוא שימוש במערכות ביולוגיות להפקת מוצרים. התחום הביוטכנולוגי מתפתח בשני כיוונים: האחד קשור בפיתוח טכנולוגיות חדשות המבוססות על הבנה מעמיקה והולכת של תהליכי היסוד הביולוגיים בחי ובצומח. המידע המתקבל מהמחקר הבסיסי, המתיחס למנגנוני הפעולה והבקרה של תהליכים המתבצעים בתא החי, פתח אפשרויות חדשות להכוונה ולניצול תהליכים מסויימים לייצור יעיל של חומרים ביולוגיים רצויים. הכיוון השני קשור בפיתוח ובייצור חומרים ביולוגיים באמצעות הטכנולוגיות החדשות. מספר המוצרים הביוטכנולוגיים בעולם הולך וגדל משנה לשנה. רוב המוצרים קשורים במגזר הרפואי והם בעלי ערך מוסף גבוה, כגון: אינסולין, הורמוני גידול, אינטרפרון ועוד. לאחרונה הולך ורב מספרם של היישומים במגזר החקלאי כמו: מדבירים ביולוגיים, ביודשנים והורמונים צמחיים. גם המגזר הכימי מתחיל לנצל את הטכנולוגיות הביולוגיות לייצור כימיקלים כגון: גליצרין, אמולסן ואלכוהול. יש להבחין בין ביוטכנולוגיה לבין הנדסה גנטית. הביוטכנולוגיה משתמשת במוצר מן הטבע (למשל חיידק) והופכת אותו למוצר תעשייתי-מסחרי. צירוף מוצר זה למוצר קיים (למשל פרי או ירק) יוצר סביבת גידול טובה יותר למוצר השני אך אינו משנה את מבנה התא של המוצר ואת תכונותיו. הנדסה גנטית, לעומת זאת, "משנה סדרי בראשית". היא משתמשת בגן מסויים מתוך מוצר א´ על מנת לשנות את המבנה הגנטי הבסיסי של מוצר ב´ ואת תכונותיו. התעשיה הביוטכנולוגית הינה תעשיה צעירה יחסית. יש הרואים בה את התחום בעל החשיבות הרבה ביותר בעשור הקרוב. לישראל יכול להיות יתרון בתחום התעשיה הביוטכנולוגית מאחר ויש בה מדענים, מן השורה הראשונה, בתחום של מדעי החיים. בארץ מתפתחת התעשיה הביוטכנולוגית בצעדים איטיים יחסית מאחר וזה ענף הדורש השקעות שאת פריין ניתן יהיה לקטוף רק בטווח הרחוק, והשקעות אלה נחשבות כעתירות סיכון, אך יש להניח שעם הזמן יתפוס תחום זה, שהוא תחום מרתק ורב אתגרים, מקום מרכזי בין תעשיות ההייטק. מערכי העבודה אפשרויות התעסוקה בתחום זה רבות ומגוונות והביוטכנולוג יכול להשתלב בעבודה בתעשייה, במוסדות מחקר, במוסדות בריאות, משרדי ממשלה, חברות תכנון ובגופים מסחריים-שיווקיים בתחומים שונים. התחומים המרכזיים בהם עובדים הביוטכנולוגים הם: א. בריאות - פיתוח וייצור תרופות, פיתוח מערכות לאיבחון רפואי, פיתוח טכנולוגיות למעבדות רפואיות, ייצור תרופות בשיטות של הנדסה גנטית. ב. חקלאות - השבחת זרעים, ריבוי צמחים בשיטות של תרביות רקמה, פיתוח זנים חדשים, הדברה ביולוגית, חקלאות ימית. ג. מזון - בקרה כימית ומיקרוביאלית על תהליכי ייצור מזון, פיתוח מוצרים חדשים, שימוש בשמרים ופיטריות לתהליכי הכנה בתעשיית המזון. ד. כימיה - פיתוח שיטות ביוטכנולוגיות לייצור כימיקלים, סינתזה באמצעות אנזימים מקובעים, שימוש באנזימים בתעשיית הדטרגנטים. ה. סביבה - בקרה וניטור של איכות מקורות מים, פיתוח תהליכים ביוטכנולוגיים לטיפול במים ושפכים. הביוטכנולוג יכול להשתלב בתעשייה בפיתוח מוצרים ביוטכנולוגיים חדשים, בפיתוח מערכי ייצור חדשים, באחריות על מערכי ייצור שלמים או על קווי ייצור במפעל קיים, בפיקוח על איכות חומרי גלם ואיכות מוצרים ובשיפור תהליכים קיימים. הביוטכנולוגים עובדים בשיתוף פעולה עם מומחים מתחומים אחרים, בעיקר מדענים מתחום מדעי החיים, איכות הסביבה, מדעי החקלאות, מהנדסים ביו-רפואיים, מהנדסי כימיה, חשמל ומכונות. ----------------------------------------------------------------- כל הזכויות שמורות למכון הדסה ליעוץ בבחירת מקצוע. אין להעתיק או להפיץ תאור זה בשום צורה ובשום אמצעי, אלקטרוני או מיכני (לרבות צילום).

נסיון להתעלות../images/Emo8.gif

כפי שאתה מבין בתחום הביוטכנולוגי ישנם תחומי פעילות ופיתוח מגוונים. חלקם דורשים ידע טכנולוגי, וחלקם-לא. מהנדס הביוטכנולוגיה מביא איתו ידע בתחומי הנדסה שונים. במהלך לימודיו הוא אמור לקבל רקע בתחומי טכנולוגיה שונים, ולמעשה בד"כ שתי שנות הלימוד הראשונות הן כלליות ואינן מתמקדות בהנדסה ביוטכנולוגית בעיקרו של דבר. הלומד ביוטכנולוגיה לומד זאת במסגרת מדעי החיים ואין לו השכלה הנדסית. בהתאם לכך הבוגרים בוחרים תחומי התמחות שונים. בפרויקטים רבים נעשית עבודה בצוות הכולל הן מהנדסי ביוטכנולוגיה והן ביוטכנולוגים, כאשר כל אחד תורם מתחום ההתמחות היחודי לו.

תודה רבה

תודה לכם על התשובה (ועל המהירות ועל הפירוט). לגבי "הניסיון להתעלות"- אני מתנצל אם זה נראה כנסיון לקנטר, פשוט זו (´מהנדס´ ו´לא מהנדס´)התשובה האוטומטית שבדרך כלל קיבלתי מאנשים.

אם כבר נתתם אצבע, אז בחמדנות אלך...

אם כבר נתתם אצבע, אז בחמדנות אלך על כל היד: (אבל אני מבטיח לא להיות כמו הילד מהפרסומת של הכללית, ולשאול פחות שאלות ממנו) למיטב ידיעתי, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת באר-שבע פתחו לראשונה תוכנית ללימודי הנדסה ביו-רפואית בשנה שעברה. הטכניון פתח לפני שלוש שנים והמחזור הראשון אמור לסיים בסוף השנה. אז הנה הגיע לציון גואל וגם בישראל יש סוף סוף מהנדסים ביו-רפואיים לתואר ראשון. ומכיוון שהם "הראשונים בתחומם" לא אמורה להיות להם בעייה למצוא עבודה (ואני מזניח לרגע עובדות פעוטות כמו המשבר הכלכלי. אני מנסה לבנות פה טיעון). אבל נשאלת השאלה: ומה עשו פה קודם? כלומר, כנראה שהגלגל לא הומצא מחדש לפתע. הרי לא הגיוני שיש פה ואקום. עובדה שהתעשייה הסתדרה יפה מאד גם בלעדיהם. ואם לנסח את השאלה האמיתית יותר: כשהמהנדס הביו-רפואי הצעיר וחסר הניסיון לחלוטין ייצא לחפש עבודה, האם הוא לא עלול לגלות שמהנדסי אלקטרוניקה, מהנדסים כימים, מהנדסי חומרים והשד יודע מי עוד, כבר תופסים את המישרות הללו? (להם אפילו יש ניסיון)?

נאה דרשת!../images/Emo47.gif

אכן תחומי הנדסה שונים משיקים ואף חופפים חלקית זה לזה. ישנם מהנדסים מתחומים שונים שעוסקים במו"פ ביורפואי. אבל משנפתח מסלול התמחות ספציפי בביורפואה, ילך ויגדל הביקוש למי שהתמחו כבר בלימודיהם בתחום. אני מצרף לנוחותך רשימה של חוקרים בטכניון העוסקים בתחום המחקר הביורפואי, ממנו תוכל לראות שהם באים מתחומים שונים. ישנם טלפונים, נסה לדבר עם כמה מהם ולשמוע גם מהם על מצב התעסוקה.

idanyd

New member
עוד מס´ שאלות

שלום. גם אני מתלבט בקשר ללימודים בתחום ההנדסה הביורפואית, ולכן אני מודה למכון הדסה על המידע הנוסף שהוא רשם תחתי. אבל, לא ראיתי בשום מקום התייחסויות לתמורה החומרית, אותה אלה שעוסקים בתחום מקבלים בסוף החודש. כן, אני בעד לעבוד במקצוע מעניין, מאתגר, בלע חשיבות וכל שאר הערכים, אבל בסופו של דבר, אני רוצה להיות שלם עם המקצוע שבחרתי, ומסופק מהבחירה, וכרגע הסיפוק הזה קשור קשר אמיץ לתלוש המשכורת המיוחל. אז מה אתם אומרים? לאיזו משכורת אני יכול לצפות, כמהנדס ביורפואה? עם מה אני מתחיל, ולאן אני יכול להגיע? ואם אני כבר כאן, עוד מס´ שאלות ברשותכם - * האם הסיפורים ששמעתי על הרובוטים המיקרוסקופיים, שמטיילים בגוף ומתקנים מחלות ופגמים קשורים לביו-רפואה? אם כן - באיזה תחום התמחות? אם לאו - לאיזה מקצוע הוא כן קשור? * האם מבין שלוש האוניברסיטאות המלמדות את המקצוע יש אחת המומלצת על-ידכם? האם תמליצו ללמוד במכללה? * היה לי רעיון ללמוד לימותי תעודה בהנדסת תוכנה, באחת מהמכללות בארץ ("סלע", "ג´ון ברייס", "EPS", "סיוון" וכו´), ע"מ שאוכל לעבוד במקצוע מכניס תוך כדי הלימודים הגבוהים. האם זה רעיון טוב? האם קיימת זיקה בין שני התחומים (תוכנה וביורפואה)? אם אעבוד כמהנדס תוכנה זמן מה, האם אוכל לשנות תחום עיסוק ללא בעיות? תודה על תשומת הלב (גם אם אני לא אקבל תשובה...
)

הנדסה ביורפואית

ראשית שכרם של המהנדסים בכלל הוא גבוה יחסית לסולמות שכר אחריחם בארץ, ולכן שאר האיגודים מבקשים הצמדה בשכר לשכר המהנדסים. השכר הצפוי לך תלוי במידה רבה בתחום בו תתמחה, במסגרת בה תעסוק ובכישורים האישיים. במקומות עבודה ציבוריים השכר הוא על פי סולם השכר למהנדסים, במסגרות הפרטיות הוא נושא למו"מ בין עובד למעסיק ותלוי באותם מרכיבים שצוינו ומריכבים נוספים כמו מצב המשק, מידת הביקוש בכל רגע נתון לעובדים בתחום וכו´. תחום הרובוטים הזעירים הוא תחום בועוסקים אנשים מרקע טכנולוגי שונה- מהנדסי ביוטכנולוגיה, ביורפואה, מכונות, אלקטרוניקה ועוד. לרוב כצוות פיתוח רב-תחומי. אנחנו נמנעים ממתן המלצות על מוסדות לימוד כיון שחשוב לנו לשמור על אוביקטיביות במידע, ולמנוע חשש ששקולים לא ענינייים מביאים אותנו להמליץ על מוסד זה או אחר. מצב התעסוקה בהי טק כיום הוא כזה שבוגרי קורסים או לימודים לא אקדמיים מתקשים מאד במציאת עבודה. ישנם מספיק בעלי תואר במדעי המחשב שמחפשים עבודה והם מועדפים .

למעלה