הרצאות על אבולוציה בגן הבוטני של את"א

הררי כתב עוד לפני פינקר על ירידת האלימות

עד לרמות של 1 ל 100 אלף לשנה במדינות אירופה של ימיינו.
ראה עמוד 370 - 371. האנקדוטה "הפרובקטיבית" שלו בהקשר היא שהיום, לראשונה בהיסטוריה, יש יותר סיכוי לאדם להירצח בידי עצמו מאשר ע"י כל אדם אחר...

ראיתי את ההרצאה שפינקר נתן על הספר

(הרצאה של כשעתיים בהמלצתך)

הוא באמת התמקד בחברות שהן לא ממש חברות לקטים קלאסיות משום שזה הסתדר לו עם גרף האלימות היורד שזה המסר העיקרי של סיפרו. בדומה הוא השתמש במידע מיושן ושגוי על פערים בין נשים וגברים במתמטיקה כי זה הסתדר לו עם תיאוריה על תכונות קוגניטיביות מולדות. כפי שמבקריו כתבו, ניתן לראות בזה כשימוש מוניפולטיבי באינפורמציה לצורך הסקת מסקנות פשטנית\פופוליסטית אבל אני לא חושב שצריך להגזים.

"כריסטופר ראיין הוא חסר מושג בנושא"
לא הייתי מבטל אותו בכזאת קלות. הוא גם כותב ספרים בתחום.
אני מצאתי את הביקורת שלו עניינית ומאוזנת בנושא הצגת הנתונים של פינקר לגבי הלקטים אבל פחות לגבי "הסתרת" האינפורמציה לגבי קופי בונובו.

הספיקה לי ההרצאה המפורטת

"הראיתי לך שאתה מעוות בצורה בוטה את הדברים"
לא צריך להגזים. היו גם חוקרים אחרים שעמדו על הטעות שבשימוש פער ה 1 ל 13 לטובת גברים וגם פינקר חזר בו (אם כי לא עד הסוף).

"כריסטופר ריאן הוא חסר מושג ואין לו השכלה..."
יתכן אבל אשמח תתמקד בביקורת שלו לגופה

"אכן מאוד מדעי מצידך"
דווקא אני מנסה לדבוק בעובדות ולהציג ראיות לרוב

22ק ו ס ם

New member
יפה שאתה מודה שאתה שטחי

בשביל מה לקרוא ספר של 800 שסוקר את כל הנושא בהרחבה כשהרצאה אחת מספיקה לך? להתחיל לקרוא ספרים ארוכים ומחקרים זה ממש פאסה כשאפשר לחסוך את הזמן הזה ולשמוע הרצאה בנושא. זה מסכם בצורה הכי טובה את הדיון פה. אתה מעודד שטחיות על עומק, ובמקום לחקור את הנושאים הללו בצורה מעמיקה מספיקה לך הרצאה או שני עמודים שהררי קודם על נושא מסוים.

ואתה מבקש ממני להתייחס לביקורת שלו לגופה?! אתה זה שהבאת את הביקורת שלו בלי לקרוא את הספר של פינקר, את הספר שלו ואפילו טענת שהביקורת שלו היא על הספר כשהיא על ההרצאה שלו בTED שהייתה מאוד ראשונית בנושא, ואתה עוד מבקש ממני להתייחס לזה? זו חוצפה ממדרגה ראשונה ונראה לי שאסיים את הדיון פה. כל אחד יכול לשפוט מי מביא ראיות ומחקרים מדעיים ומי רק מבקש להכפיש ומביא ביקורות של דברים שהוא לא קרא ולא מבין בהם הרבה.

ורק בשביל הרקורד, לא שמעתי על אף אחד שאמר שזו טעות להשתמש ביחס של 1 ל13 או שהוא חזר בו. אין לו שום סיבה לחזור בו כי המספר הזה היה מדויק לזמנו וגם אם קטן עם הזמן, המגמה נשארה זהה והפערים הם עצומים. כתבתי על זה לא מעט בבלוג שלי ויש מטא אנליזות בנושא.

לא צריך לכעוס

הספר לא מתמקד על לקטים קדומים אז לא חייב לקרוא את כל הספר בשביל להבין את כוונת המחבר (שעתיים הרצאה זה לא מעט).

"על ההרצאה שלו ב TED שהייתה מאוד ראשונית בנושא"
אתה טוען שפינקר שינה לחלוטין את בניית הטיעון שלו?

להרצאות הללו יש חשיפה גדולה מאוד ולא צריך להתייחס אליהן בקלות ראש (כמו לספר של הררי וההרצאות המצולמות).

"נראה לי שאסיים את הדיון פה"
לא התרשמתי ממך כאחד שבורח מדיון בשלב הראיות.

"לא שמעתי על אף אחד שאמר שזו טעות להשתמש ביחס של 1 ל13 או שהוא חזר בו"
פרופ' רוברט ספולסקי דיבר בהרחבה על השימוש השגוי בממצא (לא של פינקר באופן אישי) ופינקר אמר שאכן יש ירידה משמעותית אבל הוא חושד שהאפקט עדיין קיים.

"המגמה נשארה זהה והפערים הם עצומים"
הפער ירד בתוך פחות מעשור (ועשור לפני פרסום הספר של פינקר) מ 1-13 ל 1-2.7 ולי נראה שעדיף להדגיש את הירידה העצומה בפערים.

"מי רק מבקש להכפיש ומביא ביקורות של דברים שהוא לא קרא ולא מבין בהם הרבה"
או להראות לך ביקורת עניינית ועקבית מהי

22ק ו ס ם

New member
שוב, אתה מעוות דברים

פינקר מעולם לא השתמש במידע מיושן ושגוי על פערים בין גברים ונשים במתמטיקה. הוא השתמש במיטב המחקרים בתחום ונתן להם פרשנות מדויקת ומחקרים שנעשו לאחר מכן רק תמכו בזה. כבר היינו בסיפור הזה והראיתי לך שאתה מעוות בצורה בוטה את הדברים.

כריסטופר ריאן הוא חסר מושג ואין לו השכלה מתאימה בנושאים שהוא כתב עליהם. ממליץ לך לקרוא מה אנתרופולוגים ביולוגיים כתבו על הספר שלו, למשל פה: http://www.epjournal.net/wp-content/uploads/EP09325335.pdf

אבל הנקודה המרכזית היא שלא קראת לא את הספר של פינקר ולא את הספר של ראיין וגיבשת דיעה בנושא. אכן מאוד מדעי מצידך.

22ק ו ס ם

New member
קראת את הספר של פינקר?

אתה יודע מה הוא כתב? אתה כל כך נואש בביקורת שלך שאתה מבקר ספר שבכלל לא קראת. כריסטופר ראיין הוא חסר מושג בנושא וגם הראו לו את זה בתגובות ובמקומות אחרים.

כי זה מה שפינקר כתב?

יש דווקא טענות לספקולציה חד כיוונית בספרו:
http://www.psychologytoday.com/blog/sex-dawn/201103/steven-pinkers-stinker-the-origins-war

None of the other societies cited by Pinker are immediate-return hunter-gatherers, like our ancestors were. They cultivate yams, bananas, or sugarcane in village gardens, while raising domesticated pigs, llamas, or chickens. Even beyond the fact that these societies are not remotely representative of our nomadic, immediate-return hunter-gatherer ancestors, there are still further problems with the data Pinker cites.

נראה לי שיתכן שגם אתה מציג אקסטרפולציה שנויה במחלוקת (שים לב שהררי דווקא טרח להזכיר את שני צידי המתרס).

"סביר שהיה מגוון רחב של רמות אלימות"

זה בדיוק מה שהוא כותב. מה הבעיה עם מסקנה שכזאת בספר היסטוריה פופולרי? גם פינקר סייג את דבריו לגבי הלקטים הקדומים משום מיעוט הממצאים וחוסר האחידות שלהם.

22ק ו ס ם

New member
זה לא מה שהוא כתב

הוא מנסה למסמס את הטענה שחברות ציידים לקטים לא אלימות לאורך ההיסטוריה על ידי זה שהוא אומר שלא יודעים מי מייצג ויש ספק כביכול בנושא. אז דווקא כן יודעים ויש קונצנזוס בנושא שלא משתקף במה שהוא כתב.

22ק ו ס ם

New member
שמע, יש גבול לכמה אתה יכול לעוות מה שהוא אומר

במפורש. הוא שואל בסיכום מי מייצג יותר? הוא טוען שאף אחד ושניהם ביחד ושיש מגוון רחב של רמות אלימות. וזה חביבי פשוט לא נכון, חד וחלק.

ממש לא נכון - ראה עמוד 68

הוא מציין שם נתוני אלימות גבוהים ביותר עפ"י אנליזה של שלדים. הוא, בדומה לפינקר, טוען שיש מעט מאוד אינפורמציה כדי לדעת מה באמת קרה שם באופן כללי.

אני חושב שהצגת הנושא סבירה

כדי לעורר ספקות לגבי מצבם של אותם לקטים קדומים וסיבתיות בהיסטוריה.

נכון ולכן חקרתי וסיפקתי עובדות תומכות

בלגיטימיות של הספקולציות לכאן או לכאן כפי שהוצגו בספר.

22ק ו ס ם

New member
אגב, עיינתי בספר שוב וראיתי עוד שטות שהוא כתב

בעמוד 263 הוא כותב איך תצפיות שסתרו את חוקי ניוטון, הובילו למהפיכה הבאה שהיא...מכניקת הקוונטים! אין לי מושג איך עורך יכול לתת לזה לעבור.

22ק ו ס ם

New member
זו טעות מהותית מאוד בתאור ציידים לקטים

וזה שלא כל טעות היא בסדר גודל זהה זה נכון, אבל במצטבר יש אינספור טעויות, אי דיוקים ופרשנויות מוטות ולא מייצגות.

גם אני הייתי מצפה לראות "תורת היחסות"

למרות שמכניקת הקוונטים סותרת לכאורה את עקרון הלוקליות שקיים במכניקה הקלאסית כמו גם בתורת היחסות, האחרונה אכן היתה המהפכה "הבאה". אני אשלח מייל למחבר כדי להעיר את תשומת ליבו לנושא.

לעומת הביקורת שלך לגבי הצגת הלקטים והעשירים זאת טעות נקודתית בספר היסטוריה ושאין לה משמעות מיוחדת לקו העלילתי של הספר.

למעלה