התייעצות !

dlylt

New member
התייעצות !

כבר כתבתי כאן לפני כמה שבועות אודות משבר רציני שאני עובר בעבודה. זו העבודה הראשונה שלי כמהנדס ואני עובד כ-3 חודשים. התחום מאוד מעניין אותי. הפרוייקט בו אני עובד מרתק. החברה גדולה וידועה. יש בחברה לדעתי בעיות ניהול קשות (כושל) אבל לרגע נתעלם מכך. הבעיה שלי היא שראש הצוות שלי מטילה עלי עבודות הרבה פחות איכותיות משאר חברי הצוות באופן חד משמעי. אני מופלה לרעה גם בכל שאני היחיד שלא משתתף כלל בדיונים ומכמה נושאים חמים שעל הפרק ונחקרים ראש הצוות ממדרת אותי וזה מוציא אותי מדעתי כי זה פוגע ברמת המקצועיות שאני רוכש חד משמעית. אני מרגיש שהיא מיעדת אותי כאיש למשימות השחורות וממש דורכת עלי בפרהסיה. 2 מהנדסים חדשים שהגיעו אחרי מקבלים בהחלט תשומת לב ומשימות הרבה יותר איכותיות על אף שלדעתי אינני נופל מהם באף פרמטר (אני בוגר טכניון בממוצע גבוה והם ממוסדות פחות יוקרתיים ולפחות לחודשים הראשונים אני חושב שלפרט זה משמעות בנתינת קרדיט התחלתי). מכיוון שאני פשוט קרוע לגזרים מהמקרה ובקושי ישן בלילות בקשתי שיחה גם עם ראש הצוות וגם עם ממלא התפקידים שמעליה. להפתעתי ראש הצוות התפנתה לכך רק אחרי כמה ימים (להפסקת צהריים של שעה יש לה זמן?) בעוד שממלא התפקידים שמעליה (אחראי על כמה צוותים) התפנה בו במקום מעיסוקיו. בשיחה איתו הוא נתן גיבוי מלא לראש הצוות אך אמר בכמה מאמרי שוליים שיכול שנעשו טעויות. בשיחה עם ראש הצוות היא סלפה כל כל הרבה עובדות (לדעתי גובל בשקרים) אפילו פעם אחת לא אמרה שצריך לראות איך פותרים את הקונפליקט מה שגורם לי לצער פשוט אינסופי. לא זכיתי אפילו לתשובה אחת ענינית מדוע היא איננה משתפת אותי כלל במשימות איכותיות. מבחינתי - אני אוהב מאוד את התחום בו אני עובד (וזאת בהנחה שאקבל משימות איכותיות כמו שאר חברי הצוות). אין לי שום אלטרנטיבות נוספות בשוק העבודה מה שמפחיד אותי מאוד! אולם אני לא יכול לחיות בשקר עם עצמי ולסבול כל הרבה. חוץ מזה אני רוצה להגיע לאיזשהוא איזון או רגיעה בעבודה על מנת "לסגור" דברים חשובים לא פחות בחיי כמו להציע נישואין (הנה אתם הראשונים שיודעים). זו לי עבודתי הראשונה ואין לי נסיון תעסוקתי אחר. לאחר מחשבות רבות הגעתי למסקנה שהפתרון הטוב היותר הוא פשוט לבקש לעבור לצוות אחר. האם אתם חושבים שלאחר 3 חודשים בקשה כזו לגיטימית או שעלולה לסחרר אותי עוד יותר (אני במעמד די פגיע כאמור) ? אני בטוח ביכולותי. זו פעם ראשונה בחיי שאני נתקל ביחס כזה. אין לי כל ספק שבצוות אחר אפרח. השאיפות שלי בתחום כל כך גדולות שכן אני אוהב אותו וחי אותי. אני מרגיש שכל יום שעובר ואני לא מתקדם כלל מקצועית (מה שקורה בפועל) בזמן שחברי לצוות מתקדמים ומשתתפים בדיונים פשוט קורע אותי לגזרים. אני זקוק לעצתכם !

קח רגע צעד אחד אחורנית מדוע לדעתך קרה מה שקרה? אתה עובד חדש, ויחד איתך התקבלו מספר עובדים חדשים נוספים. עובדתית, אתה מקבל משימות שנראות לך פחות חשובות או מעניינות מהאחרים. נראה שאינך יודע למה, ואפילו אחרי שיחות עם ראש הצוות ועם זה שמעליה, עדיין אתה לא יודע למה. - האם הסיבה היא חוסר כימיה אישית עם ראש הצוות? - האם הסיבה היא שמקצועית אתה לא טוב? זו לא בושה, אתה הרי רק 3 חודשים במקום העבודה הראשון שלך. מותר להניח שיש לך מקום להשתפר, נכון? - האם המטלות שלך באמת פחות נחשבות משל האחרים, או שזה רק נדמה לך, בבחינת "הדשא של השכן ירוק יותר"? כשדיברת עם המנהלים, מה היתה תשובתם? יש לי הרגשה שתפיסת המציאות שלך שונה מאוד מתפיסת המציאות של אנשים סביבך. יש לי הרגשה די מוצקה שאם הייתי מדבר עם הממונים עליך, הייתי מקבל תמונה שונה לגמרי ממה שאתה מתאר. מדאיג אותי שאתה מרגיש שמתעמרים לך, אבל אתה לא מבין למה. חשוב מאוד שתבין למה המציאות היא כפי שהיא, ומה השיקולים של הממונים שלך. רק אם תבין את המציאות תוכל לשנות אותה. גם אם אתה לא מסכים לדעת הממונים, חשוב לפחות שתבין ותדע מה חושבים עליך ומה הסיבות למצבך. כמה דברים בהודעה שלך הדליקו לי נורות אדומות: - "יש בחברה לדעתי בעיות ניהול קשות (כושל)" - אחרי שלושה חודשים במקום העבודה הראשון שלך, אתה כבר יודע מספיק לחוות דעה על הניהול של חברה "גדולה וידועה" כהגדרתך? - "אני פשוט קרוע לגזרים מהמקרה ובקושי ישן בלילות" - תרגע. אתה בהתחלה של קריירה, תן זמן לעניינים להסתדר. בלי פאניקה. - "בשיחה עם ראש הצוות היא סלפה כל כל הרבה עובדות (לדעתי גובל בשקרים)" - שקרים, או ראייה אחרת של המציאות ושל העובדות? האם דעות ששונות משלך הן בגדר שקרים? בקיצור, קל ליפול למלכודת שלך ולהגיד "אוי, איזה מסכן, מתעללים בו" ולתת עצות בכיוון הזה. שניה אחת לפני זה, אני מציע לך לחשוב היטב איפה טעית. אולי הפתרון הוא באמת לעבור צוות - בעיקר אם הסיבה היא חוסר כימיה אישית - אבל אם זו לא הסיבה וסתם תעבור בלי להבין מה קרה, אתה מסתכן בלחזור על אותם משגים שוב ולהיתקע עמוק יותר בבוץ. מודעות עצמית קודם כל, אחר כך תחליט מה הדרך הנכונה מבחינתך לשינוי. ומזל טוב על הנישואים המתקרבים ../images/Emo13.gif

טשרםמ1

New member
אם אתה בוגר טכניון עם ממוצע גבוהה

למה אתה חושב שאין לך אלטרנטיבות בשוק?

user32

Well-known member
מנהל
תכנון קריירה - מטרות ויעדים

מלבד כל העצות הטובות שנתנו לך תרשה לי להוסיף משהו: אתה מייחס הרבה יותר מדי חשיבות לדברים קטנים בתחילת הדרך. אתה מציין במפורש שיש לך שאיפות מאוד גדולות. חלק מהחכמה להתקדם בתחום זה לא רק לעשות משימה כזו או אחרת אלא גם לדעת להתמודד עם תרבות ארגונית, פוליטיקה פנימית, משחקי כוחות וכו'. עשית טעות ראשונה: עקפת את הבוסית שלך ופנית לממונה עליה. עובד שנמצא שלושה חודשים בעבודה וכבר מתלונן למנהלים על הראש צוות שלו (שהיא מן הסתם וותיקה ומוערכת) למעשה זו היתה פניית התאבדות שלא היה לה סיכוי מלכתחילה. במיוחד שהטענות שלך שאולי מנקודת מבטך הן קריטיות בעיני המנהלים נשמעים קנטרניים. עכשיו תעשה הערכת מצב וקבל כמה החלטות: 1. חשוב שתשאר לפחות שנה בתפקיד בשביל המשך הקריירה שלך. גם אם יתנו לך להשקות עציצים במשך שנה, לא הייתי פוצה פה במקומך. בקשה למעבר צוות יכולה להוציא לך תדמית של "עושה צרות סדרתי". 2. נסה בכל זאת לקבל את המשימות האיכותיות אבל לא במחיר של וויכוחים ועימותים. נתנו את המשימה למישהו אחר? לא נורא. פעם הבאה אתה תהיה זה שתקבל את התפקיד. 3. חשוב מאוד לא להשוות כל הזמן בינך לבין האחרים. תמיד אתה תרגיש מקופח וכמו שאתה אומר: אתה לא ישן בלילה. 4. אתה עומד להציע נישואין ומה שמעניין אותך זה משימה כזו או אחרת? בחייך קצת פרופורציות... חוץ מזה כדאי שיהיו לך מטרות להמשך הקריירה. אם היו לך כאלה כנראה שהיית מבין שמה שעשית רק מעכב אותך. אם מעניין אותך לקבל תפקידים מעניינים בעבודה ואולי אפילו קידום אתה תגלה שבראש ובראשונה אתה צריך שהממונים עליך יאהבו אותך. לפעמים זה אפילו יותר חשוב ממקצועיות (איך אתה חושב הבוסים הגרועים הגיעו לאן שהגיעו?). לכן יותר חשוב שראש הצוות תחבב אותך וגם המנהלים מאשר שתעשה משימה כזו או אחרת. אם אתה חושב להתקדם במקום אחר אז גם תצטרך המלצות ואז הסכסוכים ממש לא ישחקו לטובתך. אני חייב לציין שפגשתי הרבה גאונים מהטכניון, חבל שאין שם קצת קורסים ביחסי אנוש...

jol8

New member
תגובה יפה

רק הערה לגבי המשפט - הבוסים הגרועים: בוס גרוע היה מן הסתם לפני כן עובד רגיל (בדר"כ). בחלק מהמקומות הפוליטיקה חזקה יותר מהמקצועיות ואז אתה צודק, אבל במרבית המקומות, כל נראה לי, מקדמים בן אדם על סמך יכולות טובות. שורה תחתונה - בוס גרוע יכול להיות מאוד מקצועי, אבל פשוט לא מוכשר לניהול.

maximbu

New member
או בדיוק ההפך

טוב מאוד בניהול אבל לא מקצועי בעליל . בתגובה לdlyte ... תזכר כמה קשה היה למצוא עבודה לפני שאתה עושה צעדים דרסטיים. במקומך (אם בא לך בכלל לקבל עצה מאחד בלי שום נסיון בעבודה בהיי טק) הייתי מנסה לעבוד הרבה יותר חזק על להתחבב ע"י הרש"צ ו(לא פחות חשוב ע"י שאר הצוות). אם זה ממש מציק לך (ואני מניח שזה כן לפי זה שרשמת שאתה לא ישן בלילות) תגדיל ראש , נסה למצוא מה אתה יכול לעשות "מחוץ לתפקיד הרשמי" (אף פעם לא חסר הצעות לייעול) , נסה להוריד לחץ מהעובדים האחרים בצוות ע"י מתן עזרה בכל הזדמנות שתוכל וככה "תכניס את עצמך" ולו חלקית לתפקידים היותר מעניינים. אגב לא ראיתי אזכור לגבי התגובה שלה על כך שאתה לא משתתף בדיונים (ואני מאוד מקווה שפנית קודם אליה ורק אז לאחראי עליה) . מצד שני אם שום דבר לא היה עוזר אז כנראה כן הייתי מנסה לעבור לצוות אחר , כי אני אישית לא חושב שבן אדם שסובל בעבודה שלו יכול להיות פרודוקטיבי ולכן לעולם לא יתקדם הלאה. תעשה חושבים עם עצמך ותחליט על תקופת זמן שאותה אתה כן יכול להעביר בתנאים כאלו (המלצה שנה בשביל אח"כ תוכל לטעון שאתה עם נסיון של שנה) ואם זה לא ישתפר עד אז קח את הרגליים ועוף משם בין אם זה צוות אחר או מקם אחר. הכי חשוב זה שלא תתיאש ואל תיתן לקטנות כאלו להשפיע עליך , הרי ביננו עוד 5 שנים תזכר בזה עם חיוך (אם בכלל תזכר בזה) , אז למה לחכות 5 שנים שלמות בשביל לחייך ... תתחיל כבר עכשיו :) המון המון מזל טוב לנישואין ושיהיה לך רק טוב (בכל המישורים) נ.ב. לuser32 : "אני חייב לציין שפגשתי הרבה גאונים מהטכניון, חבל שאין שם קצת קורסים ביחסי אנוש..." - בחייך אתה לא מאמין כמה יחסי אנוש נדרשנו להפעיל כל פעם מחדש בשביל להשיג רפרנסים לשיעורי בית
.

כמה מחשבות

אם רק התחלת לעבוד בחברה וכבר אתה עובר משבר, זה נותן תחושה שהתפיסה שלך לא מבוססת על מה שקורה. צריך לתת למקום עבודה צ'אנס של קצת יותר מחודש-חודשיים לפני שמחליטים שהמצב קטסטרופלי. כבוגר טכניון עם ממוצע גבוה אתה בוודאי אדם מוכשר וחכם שמסוגל לעשות מטלות איכותיות, אבל אם אין לך נסיון תעסוקתי, זה לא בלתי-סביר מצד ראש הצוות להתייחס אליך כאל עובד מתחיל. אולי ראש הצוות נותנת לך מטלות פחות איכותיות כדי לאפשר לך ללמוד את המערכת בלי לחץ של תאריך סיום לחלקים קריטיים במערכת. אולי ראש הצוות לא משתפת אותך בדיונים כי טרם למדת מספיק כדי שתוכל להבין את נושא הדיונים ולטרום להם, והיא מעדיפה להשקיע את זמנך בלימוד המערכת. אולי המהנדסים החדשים מקבלים מטלות שנראות לך איכותיות יותר בגלל שיש להם התמחויות רלוונטיות. לגבי התפנות ראש הצוות, אולי היא עסוקה ולא רואה בעניין אותה דחיפות שאתה רואה בו. אני חושב שקיבלת עצות טובות במעלה השרשור. ולדעתי האישית ... מכיוון שכבר דיברת עם ראש הצוות ועם האחראי עליה, קח אוויר, חכה שבועיים-שלושה, תראה מה קורה, תנסה להבין באופן רגוע למה ראש הצוות מתנהגת כפי שהיא מתנהגת, ורק אז תפעל שוב. אם אתה עדיין חושב שאתה מקבל יחס לא הוגן, אני חושב שיש מקום לבקש העברה לצוות אחר בחברה בניסוח רב טאקט שדברים לא הסתדרו יפה עבורך (לא להאשים אף אחד - בכל זאת, אתה החדש בצוות), ואתה מעוניין לפתוח דף חדש. לא הדבר הכי נפלא ומבריק, אבל עדיף על פני התדרדרות המצב. בכל מקרה, אני מצטרף להמלצה לא להתפטר לפני שתצבור כשנת נסיון בחברה. זה דבר אחד לאמר 'התחלתי לעבוד ואחרי חודש הסתבר לי ש<הכנס שם חברה גדולה וידועה> מעסיקה ראשי צוותים איומים ונוראים שמשפילים את העובדים שלהם', ודבר אחר לאמר 'אחרי שנה הבנתי שאני מחפש X שלא מצאתי ב<הכנס שם חברה>'.

למעלה