זטו 250

orii

New member
אני מאוד שמח שהמידע הגיע אלייך באמצעות הפורום

בת שבע ש

New member
זטו 250

שלום לכולם,
שמעתי היום בחדשות כי התרופה אזניל בגרסותיה השונות ( ביניהם זטו 250),
מסוכנת לשימוש.
האם מישהו יודע האם האזהרה תקפה גם לגבינו .
אני נוטלת אותה כבר די הרבה שנים

תודה .

orii

New member
השאלה אם יש משהו חדש

לפני קצת פחות משנה התפרסם מחקר שמראה סכנה של אירוע לבבי (בלב) לאנשים (לא חולי CF) שלוקחים 5 ימים של אזיתרומיצין (זטו/אזניל). הם הראו שהסיכוי למוות מאירוע לבבי גדול פי 2 ביחס לאנשים שלא לקחו אזניל.

האם מה שקראת מחדש?

ורדית כתבה לרופאים חוות דעת על הפירסום שהמסקנה, אם אני זוכר, היא שלמעשה חולי CF שלוקחים את התרופה שנים לא נמצאים בסכנה. אני אבקש מורדית להתיחס לנושא.

בנוסף, כבר שנים ידוע שאזניל עלול לגרום לרעילות בכבד ולבעיות בשמיעה.

בת שבע ש

New member
מידע חדש

היי אורי,
קודם כול תודה על התשובה.
את הידיעה החדשה הזאת שמעתי ברדיו לפני יומיים, ובה נאמר במפורש כי
הFDA האמריקאי טוען כי התרופה מסוכנת ואף עלולה להביא למוות ( בהקשר של קצב לב, אם הבנתי נכון)
תודה

orii

New member
הנה התגובה של ורדית:

כותרת: אנא לדייק במידע!! אזניל תרופה מסוכנת?!

"כשזה נוגע לטיפול תרופתי ובכלל נושאים רפואיים חשוב לדייק במידע. מה זה אומר "התרופה מסוכנת לשימוש"??? מה זה אומר "הם הראו שהסיכוי למוות מאירוע לבבי גדול פי 2 ביחס לאנשים שלא לקחו אזניל"??

אנו צריכים לקרוא את המידע הזה בהקשר הראוי ולהתייחס לכך בהתאם!

התרופה אזניל, כמו תרופות אחרות (ביניהן אנטיביוטיקות נוספות) יכולה להשפיע על פעילות לבבית חשמלית - אבל באנשים שנמצאים בסיכון לכך: חולים קשישים, ריבוי תרופות שמסוכנות ללב, חולים בהתייבשות חמורה (שמגיעים לטיפול נמרץ), חולים עם בעיה לבבית ידועה. וגם מה השכיחות לתופעה הזו??? הפרעות קצב כתוצאה מהשימוש באזניל נמצאת בשכיחות מאוד מאוד נמוכה של 0.1%, כך שעפ"י הפרסום, גם אם ישנה עליה פי 2 באלה שלקחו את התרופה, מדובר בשכיחות של 0.2%.

אני חייבת לציין, לכל תרופה יש תופעות לוואי!!!!! לכל תרופה יש סיכון. אבל תמיד צריך לשים בצד השני של המאזניים את התועלת. התועלת מלקיחה של תרופות כאשר האינדיקציה היא מתאימה ונכונה היא כמעט תמיד תהיה רבה יותר מהסיכון!! (אחרת, בשביל מה לתת את התרופה?!)

במקרה של אזניל, התועלת במתן תרופה זו לחולי CF הודגמה והוכחה במספר מחקרים בכמה שיטות!!! הפחתה באשפוז! שיפור בתפקודי הריאות! הפחתה במספר האנטיביוטיקות שמקבלים (גם דרך הוריד וגם דרך הפה)! הפחתה של אובדן ימי עבודה/לימודים!

(ולא נמצאה שום עדות לעליה בתופעות לוואי מסכנות חיים כדוגמת הפרעות קצב, במתן אזניל בחולי CF).

ולכן, תמיד צריך לראות את שתי כפות המאזניים: גם התועלת, וגם הסיכון, ולשקלל ולעבד בצורה הגונה את המידע, עד לקבלת החלטה לטיפול התרופתי.
מבחינה רפואית, אין שינוי בהנחיות הניתנות לחולי CF בנוגע לטיפול בתרופה אזניל. הבטיחות עולה על הסיכון.

ורדית

בת שבע ש

New member
הבהרה

קודם כול תודה רבה על התשובה המפורטת והמענה המהיר,
עם זאת ברצוני להבהיר כי השאלה נבעה מידיעה בחדשות שבה נאמר במפורש בהמשך למה שאורי ציין כי מסקנת הFDA כי
התרופה מסוכנת, כיון שהידיעה הייתה ברדיו לא ניתן למצוא ציטוט כתוב לצערי,
אין בכך כדי להגיד שכוונתי הייתה בהקשר לסי.אף אך טבעי ששאלה זאת תבוא.

תודה

למעלה