חורף צמחים

פיצי40

New member
חורף צמחים

היי,
אילו צמחים כדאי לשתול בגינה בדרום הארץ בתקופה כזו של השנה? עברנו לא מזמן לבית גדול עם גינה ועכשיו התפנה לי מעט זמן על מנת לשתול...

תודה.
 
צמחים לחורף בדרום הארץ (פיצי)

שלום פיצי!
בחורף בד"כ שותלים נשירים מפני שזאת התקופה בה הם נעקרים מהאדמה חשופי שורש ואז מחירם הנמוך ביותר והקליטה בקרקע קלה וטובה. כמו כן ניתן לשתול ורדים שגם הם נעקרים בתקופה זו מן האדמה כאשר הם בתרדמה לאחר קבלת מנות קור בחורף או במקררים ובמהלך החודש וחצי הקרובים יתעוררו וילבלבו.
יחד עם זאת אין מניעה לשתול עצי הדר בשקים או שאר הפירות המתאימים לאזורך.
אלו שלא חם להם או קר להם מדי באזורך ואלו המתאימים למנות הקור הנדרשות כמו הנשירים (אפרסק, שזיף, משמש וכו'ל)
את שאר השיחים לעיצוב הגינה ניתן לשתול בעוד חודש לערך ואת עצי הנוי ניתן לשתול כעת או בחודש הבא. אין בעיה בשני המקרים.
סדר טו בשבט

חכמי הקבלה שישבו בצפת במאה ה - 17 חיפשו דרך לשמח את העם בגולה, לחזק את זיקתו לארץ ואת תקוותו לגאולה. לכן מיסדו את חג ט"ו בשבט, ותיקנו את "תיקון ט"ו בשבט". לפי התיקון, מתכנסים החוגגים סביב שולחן החג, קוראים מהתורה והמקורות בשבח העצים ופריים, ואוכלים שפע פירות כסמל להשתתפות האדם בשמחת עולם הצומח.
במקורו נוצר סדר טו בשבט ע"י חכמי צפת במאה ה- 17 ומטרתו הייתה לחזק את הקשר בין העם בגולה ואת זיקתו לארץ.
בסדר נהוג לאכול 30 מיני פירות ולשתות ארבע כוסות יין לבן ואדום. היין הלבן מסמל את השלכת ותרדמת הצומח, והיין האדום מסמל את התעוררות הטבע והלבלוב.
תחילתו של הסדר בשתיית יין לבן, ובהדרגה עוברים ליין אדום - סמל למעבר בין עונות השנה.
 
נשירים

צמחים נשירים הם צמחים המשירים את עליהח לקראת החורף. העצים מזהים שמגיע הקור ועליהם ייפגעו ולכן מעבירים את המזון שנמצא בעלים אל הרקמה העצית ומשירים את העלים לקראת החורף.
 
למעלה