זהות?!

Leyenda89

New member
זהות?!

שלום לכל האנשים הטובים כאן!
אני רק שאלה, שמשגעת אותי ואני רואה שהיא עולה כאן אצלכם גם מדי פעם. שאלה אולי טפשית ובסיסית אבל לי כאחת שבאה מבית וסביבה סופר-חילונית באמת שאין שמץ של מושג :(
קצת רקע: אני בת 24, סטודנטית לפסיכולוגיה, העניין שלי עם התשובה התחיל בקשר מדהים שהיה לי עם בחור חילוני שלמרות אורח חיים חילוני למדי, היה מדי פעם קורא פרקי תהילים, ודיבר איתי בחופשיות על אמונה חזקה שיש בורא לעולם - מה שהייתי פתוחה לקבל, למרות שלפניו לא ממש העמקתי בדעתי בנושא יש או אין. בחור שהיה במיצרים מאד גדולים וסיפר לא פעם על שמבקש בזמנים קשים עזרה מה', ואיך שהאמונה הזו נותנת לו כוח. בהתחלה לא ממש התחברתי. לאט לאט ככל שהעמיק הקשר הסכמתי להפנים. בשלב מסויים כשהייתי במצוקה גדולה קראתי בהמלצתו תהילים, לראשונה בחיי, וזו היתה הפעם הראשונה שהבנתי שהמילים האלה שאני קוראת זה איפה שאני רוצה למצוא את עצמי. הוא סיפר לי גם על רצון משלו לחזור בתשובה יום אחד, למרות שזה כבר היה אחרי שאני ידעתי שאני רוצה גם, בלי קשר.
נפרדנו בכאב רב אחרי 3 שנים יחד, ומשם התחיל המסע שלי לבד - והנקודה הבאה היתה מציאת מקום ללמוד בו מה בכלל אומר להיות דתי. אז מצאתי דרך המכללה את מרכז "אופק", אני שם מתחילת השנה בערך ולגמרי מאושרת שמצאתי את המקום הזה. נוצר שם קשר אישי עם אחת המדריכות, בעלת תשובה שמגדירה עצמה כיום חרדית (כבר הרבה זמן, ב"ה נשואה ומשפחה והכל), אשה מדהימה ומעוררת השראה בכל דרכיה. היא נהייתה אחת החברות הקרובות שלי כיום, גם עושה אצלם הרבה שבתות, ולומדת המון.
מאז הפרידה עברו 10 חודשים ופתאום עם כל ההגדרות החדשות שצצו לי לעצמי, הבנתי שאין לי מושג איזו דתייה אני? הבנתי שיש חרדים ודתיים, איך אתם מבדילים, מה נחשב למה? זרמים אני עוד מבינה איכשהו וגם יודעת שכרגע אני בעיקר מתחברת לליטאים, אבל באמת מה קורה עם עצמי, לאן אני רוצה להגיע עם החומרות וכמה אני מסוגלת לקחת על עצמי? כמו הרבה חוזרים בתשובה שאני מכירה יש כזה רצון לבלוע את הכל, לקחת הכל על עצמך, אבל במיוחד כמי שהיתה רגילה כל חייה לנסוע לפיקניק בשבת ולאכול בו בייקון על מנגל, ובקושי צמה ביום כיפור ולא לדבר על פסח... זה מהפך לא פשוט מצד אחד, ומצד שני אני מרגישה כעת שמצאתי את המקום שלי. ואחרי שראיתי כמה הקב"ה היה שם איתי לאורך כל הדרך, גם בכל הכפירות של אז וגם בקשר עם הבחור ובמיוחד לאורך התהליך של עכשיו.... אני לא יכולה אפילו להעלות על דעתי להפנות לו עורף חס וחלילה. וב"ה אני מתחברת להלכה, לחומרות, משתדלת מאד לא ליפול, שומרת כשרות (חוץ מהכלים שלצערי עוד אין לי כלים משלי אצל ההורים), שומרת שבת - שזה הכי לא מובן מאליו מבחינתי לאור מה שהורגלתי בחיי, ועכשיו אני מחכה לזה בכליון עיניים כל השבוע... משתדלת מאד לברך על מזון וליטול ידיים, משתדלת ושואפת לקריאת שמע שעל המיטה ומודה אני בבוקר+נטילה, ובשבת כשאני אצל המשפחה של המדריכה שלי כמובן שיותר קל לי להתפלל יותר, גם את השמונה עשרה ומה שרק זוכים להספיק (אני ממששש איטית בתפילה).. ולשמחתי ועם הרבה עזרה מה' אני גם משתדלת ממש ללכת צנוע, מעבר למרפק וחצאית ארוכה, למרות שמהסנדלים בקיץ קצת יותר קשה לי להיפטר (כשבקיץ שעבר עוד הלכתי יחפה במכללה, והסנדלים סגורים בתיק). ועם כל זה עדיין קשה לי לעזוב את מקום העבודה שלי כמלצרית במסעדה לא כשרה (אני די ותיקה שם), וגם לא קל לי לעזוב את האקרובטיקה שאמנם אני מתאמנת "רק" שנה וחצי בערך, אבל מאד קשורה לתחום הזה וזה בעייתי לי עם הצניעות - שכן חייב עם טייץ או מכנס צמוד, ויש כמה בחורים בודדים בקבוצה (הרוב בנות. ועדיין)...
אז מה? מה קורה פה? לאן זה הולך, או יותר לאן אני בכלל רוצה שזה ילך? מה זה אומר כל ההגדרות של דתי או חרדי?..... ואיך מתמודדים עם כל ההכלה של העולם הזה ועם הרגלים כל כך שונים במהות ובתכלית ממה שעשיתי עד עכשיו 23 שנה, ועם זאת אני כל כך רוצה בהם???

יצאה שאלה קצת ארוכה... מתנצלת.. אבל אם מישהו יהיה מוכן לענות או אפילו רק לזרוק עצם.. אשמח :)

המון תודה אנשים מקסימים

שירן

golan heights

New member
רק אזרום כמה עצמות קטנות

[בגלל שמצבי האישי כרגע לא מאפשר לי להרחיב. למרות שאת ראויה לתגובה ארוכה]

1. לא לעשות צעדים קיצוניים
2. לא לעזוב שום מקום
3. לא להתרחק מהחברים
4. לא לעזוב תחביבים שאת אוהבת
5. לא להתעסק בהגדרות ולא לנסות להשתלב בשום חברה ולבטל את עצמך לפי התכתיבים שלה (גם אם את חושבת שלא תבטלי, בעל כורחך זה יקרה). הישארי 'בעלת תשובה' בהגדרה. לעולם לא תוכלי למחוק את עברך וזה מה שעושה אותך כל כך מיוחדת וייחודית.

כל הדברים האלו נאמרים מניסיוני האישי לאחר שנים בתשובה,
הדבר היחיד שאולי בעייתי כרגע זה מקום העבודה שלך, וגם אותו לא הייתי ממהרת לעזוב במקומך. תנסי להתעניין לאט לאט ולחפש לך מקום עבודה חלופי עד שתרגישי מספיק יציבה כדי להחליף מקום עבודה.
אבל על האקרובטיקה אין סיכוי שאני מסכימה לך לוותר. אל תוותרי על דברים שאת אוהבת ועושים לך טוב.
שלא תמצאי את עצמך אחרי שנים רבות בתשובה כועסת על ה' ועל מה שנהיה ממך כביכול "בגללו".

קחי נשימה עמוקה ותהני מהדברים שאת מקיימת כיום, כשאת מוציאה אוויר תוציאי גם את הרצון לקיים הכלללל ולבלוע הכללללל... זה בלתי אפשרי וכשאין יסודות חזקים - זה יחזיק מעמד בדיוק חודש ויתמוטט לגמריי.

ותמשיכי לכתוב פה לגבי ההתלבטויות שלך אני חושבת שזה מקום טוב לפורקן.
חיבוקים.

ברוכה הבאה

ננסה להתייחס לדברייך באופן כללי ומתוך זה לשאלות הספציפיות שכתבת.
איזו דתיה את? אם את מבינה בזרמים היית חייבת לדעת את זה :) זה בסיסי יותר. נתחיל מזה שלא שואלים יהודי אחרי 120 אם היה דתי\חרדי\חילוני וכו' שואלים שאלות על קיום התורה והמצוות, אז מדוע בכל זאת אנו רואים פלגים רבים של עובדי ה'? מכוון שאחרי חורבן בית המקדש עם ישראל התפזר בגולה וכל קהילה אימצה לעצמה מנהגים ונורמות שונים [יחד עם הקפדה במצוות התורה כמובן], ואז החלו הקהילות להתבדל אחת מהשניה בשפה, מראה, מנהגים מינוריים וכד'. כסטודנטית לפסיכולוגיה את יודעת בוודאי את הרצון האנושי של הפרט להשתייך לחברה ולהיות חלק ממנה על כל היתרונות שבדבר.
לכן מצאנו את עצמנו היום עם כל כך הרבה סוגי עובדי ה', חרדים אשכנזים ,ספרדים, ליטאים, חסידים שונים, דתיים וכו' עשרות זרמים ותתי זרמים עם מכנה משותף גדול אך כיסוי שונה.

אז איזו דתיה את? בתור אחת שכביכול נולדה זה עתה לעולם החדש הזה את ויכולה לבחור, הבחירה בידייך, היא לא קריטית, לא אחרי 120 וקל וחומר שלא היום או מחר , שתרגישי מחוברת לאנשהו ושם יהיה לך טוב כי יש מעלה בשותפות עם חברה, פשוט תשתייכי לשם ותקבלי את מנהגי אותה חברה מרצונך החופשי.
איך מבדילים ומה נחשב למה זה לומדים עם הזמן והניסיון ואקצר פה כי זה לא כ"כ משמעותי כעת.

לגבי קבוצת השאלות השניה, לדעתי את תעשי טובה גדולה עד מאוד לעצמך אם תועילי לקרוא ספרי הדרכה לבעלי תשובה בהקדם ובעיון כראוי. ומצד שני תתחברי למדריכה\חברה [אולי זו שמצאת מתאימה] שתדע לכוון אותך לתלם כי שלב ההתקדמות וקבלת המצוות\החומרות וכו' היא קריטית ומשפיעה לאורך התהליך בטווח הקצר והארוך [בתקוה שיהיה ארוך כי לפעמים טעויות מקצרות וגורמות לאדם ליפול].

לכן אמליץ על ספרים שקראתי ובתור חוזר בתשובה 9 שנים מצאתי שהם נכתבו מחוכמה ומניסיון רב שהמחברים עצמם חוזרים בתשובה והייתי נותן הרבה בשביל לקרוא את אותם הספרים פעם בהתחלה [וגם בהמשך..] כי היה לי יותר ידע, כלים ומנגנון למניעת טעויות , כאלה שכן אפשר למנוע.
שמות הספרים: לדעת בארץ דרכך - הרב גרינוולד. מקום שבעלי תשובה עומדים - הרב דן טיומקין. [אפשר להזמין באינטרנט]

המדריך\ה צריך להיות אדם כמו אחד המחברים הנ"ל בקטן, שיש לו ניסיון וגם מכיר מבין ויודע איפה את עומדת. [למשל לגבי העבודה מי שיענה הלכתית תשובה יבשה יגיד ישר "אסור" וצריך לעזוב. אבל לא בטוח שזה הדבר הנכון לעשות כמו שנאמר לך כבר בתגובה.

וכל זה רק מבוא לתורת ה"חומרות" והקבלות למיניהם בשלבי ההתחזקות הראשונים.

אז לאן זה הולך? מה צריך לעשות? כמה את מסוגלת?
קודם תעשי ביטוח כמו שכתבתי במבוא, אחר כך אדם עם ניסיון שמכיר אותך יאמר לך איפה אפשר לתת גז, איפה להאט, איפה לרדת מהאוטו ולברוח ושאר כל העצות וההכוונות הכל כך פשוטות וכל כך מועילות.

טוב יצא לי ארוך וזה עוד בקיצור , בכל אופן את מוזמנת להשאר בצל קורתנו :)

אלישיר

New member
שלום לך...

בעזהי"ת

בתגובות מעלי כבר נכתבו לא מעט דברים יפים, שזורים בהמון ניסיון וחכמת דרך של חוזרים בתשובה ותיקים. לא אנסה בשעת צהריים זאת של ערב שבת להוסיף הרבה, אבל חשוב לי להבהיר נקודת ייחוס חשובה:

אשמח אם תעייני בשני הקישורים להלן, בפרק הראשון של הלכות דעות של הרמב"ם, ובפרק השני. כי חשוב מאוד מאוד ללכת בדרך האמצעית, כמו שמפרט הרמב"ם בפרק הראשון, אבל מנגד כשבאים לשנות משהו לא חיובי אצלנו, לפעמים צריך קודם כל למשך תקופה ללכת לקיצוניות הנגדית - ורק לאחר מכן להציב את עצמנו בשביל הזהב - הדרך הממוצעת בין שתי הקצוות. מתוך זאת הרבה חוזרים בתשובה זוכים למשך תקופה, בראשית דרכם בחזרה בתשובה, לתקופות של התלהבות גדולה בעבודת ה', והקפדה יתירה על הרבה דברים - שבהמשך אפילו יהיה אסור (!) להם להקפיד עליהם. והתקופה הזו - למרות שיש להכיר שאינה לאורך ימים, חשובה מאוד מאוד ואסור לוותר עליה.

GILADOS

New member
הזהות שלך היא "חוזרת בתשובה"
כן, זה מה שמגדיר אותך בצורה הטובה והמדויקת יותר מכל הגדרה אחרת שאת יכולה לחפש לעצמך. הזהות שלך בתור חוזרת בתשובה למעשה מתארת את מי שאת, את כל התהליך והנסיונות שעברת בחייך, וגם את הכיוון שאליו את שואפת להתפתח בהמשך דרכך
זה כ"כ מאפיין את העצמיות והאישיות שלך מהבחינה העמוקה ביותר שלדעתי חבל שתשכחי את הזהות הבסיסית הזאת ותחליפי אותה ב"זהות" אחרת שפחות תואמת את מי שאת. וזכרי את מה שאמרו חכמנו ז"ל: "במקום בו בעלי תשובה עומדים, צדיקים גמורים אינם יכולים לעמוד."

שמחתי מאד לקרוא על סיפור חייך המרגש, אני מלא הערכה לכל המאמצים שעשית בשביל להתחזק במצוות ובלימוד התורה, ועל הנכונות הרבה שלך להקריב במסגרת העולם שממנו באת. ואני גם שמח לשמוע שמצאת לך קהילה שאת מתחברת אליה, ושעוזרת לך להכיר את העולם הדתי מקרוב ולחוות את האווירה הרוחנית של השבת. מאחל לך המון הצלחה בהמשך דרכך!

וברוכה הבאה לפורום

למעלה