חברה במצב קשה

מתלבטת78

New member
חברה במצב קשה

ערב טוב לכולן,
אשמח מאד לעצה טובה.
יש לי חברה (צעירה ממני בכמה שנים), בחורה מקסימה, מצליחה מאד מבחינה מקצועית (אחד המקצועות הנחשבים בשוק), אבל סובלת מהתעללות מצד אמה. מגיל צעיר אמה אומרת לה שהיא מכוערת, שאף אחד לא ירצה אותה, שהיא טיפשה ועוד מחמאות, צועקת עליה ומשפילה אותה.

בנוסף כל גבר שהיא מביאה לא מוצא חן בעיני האם, מבחינתה אף אחד לא משתווה לה (ליתר דיוק למקצוע שלה) עד כדי כך שהיא מסכסכת ומתערבת בצורה באמת לא הגיונית. ברמה שהיא תחפור לה כל כמה הוא גרוע כל יום כל היום, ואף תתקשר לחברות שלה ותדבר איתן.

הבחורה בת 30 וכל מערכת היחסים שלה עם אמה כאילו היא בת 17. היא גרה ממש קרוב אליה בדירת משפחה ולא מצליחה להתרחק.
היא סובלת מדיכאון ברמה שמדברת על להתאבד, לא רוצה לקום בבוקר, בוכה המון ורואה הכל שלילי.
הבעיה שאין לה את הכוחות הנפשיים לעזוב את הדירה ולהתרחק מאמה, ואמה מצידה ממשיכה להתעלל בה, לרדת עליה ולצעוק עליה. פשוט הזוי.

לאחרונה האם גרמה לכך שחברתי תיפרד מבן זוגה, שהוא באמת מקסים ומוכשר, אך האם לא אוהבת את זה שהוא נמוך מידיי ועוד כל מיני שטויות. זו הסיבה שכעת חברתי במצב ממש קשה.
עדיין יש לציין שההשפעה של האם עליה משליכה על כל תחום בחייה, וחברתי סובלת מהערכה עצמית מאד נמוכה (אעפ היותה חכמה מאד, יפהיפיה, ובאופן כללי מאד מרשימה) שגורמת לה להיות מאד לא אסרטיבית וכל הזמן מרגישה צורך לרצות אחרים.

היא התחילה טיפול פסיכולוגי אך לא מרגישה שמקדם אותה. פנתה לפסיכיאטרית המשפחתית (אביה גם סובל מדיכאון ועזב את הבית) ולדבריה לוקחת כרגע כדורים.

אני לא יודעת כבר מה לעשות איתה כשהיא אומרת דברים קשים לגבי עצמה, ואני לא יכולה לקחת אחריות כשהיא מספרת לי שחתכה ורידים

אגב בנוסף היא הגיעה למצב ששותה אלכוהול ומקיאה.

כפי שהבנתן היא במסלול חיים הרסני כרגע, שהולך ומידרדר.
מה אפשר לעשות חוץ מלאשפז בכוח (שאת זה אני לא אעשה כמובן)? שיחות בטח כבר לא תורמות, עברנו הרבה כאלה בשנתיים האחרונות.

תודה מראש.

וואו אמא כזאת אלוהים ישמור

היא חייבת "התערבות" - אם יש לכן חברות משותפות קחו אותה לסוף שבוע יחד, דברו איתה והסבירו לה כמה היא מיוחדת ויחודית. תמליצו לה על טיפול בשיטת NLP, היא צריכה טיפול התנהגותי לא חפירה פסיכולוגית.

מתלבטת78

New member
היינו שם..

אני אומרת לה לא פעם כמה היא מיוחדת, כי היא באמת כזו! חבל שהיא לא רואה את עצמה מהצד, כמה דברים טובים יש בה.

אבדוק איזה סוג טיפול היא מקבלת, כי יכול להיות שזה זה. תודה.

mykal

New member
הכי פשוט בעיני

לפנות לרוחה, ולבקש טיפול גם לאמא וגם לבת.

אואם יש קשר לבחור שעזב, לפנותמאליו אם הוא מעונין ושיעברו יחד לגור
רחוק מהאמא, היא מספיק גדולה בשביל לא להבהל מהאיומים
של האם.ושהבחור יקנה לה בטחון לזה.

מתלבטת78

New member
אני לא יכולה לפנות לאף גורם

בגלל המקצוע שלה, היא תאבד אותו (אני לא יכולה לפרט כאן).
אין לי שום קשר לבחור, אבל כבר נמאס לו מהאמא הפסיכית שלה, שהוא לא מוכן כרגע כבר לקדם את הקשר. הם מידי פעם חוזרים, אבל תוך יום או לפעמים שעתיים נפרדים.
היא לא נבהלת מהאיומים של האם, אלא יותר חיה בצילה ולא מצליחה להתקדם ולצאת מהסורגים שאמה מציבה לה. אני מבינה שזה נשמע מוזר ומוגזם לבחורה בגילה, ועוד עם מקצוע מאד מכובד, אבל לצערי זה המצב.

mykal

New member
את יכולה ללכת איתה

לרופאת המשפחה שלה? משם הכדורים נכון?
ושם לדבר בשבילה,
ומן הסתם האם מטופלת אצל אותה רופאה, אולי יהיה לה מה לומר לשתיהן?
ואת העיצה על הבחור את יכולה לתת לה.

קשה להיכנס ולשנות יחסים בתוך משפחה

מתוך מה שכתבת, אני מבינה שבהחורה אינה מודעת ליחסי השליטה של אמה שלה.
(מה שכתבת מזכיר לי את המחלה שההורים גורמים לילד להיות חולה כדי להראות שהוא מטפל בו)
לדעתי, בגלל הקשר החזק ביניהן יהיה קשה להעמיד ראי מול חברתך ולהציג לה את המציאות. זה עלול לפגוע גם בחברות ביניכן. החשוב כפי שכתבת שאת עושה הוא לחזק ולעודד את החברה.

מה עם האב? הוא בקשר עם החברה שלך? הוא מביע דעתו?

מתלבטת78

New member
היא דווקא מודעת ליחסי השליטה של אמה עליה

ומדברת על זה הרבה.
היא צנסה להתנתק מאמא שלה בגלל זה, אך האמא לא מרפה. אין הסבר לזה.
האב סובל בעצמו מדיכאון..

עדיקים

Active member
מצטרפת לממליצות על NLP

גם אימון יכול מאוד לעזור.
אני לא בעד טיפול פסיכולוגי במצבים כאלה לא מאמינה שיכול לעזור.
האם היא מודעת להרסנות של אמא שלה בחיים שלה.
יש לי עוד טיפים שאני יכולה לתת לך בנושא אבל לא כאן בפורום אם את רוצה תפני אליי בפרטי.

מתלבטת78

New member
המלצתי לה על NLP בעקבותיכן

היא אמרה שתבדוק זאת.
היא בהחלט מודעת להרסנות של אמה, אך לא מצליחה להשתחרר ממנה כי הן גרות ממש קרוב.
אכתוב לך בפרטי מאוחר יותר. תודה.

וואו נשמע נורא

להתערב ביניהן לא הייתי מתערבת, אבל כן הייתי פשוט נמצאת שם בשביל אותה חברה:
להקשיב לה, לחבק, לתמוך,לעודד.

Dr T noki

New member
נשמע רע מאד

הבחורה צריכה טיפול וסיוע מקצועי. אולי לנסות כיוונים ומטפלים שלא ניסתה בעבר. מבחינתך - להיות חברה, לשקף כמה את אוהבת אותה ודואגת לה, כמה היא שווה בפני עצמה וכמה את זקוקה לה לא פחות ממה שהיא זקוקה לך.
לעודד ללוות
לקנות את הספר ״הורים מרעילים״
אם היא בתחום טיפולי כפי שנשמע לי - לנסות בתחום הזה לשפר את הרגשתה והרגשת המסוגלות.
לשלב בפרויקטים שבהם יש לה תפקיד ומשמעות . לנסות אספקטים של ראיון מוטיבציוני.

מתלבטת78

New member
זה באמת רע.

הבחורה בדכאון ממש ועצוב לע כל כך.
לא רק שהיא במקצוע טיפולי, היא במקצוע הטיפולי הכי מבוקש, אך לאור מה שעוברת, היא לא מסוגלת אפילו לשמוח על זה.

La Milagrosa

New member
לאנשים כאלו אי אפשר לעזור. טוב לה ככה, היא רוצה את זה.

אחרת היא היתה עוברת לדירה משלה (הרי אין לה בעיות כלכליות) ושמה פס על האמא המטומטמת שלה.
יש אנשים כאלה שאוהבים לחיות ככה ולרחם על עצמם.
הניחי לה, את לא יכולה לעשות כלום.

למעלה