הערכה במערכת הפוליטית: כחול לבן תשרוד, מרץ תמחק, מירב מיכאלי גבולית

גנץ מתייצב ברוב הסקרים האחרונים על 5 מנדטים.\
מרץ לא מצליחה ברוב הסקרים האחרונים לעבור את אחוז החסימה.
מיכאלי עדיין על לקו האדום אבל מאבדת גובה מדי שבוע

Harrington

Well-known member
מנהל
גנץ מתייצב ברוב הסקרים האחרונים על 5 מנדטים.\
מרץ לא מצליחה ברוב הסקרים האחרונים לעבור את אחוז החסימה.
מיכאלי עדיין על לקו האדום אבל מאבדת גובה מדי שבוע
לעניות דעתי:
כחול לבן, אלא אם כן יקרה משהו דרסטי שישנה את זה, לא תעבור את אחוז החסימה.
מרצ תתייצב ותעבור, גם אם הסקרים ילמדו אחרת.
העבודה כנראה אכן נהנית עדיין מתוצאות הבחירות שם. ספק אם תעלה יותר (אם כי תיאורטית אם מיכאלי תעבוד נכון, בהחלט יש לכך פוטנציאל. השאלה אם זה יקרה כבר בסיבוב הזה).

evglev1

Well-known member
מנהל
לעניות דעתי:
כחול לבן, אלא אם כן יקרה משהו דרסטי שישנה את זה, לא תעבור את אחוז החסימה.
מרצ תתייצב ותעבור, גם אם הסקרים ילמדו אחרת.
העבודה כנראה אכן נהנית עדיין מתוצאות הבחירות שם. ספק אם תעלה יותר (אם כי תיאורטית אם מיכאלי תעבוד נכון, בהחלט יש לכך פוטנציאל. השאלה אם זה יקרה כבר בסיבוב הזה).
אתה נביא שאתה מעריך שכל הסקרים טועים? מאוד ייתכן שאתה צודק גם בבחירות אפריל 2019 כל הסקרים הראו שהימין החדש עוברת ואפילו על שישה מנדטים וישראל ביתינו על גבול אחוז החסימה ובחלק מהסקרים לא עוברת ובפועל ישראל ביתינו קיבלה חמישה מנדטים והימין החדש לא עברה את אחוז החסימה. גם בבחירות 2015 כל הסקרים הראו שיחד עוברת ויחד בסוף לא עברה, כך שהכול ייתכן, אבל האם יש בסיס להערכות שלך שמנוגדות לכל הסקרים או שמדובר בתחושות בטן או היגיון פשוט ואתה לא רואה שום היגיון בהצבעה לכחול לבן ולכן אתה לא מאמין שימצאו כל כך הרבה אנשים לא רציונאליים?

Harrington

Well-known member
מנהל
אתה נביא שאתה מעריך שכל הסקרים טועים?
צריך להיות נביא בשביל זה? ראשית אני לא ממש עוקב יותר מדי אחרי הסקרים. אין לי טיפת אמון בהם. זה לא נובע מנבואה, אלא מ:
א. הפקת לקחים מההיסטוריה.
ב. הבנה כיצד סקרים פועלים.

מעבר לזה גם אליבא דגדולי המומחים בתחום הסקרים, אין להם שום משמעות כרגע. זאת לאור העובדה שטווח הטעות הסטטיסטית מספיקה בסקרים הנוכחיים כדי לשנות תמונות מהקצה לקצה. כך למשל מספיק שמפלגה תקבל חצי אחוז יותר או פחות, בעקבות כך תעבור או דווקא לא תעבור את אחוז החסימה, ותמונת הגושים כולה משתנה.

אז לשאלתך לא, אני לא נביא. ובכל זאת יש לי דעה. בדקתי ומסתבר שזה במסגרת זכויותי כאדם וכאזרח. תתמודד.
אבל האם יש בסיס להערכות שלך שמנוגדות לכל הסקרים או שמדובר בתחושות בטן או היגיון פשוט ואתה לא רואה שום היגיון בהצבעה לכחול לבן ולכן אתה לא מאמין שימצאו כל כך הרבה אנשים לא רציונאליים?
מה שכתבתי מבוסס על ההגיון הפשוט שלי. אפילו לא שאלתי אדם לדעתו לפני שכתבתי את הדברים :). אני סבור למשל שאין שום סיבה רציונלית להצביע לכחול לבן. פשוט אין. מי שהצביע לכח"ל בעבר עשה זאת הרי כדי להחליף את נתניהו (שכן הרשימה לא הציגה בבחירות הקודמות שום תוכנית בשום נושא, זולת 'רק לא ביבי'). מה שאותו מצביע קיבל זה שיתוף פעולה מלא עם נתניהו, ההיפך הגמור ממה שהוא ביקש בהצבעתו. עובדה זו, בנוסף לעובדה שכיום יש יותר אלטרנטיבות למצביעי הרל"ב, גורמת לי לחשוב שזולת קרובי משפחה אין הרבה אנשים שיצביעו למפלגה זו. אמנם יש קבוצה נוספת והיא זו שמושפעת מהרטוריקה האסרטיבית (שלא לומר אגרסיבית) שגנץ מגלה בשבועות האחרונים. הוא כביכול קובע כל דבר, שום דבר לא זז בלעדיו, ונתניהו כבול לרצונו. אמנם ברור שהמציאות שונה מעט, אבל מן הסתם תהיה קבוצה מסוימת שתושפע מהנ"ל. עדיין, דעתי היא כפי שכתבתי אותה למעלה.

גם לגבי מרצ כתבתי את דעתי האישית בלבד. היא מבוססת על כך שמפלגה זו הוכיחה לאורך שנים רבות שיש לה בסיס מצביעים קבוע ואיתן, שלא עוזב אותה לטובת טרנדים פוליטיים חולפים, גם אם אלו מתאימים לדעותיה. אז כמובן שכל מצביע מרצ ממוצע רוצה שנתניהו ושלטון הימין ילכו הביתה. אבל הבסיס הקבוע של מרצ (בסיס שגדול דיו לעבור את אחוז החסימה) מעוניין לענ"ד יותר בשאר הערכים שמרצ מקדמת בכנסת, לפחות בעיניהם. על כן איני רואה אפשרות ריאלית שהמפלגה לא תעבור את אחוז החסימה.

לגבי מפלגת העבודה, זה עניין של הגיון פשוט. כל מפלגה ללא יוצא מן הכלל, כשהיא מגיעה לסקרים אחרי פריימריז ודברים בסגנון (לרבות נאומים חוצבי להבות של היו"רים), מגיעה להישגים גבוהים יחסית. ברוב המוחלט של המקרים היא מתאזנת (יורדת) חזרה תוך זמן לא רב.
במקרה הזה, עצם בחירתה של מיכאלי לתפקיד היו"ר מושך קהל מסוים והרכב הרשימה גם הוא עושה זאת (לא בהכרח אותו קהל אגב). אולם בינתיים לא זכיתי לשמוע מיו"ר המפלגה שום תוכנית אלטרנטיבית לניהול המדינה. היא מתרכזת ב'רק לא ביבי' בלבד לפי שעה. לעניות דעתי זה בדיוק מה שהפיל את המפלגה בעבר. עם זאת, יהיו בהחלט מצביעי עבודה קבועים שפזלו לכיוונים אחרים בשנתיים האחרונות, לאחר שמפלגתם הפסיקה להציג עצמה כאלטרנטיבה שלטונית והיא הפכה להיות אך ורק כלי להפלת נתניהו. מאחר והיו עוד כלים כאלו (למשל כחול לבן בהרכבה המקורי), רבים ניסו זאת. בהחלט אפשר להניח שחלקם יחזור הביתה, גם אם הבית אינו מושלם, לאחר שהתברר שגם בחוץ אין משהו אטרקטיבי במיוחד.

כמובן שיכול להיות שאני טועה לחלוטין ב100% מההערכות שלי :). אבל אני לגמרי עומד מאחוריהן ועל אף שאינני נביא ולמיטב ידיעתי גם לא בן נביא, מבחינתי הן מבוססות רציונלית לחלוטין.

למעלה