התבלטות בנושא השלישי

אדםח

New member
התבלטות בנושא השלישי

אהלן, קודם כל עברתי על הפורום וזה עזר לי מאד, תודה. אני ניגש הקיץ ל-5 יח"ל בהיסטוריה, מתוך 3 נושאים בחרתי בארה"ב ויפן, נושאים שמאד מעניינים אותי. עכשיו אני מתלבט בין מעיל תשבץ, יהודי קרקוב וסין המודרנית. בעיקרון אני מחפש נושא קליל יותר מה-2 שלקחתי אבל שלא ישעמם עד מוות כמו האמנסיפציה (אפילו שחצי מהספר תמונות). חשבתי על המעיל תשבץ במיוחד כי הוא נושא חדש (פעם שניה בבגרות?) ובטח יקלו איתו אבל לא מצאתי פיסת מידע עליו באף מקום (גם לא בערוץ) כדי לבדוק אם זה מעניין או כדי לראות את היקפו. איפה אפשר לקנות את הספר? הבנתי שקרקוב זה יחסית קצר אבל כבד. המון תודה לעוזרים.

נושא שלישי

אני מפנה אותך לדף היסטוריה מוגבר של ערוץ ההיסטוריה ובו הפניות לסיכומים המוכרים (לי) בנושאים השונים. לאחרונה, העלה חבר הפורום ארי שטיינר, סיכום מלא על נושא קרקוב ובנוסף, יש תשובונים של הנושא באתר של יואל גבע, מה שהופך את הנושא לזמין מאוד והוא בהחלט נושא מעניין. נושא סין מתחבר היטב ליפן וארה"ב אבל החומר עליו מפוזר ופחות נגיש. לגבי, מעיל תשבץ, אכן זו הופעה שנייה בלבד, אבל החומר עליו מצומצם (יש מאמר אחד רלוונטי ביותר בדף היסטוריה מוגבר, אך הוא לא מספיק לכסות את הנושא כפי שמופיע בתכנית הלימודים). את הספר אפשר לנסות לחפש בחנויות המתמחות בספרי לימוד כמו "דורון ספרים" וכו'.

אדםח

New member
המשך

עיינתי בדף הזה (המצוין ד"א) ולא מצאתי מאמר בנושא מעיל תשבץ. תחת הנושא יש שני קישורים - אחד ל"דעת" שם אין פתרונות ל2009. והקישור השני למאמר אינו תקין. מהכרותך עם הנושא האם אתה ממליץ להעמיק בו? ביואל גבע גם לא התייחסו לנושא בבגרות האחרונה. לגבי סין - האם מספיק לקנות את הספר והאם ניתן להבין מהמיקוד מה לקרוא ממנו? החומר שמצאתי באינטרנט באמת לא מתואם עם המיקוד וספציפי מדי. שוב המון תודה!

המשך ענייני בחירת נושא שלישי

אכן, הקישור השני לא היה תקין. תיקנתי אותו, אך לצערי, לא שמתי לב בתשובה הקודמת שלי, והוא קשור לנושא הראשון ולא למעיל תשבץ. לא מצאתי ברשת אתרים או סיכומים העוסקים ישירות בנושא זה. יש כמובן, מאמרים שונים בנושא המפגש בין יהודים למוסלמים בימה"ב. אני מפנה לקישור מסוג זה בסוף הדברים. אינני בקיא בנושא, ולא יצא לי ללמד אותו. בנוסף, אינני מכיר את הספר, כך שבאמת קשה לי לגבש המלצה ראויה לכאן או לכאן, חוץ מאשר על פרטים טכניים - יש או אין חומר זמין (ואין). לגבי סין, אפשר בהחלט לקשר בין הספר של סין למיקוד, אך כדי לעזור אני שוב מצרף ניסיון שלי לערוך קישור זה: עיבדתי כאן, מחדש, הודעה שהעליתי לפני שנה בהתאם למיקוד קיץ 2009. ניסיתי לערוך התאמה מלאה בין הספר לתכנית הלימודים. בקרוב, יתפרסם מיקוד ואז אפשר לערוך, בהתאם, התאמה מחודשת. אני כמובן רוצה להזהיר שלגבי ההתאמה יש כמה בעיות - אין לי הספר ומעולם לא לימדתי את הנושא. עם זאת, יש לי את רשימת הפרקים ע"פ תוכן העניינים של הספר וכמובן את תכנית הלימודים. אנסה כאן לגשש בכמה קווים כלליים את עיקרי ההתאמה אך אין באפשרותי לרדת לרמת עמודים. אני מדגיש שההתאמה שלי אינה מחייבת ויתכנו בה גם אי התאמות. הספר עצמו מונה למיטב ידיעתי כ-170 עמ'. תוכן הספר חלק א: הקיסרות בלחץ המעצמות (1912-1839) 1.העימות עם המערב 17 2.העימות עם יפאן 32 3.הפיצול בחזית הפנימית ומלחמת הבוכסרים 43 4.מלחמת רוסיה-יפאן וקץ העידן הקיסרי 51 ניסיון ההתאמה: פרקים 2+1 בספר: העימות עם המערב בהחלט מסתדר עם סעיף 1א בתכנית הלימודים (ת"ל): "גורמים וביטויים של האימפריאליזם בסין עד תחילת המאה ה-20: מלחמות האופיום ותוצאותיהן. המאפיינים של חדירת המערב לסין, מלחמת סין-יפן והאימפריאליזם היפני בסין". פרק 3 בספר מתחבר לסעיף 1ב בת"ל: "התמודדות עם אתגר המערב והמודרניזם - מרד הטאי-פנג, התגובה הקיסרית, רפורמת מאה הימים, מרד הבוקסרים ותוצאותיו."). נראה לי שפרק 4 בספר מתחבר ל1ג בת"ל (עליית התנועה הלאומית הסינית בהנהגת סון יאט סן, המהפכה הסינית ונפילת הקיסרות). חלק ב: הרפובליקות הבלתי עממיות (1912-1949) 5.בין השמשות 63 6.מאנרכיה פנימית להתגבשות לאומית 71 7.המשטר הלאומי והאיום על קיומו 86 8.המלחמה הסינית -יפאנית הגדולה וסוף המשטר הלאומי 101 ניסיון ההתאמה: פרק 6-5 מתחברים, לפי דעתי, לפרק 2 בת"ל "ראשית הרפובליקה הסינית והמהלכים לאיחודה של סין". פרק 6 מתחבר די בבירור לסעיף 2ג' בת"ל "מאבק צ'אנג קאי שק והגומאנטנג באילי המלחמה לאיחודה של סין. פרק 7 מתאים לסעיף 3א במיקוד: "המאבק בין צ'אנג קאי שק לבין הסובייט הקומוניסטי בג'יאנסי בהנהגת מאו צה-טונג" ולסעיף 3ב: "המסע הארוך 1935-1934 והקמת הבסיס בחבל שנסי, עיצוב האידיאולוגיה הקומוניסטית ה"פטריוטית" של מאו. ופרק 8 מתחבר עם סעיף 3ג: "המאבק ביפן: עמדות צ'אנג קאי שק והקומוניסטים, הקמת החזית בין הכוחות הלאומיים והקומוניסטים ב-1937 והמאבק נגד יפן" וכן לסעיף 4א: "המאבק של סין ביפן במלה"ע השנייה". חלק ג:המשטר הקומוניסטי (1990-1949) - אין לי לצערי פירוט עמודים. 9.התגבשות הרפובליקה העממית של סין 10.הקרע עם ברית המועצות ופילוס דרך עצמאית 11.המהפיכה התרבותית הפרולטארית ואחריתה 12.סין פורצת דרך לעולם הרחב 13.מדיניות "הדלת הפתוחה" - הסוף? ניסיון ההתאמה: פרק 9 מתחבר עם סעיף 6א - "דפוסי המשטר הקומוניסטי בתחילת דרכו וביסוסו בעזרת ברית המועצות, פרק 10 מתחבר עם 6ג - מדיניות החוץ של סין מהמחצית השנייה של המאה ה-20: סין במלחמה עם קוריאה, סין ו"העולם השלישי", הקרע האידיאולוגי עם ברית המועצות והעוינות המהפכנית כלפי המערב". פרק 11 מתחבר עם סעיף 6ב "הקומוניזם של מאו - "הקפיצה הגדולה קדימה" ו"המהפכה התרבותית". פרקים 13-12 מתחברים עם סעיפים 7א, 7ב,7ג - פוסט מאואיזם והפתיחות למערב, סין משנות ה-80 וההשפעת השינויים בגוש הקומוניסטי על סין לקראת תום המאה ה-20..." פרק 4א' במיקוד דווקא הותאם לפרק 8 בספר. לדעתי גם את סעיפים 4ב' ו4ג' יש לשייך בגדול לפרק זה (מעורבות המעצמות בסין במלחמה והמאבק בין צ'אנג קאי שק למאו בזמן המלחמה). זאת כיוון שפרק 9 כבר עוסק בתקופה שלאחר המלחמה. לגבי פרק 5 במיקוד. ההתאמה הרלוונטית המסתמנת היא התאמה לפרק 9 בספר "התגבשות הרפובליקה העממית של סין". אם לך או למישהו אחר יש מה להוסיף או להעיר ע"פ הספר, או אם נדמה שפספסתי משהו...הרי שנוכל לגבש מסמך מפורט ומדויק יותר.

אדםח

New member
תודה!

עברתי על מה שרשמת לגבי סין, על הקישור ועל הסיכום שלכם על יהודי קרקוב והחלטתי ללכת על האחרון. המון תודה

למעלה