חוות דעתכם על עדשת fisheye

sagiKor

New member
דעתי...

עדשה יקרה מדי עבור מעט הפעמים שכנראה תראה שימוש. המלכוד הוא ששימוש רב הופך את האפקט למאוס...
שימוש אחר הוא פשוט ליישר את האפקט אח"כ בתוכנה ולנצל כיסוי מאד רחב. לדעתי זה גם הוצאה גדולה מדי לעומת פנורמה שאפשר לבנות היום בקלות בתוכנה....

אגב, נתת קישור לשתי עדשות שונות, הראשונה מתאימה לחיישן קרופ, השניה עבור מצלמות פול פריים.

תודה Sagi

התכוונתי לעדשה הראשונה. חיישן קרופ (יש לי D7000)
יש עדשה אחרת שהיית ממליץ עליה?
אני מעוניינת בצילום פורטרטים, צילום אנשים ברחוב ובטבע בסיטואציות לא שגרתיות מעבר לסיטואציה עצמה...
ובכיסוי רחב ולא רגיל של נוף. קראתי שעדשת fisheye מאפשרת לצלם אנשים גם מבלי שהמצלמה תהיה
מכוונת ישירות אליהם וזה גם אחד מהשיקולים שלי .

sagiKor

New member
--->

אבל הם יצאו ממש מעוותים...

מציע לך לקנות עדשה רחבה, כמו הטוקינה 11-16 או את הניקון 10-24.
אם אתה רוצה לחסוך כסף אז יש את הסיגמה 10-20.

אני יודעת וזה חלק מהעניין

שבעטיו מראש חשבתי לקנות אותה (וברוב המקרים ניתן ליישר למרות שעדיין לא למדתי איך
אולם יודעת שהאופציה קיימת) אני מחפשת לתת פרספקטיבה אחרת... ולכן חשבתי עליה
האם התכוונת לעדשה הזו של ניקון בהמלצתך?

sagiKor

New member
אכן זאת העדשה

פרספקטיבה חזקה מתקבלת מהמרחק הקרוב לאובייקט לעומת אובייקט מרוחק יותר. עדשה רחבה שכזאת תדרוש ממך גם ככה להתקרב מאד לאנשים על מנת לקבל את הפרספקטיבה המדוברת. את בטוחה שאת יכולה לצלם כל כך מקרוב?

אני לא בטוחה שאוכל לצלם מקרוב

אלא אם מדובר באנשים קרובים...
יש אופציה אחרת מבחינת עדשה שתתיר לי מבחינת מרחק ואיכות לצלם מרחוק יותר...
גם ככה המצלמה בולטת בשטח

sagiKor

New member
נו...

אבל צילום מרחוק יתן פרספקטיבה רגועה יותר.
אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה...
או שמתקרבים עם עדשה רחבה ומקבלים פרספקטיבה חזקה או שמתרחקים ומקבלים השטחה של התמונה.

Papito

New member
הייתי לי עדשת פישאיי

10.5 של ניקון. אולי העדשה החדה ביותר שהייתה לי אי פעם.

ועדיין בקושי ראתה אור יום.

steiff

New member
עדשת אפקט

מתאימה לאפקטים ספציפיים.
ֿבלתי ראויה לצילום אנשים בכלל ופורטריטים בפרט בגלל העיוות החזק שהיא גורמת לתמונה.

יש לה את השימושים שלה, וזה מסוג העדשות שמי שכבר יש לו הכל, מוסיף אותה לתיק בשביל תמונות מזדמנות בודדות. בעיקר נוף, או אפקטים מיוחדים.

צריך לקחת בחשבון את העיוות החזק לו העדשה גורמת: הגדלה משמעותית של מרכז התמונה יחסית לשוליים. אפקט של טרפז (כלפי מעלה או כלפי מטה בהתאם לזווית המצלמה יחסית לאופק) ועיגול של השוליים. האפקטים הללו יכולים ליצור נקודת מבט מעניינות ודרמטיות של נופים או מבנים. צילום בני אדם בעדשה זו גורם לעיוות חזק ומאד לא נעים לעין.

למי שמחפש עדשה סופר-רחבה יש אלטרנטיבות בלי האפקט המעגלי בשוליים. עדיין לא הבחירה האולטימטיבית לצילום בני אדם, אבל בצילומי נוף וארכיטקטורה זה ישאיר קווים ישרים ככאלה ולא יעגל אותם. שגיא ציין כמה אפשרויות.

sagiKor

New member
אתה נורא החלטי...

אפשר גם לצלם אנשים עם פישאיי, זה נותן אפקט הומוריסטי. לא כל פורטרט צריך להיות תמונה פספורט או לפורטפוליו של דוגמנים... אבל כאמור דינו של כל אפקט להפוך למאוס עם שימוש מאסיבי מדי...

היה לי רעיון בזמנו לעשות איזו סדרה של צילום רחוב עם פישאיי אבל המחיר הרתיע אותי. לאחי יש את הפישאיי 10-17 של טוקינה (כן, פישאיי זום..) זאת עדשת DX אבל בדקתי אותה על ה D700 ומ 15מ"מ עד 17מ"מ היא מכסה פיקס ללא האפלת פינות אבל לך תוציא את העדשה הזאת מהידיים של אחי... זאת העדשה שהוא משתמש בה הכי הרבה לצילומים תת ימיים אם הוא לא מצלם מאקרו...
בינתיים הרעיון נגנז...

שאלה steiff

אני מבינה מראש את העיוות החזק אולם אם אני רוצה להוציא דברים מפרופורציה
ולעוות... האם במקרה כזה היא תענה על הקריטריונים.
אני רוצה לפרוץ את הגבולות הנהוגים... ולהביא הבעה ממקום קצת אחר
האם היא בתור עדשה שכזו תענה לי על צורך זה? או שהיא מוגבלת מבחינת ביצוע 'עיוותים'

steiff

New member
על טעם וריח...

יש לעדשה הזו עיוותים מאד אופייניים שלטעמי מאד לא מחמיאים לגוף האנושי. לארכיטקטורה הם מתאימים יותר.
זה הטעם שלי. הטעם שלך אולי שונה.
אם את מחפשת עיוותים פורצי גבולות נסי גם את פוטושופ... התכנה הזו מאפשרת לך להעביר את התצלומים שצילמת סדנת-דאלי בלי להשקיע בעדשות.

למעלה