השלכנות - תפיסת עולם למען בעלי החיים ובני האדם כאחד

nich2

New member
איך אתה מגדיר נזק ותועלת? איך אתה משווה?

הגדרה של נזק: גרימת סבל או מוות לאחר.
הגדרה של תועלת: גרימת הנאה או הצלת חיים של האחר.

ההשוואה: כמותית. אם פעולה כלשהי הצילה חייהם של 10 ישויות חיות אבל גרמה ל-5 לאבד את חייהם - עם כל הצער, היא פעולה מועילה.
(כשמדובר בהנאה וסבל - זה אומדן שמבוסס גם על חוויה אישית: האם היית מוכן לעבור את הסבל הזה בשביל לזכות בהנאה הזו? אם כן, אז ניתן לומר בהערכה גסה שההנאה הזו גדולה מהסבל הזה).

אריק11112

New member
אני בגדול מעריך את השאיפה הזו, אם כי לא כשאיפה יחידה (דוגמה פשוטה - אם תוציא את האיברים מבן אדם אחד ותשתיל לכמה חולים אז אולי הגדלת את ההנאה ואת החיים אבל המעשה פסול בכל זאת).

אני תוהה עד כמה ניתן להעריך את ההשפעות נכונה. בפרט, אם נניח שמין בע"ח מסוים לרוב סובל (וזאת נראית כהנחה סבירה לגבי רוב המינים) האם זה טוב או רע להציל אותו?

nich2

New member
אני בגדול מעריך את השאיפה הזו, אם כי לא כשאיפה יחידה (דוגמה פשוטה - אם תוציא את האיברים מבן אדם אחד ותשתיל לכמה חולים אז אולי הגדלת את ההנאה ואת החיים אבל המעשה פסול בכל זאת).

אני תוהה עד כמה ניתן להעריך את ההשפעות נכונה. בפרט, אם נניח שמין בע"ח מסוים לרוב סובל (וזאת נראית כהנחה סבירה לגבי רוב המינים) האם זה טוב או רע להציל אותו?
תודה על התגובה!

לשאלתך:
כן, אני דוגל בהמתות חסד. אם כלב (או בן-אדם) חולה מאוד וסובל רוב הזמן והוא לא עתיד להירפא - אז המעשה המוסרי בעיניי הוא להעניק לו המתת חסד. גם אם מדובר בשני כלבים, עשרה כלבים, או מין שלם שסובל רוב הזמן.

אני פשוט לא מסכים עם ההשערה שלך שרוב המינים סובלים רוב הזמן. (אם זה היה כך - אז אכן מחיקת החיים על פני כדור הארץ הייתה מוסרית). אני חושב שרוב בעלי החיים חופשיים רוב הזמן לפעול על פי רצונם. רוב בעלי החיים בעולם הם אוכלי צמחים, ואלו רוב היום פשוט אוכלים - מה יותר כיף מזה?

nich2

New member
השלכנות - תפיסת עולם למען בעלי החיים ובני האדם כאחד

שלום! האם אתם מכירים את המילה "השלכנות", ומזדהים איתה? זה לא מושג רשמי, אלא גישה שהתפתחה בדיונים ברשתות החברתיות, ומעניין אותי לשמוע מי מכם מגדיר עצמו השלכני. לפי מה שאני מבין, השלכנות היא השאיפה לחיות את חיי כך שהתועלת שלי לעולם, עד סוף חיי, תהיה גבוהה יותר מהנזק שלי. גישה ששמה במרכז את כל מי שחי ומרגיש - בני אדם ובעלי חיים - ולא רק בני אדם. כולנו, אם אנחנו רוצים ואם לא, גורמים לנזק רב לחברה ולסביבה: גוזלים משאבים, מייצרים זיהום אוויר, גוזלים קרקעות (הסיבה העיקרית להכחדת מינים), יוצרים עומס על הכבישים ועל מערכת הבריאות, נוסעים בכביש (ודורסים חיות אפילו בלי להרגיש), מייצרים פסולת, ביוב, ועוד ועוד ועוד. כל אלו פוגעים בסביבה ובחברה. לפי הערכות, בין מאות לאלפי מינים נכחדים בגללנו כל שנה. לכן עלינו להשקיע כדי לצמצם את הנזק ולהעצים את התועלת. להכיר את הנזקים שלנו ולמצוא דרכים לצמצם אותם; אחר-כך להעלות מודעות לנושאים הללו; לבחור את העבודה שלנו לפי מה שהכי יעזור לסביבה ולחברה; לבחור איפה לגור, כמה ילדים להוליד ומה לצרוך ולאכול - לפי מה שיפגע הכי פחות; לקדם נושאים חברתיים ואקולוגיים במקום העבודה/מקום המגורים... אני באמת חושב שאפשר לחיות חיים מועילים לעולם. אני התאהבתי ברעיון. מה דעתכם?

למעלה