חג לאילנות
קרב ובא!

udiyulis

New member
חג לאילנות ../images/Emo143.gif קרב ובא!

"כי ה' אלקיך מביאך אל ארץ טובה, ארץ נחלי מים עיינות ותהומות יוצאים בבקעה ובהר. ארץ חטה ושערה וגפן ותאנה ורמון ארץ זית שמן ודבש. ארץ אשר לא במסכנות תאכל בה לחם לא תחסר כל בה. ארץ אשר אבניה ברזל ומהרריה תחצב נחשת. ואכלת ושׂבעת וברכת את ה' אלקיך על הארץ הטבה אשר נתן לך." [דברים ח' 7-10] בט"ו בשבט (השבת הקרובה) מוענקת לנו ההזדמנות הנדירה לתהות על ההדדיות ועל קשר הגומלין בין ברכת שמיים ממעל ובין מעשינו עלי האדמות. בכך חורג יום זה מהמסגרת הרגילה של מצוות התלויות בארץ, ונהפך לחג האדם עם הטבע ויום שמחת היהודים על ארצם בפריחת צמיחתה ובשבח פירותיה. לפנים עשו אבותינו מאמצים גדולים כדי לזכות לברך בט"ו בשבט על פרי מפירות הארץ. מנהג זה אומץ גם בימינו, ואף בחוץ לארץ הפך היום להיות יום הזדהות עם ארץ-ישראל. המקובלים בצפת, והאר"י הקדוש בראשם, תיקנו את היום הזה כ"יום אכילת פירות", סמל להשתתפות האדם בשמחת האילנות. אף הודפסה "הגדה" של ט"ו בשבט בתוך ספר "פרי עץ הדר" וקראו בה כדוגמת ההגדה שבסדר פסח. ה"סדר" היה נערך ליד שלחנות מכוסים במפה חגיגית ומקושטים בצמחייה. בשעת הסדר היו שותים ארבע כוסות יין (בתערובות שונות של אדום ולבן) ואוכלים פירות רבים – הכל לפי סדר קבוע, גם בפסוקים מהמקרא ואימרות חז"ל. בתום הסדר היו מברכים: "יהי רצון מלפניך שבכוח אכילת הפירות יתמלאו האילנות מעוז שפע הודם, לשוב שנית ולהגדילם ולהצמיחם מראשית השנה ועד אחרית שנה, לטובה ולברכה, לחיים טובים ולשלום." אנשי ירושלים נהגו לשלוח איש לרעהו מעין "משלוח מנות" בסל פירות. ב"חדר" בקהילות אשכנז היה ניכר החג בקרב "תינוקות של בית רבן" שהיו מביאים ל"חדר" פירות מביתם. כולם יחד ערכו סעודת פירות משותפת, והרב סיפר בשבחי ארץ-ישראל. הספרדים נוהגים לזמר בעת אכילת הפירות פיוט מיוחד על שבח עצי הארץ. פירות אלו נקראו "פירות-חמישה-עשר", ואכלו אותם לכבוד יום החמישה-עשר [=ט"ו] בשבט. היו אף שהקפידו לקנות חמישה-עשר מיני פירות שהשתבחה בהן ארץ-ישראל. האדמו"ר מצ'ורטקוב הסביר, כי נמשלו ישראל לעץ, העומד ערום וחשוף וקפוא בעידן החורף. עלי השלכת נטשוהו, חיצי הכפור פגעו בו למכביר, סופות עזות טלטלו אותו ואמרו לעוקרו, מצבו מיואש כמעט, ובכל זאת... שמחים אנו בו וחוגגים לכבודו, מתוך תקוה שילבש תפארת עלים ופירות. כך ישראל, הנתונים בצרות הגלות, ומעמדם הרוחני מתמוטט, כאילו איברים שלמים נגדעים מגוף האדמה; אך דווקא – במעבה האפילה, כבר נרקם אור הגאולה, אורו של משיח, והשרף כבר עולה באילנות... [במעגלי החיים] ט"ו בשבט תמיד חל בקרבת השבת שבה אנו קוראים בתורה את פר' "בשלח", בה אנו למדים על מתנת ה"מן" שהמטיר ה' לבני ישראל מן השמיים למשך 40 שנה. נראה כי הסמיכות הזו באה להזהירנו שמא נאמר, "כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה." [שם ח' 17] לקוח מתוך "הדף היומי לתולדותינו"

אודי, תודה, יש בך כל כך הרבה

אופטימיות. אני מודה שלי קשה בימים אלו בארצנו. עם כל השחיתיות(מהראש ועד הזנב) עם השקרים והיום קראנו שהורים מרמים את מערכת החינוך שבניהם לקויי למידה כדי להשיג הקלות. ולאף אחד לא איכפת שאנשים עובדים ובמשך חודשים ארוכים לא מקבלים משכורת. מזעזע..... אותי זה מיאש. ואת באה עם האופטימיות שלך ומאוד עוזרת. תודה לך יקירה. בברכה

udiyulis

New member
אסנת, אני נעזרת במקורות אלו...

כדי לחזק את עצמי, שלא אפול למלכודת היאוש. ואם זה מחזק גם אחרים - אשרי וטוב לי.

eyn lee

New member
אודיל'ה, תודה על פניני החכמה../images/Emo145.gif

שאת מעלה כאן מן המקורות והמורשת שלנו תמיד טוב להתעדכן ולרענן את ידיעותינו. מאחלת לך ולחברים בפורום- שבת שלום, וט"ו בשבט שמח, מלבלב ופורח! לאה

udiyulis

New member
גלית, אסנת, מרים ולאה - שמחה כשיש

בידי לתרום, גם אם רק הבאתי מדבריהם של אחרים. ואם בכך תרמתי, ולוא במעט, לאופטימיות, לעדכון ורענון, להשכלה והנאה, הרי שמלאתי שליחותי נאמנה. שבת שלום וחג לאילנות שמח מלבלב ופורח

היי אוד'לה...

דברייך הזכירו לי את השיר הר"מ והמתאים לכל זמן... אבל בנסיבות אלו של השילוב המזדמן הזה בט"ו בשבט ... עצים...וארץ ישראל.... אז עם כל הקורה איתנו ואותנו כאן ועתה ....זה עורר בי את האסוציציה ( עם הבית הרלוונטי הבא מתוך אותו השיר...) היות ולעיתים נדמה לי שמישהו במדיניותו מטיל ספק ומעמיד במבחן את האמיתה ( מתוך השיר- המצוינת בבית הבא ) והוא ב"ניסוי ותהייה" הוא מוכרח לבדוק (על גבינו ) באם אכן זה כך ? "רק כשהעץ מוטל על הקרקע מתברר כמה גבוה הוא היה..." והנה כל השיר וכאמור: טוב לכל זמן.... לא צריך הרבה ביצוע: חוה אלברשטיין מילים ולחן: חוה אלברשטיין אמא נאנחת איזו המולה רק הגנבים זוכים לתהילה אין סיבה ואין גורל הכל מזל מסתובב לו מסתובב לו הגלגל אמא נאנחת כל הזמן רצים לא רואים עיניים לא רואים עצים רק כשהעץ מוטל על הקרקע מתברר כמה גבוב הוא היה לא צריך הרבה כדי להאמין לא לצחוק ולא לבכות צריך רק להבין אמא נאנחת אם לבחור כאב טוב כאב הבטן מכאב הלב יש תרופה לכל רק לא לעוני וטפשות עם או בלי רופא בסוף הרי נמות אהבה וכסף מניעים את העולם אהבה לרגע והכסף לעולם לא צריך הרבה כדי להאמין לא לצחוק ולא לבכות צריך רק להבין כל דבר הוא טוב רק במידה הנכונה אל תהיי טובה מידי ולא מידי שנונה השתמשי בראש התייעצי בלב זמן הוא גם ידיד אבל לרוב אויב ובבוקר לא לשיר לא לצחוק בקול השטן אורב בכל פינה רואה הכל מי ששר בבוקר עוד יבכה מרה בסופו של יום בבוא החשיכה אמא כבר איננה אך אני בתה עוד זוכרת עוד נזהרת עוד מאמינה בבקרים מוקדם מאוד אני בוכה ובלילה שרה ומנגנת בשבילך ושיהיה ... ושנדע... רק מטוב....

udiyulis

New member
בני'לה - חזק ונתחזק באמונתנו

גם אם התמימה, אך עומדת בפני כל סערה ובחינה.

למעלה