הנקת תאומים

hadas1350

New member
הנקת תאומים

שלום יעל,
אני אמא לתאומים בני חודש. נולדו בשבוע 37+3 בלידה רגילה במשקלים 2120 ו-2340.
בימים הראשונים לאחר הלידה היה לי מעט חלב, ובגלל שהם היו קטנים נאלצתי לתת להם מטרנה בתינוקיה. יועצת הנקה בבי"ח אמרה לי לשאוב כל 3 שעות להגברת החלב,וכך לאט לאט התחיל להגיע חלב ששאבתי אותו ונתתי להם אותו בשילוב עם מטרנה.
בשלושה שבועות האחרונים מאז חזרנו הביתה המשכתי באותה מתכונת: אני שואבת כל 4 שעות ונותנת להם חלב שאוב בבקבוק. כרגע הם אוכלים 90-100 מ"ל כל 3 שעות בערך.
היתרון הגדול בשאיבה היא שבעלי או אימי יכולים לעזור לי ולתת להם לאכול, ואני גם יכולה לדעת כמה הם אכלו בכל ארוחה שזה גורם לסדר יום כלשהו. היום הם נשקלו בטיפת חלב והם שוקלים 3150 ו-3400.
אני אמנם סביב השעון עם השאיבות וההאכלות, אבל הם אוכלים רק חלב שאוב וזה חשוב לי מאוד ונותן לי סיפוק.
מאידך, אני מרגישה החמצה מזה שהם לא יונקים אלא אוכלים בעיקר מבקבוק. כשניסיתי להניק יותר שמתי לב שהם יונקים 10 דקות בערך ואז נרדמים (לדעתי הם לא אוכלים יותר מ40 מ"ל), וכעבור שעה וחצי-שעתיים בוכים שוב ורוצים לאכול ואז אני כל היום סביב האכלה שלהם.
זו רוטינה קשה מאוד עם תאומים (עשיתי את זה עם הבן הגדול), שאין לי אפשרות לעמוד בה. מה גם שאני לא מניקה אותם ביחד אלא כל אחד לבד (אין לי מושג איך בנות פה בפורום מצליחות לעשות את זה, אבל פרקטית אני לא מצליחה, וגם נפשית קשה לי לחשוב על הנקה כפולה).
בנוסף, יש לי ב"ה ילד נוסף בן שנתיים שאני צריכה לדאוג ולטפל גם בו...
בקיצור, מאד רוצה לשמוע את דעתך כמישהי מקצועית ומנוסה. ואשמח גם לתגובות נוספות של אמהות בפורום.

הנקה או שאיבות...התלבטות

הי ברוכה הבאה, מזל טוב ויופי שאת מתייעצת.
כל הכבוד לך על שהגעת למצב של אספקה לשניהם תוך חודש!! אני יודעת שזה ממש מאתגר וסוף סוף תחושת סיפוק שהם אוכלים רק "ממך". זו הרגשה טובה.
בסה"ה נולדו קטנים אך כבר עברו את 3 ק"ג ועלו מעולה במשקל.
את נשמעת לי מתלבטת וחצויה. מצד אחד השאיבות נוחות לך במידה מסויימת (גם אם לשאוב - זאת עבודה די קשה לפעמים),
מצד שני תחושה שאת רוצה להניק.
קשה לי ללדעת כרגע לאיזה כיוון את רוצה "ללכת" או להתקדם...
לדעתי, אם הגעת למצב שאת מצליחה להניק אותם, גם אם זה כל אחד בנפרד, ככל שתתמידי ותמשיכי, הם יינקו יותר, וכך לאט לאט תוכלי להגיע
למצב שבו תתני בקבוקי חלב שאוב בשעות מסויימות - למשל כשתרצי להתפנות לילדים הגדולים, כשתרצי לנוח (אם אפשר בכלל לנוח עם הרבה ילדים בבית

אני מבינה את מה שאת מתארת, הם יונקים ונרדמים או עושים הפסקות ויונקים כמויות קטנות, יחסית למה שאת יודעת שהם מקבלים מבקבוק.
את כבר הנקה ולכן את מודעת לזה, אני מתארת לי, שבהנקה לא ידוע בדיוק כמה תינוקות אוכלים, אך ככל שיש מספיק יציאות ועליה במשקל, אנחנו לא דואגים.
את גם בטח יודעת שתינוקות יונקים, יונקים בכמויות קטנות, הרבה פעמים ביום. כלומר - זה מאוד שונה ממתן בקבוקים, בבקבוקים הכמויות הן מדידות,
ואת מאכילה כל מספר שעות קבוע.
הכמות שהקטנים שלך שותים כרגע מבקבוק היא גדולה יחסית לגדלם. כלומר אם הם אוכלים 95 בממוצע 8 פעמים ביום, הם מקבלים הרבה. בד"כ מדובר בגיל הזה
על ארוחות של 60 - 70 לתינוק במשקל של 3.5 ק"ג בערך.
לתינוקות יש קיבה קטנה וקיבולת לא גדולה במיוחד, וזה בעיקר בהשוואה לתינוקות שאוכלים תמ"ל. כשמאכילים בתמ"ל אנחנו בד"כ מעלים הנפחים.
הגיוני שאם הנקת הם אולי ינקו מעט מהכמות של הבקבוק ואז אחרי שעה וחצי שעתיים, רצו עוד.
להניק ולתת בקבוקים זה מאוד מבלבל, אך אפשרי, אם פועלים נכון ומנהלים נכון.

מה שהייתי מציעה לך לעשות כדי לקדם את נושא ההנקה, אם את מעוניינת להניק הוא:
**כשהם יונקים ממך, לסחוט חלב תוך כדי הנקה, לגרום לתינוק שיונק שיתעורר וימשיך "לעבוד" כדי לקבל עוד חלב, כדי שהשהייה שלו על השד תהיה יעילה.
לסחוט את השד הכוונה ללחוץ עליו ולהזרים חלב תוך כדי. אם תינוק נרדם את יכולה להפשיט אותו. את גם יכולה להתחיל הנקה במצב של "עור לעור"
כלומר שהתינוק מרגיש את עורך על עורו (בלי חולצה, או עם חלק עליון חשוף,) , המצב הזה מחבר אותם לאינסטינקטים של ההנקה וגורם להם בד"כ לחזור לזה ולינוק.
יש מצב שהם יונקים יעיל. אם תגיע אליך יועצת/מדריכה, תוכלי לעשות שקילת ניסיון (לפני ואחרי הנקה) ולדעת באמת שהם מקבלים מספיק בהנקה.

**אין ספק שלהניק תאומים, כל אחד בנפרד, זאת משימה מסביב לשעון. למה שלא תנסי בכל זאת להתיידד עם המחשבה להניק ביחד בחלק מהפעמים.
הנקה בו זמנית יכולה להיות מאוד נוחה עם כרית טובה, מאוד מתגמלת, היא נונתנת לך מרווחי זמן גדולים והיא משפרת את כל מהלך היום...
תחשבי על זה....

מחכה לשמוע עוד מה את חושבת...

)

hadas1350

New member
כמה שאלות...

תודה יעל על התשובה המהירה והמפורטת!

אשמח להתייחס לדברים שכתבת ולשאול כמה שאלות:
1. את אומרת שתינוק במשקל 3.5 ק"ג לא אמור לאכול יותר מ60-70 מ"ל בארוחה אלא אם זה תמ"ל. האם חלב שאוב הניתן בבקבוק אין דינו כתמ"ל? כלומר, האם הילדים שלי אוכלים יותר מידי? האם עלי להוריד בכמות החלב שאני שמה להם בבקבוק בכל ארוחה? לעיתים אכן קשה להם לסיים את הבקבוק, אבל אני קצת מתעקשת איתם כדי שיהיו שבעים לשלוש שעות וכדי שיגדלו (זו ההנחיה שקיבלתי בתינוקיה כי הם נולדו קטנים).
2. למרות ההתחבטויות שלי, אני כנראה לא רוצה לעבור להנקה מלאה, אלא לשלב עם מתן בקבוקים. לא מצליחה לראות את עצמי מניקה סביב השעון, במיוחד כשהמשימות בבית כה רבות, וגם לי זה יהיה קשה מאוד. אני רק לא יודעת איך לעשות את השילוב הזה, כי באמת בהתחלה הצלחתי יותר להניק, ועכשיו כמעט ולא. ודרך אגב, אני אכן סוחטת את השד בזמן ההנקה שיצא להם יותר חלב.
3. חשוב לי להבין עד כמה זה "חמור" לתת חלב שאוב בבקבוק על פני הנקה, מלבד נושא הבונדינג שכמובן קיים מאוד בהנקה. מצד שני, אם מניקים שניים ביחד, זה גם לא באמת בונדינג, לא?
4. בהנחה שאנסה להניק יותר, על איזו כרית הנקה את ממליצה לתאומים? כי כיום, היות ואני גם לא מניקה שניים ביחד, אין לי בכלל כרית הנקה.

אשמח מאוד לתשובתך

עוד תשובות על הנקה ושאיבות

הי מעתיקה כאן את השאלות שלך ומנסה לענות לך אחרי...

1. את אומרת שתינוק במשקל 3.5 ק"ג לא אמור לאכול יותר מ60-70 מ"ל בארוחה אלא אם זה תמ"ל. האם חלב שאוב הניתן בבקבוק אין דינו כתמ"ל? כלומר, האם הילדים שלי אוכלים יותר מידי? האם עלי להוריד בכמות החלב שאני שמה להם בבקבוק בכל ארוחה? לעיתים אכן קשה להם לסיים את הבקבוק, אבל אני קצת מתעקשת איתם כדי שיהיו שבעים לשלוש שעות וכדי שיגדלו (זו ההנחיה שקיבלתי בתינוקיה כי הם נולדו קטנים).
אם קשה להם סיים בקבוק של 90 אז לא להתעקש, 70 זה גם מצויין, כי כך את מייצרת מצב שבו הם מתרגלים לכמוית מסויימות וההנקה אחרכך לא תספק אותם (במחשבה שאת משלבת ולא רק נונתת בקבוקים).
הם כבר לא קטנים, הם כבר 3.5 קג ואם קצב העליה תקין, זה בסדר.
תחשבי גם שאם חשוב לך לתת חלב שאוב ולא תמל, אם לא תעלי לכמויות מאוד גדולות, הרי גם תוכלי לעמוד בקצב מבחינת השאיבות...

2. למרות ההתחבטויות שלי, אני כנראה לא רוצה לעבור להנקה מלאה, אלא לשלב עם מתן בקבוקים. לא מצליחה לראות את עצמי מניקה סביב השעון, במיוחד כשהמשימות בבית כה רבות, וגם לי זה יהיה קשה מאוד. אני רק לא יודעת איך לעשות את השילוב הזה, כי באמת בהתחלה הצלחתי יותר להניק, ועכשיו כמעט ולא. ודרך אגב, אני אכן סוחטת את השד בזמן ההנקה שיצא להם יותר חלב.
יופי שאת סוחטת. נסי להחליט מהן הארוחות שיתבססו על הנקה, למשל על הבוקר שיש יותר חלב, או בזמנים שזה מקל עלייך. בזמנים שאת לבד עם התאומים ולא עם שאר הילדים...
ושאר הארוחות יהיו ארוחות בקבוק. בנוסף לזה תצרטכי לתכנן מתי לשאוב כדי שתהיה לך אספקה לכל הארוחות שיהיו ארוחות בקבוק.
אפשר לתכנן את זה.
כל זה כמובן אם את ידועת שהם יונקים יעיל מהשד ואז אפשר להסתמך על חלק ארוחות הנקה וחלק ארוחות בקבוק.
וכמובן שהם לא מתבלבלים מכל העסק.
לשלב זה לגיטימי לגמרי, כמו שלהניק זה לגיטמי כן או לא, נשים חייבות להיות שלמות עם עצמן ועם ההחלטות שלהן בכל הקשור לגידול הילדים.
אל תרגישי עם זה לא נוח.

3. חשוב לי להבין עד כמה זה "חמור" לתת חלב שאוב בבקבוק על פני הנקה, מלבד נושא הבונדינג שכמובן קיים מאוד בהנקה. מצד שני, אם מניקים שניים ביחד, זה גם לא באמת בונדינג, לא?
הנקה מעבר להזנה היא בונדינג, חיבור לתינוק, היא גם מענה על צורך, אינסטיקנט היניקה, הצורך למצוץ/לינוק, ויש גם את ההיבט החיסוני, בחלב אם את מעבירה הרבה מאוד מרכיבים חיסוניים שהם אוצר לתינוקות שלך.
משהו שאף תמל עדיין לא הצליח לחקות זה ההיבט החיסוני של חלב האם.
ההבדל בין מתן בקבקוק להנקה הוא שמחקרים הראו שפתוגנים ומידע חיסוני עובר במגע של פה התינוק ורוק התינוק עם הפטמה של האמא, המידע החיסוני הזה עובר בשני הכיוונים.
יש אמהות רבות, לא רק לתאומים שמחליטות לשאוב בלבד, זה לא פשוט אך זה אפשרי , זה דורש עבודה של שאיבות.
הייתי גם ממליצה לך לא לוותר על המגע העור לעור עם התינוקות, גם אם אם יקבלו הרבה בקבוקים, לשים אותם עלייך הרבה, גם ללא הנקה וגם עם הנקה אפילו מנימילית.
הסיבה היא שזה עוזר לשחרור ההורמונים הנוכנים וכך יקל עליך את השאיבות.

4. בהנחה שאנסה להניק יותר, על איזו כרית הנקה את ממליצה לתאומים? כי כיום, היות ואני גם לא מניקה שניים ביחד, אין לי בכלל כרית הנקה.
יש כמה כריות מצויינות.
ראי כאן
http://www.yaelcohenj.co.il/על-כריות-הנקה-לתאומים/

hadas1350

New member
תודה

תודה, יעל, על העצות והתובנות.
תרמת לי הרבה מאוד בתשובות שלך, ועכשיו אנסה ליישם את הדברים בשטח...

למעלה