חדשה באזור עם מבול שאלות

עסקחדש

New member
חדשה באזור עם מבול שאלות

שלום לכולם, אני אמא לקטנטנה בת שנה ו-10 חודשים. עד היום היינו שתינו בבית. ברצוני למצוא לה מסגרת מתאימה, וככל שחיפשתי גנים הגעתי למסקנה כי חינוך קונבציונאלי לא מרגיש לי נכון בכלל, במיוחד לאור מה שלמדתי בכל תקופת ההורות שלי יחד עם הילדה שלי ועל ילדים בכלל. אני מחפשת לה מסגרת שתעניק ותעשיר אותה כמו שהיה עד היום כשאני הייתי איתה בבית. בחודשים האחרונים אנחנו מבקרות בגן הורים יחד פעמיים בשבוע ומאד כייף לנו, אבל מכיוון שהצורך בפרנסה הוא קצת דוחק אני חושבת להכניס אותה למסגרת חינוכית שתמשיך להעניק לה את מה שהיא קיבלה בבית. אחרי שיחה עם חברה נחשפתי לחינוך האנטרופוסופי ואני לומדת עכשיו את הנושא, (קוראת מאמרים בינתיים באינטרנט ומבקרת בפורום שלכם). יש לי המון שאלות לגבי המסגרת הזו שאינה מוכרת לי, אבל ככל שאני קוראת עליה זה מרגיש לי הכי נכון. אז כמה שאלות ראשוניות: 1. האם אני צריכה לנהל אורח חיים אנטרופוסופי בביתי כדי שבתי תוכל להשתלב במסגרת כזו? 2. מה קורה עם הילדים שנמצאים בגן אנטרופוסופי כשהם צריכים לעלות לכיתה א'? האם כולם ממשיכים בחינוך האנטרופוסופי? 3. מה קורה עם ילדים שלומדים בחינוך האנטרופוסופי כשהם מסיימים תיכון, איך הם מצליחים להשתלב במסגרת הצבאית (שהיא מחוייבת בחוק במדינה שלנו) הרי המסגרת הצבאית כל כך נוגדת את אורח החיים האנטרופוסופי? 4. ולסיום, האם יש מסגרת כזו באזור ראש העין/פתח תקווה? כמה זה עולה? יש לי עוד המון שאלות ואשמח ליצור קשר עם הורים שילדיהם מתחנכים במסגרת כזו. תודה רבה, אשמח לתשובות אמא מתלבטת ומלאת שאלות.

ברוכה הבאה!../images/Emo140.gif

אני לא מומחית לאנתרופוסופי אבל יודעת ראשית- שכל מקום פועל באופן קצת שונה ובהתאם לכך גם דרגת הקיצוניות לגבי אורח חייכם בבית. שנית- הכי חשוב, בעיקר בגיל כה רך, זה הצוות- לפני האידיאולוגיה החינוכית- במקום עם אידיאולוגיה מופלאה יכול להיות צוות לא רגיש מספיק ובמקום הכי קונבנציונאלי יכול להיות צוות חם, אוהב ורגיש ולכן אל תשכחי לבדוק את האנשים ולא רק את השיטה... מהמעט שאני יודעת על האנתרופוסופיה זו שיטה מאוד נוקשה ומובנה- בדקי אם זה מתאים לך. באופן כלליחלק מההורים ששולחים בגן למסגרת אלטרנטיבית "בורחים" עם המעבר לכתה א' וחלק נשארים, וכנ"ל בסוף היסודי. לא נראה לי שזה צריך להיות שיקול כרגע- כשתגיעו לא' תחליטו מה שיתאים לכם אז. אין גן בו כולם ממשיכים לא' בכל מקרה... ברור שחינוך אנתרופוסופי זו לא ההכנה האידיאלית לצבא. מצד שני- לא נראה לי שאת רוצה לשלוח אותה בגיל שנתיים לפנימייה צבאית
בוגרים של בתי"ס אלטרנטיביים מסתדרים היטב בצבא אם הם מחליטים שזה מה שהם הולכים לעשות. מה שחשוב זה שעד אז היא תגדל עם מספיק בטחון עצמי והכרה במי שהיא כדי שתוכל לעשות הכל. אם יהיה לך מספיק חשוב, יהיה לה מספיק חשוב לשרת בצבא ולהתמודד עם זה. אבל הילדה עדיין תינוקת- אל תמהרי לגייס אותה... יותר חשוב שיהיה לה טוב ונכון עכשיו. בהצלחה!

עסקחדש

New member
תודה רבה על ההתייחסות ../images/Emo39.gif

שלום לך דרקונית, יכול להיות שלא הובנתי נכון בהודעה שלי, אני במצב מאד מבולבל ומתלבט וההודעה נכתבה מתוך כך. ברור שאני לא מחפשת פנימייה צבאית לבת שלי
. הדוגמא של הצבא אולי היתה קצת לא טובה, הכוונה שלי היתה לכך שהעולם שבו אנו חיים הוא מאד שונה מכל המסגרות האלטרנטיביות, ואחת המחשבות שלי היא איך הילדים יסתדרו לאחר מכן בעולם הגדול והשונה כל כך מכל המסגרות הללו. לכן היתה גם השאלה לגבי בתי הספר הסטנדרטיים. אחת המסקנות שאליה הגעתי עם המחשבה הזו היא באמת כמו שלך, שאם אתה מקנה לילד כלים טובים להתמודדות עם החיים הוא יוכל להתמודד עם כל בעיה שאליה הוא ייקלע בהיותו בוגר. אשמח לשמוע באיזו מסגרת את מחנכת את ילדייך. שבוע נפלא. גלית.

../images/Emo52.gif אם הדוגמא היתה בוטה

התכוונתי כמובן בהומור ורק רציתי להציג פרופורציה לכך שכשהילדה כזו קטנה אין טעם לדאוג כל כך קדימה.... העולם בו אנו חיים כיום הוא בעיקר מגוון. נכון- יש חברות היי-טק ויש פורומים באינטרנט(...) ופרסומות וקניונים והשגיות, ויש גם "שאנטי" ואוכל אורגאני ומדיטציה ובעיקר- יש את כל גווני הביניים בין שני הקצוות. האתגר האמיתי, הקושי והזכות הוא החופש והחובה לבחור בתוך ים האפשרויות הזה מה שמתאים לי, לך, לבתך. הבנת נכון שלדעתי עם כלים נכונים ילד יוכל להסתדר בהמשך בכל עולם שיבחר לעצמו ושיגיע אליו. אין לי ילדים עדיין
. אני בעצמי התחנכתי חלק מהזמן במסגרת דמוקרטית. כיום עושה תואר שני בחינוך ונמצאת הרבה במגע עם ילדים במסגרות עבודה ובמסגרות אישיות. חלקם מתחנכים במוסדות קונבנציונאלים שמחרידים אותי בכל פעם מחדש אבל בשעות שאני אתם אני משתדלת לפעול לפי האני מאמין החינוכי שלי.

אני לא מכיר את הזרם האנטרופוסופי

אבל הבנתי שהוא מאוד מגוון מה שנכון לגן אנטרופוסופי אחד לא ממש נכון לשני. יש אדוקים יותר ואדוקים פחות וכו'. העיקר שיהיה בהצלחה!

כמה תשובות שיש לי לתת (השכלה כללית)

1. אינך מחוייבת לחיות חיים אנתרופוסופיים אבל את כן מחוייבת להקפיד על מה שנדרש לילדה בגן. למשל: חולצות ללא ציורי "גיבורים" בכל מקרה, צוות הגן אליו תרשמי אותה ינחה אותך לגבי מה חשוב לגן בכלל, ואיזה גיבוי (אם בכלל) נחוץ בבית. 2. בתום הגן, את מחליטה על החינוך המועדף ורושמת את הילדה בהתאם. אין כאן מחוייבות וזה לא נעשה בצורה אוטומטית. 3. לא שמעתי על בעיות בהשתלבות בוגרי בתי הספר האנתרופוסופיים, ואני מכירה המון בעיות השתלבות של בוגרי משרד החינוך. 4. את יכולה לבדוק את המידע בקישורים שלנו. אני מביאה כאן אחד מהם בנוסף, אבקש מחברה שמחנכת את ילדיה כבר כמה שנים בבית הספר האנתרופוסופי להיכנס ולתת לך תשובות

תוספת צנועה

נאוה ביקשה ממני ללספק כמה תשובות, אבל האמת שהיא ענתה היטב ואין לי הרבה מה להוסיף. לי עצמי יש בן גדול, בכיתה י', העושה בגרות, חלק באופן עצמאי ולא נראה לי שתהיה לו בעיה להשתלב בכל מה שירצה. ככל הידוע לי, עד היום, ואני חיה בישוב שמוגדר כאנתרופוספי, אין דבר כזה אורח חיים אנתרופסופי... בהצלחה נועה

ellama

New member
קצת תשובות

אני מחנכת את ילדי עפ"י חינוך וולדורף ( אנטרופוסופי) גנים האיזור המרכז יש בר"ג גבעתיים, ת"א, נס ציונה. זה מה שידוע לי אולי יש גנים נוספים שאני לא שמעתי עליהם. בתי ספר יסודיים באיזור המרכז יש בר"ג ובכפר הירוק. אני מסכימה עם הקביעה שצריך לבחון את הצוות בראש ובראשונה ואח"כ את השיטה. אני לא מנהלת אורח חיים אנטרופוסופי בביתי אבל בהחלט מכבדת את בקשות הצוות לא ליצור קונפליקט אצל הילד ולשתף פעולה. לדוגמא : בבוקר לפני הגן אין טלויזיה בבית כמו כן ארוחת הבוקר לא תכלול מרכיב של שוקולד בדרך לגן אשתדל לא לשמוע חדשות ( כידוע לך בארצנו החדשות בדרך כלל קשות וכואבות )כל אלה מסיבות אנטרופוסופיות שלא כאן המקום לפרטן. לעומת זאת בגנים שלנו/ בתי הספר בהחלט מגיעם עם איזה הדפס של חולצה שרוצים.כל גן והדרישות שלו ( אדוק / פחות אדוק). ילדי המשיכו לכיתה א אנטרופוסופית כהמשך ישיר וטבעי של הגן.לגבי תיכון אין עדין באזורינו אבל עובדים על זה. גן עולה כמו גן פרטי ( סביב ה-2000 שקל +-).ובית ספר זה סיפור אחר. (כל בית ספר יש לו תעריף אחר) הסכום משתנה בהתאם לסוג הבית ספר (פרטי או מוכר ע"י משרד החינוך). אני בהחלט מסכימה עם הקביעה שנאמרה פה לפני כי החוסן הפנימי של הילד מאפשר לו להתפתח ולהסתגל לכל מסגרת שהוא יגיע אליה בעתיד. יחד עם זה אני בעד להפוך כל אבן בדרך עד שתחליטי שזה המקום עבור ילדיך. בהצלחה

Ella Bella

New member
אני מקשרת הודעה מפורום אחר שקשורה

לחינוך אנתרופוסופי. עוד נקודות למחשבה . כאן

תודה על הנקודות למחשבה!../images/Emo39.gif

לכך התכוונתי כשאמרתי שהשיטה נוקשה.... אבל שוב, כאמור כאן וגם שם- העיקר זה האנשים ואיך הם מיישמים את השיטה, ולא השיטה עצמה.

אמאשלמ

New member
בני בן הארבע נמצא בגן אנתרופוסופי

אשמח לענות לך כל כל שאלה, אם יש משהו שמעניין אותך צרי איתי קשר דרך המסר.

למעלה