זקוק למעט עזרה....

k o d u

New member
זקוק למעט עזרה....

נתקעתי במסכת דמאי פרק חמישי משנה א' - אני לא מבין כלום! לא את הפשט של המשנה וכל שכן שלא את המפרשים. ניסיתי עם קהתי ועם ר"ע מברטנורא ואני פשוט לא מצליח להבין. אני אודה למי שיסביר לי את המשנה הזאת! תודה רבה רבה לכולם
שבת שלום

mgb

New member
ביאור משנה (דמאי ה,א)

בס"ד שבוע טוב! אולי נציג ראשית את המשנה: "הלוקח מן הנחתום, כיצד הוא מעשר: נוטל כדי תרומת מעשר וחלה ואומר, אחד ממאה ממה שיש כאן, הרי בצד זה מעשר, ושאר מעשר סמוך לו; זה שעשיתי מעשר, עשוי תרומת מעשר עליו, והשאר חלה; ומעשר שני בצפונו או בדרומו, ומחולל על המעות. נבאר תחילה מילים שאולי אינן ברורות: נחתום - אופה: איש שמלאכתו אפיה. תרומת מעשר - החלק שהלוי חייב להפריש עבור הכהן. חלה - החלק המופרש מהבצק ונתינתה לכהן בלבד. נושא המשנה: במשנה זו מתבאר סדר הפרשת תרומה ומעשר על מנת להתיר את הבצק או הפת לאכילה והכוונה לישראל(לא כהן ולא לוי) ביאור המשנה: במשניות קודמות מבואר שאין חיוב להפריש מספק טבל(=דמאי) את כל מה שמפרישים מטבל. כי לנוכח האיסור החמור של אכילה תרומה לא חששו חז"ל שלא יפרישו. כמו כן "מעשר ראשון" לא חייבו כי אין כאן איסור אלא תביעה ממונית ועל הלוי להביא ראיה שמגיע לו. וכן "במעשר עני" (ראה פרק ד' משנה ג בנושא זה). מה שכן חייבו חכמים הוא להפריש מספק "תרומת מעשר" וכן חלה שעל שניהם איסור חמור של מיתה (האוכל פת ללא הפרשת תרומה וחלה) אבל לא חייבו כמות יותר מאשר תיקנו והוא לחלה אחד מארבעים ושמונה מכמות הפת ועבור התרומה אחד ממאה. את ההפרשה מהפת יש למקם במקומות מוגדרים מראש: את ה-100\1 נותן לו שם של "מעשר" ומניח אותו בצד ולוקח עוד 9 חלקים דומים ושם בקירבת החלק ה-100\1 שהפריש קודם. לכל מה שהפריש כעת קורא בשם "מעשר ראשון". לחלק שקרא "מעשר" מכוון שיהיה תרומת מעשר והשאר החלק ה-48 מבוון לעשותו "חלה". ואז נותן הכל לכהן (תרומת המעשר והחלה). חלק נוסף "המעשר השני" מפריש ומניח בצד צפון או דרום של הפת פודה אותו על ידי העברת קדושתו לפרוטה ומותר אח"כ לאוכלו. בברכה מגב

k o d u

New member
תודה רבה!

אתה יכול להסביר לי בבקשה את כל העסק של הצדדים (צד צפון, צד דרום של הכלים וכו'), אני לא ממש מבין את זה... תודה רבה ושבת שלום

למעלה