הפיוס בין ניצן ל"איילון" מניב כתבה של זערור מ

• פותח הנושא zivsb
  • פורסם בתאריך

zivsb

New member
הפיוס בין ניצן ל"איילון" מניב כתבה של זערור מ

הוא חוזר

מאיר ניצן, השבוע. "לא ידעתי עד כמה הבגידה בי עמוקה" צילום: אבי מועלם

לדוגמא: הובלות, איטום

לדוגמא: תל אביב, חיפה

מאיר ניצן: ייתכן ואתמודד שוב על ראשות ראשל"צ

הוא מתייחס בכבוד לזמן, לא כועס על אלה שלדעתו בגדו בו ("רק מאוכזב") ושולל כל השוואה בין הפשע בלוד לפשע בראשון לציון. יו"ר הוועדה הממונה בלוד, מאיר ניצן, שיחגוג בחודש הבא 80, לא מפחד מהגיל ואומר: הציבור רוצה אותי. יש מצב שאתמודד בבחירות הבאות לראשות עיר היין

ורד קמינסקי, מריה זערור פורסם: 05.04.12, 14:26
שתף

ניצן של קאמבק אפשרי: "אתם צריכים להסתובב איתי בראשון לציון ולראות מה קורה. כל הזמן שואלים אותי מתי אני חוזר. הציבור רוצה אותי. כרגע, אם תינתן לי אפשרות להשלים קדנציה בלוד, אני מעדיף להמשיך בה. אם לא, יראו אותי בבחירות בראשון לציון".

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

יו"ר הוועדה הממונה בלוד, מאיר ניצן, בחודש הבא בן 80, לא נותן לזמן לבלבל אותו. הוא סופר כל יום מאז שהחל את התפקיד בעיריית לוד - "13 חודשים ו־25 ימים", מתוך ידיעה ש"יום שעובר לא חוזר. אני מודע למגבלת הזמן וחייב לנצל כל יום, אני רוצה להספיק הרבה דברים".

מאיר ניצן עם מחליפו דב צור. האחרון צריך לדאוג מקמבאק? (צילום: אבי מועלם)

אתה מצפה שיבחרו בך בראשון לציון?

"אין לי ציפיות מאיש. אם מישהו סבור שאני חושב שחייבים לי - הוא טועה. ברגע שאתה מסתובב עם הגב אתה איננו, ואז 'המלך מת, יחי המלך החדש'. בגילי צריכים להיות לפחות מציאותיים".

את ליל הסדר הערב יחגגו מאיר ניצן ונעמי רעייתו עם בתם בבלגרד, שם היא עובדת בימים אלה מטעם ארגון הבריאות העולמי. הרחק מהארץ, אולי יוכל סוף סוף לנוח קצת אחרי תקופה סוערת בלוד.

ניצן ששימש כראש עיריית ראשון לציון במשך 25 שנה. מאז 1983 ועד שהפסיד בנובמבר 2008 לראש העירייה הנוכחי, דב צור. את מה שקרה באותם רגעים זוכר ניצן עד היום: היכל הספורט בעיר המה אדם. רגע לפני שהתוצאות הסופיות הוכרזו, החליט לעזוב עם אשתו נעמי.

בשלב זה נעמדו משני הצדדים פעיליו של צור, והחלו לצעוק ולקלל. בראיון ל"ידיעות ראשון" אמרו בני הזוג: "אלה היו רגעים קשים, היו חסרות רק אבנים לסקול אותנו, אחרי כל כך הרבה שנים של נתינה. כבר ניצחתם, למה לקלל? למה להמשיך לקלל בעצם?".

הצלחת לשכוח את התחושות מהסיטואציה הזו?

"ידעתי שבועיים קודם שאני אפסיד ושזה יהיה בהפרש קטן מאוד, כי לא חתמתי על הסכמי קואליציה עם אף אחד, מהסיבות שלי. אבל לא ידעתי עד כמה הבגידה בי עמוקה. קיבלתי את זה כגזירה משמים".

אתה סולח לאלה שהתנהגו כך?

"אין לי למי לסלוח. מי שגרם להפסד זה אני, ואני לא מצטער".

אתה כועס עדיין?

"יש אנשים שהלכו איתי 25 שנה ובגדו בי ברגע האחרון. זה היה לא יאומן, אנשים שגידלתי אותם. אבל אני לא כועס עליהם, אני מאוכזב. האם ציפיתי שזה יקרה? - כן".

הם מצטערים לדעתך?

"אני יודע שהם מכים היום על חטא. הרבה מהם באים אליי ואומרים לי שהם מצטערים שבחרו בו".

ואז מבקשים ממך לרוץ שוב?

"שואלים אותי אם ארוץ, אבל כל דבר בעתו".

ואיך היחסים בינך לדב צור? הוא מתייעץ איתך לפעמים?

"מה פתאום? המנדט הוא שלו. העברתי חפיפה שקופה ומקיפה ובזאת תם תפקידי".

עכשיו לוד
בפברואר 2011, כשלוש שנים לאחר הרגעים הקשים האלה, מונה ניצן ליו"ר הוועדה הממונה בלוד והכותרות בישרו על "מהפך בלוד". ניצן, אז בן 78, החליף את אילן הררי שכיהן בתפקיד מאז שנת 2007.

מאיר ניצן. "לוד? אם אני משהו לא טוב, אני חייב לתקן" (צילום: אמיר לוי)

הסכמת כי רצית לשנות ולשקם את העיר או כי ההצעה החזירה אותך לזירה הפוליטית שנראתה כאבודה?

"יש לי פגם מולד. אם אני רואה משהו לא טוב, אני חייב לתקן. לקחתי את נעמי ביום שישי, כשידעתי שהעירייה לא עובדת ונדהמתי לרעה ממה שראיתי. אנשים חיו פה בתת תנאים".

מדובר בתפקיד תובעני, חשבת על זה מספיק לפני שהסכמת?

"אני תמיד חושב כפול כי אני מתייעץ עם אשתי. לקח לי שבועיים-שלושה, נכנסתי לגוגל, חיפשתי,

למדתי על הרכב האוכלוסייה, עשיתי ניתוח והבנתי שאני לא מדבר על עיר אלא על שכונות".

מה קרה מאז מינויך בלוד? מה השתפר? מה השתנה?

"הגדרתי שלוש מטרות - בנושא הגירעון, החינוך והעירייה. הצלחתי להביא לאיזון תקציבי, הקמתי שלושה תיכונים - תיכון ערבי שמונה היום 700 תלמידים, תיכון טכנולוגי ותיכון חינוכי־טכנולוגי לילדים שאינם מסוגלים לקבל בגרות. בנוסף, ארגנתי את העירייה מחדש, כשהמוטו הוא להיות עם הפנים לתושב".

יש משהו שלקחת מראשון לציון?

"מכל מלמדיי ותלמידיי השכלתי. בניתי דגם המתאים ללוד, מאחר שהבנתי שאני נמצא פה לתקופה לא ארוכה, מקסימום לקדנציה אחת. מה גם שאי אפשר להתעלם מכך שבחודש הבא אני, כפי שאתם יודעים, בן 80".

באמת לא נתעלם – לא קשה לך כבר? אתה לא רוצה לנוח?

"קשה? מה פתאום קשה".

מפחיד אותך הגיל הזה?

"מה פתאום? לא פחדתי כשהייתי בגילאים יותר בעייתיים כמו 50 ו־60 שהם יותר מסוכנים לאפשרות לקבל התקף לב וסרטן. הרופא שלי נתן לי את ברכתו ואמר שלפי הסטטיסטיקה, מי שמגיע לגיל שלי כבר ימשיך הלאה ואישר לי להקדיש חמש שנים ללוד".

אתה מנהל את לוד כפי שניהלת את עיריית ראשון?

"אין פה כלום וזאת האמת. צריך היה ליצור האחדה של נהלים בעירייה, במערכת שמדברת אחת עם השנייה. חשוב היה לי לדעת מאיפה הכסף בא ולאן הוא הולך. היום אני יודע".

גם בראשון ידעת?

"בוודאי. ככה עבדתי גם בצבא".

התושבים בלוד יכולים להיות רגועים כשהם יוצאים לטיול ברחוב?

"ברור שהם יכולים להיות רגועים".

ראשון לציון עלתה באחרונה לכותרות עם מספר מקרי רצח.

"סליחה, בראשון זה פשע לשמו. בלוד אופי הפשע אחר".

למה אתה מתכוון?

"בראשון מדובר בגניבה, ברצח, בסחר בסמים, זו פשיעה גרידא, בלוד זה פשע על רקע כבוד המשפחה".

רצח זה רצח זה רצח, לא?

"מקרי הרצח בלוד הם מקרים של מסורת ובאים ממקום אחר, אבל ברור שהם גם נחשבים למקרי רצח לכל דבר".

מה לדעתך דב צור צריך לעשות?

"אני לא נותן לו עצות".

ערב החג, מה מייצג עבורך פסח?

"ששום דבר איננו נצחי. כמו בסיפור יציאת מצרים, העם שוכח, ואל תצפה לעולם לתודה ולהערכה. תעשה דברים שאתה שלם איתם עד הסוף".

מה הדבר הכי כייפי בחג הזה בשבילך?

"הקניידלעך של נעמי".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות ראשון" וב"ידיעות

למעלה