הקשבה

טל אבן

New member
הקשבה

לפעמים אני מרגישה שלא שומעים אותי, שאין לי מקום בטוח להשמיע בו את הקול שלי. לפעמים אני קולטת שאני לא באמת מקשיבה לבן אדם שעומד מולי ומדבר אלי. אני מזמינה אתכם להתנסות של קשב אחר. של שיח אחר. של חוכמה אחרת. למעגל של הקשבה. לפרטים [email protected] או http://www.counciltraining.org/israel/israel.html תקשיבו: אנשים חיים אחד ליד השני, לעיתים מדובר בקרבה של ממש נפשית ואף פיזית ופעמים אחרות אנו מוצאים את עצמנו בין, סביב וליד אנשים. מתוך כך זה ברור מאיליו שיש לנו אינטראקציה וחיבור זה עם זה. אנו חלק מחיי האחר, עוזרים ונעזרים ואפילו שלעיתים אנו לא מרגישים אנו בתקשורת רציפה זה עם זה. ובכן, מעגל ההקשבה הוא חלק נוסף באותה תקשורת בינינו בני האדם. לא מדובר בחידוש מופלא שקסם ההתרגשות של משהו שכלל אינו מוכר לי קיים בו, אלא להפך. מעגל ההקשבה רק מוסיף ובונה עוד שכבה ביכולת שלי להבין, לראות, לחוש את סובבי וכול זה דרך התקשורת המיוחדת המבוססת על פשטות טבעית שכול אחד יכול לקחת בה חלק. אך מרוב המהירות שבחיים, הדהירה של כול אדם בחייו התקשורת לעיתים מצטמצמת ומתנקזת לערוצים מאוד מסוימים. וכאן מעגל ההקשבה מאפשר הרבה יותר: הוא מאפשר לי להקשיב, לא רק לשמוע ולעבור הלאה אלא לעצור הכול ולהקשיב לאדם שלידי. איני מרוכז בלהגיב לדבריו, איני ממהר וכול שאני עושה זה מקשיב ללב שלי ושלו ומתוך כך של הסובבים כולם במעגל. כשאני מאזין למעגל אני מרגיש חופשי, אני לומד על עצמי: כך למשל אני יכול פתאום להבין את היכולת שלי להקשיב, האם יש לי סבלנות וכמה. מה קורה לגופי ולמחשבותיי כאשר אני לא עסוק בכלום פרט מלהקשיב למעגל. בנוסף המעגל מאפשר לי באמת לדעת, להבין ובעיקר להרגיש את המשתתפים במעגל. דרכו פגשתי אנשים שלא היו חלק מחברי הקרובים, ובכול זאת דרך הדיבור שלהם וההקשבה שלי מצאתי לא רק אמפטיה וקרבה אלא קשר של ממש המבוסס על אותה הכנות והפשטות שמביא המעגל, ואכן דיבור והקשבה שהם נעשים מלב אל לב הם שמזיזים את שכבות ההגנה שאנו בונים לנו בדרך כלל זה מול זה ומאפשרים הזדמנות מיוחדת ל"התעגל" יחד ולגעת דרך מילים כמקשיב וכמדבר. המיוחד במעגל בשבילי זה דווקא העובדה שלא מדובר בשיטה מתוחכמת שדורשת לימוד, אלא הפשטות והיכולת של כול אחד להביא מעצמו ולהתחבר ללא קושי. אומנם איש איש מדבר ובוחר את מלותיו, אך אין לי ספק שמדובר במעגל אחד שמחבר. כך למרות שנושא המעגל הוא לרוב רחב ומאפשר משחק גדול בתוכו ולכול אחד אפשרות הבחירה והחופש המוחלט להביא את שמתאים לו, בכול זאת נוצר חיבור וקשר גדול בין המילים של המשתתפים. אחד מתחיל והשני אחריו אומנם מספר משלו אך כאילו הוא ממשיך את הראשון. כוונתי היא במובן שהתקשורת כזו גלויה וללא צורך בהוכחה ואינטרסים, כך שכאילו נוצר זרם מילים ותחושות העובר במעגל ועושה את החוויה למקרבת ומלמדת פנימה. הישיבה במעגל, האש במרכז והזמן הקצוב יוצרים מסגרת ברורה שלתוכה נוצק המעגל. כלומר ש"המסביב" שיש בו קביעות וחוקים המניעים את המעגל הם שמאפשרים את החדש והשונה בכול מעגל. דווקא מתוך המסגרת הקבועה קל לחוש בכול מעגל שנוצר במיוחד שבו, בדינמיקה דבר המאפשר לי בכול פעם להוסיף ולצבור, מאפשר בכול פעם מחדש להרגיש אל עומק הלב.

למעלה