זיהוי תולעת

שלום לכולם,
אני תושב עפולה וכל חיי חששתי מתולעים בבית ובפרט תולעי עץ כי יש לי הרבה ספרים יקרי ערך. אני מקפיד לנקות את הספריות ולרסס עם K600 כל 5 חודשים בערך.
בערך 3 שעות לפני שפניתי אליכם, מצאתי על הרצפה בחדר הכניסה לדירה שלי תולעת עם גב חום-כהה ובטן שקופה. זרקתי אותה לשרותים ולכן אין לי תמונה, אבל היא הייתה יותר ארוכה ועבה מתולעת-עץ, דומה יותר לתולעת-קרקע. על המקום ביד שלי שנגע בה יש סימנים דמויי כוויה.
זו אינדיקציה לעוד תולעם לדעתכם או משהו שאיכשהו הגיע מבחוץ?
תודה מראש,
האיש במעיל.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
שלום לכולם,
אני תושב עפולה וכל חיי חששתי מתולעים בבית ובפרט תולעי עץ כי יש לי הרבה ספרים יקרי ערך. אני מקפיד לנקות את הספריות ולרסס עם K600 כל 5 חודשים בערך.
בערך 3 שעות לפני שפניתי אליכם, מצאתי על הרצפה בחדר הכניסה לדירה שלי תולעת עם גב חום-כהה ובטן שקופה. זרקתי אותה לשרותים ולכן אין לי תמונה, אבל היא הייתה יותר ארוכה ועבה מתולעת-עץ, דומה יותר לתולעת-קרקע. על המקום ביד שלי שנגע בה יש סימנים דמויי כוויה.
זו אינדיקציה לעוד תולעם לדעתכם או משהו שאיכשהו הגיע מבחוץ?
תודה מראש,
האיש במעיל.
מי שאוכל עץ לא בהכרח אוכל נייר ולנייר יש את האויבים שלו.
לעץ יבש יש אויב שנקרא "יקרונית הרהיטים" והנה תמונות של הבוגר (חיפושית לא גדולה עם מחושים ענקיים) ותמונות של הזחל הלבנבן עם הראש החום.
היות שהעץ יבש וקשה להתקיים בתוכו, זחל היקרונית נובר בעץ שנתיים עד שלוש עד שהוא מגיע למצב גולם.
ומי שאוהב לכרסם בנייר הוא דג הכסף. 1608307575532.png

תודה, למדתי משהו. שמעתי פעם או פעמיים ב5 השנים האחרונות כרסום מהמשקופים, והעץ קצת נפרד מהקיר, אבל אני חושב שזו לא התולעת שראיתי היום. החלק העליון שלה היה חום, הראש שקוף וגם החלק התחתון שקוף. יש לי סימן ביד אחרי שנגעתי בה. זה אומר משהו למישהו?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
תראה.. אם אתה גר בקומת קרקע, יש מצב שזחלים שונים מגיעים לביתך מהגינה, ללא כל קשר לתאוותם לכרסומי עץ יבש של רהיטים.
מעבר לזה, קשה מאד מאד לזהות זחל לפי תיאור שטחי כפי שכבר כתבתי. תוכל אולי לבדוק בגוגל תמונות של זחלים שונים, ולומר ש"זה מזכיר במשהו את החבר שרצחתי הבוקר". אבל אתה תמיד תזכור שזהו הימור לא מדויק.

וכן. בעיקרון אפשר לשמוע (בעיקר בערבים ובלילות השקטים) את צלילי הכרסום של זחלי העץ (שמכונים "דרנים"). יש להם "כלי ניסור" והם מציקים במהלך פעולתם. לעתים ניתן גם לגלות שרידי "קמח" שזו ההפרשה שלהם.

בכל מקרה, אלה לא "תולעים" אלא זחלים, וזה למען ההגדרה המדויקת.
ראש חום דווקא כן מעיד אולי על הדימיון לדרן של היקרונית, אבל שוב... רק אתה תוכל להשוות צילומים למה שראו עיניך.
ורק למען הסדר הטוב: קשה מאד מאד להגיע לדרנים שחופרים בעץ הרהיטים. רק לעתים רחוקות אפשר לגלות חור שמוביל אל הדרן, ואז ניתן להשחיל תיל מתכת ולדוג את הזחל. במקרים אחרים, אפשר להחדיר לחור צמר גפן טבול בבנזין או בחומר נדיף אחר, שאדיו אולי יקטלו את הזחל.
ככל שלא תצליח לאתר חורים, השמדת המזיקים תהיה באמצעות מדביר מוסמך, שידרוש ממך לפנות את הבית למספר ימים. החומר בו משתמשים המדבירים הוא חומר רעיל במיוחד, וכבר היו אסונות שבהם נהרגו בני אדם בשל השימוש ברעלים הללו.
להזכירך: אסון הילדים שהורעלו בירושלים לפני מספר שנים לא רב. https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000911547

תודה שוב.
אני גר בקומה ראשונה ולא קרקע. יש שתי אפשרויות. או שזה משהו שקיים בדירה או שזה משהו שהגיע מבחוץ עם נעליים, שלי או מישהו אחר.
אגב, למען הסדר: לפעמים אני שומע "קנקים" מהעץ של הספריה שלי, שאני מודה שהנגר שבנה אותה לא עשה עבודה טובה. למדפים יש "בטן" בין השאר. בלי ע' הרע הספרים בסדר. הרעש של הכרסום מגיע ממשקוף של חדר אחר. יכול להיות גם שזה בגלל מזג האויר, או שזה אמור להדאיג אותי? אשמח לתשובה ממוקדת.
לגבי הדרן של היקרונית יש לך תמונה שלו?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
נלך מהסוף להתחלה.
1. בנוגע ל"תמונה" של הדרן? נתתי קישור בתגובתי הראשונה, מעל התמונה של דג הכסף. פתח את הקישור, ותראה שם שפע תמונות של הזחלים ושל הבוגרים.
2. כדאי שתבדוק מדי פעם את הספרים. תאבק אותם ותדפדף. כשיש פגיעה של דג הכסף, רואים שהדפים מכורסמים. אם לא, זו תהא רק שמחתך.
3. יש הבדל בין "קנקים" לבין צלילי הכרסום של הדרנים, שנשמעים קחחחח... קחחחח.. קחח.. בהפוגות לא אחידות אבל מעצבנות. איני יודע על איזה סוג של קנקים אתה מדבר, אבל כאלה קורים בעיקר כשיש הפרשי טמפרטורה, או כאשר אתה מסיר או מגדיל משקל על המדפים.
4. מדפים שמקבלים בטן, זה בגלל אחת משתי סיבות: או שהמדפים עשויים מחומר שאינו מספיק נוקשה (סיבית או MDF), או שאתה מעמיס עליהם יותר משקל משהם נועדו לשאת. בכל מקרה, כל עוד הבטן אינה "נוראית" זה בסדר. ככל שתהא הריונית, קיים חשש שביום בהיר אחד כל המדף יקרוס.
ולגבי המשקוף... שוב. מי שמיומן בזיהוי רחשי דרנים, יידע לזהות. מי שלא? מה אגיד לך... במרחק שבו אנו נמצאים זה מזה, זה קצת בלתי אפשרי להשיב...
בכל מקרה, תוכל אולי לזהות חורים בעץ או אבקה על הרצפה, רמזים שיעידו שאכן קיים איזה נברן בעץ (או שלא).
5. קצת קשה לי להאמין שזחלים כאלה ואחרים הגיעו מבחוץ בעזרת הנעליים. או שהם טיפסו על הקיר (אפשרי במקרים שונים), או שבא(ה) הבוגר(ת) המעופף(ת), שחדר(ה) מבעד לדלת הפתוחה או מבעד לחלון ביום קיץ בהיר... הגיע(ה), הטיל(ה) ביצים ועבר(ה) לעולם שכולו יקרוניות.
6. אפשרות נוספת תיתכן במידה שהעץ היה נגוע בדרנים מלכתחילה, הם הגיעו לגיל בגרות, החיפושיות בקעו מהגלמים, קיימו את המצווה הנכונה והנקבות הטילו את ביצי דור ההמשך. הכל אפשרי.

1: עד היום לא ראיתי כרסום של הדפים.
2: המדפים עשוים כנראה סיבית. הבטן לא משמעותית אבל נראית. אני מנסה לאזן את משקל הספרים בכל פעם שאני מנקה את המדפים ומרסס עם K600
3" הרעשים שאינם קנקים מהמשקופים בחדר האחר הם כמו גירוד בציפורניים על עץ.
4: בין אם התולעת מאתמול הגיעה עם נעליים או טיפסה על משהו, זה פחות משנה מאשר לזהותה.

אם הבנתי נכון היקרונית כתולעת צבעה לבן. זה לא היה לבן אלא חום. אגב, לפני כמה שנים עופפה לתוך הבית שלי חדקונית הדקל האדומה ולא ראיתי אותה מאז. הם אוכלים גם עץ מעובד או רק עץ דקל? K600 כל חצי שנה יעזור?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
1. כפי שכבר כתבתי: מזלך.
2. תמשיך לשמור. K600 זה לא רע אבל זה אולי לא הפתרון המיטבי. איני מדביר ולא אוכל להמליץ.
3. רעש של גירוד מתאים לנברן.
4. תבחן שוב את הקישור שנתתי.
5. חידקונית הדקל היא צרה צרורה כשלעצמה אבל היא תוקפת רק את עצי התמר ומספר זני דקל שונים.
6. אני חוזר על הקישור שנתתי: https://www.google.com/search?q=יקר...NzoUKHcULBp8Q9QF6BAgMEAE#imgrc=a3Qt_RzBH15EFM

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
מאיפה הבאת את זה? דרן. התכוונתי לנבירה של דרן. ומאד יתכן שמה שבקישור לא דומה למה שמצאת. כי הדרן בד"כ לא מחפש דרכים לצאת מהעץ בו הוא נובר.

בסעיף 3 שהגבתי אליו היה כתוב נברן. חשבתי שמדובר בנברן ממשפחת המכרסמים. לגבי הקישור, אני כבר בטוח שלא מדובר ביקרונית. אולי פעם אדע מה זה היה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
גם אם הזחל שמצאת אינו של יקרונית. אין הדבר אומר שאין לך יקרונית במשקוף. חשוב לוודא ולהיפטר.

אגב, שוחחתי עם מכרה מאזור עפולה שטענה שאלה תולעים נפוצות בתקופת החורף לי אין מושג מה זה אומר ואולי כן מדובר בזחל כלשהו.

למעלה