התקפי זעם אולי בגלל רגישות יתר

shaked sheli

New member
התקפי זעם אולי בגלל רגישות יתר

יש לי ילדה בת 4 עם התקפי זעם קשים מאז ומתמיד (אני זוכרת התקפים מגיל שנתיים). יכולים לעבור ימים ללא התקף אולם אם יש התקף אחד ביום, אז כבר מגיעים עוד 4- 5 אחריו. (האמת שאני חושבת על זה אף פעם לא היה רק התקף אחד ביום, זה הכל או כלום) ההתקפים כוללים צווחות נוראיות, הורדת בגדים (גם אם זה מקום ציבורי) ותלישת שיער. התקפות אמוק. לעיתים ההתקפות נמשכות כעשרים דקות ולעיתים יכולות להגיע לשעה או יותר. קשה לראות אותה ככה ואין מה לנסות לדבר איתה או אפילו לחבק במצבים האלה כי זה לא עוזר ולפעמים אפילו רק מגביר את ההתקף. אני מעבירה אותה לחדר אחר, אומרת לה שאני מבינה שהיא צריכה עכשיו לצעוק ושאין לי בעיה עם זה, שתצעק וכשתירגע שתצא אלי ואני אחבק אותה. ואכן אחרי שההתקף נגמר היא יוצאת אלי בוכיה מנסה להרגע, "אמא אני אוהבת אותך" חיבוקים ונשיקות. לפעמים אחרי שהיא נרגעת היא יכולה להגיד לי למה היא צרחה אולם אני לא בטוחה שזו באמת היתה הסיבה, או שזה מה שמפריע לה, עכשיו. זה יכול להיות מחולצה חדשה שהיתה קצת גדולה עליה, חול בסנדלים, קרם הגנה ששמתי עליה, טיפת מים על החולצה או שיער שטיפה התלכלך. לא תמיד אם יש חול בסנדלים או קרם הגנה על הגוף אז יש התקף, זה פעם ככה ופעם ככה. בגן אין התקפים. היא חברותית, הילדים רבים מי ישחק איתה אחרי צהרים, היא מקשיבה, מבצעת משימות, משחקת גם לבד וגם בחברה במשחקי דימיון, עושה פאזלים (לפעמים). פסיכולוגית קלינית ראתה אותה ואמרה שהילדה אינטלגנטית מאוד ללא כל בעיה בקבלת מרות והבנת משמעות הדברים שמדברים איתה. בדיקות דם תקינות. האם עכשיו יש טעם לקחת אותה לאיבחון לרגישות יתר? למכון להתפתחות הילד? האם יכול להיות מצבים בהם ילד יהיה רגיש לחול בנעלים או לידים רטובות באופן סלקטיבי?

התקפי זעם

תיאורך שלח אותי להתייעץ עם דר מיכאל ינקו הפסיכיאטר שלנו, ועם שרית קוגן המרפאה בעיסוק. שנהים ממליצים על אבחון של פסיכיאטר- יש לראות את המקרה הרבה מעבר לרגישות יתר תחושתית. איך אפשר להסביר את התנהגותה הנורמטיבית בגן, והיעדר ההתפרצויות מיתר רגישות? חוסר העקביות והדיסוננס בין הבית לגן אומר לי שיש שם דברים הדורשים התייחסות ויש לאבחן מהתחלה, עם אנמנזה מדוייקת ורחבה, ובירור אבני דרך התפתחותיות בשלב ראשון.השלב הבא יהיה אבחון ריפוי בעיסוק לצורך בדיקת השפעת רגישות היתר. סלקטיביות ברגישות היא לא שכיחה באותו גורם - לפעמים הילד עם רגישות יתר בעור אך תת רגישות בפה וכדומה, עם זאת, מצב רגשי משפיע מאוד על סף הרגישות ובמצבים בהם יש מצוקה סף הרגישות יורד פלאים. נשמח לעזור בהפנייה לגורמים מקצועיים באיזור מגורייך, בהצלחה.

shaked sheli

New member
עוד פרטים

אכן נולדו לנו תאומות לפני 4 חודשים והבית עובר תהפוכה קלה. זה הגיוני שההתפרצויות שלה בתדירות גדולה יותר ובעוצמה גדולה יותר אולם ההתפרצויות היו מאז ומעולם ולכן חשבנו בכיוון של ויסות תחושתי (שיכול להיות שהוגבר כחלק מהמהפך בבית). אנחנו מודעים לכך שעובר עליה משהו בגלל הלידה ואנחנו עושים המון בנידון (וזו גם היתה הסיבה לראות פסיכולוגית התנהגותית (קיבלנו 2 חוות דעת זהות) שטענה שהילדה בסדר גמור ובין לבין אנחנו מיישמים את "ההוראות" שלהן של נתינת תשומת לב וזמן לגדולה). מה שתהינו הוא האם יכול להיות מצב שלילדה יש בעיית ויסות חושי (שיכול להיות שהתגבר בעקבות הלידה) והאם יכול להיות מצב שזה קורה רק בבית ולא תמיד? האם יש צורך ללכת לאבחן דבר כזה או שאכן הילדה מתמודדת עם הלידה ואנחנו צריכים להמשיך במאמצנו להחזיר אותה לתלם? האם עדיין אתם בדיעה שיש לראות פסיכיאטר או שאפשר להסתפק בחוות הדעת של הפסיכולוגיות הקליניות שראינו? אנחנו מירושלים. תודה

התפרצויות זעם

העוצמות מחייבות התייחסות מקצועית נרחבת יותר מהדרכה פסיכולוגית. וכמובן הויסות החושי מחייב התייחסות מקצועית של מרפאה בעיסוק, מכיוון שזהו תחום עיסוקה. שוב מציעה את עזרתינו בהמלצות. בהצלחה

למעלה