חדשה פה ואשמח ללעזרה

yael757

New member
חדשה פה ואשמח ללעזרה

חומר רקע: אמי כמעט בת 70, חיה בנפרד מאבי, נשענת על ארבעתנו, ילדיה בכל המובנים - כלכלית, נפשית וכיו"ב כבר שנים רבות. אני - בת 44, אם חד הורית. אינני זוכרת מתי הייתי ילדה של מישהו. מגיל אפס אמי ואבי היו רבים ללא הפסקה ובכל מספר חודשים נאלצנו לעזוב (אמי, אחותי ואני) את הבית בגלל המריבות הללו, ולחזור אליו לאחר שהורינו הילדותיים היו מתפייסים וחוזר חלילה. כשבגרנו, בנוסף לעומס הרגשי "בגידולם" נוסף העומס הכלכלי - שניהם לא עובדים שנים, הם גרים בנפרד (שקט תעשייתי). אמי היא אישה ביקורתית, מרירה (חיים לא קלים ובחירות ילדותיות) ומאוד תלותית. כולנו, כל האחים, מנסים לסייע לה כמיטב יכולתנו אך כל הזמן סופגים ביקורות וקללות וזה מסלים ומתעצם כאשר הדברים לא נעשים בדיוק כפי שהיא חושבת לנכון. יש לה ביקורת על בני הזוג שלנו, אבל אם היא כועסת עלינו היא מייד אומרת את המשפט: "אני צריכה לשלם לו (לבן זוג) בכדי שיהיה איתך.." יש לה ביקורת על הדרך שבה אנחנו מגדלים את ילדינו, על הבחירות שלנו וכו'. אני מתעמתת איתה על האמירות שלה אבל משתדלת מאוד שלא להגיע לרמת ההערות הפוגעות שלה בכדי לא להרוס את המרקם העדין שנקרא: יחסי משפחה.(אגב, אני נחשבת לבת שהכי מסתדרת איתה) ועכשיו לענייננו – סיימתי לימודי משפטים לפני כשנה, התמחיתי אצל אחי ועברתי את בחינות הלשכה. כבר כשקיבלתי את ההזמנה לטקס ההסמכה הודעתי לאחי שאין בדעתי להגיע לטקס. הוא מייד ביטל זאת וכן בן הזוג שלי. לאחר שהסכמתי להגיע לטקס ההסמכה ובשל העובדה שהיו בידיי רק שני כרטיסי הזמנה – חשבתי להביא לטקס את בני ואת אחי / בן זוגי. לרגע לא הרגשתי צורך להביא את אמי או את אבי. אני לא הרגשתי שהם היו שותפים לעניין זה (נכון, הם בירכו אותי להצלחה בבחינות, אבל מעבר לזה – כלום). בסופו של דבר, בן זוגי השיג עוד 2 כרטיסים נוספים ולאחר ש"חטפתי" מאמי על כך שהיא אינה מוזמנת – ויתרתי והזמנתי אותה לטקס. מפה הכל הדרדר – אתמול, ביום שהוא כביכול שלי, הייתי צריכה לוודא שלה נוח להגיע בשעה מסויימת (מה שאילץ אותי לחפש אלטרנטיבה אחרת ולהגיע בכוחות עצמי לטקס). בטקס עצמו ראיתי אותה מספר דקות (שהיו בסדר גמור-צילומים וכו') שלאחריהן הוצע על ידי אחי שנלך לחגוג במסעדה. אמי שאינה סובלת את בן זוגי וזאת בלשון המעטה – התווכחה איתו בדרך מירושלים על כל שטות. העכירה את האווירה וכאשר הוא נסע לביתו היא "שטפה" אותי שאני לא יודעת מה זה לשמוח, שאני עצבנית ולא רגועה, שהיא עשתה מאמצים להגיע וכך אני גומלת לה (כן...). שאני לא שווה. והיו כמובן גם קללות. וזה היה רע, וזה היה מכוער. אני עניתי לה במינימום האפשרי. אבל הכל היה מתוח ולא נעים. לא הלכנו למסעדה כי אף אחת לא עמדה בדרישות שלה – כשרות, בשר, יוקרה. אחי – שכ"כ התרגש והתאמץ בשבילי – כעס עליי מפני שהוא מכיר אותה אבל הוא רצה שאני אשתנה בשבילה. בקיצור, מיום שהיה אמור להיות שמח ומיועד לי – זה הפך ליום שלה, ליום שבו היא מקבלת את תשומת הלב. אני כ"כ כועסת שאני חושבת לנתק כל מגע איתה – הורים לא בוחרים – אבל אני חושבת שבשלב מסויים גם לא חייבים להיפגע כ"כ הרבה.

עיילה2

New member
אוי..

הי יעל, מה אגיד לך? אני מתמודדת עם דברים דומים.. אני לא מצליחה להבין מה יוצא להם מזה וכל הזמן מזכירה לעצמי דלא אהיה כמוה. יכול להיות ששווה לך להנמיך ציםיות ומפגשים.. ובהלחט לחגוג את האירוע -אם חשוב שאמא תהיה תתני לה לבחור .

yael757

New member
תודה רבה - בגלל התחושה הזו אני חושבת

שבהרבה פעמים אני מוותרת על חגיגות ובלבד שבסופו של דבר לא אצטרך להתמודד עם זה

dify

New member
מידור...

זה מה שהייתי עושה, ממדרת אותה למינימום שבמינימום. היא הרי כבר עכשיו כועסת ובאה בטענות, אז היא תמשיך להיות כזו, מה חדש? למשל לא הייתי מספרת לה בכלל על טקס הסיום עד אחרי שהוא היה עובר... למשל כן הייתי יוצאת לחגוג עם אחי (למשל היום, לא נורא שעבר קצת זמן) ולא מציינת את זה לפניה. אם היא במקרה מגלה, הייתי אומרת לה שלא חשבתי שהיא תרצה לבוא, שזו היתה התארגנות של הרגע האחרון, או כל תירוץ אחר. הייתי מורידה את רמת התקשורת שלי איתה למינימום שבמינימום (אני לא בעד לנתק רק כדי לא להרגיש "פספוס", ככה תוכלי ליצור קשר אם תרצי.. אם..) וכשהיא תכעס כשהיא תבין מה את עושה, והיא תבין, תני לה לפוצץ את העניין, ואולי זו תהיה ההזדמנות שלך להגיד לה כל מה שעל ליבך. אם לא תרגישי שיש טעם, תני לה לכעוס, הלוא באמת היא היתה כבר מוצאת על מה לכעוס, לפחות ככה תוכלי לחיות בתנאים שלך ולא בתנאים שלה. באיזשהו שלב היא תתיאש ממך (זה יקח את הזמן שלו...) ויהיה קשה בדרך... אבל אני לא רואה מה יש לך להפסיד... אגב, אני מדברת על סמך ניסיון של חברה שיש לה אמא דומה בהתנהגות, וזה הדבר היחיד שהוריד את כמות התסכול מול אמא שלה, התקשורת בינהן היום מאד מינימלית, וממצב שהאמא היתה באה בטענות על כל פיפס, היום היא פשוט לא מודעת ל99% ממה שקורה, וכשהיא מודעת מספרים לה תירוצים ומעבירים הלאה... אם זה מה שהיא מעדיפה, אז זה מה שהיא תקבל. מגיע לך שיהיה לך טוב. תזכרי את זה ותפעלי למען עצמך גם.

yael757

New member
אני גם כך ממדרת אותה כמעט בכל תחום בחיי

גם לגבי הטקס נודע לה במקרה והיא ממש "כפתה" עצמה עליי. זה עצוב להתמודד ולהתנהל מול ההורים כסוג של אוייבים. תודה על העידוד

שיהיה לך הרבה הצלחה

מאוד כואב לשמוע שאמך מתנהגת כך. לדעתי תתנתקי מעט ממנה,אל תספרי לה כל דבר שקורה איתך. הגיע הזמן שהיא לא תטיף לך איך ומה לעשות או להתנהג. ברגע שהיא מתחילה עם ההטפות,קחי את הרגלים ולכי,אולי כך היא תלמד לרסן את עצמה. את לא חייבת לסבול את ההתנהגות הזו. וכל הכבוד לך שהגעת לאן שהגעת.

בוקר טוב יעל

לא ממש נעלמתי,רק שלא נכנסתי הרבה, אני עוברת תקופה לא קלה עם אמא,היתה חודשים בבית חולים, הזמנו עובד זר שנקבל בעוד 3 שבועות. נקווה לטוב

הרבה בריאות

צער גידול הורים. מצטרפת
ותמיכה.

מיעל ליעל

זאת אימך וסביר שבלתי אפשרי לשנות אותה, גם כי קשה מאד לשנות אחרים וגם - בגילה להשתנות? כפי שכתבו לך החברות שהגיבו - הכדור בידיים שלך - את מחליטה עד כמה לשתף אותה, את מחליטה עד כמה לקחת ללב את דבריה והתנהגותה. כפי שכתבת "הורים לא בוחרים", אך אפשר לבחור איך להמשיך את הקשר ואיך להתייחס אליהם ולדבריהם. כל הכבוד על סיום לימודי המשפטים וזה נפלא שאת ביחסים קרובים עם אחיך. שיהיה לך בהצלחה בדרכך ו
תמיכה ברגעים הקשים.

ateretlif

New member
היבט מקצועי

מערכת יחסים כזו עם הורים היא תופעה מוכרת שיש לה שני צדדים, הצד האחד הוא הצד של ההורה שבשיטותיו מטריף את דעתך ולמעשה מאיים לשלוט על כל דבר בחייך והצד השני ,שהוא לא פחות חשוב הצד שלך שמאפשר את ההתנהגות הזו פעם אחר פעם. אין ביכולתנו לשנות אף אדם אחר ולכן היכולת שלנו לצאת או לשפר את מצבנו היא לשנות את עצמנו. כיוון שיש כאן מערכת יחסים תלותית שבה צרכים לא פשוטים של שני הצדדים קשה יהיה לצאת מהמצב הזה לבד ומאוד היה רצוי לקבל ייעוץ מקצועי בנושא שיאפשר לך, להבין כיצד את פועלת ומדוע בכל פעם את חוזרת אל הלופ הזה עם אמא שלך. משהו בתוכך מאפשר את זה, משהו שאם תהיי מודעת אליו תוכלי להתחיל משם לשנות. בספרה "דרך האמן" הגדירה את האנשים הללו ג'ולייט קמרון בשם "מטריפי הדעת". לדבריה מטריפי דעת הם סוג אנשים שעלולים להשתלט על חייך כליל. הם מפירים הסכמים ולא עומדים בלוחות זמנים. הם מצפים ליחס מיוחד. הם אינם לוקחים ברצינות את מציאות חייך. הם מבזבזים את זמנך וכספך. הם מפרידים בין האנשים הקשורים אליהם. הם מאשימים מקצועיים. הם יוצרים דרמות, אך לעיתים רחוקות במקום המתאים. הם שונאים לוחות זמנים מלבד את שלהם. הם שונאים סדר. ובעיקר הם מכחישים שהם מטריפי דעת. מערכת יחסים כזו יש בה אלמנטים של התעללות נפשית וכדאי מאוד להיעזר מקצועית את יכולה לשנות את התמונה אך הדרך שלך היא להתחיל עם עצמך. תהליך מודעות שלך יוביל אותך להבין דברים, מה בתוכך מאפשר את המשך המעגל ללא הצלחה לפרוץ אותו. ניתוק מגע יכול לעזור חלקית אבל הוא לא יפתור בתוכך את הבעיה וגם קיימת אפשרות שאחרי זמן מה תרגישי לא בסדר עם עצמך שזו אמא שלך ואת מנתקת איתה מגע ולאט לאט תחזרי אל מעגל "הקסמים". משהו בתוכך צריך להתחזק על מנת שתוכלי להתחיל לחיות את חייך ממקום שבו את באמת מאמינה שמגיע לך לחיות אחרת, שמגיע לך לבחור את בן הזוג שאת רוצה, שמגיע לך להזמין את מי שאת רוצה ובכלל את אדם מבוגר ומגיע לך לבחור. זהו תהליך, אבל הוא מוכר ואפשרי ובעיקר הוא ישפר את איכות חייך פלאים. מאחלת לך הצלחה אם תרצי עוד מידע ופרטים מקצועיים את מוזמנת לפנות אליי, אשמח לעזור לך. בברכה עטרת

../images/Emo229.gif וב../images/Emo50.gif

אמא יש רק אחת ומגיע לה תשומת לב ואת צריכה להיות מספיק בוגרת כדי לא לשפוט אנשים בני 70

למעלה