ה-FDA אישר בפעם הראשונה MRI נייד קטן לסריקת מוח במיטת המטופל

ב ן ח ו ר י ן

New member
מנהל
ה-FDA אישר בפעם הראשונה MRI נייד קטן לסריקת מוח במיטת המטופל

עתיד תחום ה-MRI הינו אחד התחומים הכי מבטיחים בתחום הדימות הרפואי, והמחקר בתחום זה גדל והולך כאשר מדינת ישראל מצטיינת בעיקר בתחום זה. לפני מספר שנים קיים העתידן, ד"ר רועי צזנה, מסיבת השקה לספרו החדש, כאשר במהלך המסיבה הוטמנה קפסולת זמן עם פתקי תחזיות לעתיד, קפסולה אשר תיפתח 20 שנה לאחר הטמנתה. בתוך אותה הקפסולה ביקשתי להטמין גם תחזית לגבי עתיד ה-MRI, ואחת מהתחזיות היתה שבעתיד ה-MRI כבר לא יהיה רק בדמות מכשיר ענקי כפי שהוא כיום, אלא יהיו מכשירים קטנים אשר משובצים במחלקות של בתי חולים- למשל מכשיר MRI מוח במחלקת נוירולוגיה, מכשיר MRI לדימות גפיים במחלקת אורתופדיה וכיוצא בזה. התחזיות כולן נמצאות בפרק "מה צופן העתיד?" בספר "MRI המדריך המלא-רפואה ופיזיקה נפגשות", ביחד עם סקירת המחקרים הרבים בתחום ה-MRI בארץ ובעולם.

התחזיות אכן מתחילות להתגשם, כבר כיום יש שימוש בסורקי MRI קטנים, למשל בחדרי ניתוח או לשם דימות בעלי חיים, אך לאחרונה אישר ה-FDA בפעם הראשונה סורק MRI קטן נייד לשימוש בבתי חולים, לשם דימות מוח מטופלים שאינם יכולים לצאת ממיטתם. הסורק פותח על-ידי חברת Hyperfine לאנשים בגיל שנתיים ויותר, ומשקלו בערך כעשירית ממשקלו של MRI קבוע. כמו מכשיר האולטרסאונד...לחצו להמשך קריאה
 

uzi2

Member
למעשה, מבחינת שדות מגנטיים

אפשר לייצר מכשירי MRI קטנים. הבעייה היא שכאשר הם קטנים, השדה בהם/מהם אינו אחיד, ואינו מאוד חזק.
יחד עם זאת, עם התפתחות המחשוב, ניתן יותר ויותר בדייקנות לשחזר את התמונות גם כאשר המידע הגולמי יותר מבולגן, בגלל רעשי רקע, ובגלל חוסר האחידות בשדה.
שווה לקרוא מאמרים של Bernhard Blumich בנושא.
 

ב ן ח ו ר י ן

New member
מנהל
נכון, אבל עדיין יש גבול לכמה אפשר לעשות עם תוכנות...

יש הרבה פיתוחים לשפר איכות של תמונות, אתה בטח זוכר בעבר את כל התוכנות והפורומטים של התמונות לחיסכון במקום אחסון, אבל בתמונות איבחון האיכות היא קריטית ויש גבול לכמה תוכנה יכולה לשפר...יש גם את בעיית הסימן, הדברים לא פשוטים...
 

uzi2

Member
אכן הדברים אינם פשוטים

אכן הדברים אינם פשוטים, ולראייה, עדיין לא פיתחו משהו מאוד קטן (וללא מפתח גלילי) שעובד לרמת דיוק סבירה.
מצד שני, אני חושב שהדוגמה של דחיסת תמונות אינה טובה, כיוון שכאן, גם מכשיר קטן יכול להעביר מידע ברזולוציה גבוהה מאוד. רק שהמידע מאוד לא ליניארי, ולכן דורש עיבוד נתונים הרבה יותר מורכב. יכולת עיבוד נתונים היא דבר שיכול להשתפר מאוד בשנים הקרובות.

לגבי רעש.... אני לא יודע להגיד.

לגבי בעיית הסימן - אשמח להבין על מה מדובר...
 
למעלה