ועוד שאלה

eduard123

New member
ועוד שאלה

אהלן לכם,
מישהו מכיר לינק טוב למאמרים בפסיכולוגיה באנגלית, למעט google scholar שלא מציע לי תוצאות למרי טובות ?

תודה רבה מראש,
אדוארד.

uzi2

Active member
מציע שתיגש לספרייה של המכללה שבה אתה מתחיל ללמוד

בעיקרון בניגוד לתחומים כמו פיסיקה שבהם כמעט את כל המאמרים ניתן להשיג בגירסת ה- preprint שלהם באופן חופשי, דרך אתר כמו arxiv.org, בפסיכולוגיה זה הרבה יותר בעייתי.
בעיקרון כאשר אדם שולח מאמר לפרסום בכתב עת - ביחוד באחד מהיותר נחשבים, הוא מצהיר כי הוא מסכים שאם כתב העת יחליט לפרסם את המאמר, זכויות היוצרים יועברו לכתב העת. מרבית כתבי העת דורשים תשלום, ולא זול עבור המשתמש הפרטי, עבור גישה למאמר.
בפיסיקה בנו מערכת שעוקפת את זה, בכך שלפני שכותב המאמר שולח את המאמר לפרסום הוא שולח אותו לספריית פרה-פרינטים מקוונת שמציעה את המאמר בחינם. אח"כ שולח לכתב העת, כך שבשלב שבו הוא הפיץ את המאמר בחינם, עדיין זכויות היוצרים היו שלו, ולכתב העת אין דרך חוקית למנוע מאתר הפרה-פרינטים (pre-prints) להמשיך ולהציע את המאמר בחינם. בפיסיקה כמעט לכל המאמרים יש גישה חינמית בצורה כזאת. בפסיכולוגיה, נעשו מאמצים למאגר כזה אך הצלחתם פושרת ורק אחוז קטן מהמאמרים מפורסמים כך (אלא אם תפתיעו אותי במשהו שאני לא יודע).

לפעמים על אף העברת זכויות היוצרים, הכותב מוכן להציע את המאמר באופן פרטי למי שמבקש ממנו, או במערכות חצי-סגורות (כמו ResearchGate). הרבה מאמרים בפסיכולוגיה מצאתי ככה.

בנוסף לזה, כל אוניברסיטה וכל מכללה רוכשת רשיונות לגישה מקוונת למאמרים מהרבה מאוד כתבי עת, כך שבד"כ תהיה לך גישה למאמרים שתרצה, אבל כיצד להשתמש בזה - תצטרך להתייעץ עם הספרייה של המכללה שלך (שהם בד"כ אלו שמרכזים את הגישה למידע).

למעלה