חידה למחשבה בסופ"ש :

ויוי 25

Well-known member
תנסו בבקשה לזהות מי אני ?
גילו אותי במקרה לפני 70 שנה בצפון הארץ, וביחד עמי היו עוד כמה ידידים אשר שרדו ,אבל אל דאגה כיום ישנם עוד רבים כמונו בישראל, וגם יש לנו קרובי- משפחה אשר חיים בצפון -אמריקה ובאפריקה.

אנו מאוד מיוחדים במלוא מובן המילה, וגם אוהבים מאוד את עונת- החורף ואת הגשמים שבצפון -הארץ,אך אנו יודעים נהנים בשמש מלטפת ונעימה,וגם ממשב רוח קליל ונעים .

ברוב שנות חיינו אנו עוסקים בעיסוק מיוחד, בו אנו "מתרכזים" באובייקט ,עוקבים ,תופסים ולוכדים,
לאף אחד לא כדאי ליפול בידנו,למרות שזוהי משימתנו.
מכירים אותנו ילדים וגם גדולים ונהנים לראותנו,לעיתים אנו מוצגים בתערוכות שבהם מלמדים אודותינו.

בעת רעב, הארוחות שלנו מבוססות בעיקר על מאכלי-בשר מכל סוג טרי , אבל שאין בסביבתנו בשר - אנו נסתפק זמנית באכילת טחב, בכדי לשרוד את המחסור.
מכיוון שלרוב אנו אוכלי -בשר יש לנו מערכת עיכול מאוד מפותחת עם הרבה אנזימי-עיכול .
תכונה נוספת המאפיינת אותנו : חשוב לנו אוויר צח וגם מים נקיים מאבנית.
בנוסף, גם השיער שלנו צמרירי ומיוחד והוא משמש כחלק מהפעילות שלנו, ולכן זהו פרט שחשוב עבורנו.

חידה לא קלה, אך אם מצאתם את התשובה,
נא הקלידו בבקשה.

אם לא גיליתם עדיין תוכלו לראות
למטה בהמשך -העמוד עוד מספר רמזים :

נערך לאחרונה ב:

ויוי 25

Well-known member
לפתרון החידה קבלו רמזים :

המאפיין את פעילותינו הוא:
יש לנו סוג שיער צמרירי דק,
חוש -המישוש מאוד מפותח.
ישנו לנו פה לאכילה.
בנוסף מצויידים במלכודת מאוד משוכללת, אנו בעלי יכולת למגנט אלינו את מי שאנו חפצים בהם.
אנחנו פעילים רק במקומות אשר הוקמו בעבורינו,ובכל מקום שאתם תחליטו שנהיה.

אנו אוהבים מאוד פרחים, במיוחד שהם בגוונים חזקים וצבעוניים,
בכדי שנוכל להתקיים ולתפקד כראוי, פרחים צריכים להיות בטווח רחוק מאיתנו.

רמז חד:
התברכנו בהרבה סוגים של "עוזרים" שחשובים לנו לקיומנו ומתחלפים מדי פעם,
אך בשלב מסויים הם עלולים "להתמגנט" אלינו ,וזה קורה הרבה, ואז יהפכו להיות
באופן מפתיע לשבויים בידינו, וזאת מבלי שיוכלו להתגונן לכך מראש.

יודעים את התשובה?
אם לא ראו בהמשך למטה עוד 4 רמזים חדים:

נערך לאחרונה ב:

ויוי 25

Well-known member
עוד 4 רמזים:

להשגת המזון :
1 . אנו מצויידים בפלומת- שיער דקה וצמרירית מאוד שהיא גם מאוד דביקה.(כמו דבק -נגרים .)

2. אנו מצויידים ברפלקסים ומלכודות עם חיישנים וחומרי-פיתוי בעלי עוצמה המסייעים לנו בהשגת- המזון.

3. לא נוצרנו עם קיבה שרירית רגילה המערבלת את המזון ,אלא רק חומצות חזקות עושות לנו את העבודה בעיכול המזון ובנוסף גם אינזמי-העיכול מאוד חזקים ויעילים לפירוק- סוגי החלבון שבמזון הבשרי , ישנם בינינו סוגים שונים אשר ניזונים לפי המצוי בסביבתם: חלקם ניזונים מטחב ,וכאשר מתאפשר להם יעדיפו לטאות וצפרדעים,ויש אחרים הניזונים משרצים,חגבים ושאר יצורים קטנים שבאיזור.

4. בכדי להמשיך את קיומם ולהתרבות, חשוב שפרחים יהיה תמיד בטווח רחוק מהם ,וזאת על מנת
להבטיח את חיי -"העוזרים" שלהם שבטעות לא יתקרבו מדי,, כי אז הם עלולים להטרף.

האם בעזרת כל הרמזים גיליתם את תשובה?
אם כן, הקלידו בבקשה.

נערך לאחרונה ב:

ויוי 25

Well-known member
לפתרון החידה : נמתין למשתתף משה 53,
אשר תחום עיסוקו עשוי להוביל לפיתרון החידה.

נערך לאחרונה ב:

ויוי 25

Well-known member
תודה משה על התשובה :
בהחלט תשובה נכונה 1+1 = 2
בוטניקה גינון - בשבילך זה כול הסיפור.

אגב,
שאלה לי אליך משה, מדוע אתה לא מחבב את הצמח הטורף ?

הם צמחים ממש נחמדים ומיוחדים והם גם צדים חרקים נמלים ,זבובים, ויתושים בכמויות ,ומועילים לאנשים ולסביבה,וגם בדרכם הם קוטלי -חרקים המזיקים להרבה עצים.
מצאו אותם בביצות עמק החולה לפני 70 שנה, ומאז רבים מגדלים אותם ואפילו יש כאלה סוגים שניתן להשיג כיום במשתלה.

לפני כעשרים שנה הוצגו בתערכות- צמחים בת"א הצמחים הטורפים ,ואז אני ראיתי אותם לראשונה ,
ומכיוון שהיו ילדים שהגיעו עם ההורים לאותה התערוכה, הם היו סקרניים לדעת הכיצד צמח טורף זה אוכל בשר, ואז האחראית על הצמחים האכילה את הצמח בשניצל -עוף, שאותו הביאה והניחה בין 2 לסתותיו הפעורות של הצמח הטורף שחיסל את השניצל תוך זמן קצר, והילדים שהגיעו לשם היו ממש מרותקים למחזה ,מאוד התלהבו ומחאו כפיים, ולסיום הילדים ביקשו מהוריהם לרכוש עבורם עציץ עם צמח טורף,והאווירה הייתה קסומה באותו ערב, ולי אז הוא נראה צמח משעשע- ילדים וקל לגידול בבית,
אבל, כאשר שמעתי שיש להשקותם במים מזוקקים ללא אבנית ,ולתת להם תנאי אוויר ואור ואקלים ייחודי וללא מזגן בחדר כי הוא מייבש אותם ,ויש צורך בהקפדה על זילוף מיים מזוקקים על העלים ,
ועוד ועוד תנאים מיוחדים וזה נראה לא מתאים לאנשים עובדים כמוני, כלומר למי שאמור לצאת בבוקר לעבודה- ולחזור רק בערב אין זמן לטפל כראוי,והסתפקתי בגידול קקטוסים נחמדים באותה תקופה.

המעניין בצמח טורף הוא הנושא של אותם חרקים שמאביקים את פרחיו של צמח טורף זה ,
הפרחים שלו חייבים לגדול בטווח רחוק מהחלק של מלכודת הטורף ,אחרת הוא יטרוף את אותם החרקים שמועילים בהעברת האבקה מצמח לצמח, ואז הוא עצמו לא יוכל להתרבות.

אגב,
מי שיקרא שנית את כל הפרטים שהקלדתי בעמוד החידה ,ילמד הרבה הודות חייו המרתקים
של הצמח טורף,כעת לאחר שידוע כי מדובר בצמח הטורף, יהי ,ברור יותר הנושא של המלכודת עם השיער הדביק כך שהחרקים שנופלים על המשטח השעיר והדביק של עלי -הצמח מיד הם מנסים לנוע, ובתנועתם הם גורמים מיד למלכודת הצמח להפריש חומרים דביקים אשר מקבעים את החרק אליהם ,
עוד יותר חזק, ומיד חומצות עיכול עוצמתיות מופרשות וממיסות את החרקים מיד אל קירבו של הצמח- הטורף ,ובדרך זו של מילכוד מתוחכם צמח זה ניזון מהחלבונים הדרושים לצמיחתו.
אפשר לומר שהוא צמח רגיש מאוד הפועל על חיישנים ומלכודות של רפלקסים המסייעים
להישרדותו בעולם.
הוא ספק צמח ספק חי,או או אולי שניהם יחדיו.
כולו יצירה של צמח איחודי אחד מפלאי-הטבע.

בתמונות: 2 סוגי צמחים טורפים.

קבצים מצורפים

• 1672601394233.jpeg
    1672601394233.jpeg
    KB 12.7 · צפיות: 2
  • 1672601394262.jpeg
    1672601394262.jpeg
    KB 10.5 · צפיות: 2
נערך לאחרונה ב:

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
תודה משה על התשובה הנכונה ,
בהחלט תשובה נכונה 1+1 = 2 בוטניקה בשבילך זה כול הסיפור.
האמת שבהתחלה חשבתי על סוג כלשהו של בע"ח, וזרמתי לכיוון של סלמנדרה.
אבל סלמנדרה היא דו-חי והיא אינה שעירה. נכון שהיא נחשבת כנדירה ואפילו כזן נכחד, אבל בסוף הבנתי שזה לא הכיוון. זה לא בוטניקה, ולא היית קוראת לי כדי שאבוא ואחשוב על הדו חי הזה...
אגב,
שאלה לי אליך משה,
מדוע אתה לא מחבב את הצמח הטורף ?
לא יודע... נכון שזה משהו מיוחד, אבל מנקודת המבט שלי, צמח אמור להטמיע ולהזין את עצמו בעזרת אנרגיית האור. אז נכון שיש את היוצאים מן הכלל, שחלקם טפילים וחלקם טפילים למחצה. ושוב... מבחינתי הם פשוט מזיקים.
כתלמיד בתיכון (במגמה הביולוגית), ידעתי להסביר, כיצד צמחים שונים מצליחים להתמודד עם תנאי שטח ואקלים קשים וידעתי להסביר כיצד זה קורה. אבל כאן יש איזושהי חריגה... צמח שמשיג את המינרלים שלו בעזרת תהליכי עיכול שנסמכים על אנזימים, ומנגד, הוא זקוק דווקא למים מזוקקים ללא כל תוספות של מינרלים מהקרקע.
הם צמחים ממש נחמדים ומיוחדים והם גם צדים חרקים נמלים ,זבובים, ויתושים בכמויות ,
ומועילים לאנשים ולסביבה.
מצאו אותם בביצות עמק החולה לפני 70 שנה, ומאז רבים מגדלים אותם ואפילו יש כאלה למצוא במשתלה.
נכון. מוכרים אותם במשתלות, אבל כל ה"פינוק" שלהם גם הוא נראה לי כמטלה שאינה עומדת ב"דרישות" שלי... גם כך, אני לא ממש מסתדר עם סחלבים, שהם בעיניי יפהפיים. אז לחשוב על הטורפים? זה כבר ממש מוגזם...
לפני כעשרים שנה , הוצגו בתערכות- צמחים בת"א הצמחים הטורפים ואז אני ראיתי אותם לראשונה ,
ומכיוון שהיו ילדים שהגיעו עם ההורים לתערוכה הם היו סקרניים לדעת הכיצד צמח טורף אוכל בשר,
ואז האחראית על הצמחים האכילה את הצמח בשניצל עוף, שאותו הניחה בין 2 לסתותיו הפעורות,
והילדים שהגיעו לשם היו ממש מרותקים למחזה מאוד התלהבו ומחאו כפיים,ולסיום ביקשו מהוריהם לרכוש עבורם עציץ עם צמח טורף.
כן.. זו באמת סוג של "ההצגה הטובה בעיר".
אבל כששמעתי שיש להשקותם במים מזוקקים ללא אבנית ,ולתת להם תנאי אוויר ,ואור לואקלים ייחודי להם ללא מזגן שמייבש אותם ולהקפיד על זילוף מיים מזוקקים על העלים ועוד ועוד תנאים מיוחדים וזה נראה לא מתאים אז ,כלומר למי שאמור לצאת בבוקר לעבודה ולחזור רק בערב.

צמחים טורפים

ויוי 25

Well-known member
האמת שבהתחלה חשבתי על סוג כלשהו של בע"ח, וזרמתי לכיוון של סלמנדרה.
אבל סלמנדרה היא דו-חי והיא אינה שעירה. נכון שהיא נחשבת כנדירה ואפילו כזן נכחד, אבל בסוף הבנתי שזה לא הכיוון. זה לא בוטניקה, ולא היית קוראת לי כדי שאבוא ואחשוב על הדו חי הזה...

לא יודע... נכון שזה משהו מיוחד, אבל מנקודת המבט שלי, צמח אמור להטמיע ולהזין את עצמו בעזרת אנרגיית האור. אז נכון שיש את היוצאים מן הכלל, שחלקם טפילים וחלקם טפילים למחצה. ושוב... מבחינתי הם פשוט מזיקים.
כתלמיד בתיכון (במגמה הביולוגית), ידעתי להסביר, כיצד צמחים שונים מצליחים להתמודד עם תנאי שטח ואקלים קשים וידעתי להסביר כיצד זה קורה. אבל כאן יש איזושהי חריגה... צמח שמשיג את המינרלים שלו בעזרת תהליכי עיכול שנסמכים על אנזימים, ומנגד, הוא זקוק דווקא למים מזוקקים ללא כל תוספות של מינרלים מהקרקע.

נכון. מוכרים אותם במשתלות, אבל כל ה"פינוק" שלהם גם הוא נראה לי כמטלה שאינה עומדת ב"דרישות" שלי... גם כך, אני לא ממש מסתדר עם סחלבים, שהם בעיניי יפהפיים. אז לחשוב על הטורפים? זה כבר ממש מוגזם...

כן.. זו באמת סוג של "ההצגה הטובה בעיר".

ויוי 25

Well-known member
שים לב משה ,
הקלדתי המון רמזים אך למרות שמעל 100 גולשים ביקרו בפורום ,וקראו את הרמזים שהקלדתי
רק אתה משה היית היחידי שהצלחת להגיע לפיתרון הנכון.
מעניין לדעת ,אבל קשה לי להיות אובייקטיבית לגבי השאלה,
האם החידה הכל כך מלאה ברמזים היא אכן כל כך קשה לפיענוח,
או שמא הרמזים שהקלדתי לא היו מספיק ברורים ?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
שים לב משה ,
הקלדתי המון רמזים אך למרות שמעל 100 גולשים ביקרו בפורום ,וקראו את הרמזים שהקלדתי
רק אתה משה היית היחידי שהצלחת להגיע לפיתרון הנכון.
מעניין לדעת ,אבל קשה לי להיות אובייקטיבית לגבי השאלה,
האם החידה הכל כך מלאה ברמזים היא אכן כל כך קשה לפיענוח,
או שמא הרמזים שהקלדתי לא היו מספיק ברורים ?
המחשבה הראשונה שלי הייתה בע"ח, מסוג כזה שהתגלה בארץ במאה השנים האחרונות.
ככזה, יכולתי לחשוב על סלמנדרה, אבל סלמנדרה היא חלקלקה ורטובה. אז זה לא ממש הסתדר עם "שיער צמרירי ודביק".
מעבר לזה, לא חשבתי על בע"ח שחי בארץ למעט תנין, אבל גם הוא לא ממש הסתדר לי, אף כי לא הוזכר בשום מקום גודל.
אבל שוב, התנין לא שעיר ולא דביק למגע, למרות שמגדלים אותו רק בשמורות סגורות, ששם "משאירים אותו".
אז הרמז שכן התיישר לי במחשבה היה שדווקא אני הייתי זה שנקרא לדגל, בשל תחום ההתעניינות שלי.
אז מה? צמח? צמח שניזון מחרקים? אז רק צמח טורף.
והאמת שאיני מכיר כ"כ את מערכת החיים של הצמחים האלה.
אבל כן הוזכר שיש לו אנזימים, אבל לא הוזכרה מערכת עיכול.
אז יש מצב שזה אכן צמח.
ולא ידעתי שיש צמחים טורפים "מקומיים", וגם לא מצאתי על זה תיעוד אצל המנחה גוגל.
אבל העובדה שהוא נמצא בעיקר היכן שבני האדם "משאירים אותו", הביא אותי לכך, שהוא גדל בבתי גידול / משתלות / בתים.
והעובדה שהוא לא מסתדר עם מים שמכילים מינרלים? שוב: ההיגיון הוא שמדובר בצמח שאת המינרלים שלו הוא סופח ממקור אחר: טרף.
לגבי שעיר? כן. זה דווקא הסתדר לי ממראה הצמחים הטורפים שראיתי, אף כי מעולם לא ניסיתי לגעת ולחוש, האם מגע השיער הוא דביק.
ולמה נוכחות צמחים אחרים מפריעה להם? הלוא הפרחים הצבעוניים מושכים חרקים בתור עצמם, אבל אולי בשל העובדה שהחרק כבר יצא שבע מהם, הוא כבר לא יגלה עניין בעוד צמח "מוזר"? נו טוב. בהיגיון יש מצב.
וכשהבנתי שיש כאן קטע של רפלקסים, אך לא היה מדובר על יכולת תנועה, מה נותר כשה"נעלם" תקוע/מרותק כנראה למקומו? אז זהו. צמח טורף. זה מה שכנראה נשאר.

אבל למרות הכל, זה לא היה פתרון שעלה על דעתי מיד.
לקח לי כמה דקות לחשוב על בע"ח ובהמשך על סלמנדרה, ורק אחרי כן, הגעתי למסקנה שזה כנראה צמח. ואם צמח, אז טורף.

ואגב, גם לגבי הלווייתן, רק חלק מהרמזים הביאו אותי למסקנה. אבל העובדה שהוא מוזכר בתנ"ך וסיפור יונה הנביא, עזרו לי. שם הפתרון היה הרבה יותר מהיר.

ויוי 25

Well-known member
תודה על תגובתך המהירה והמעניינת.

ולגבי ההסבר של הפרחים :
הכוונה היא לצמח- הטורף שבעונת הפריחה יש לו פרחים ריחניים וצבעים עזים ,שמטרתם כמובן למשוך תשומת -לב החרקים כאשר ריחם החזק של הפרחים יגרום לחרקים להגיע ולהשתתף בתהליך הנדרש להאבקת- הפרחים.
אבל,, מכיוון שמדובר בפרחיו של צמח טורף ,אותם החרקים שאמורים לעזור לו בנושא האבקת -הפרחים עלולים להתפתות ולהתקרב לאזור העלים הריחניים השעירים והדביקים , ואז עלולים ברגע אחד לנחות עם רגליהם לתוך המלכודת ובן- רגע להטרף על ידי הצמח עצמו.
לכן זו הסיבה שהפרחים של הצמח-הטורף הם נמצאים גבוה ובמרחק גדול ממלכודת הצמח הטורף.
רק כך יוכלו החרקים לבצע את מלאכת האבקת- הפרחים כשהם רחוקים מספיק ממקום המלכודת הטורפת.

נערך לאחרונה ב:

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
תודה על תגובתך המהירה ,
לגבי ההסבר של הפרחים :
הכוונה היא לצמח- הטורף , אשר יש לו פרחים ריחניים ובצבעים עזים ,שמטרתם כמובן למשוך תשומת לב של החרקים אשר אמורים להגיע לפרחיו ולהשתתף בתהליך האבקת הפרחים.
אבל מכיוון שהוא צמח טורף ,אותם חרקים שאמורים לעזור לו בהאבקת הפרחים עלולים להתפתות ולהתקרב לאבריו השעירים והדביקים ובמהירות להטרף על ידי הצמח עצמו ,
לכן הפרחים שלו נמצאים במרחק גדול ממקום הלוע של הצמח הטורף.
כך יעשו החרקים את מלאכתם בשקט כשהם רחוקים ממקום המלכודת הטורפת.
נו טוייף.. לא ממש למדתי על האנטומיה של פרחיו של אותו צמח. אבל זה באמת מעניין.

ויוי 25

Well-known member
אפרופו בע"ח טורפים:
לגבי הצמח הטורף: ישנם 600 סוגי צמחים טורפים שנוצרו בטבע בצורות שונות ובגודל שונה.
צמח כזה הוא טורף במהותו וזאת מכיוון שנדרשת לגופו כמות גדולה של חלבונים שאין באפשרותו להשיגם בטבע, ובכדי שישרוד עליו להשלים את הכמות הנדרשת באמצעות הזנה בשרית, ולכן הוא טורף חרקים שונים ורמשים שבסביבתו, ואותם הוא מזמן אליו באמצעות הפצת -ריח פרחים חזק, המושך את חרקים,וכאשר הם נוחתים עליו ברגליהם מיד הצמח חש בהם היטב, ובאמצעות השערות הצמריריות והדבק החזק הוא מדביק אותם אליו ואז תוך שניות מופרשות חומצות עיכול חזקות מאוד הממיסות ומעכלות את החלבונים,שמאפשרים המשך קיומו של הצמח הטורף.

ובנושא טורפים ,ישנם גם דגי -אקווריום צבעוניים ויפים אבל הם גם טורפים:
זה הזכיר לי שבעבר היה לנו אקווריום עם דגים טורפים, אמרו לי שאם יגיעו יתושים לתוך הבית,
- ברגע שהם יתקרבו לאזור המים, מיד הדגים ירימו ראש ויטרפו אותם.
ואז,, לאחר שבוע ימים שבהם לא קרה דבר, הגעתי הביתה מהעבודה ונדהמתי לראות את
המחזה הבא:
שלד שלם של דג שנטרף נראה צף על פני המים שבאקווריום,
(התברר שהיתושים המעופפים לא הגיעו אליהם באותו יום לטרף,, אז הם טרפו זה את זה.)
הרי בשר- דג יותר טעים להם - מאשר פתיתי -מזון מיובש לדגים- שאותו פחות אהבו לאכול.

וכך, בכל פעם מצאנו שלדים של דגים נוספים צפים על פני המים,,,
עד שלבסוף ,מתוך 20 דגים , נותר לו באקווריום דג בודד ושמנמן - כנראה שהוא היה הטורף הראשי.
ומאז אותה חוויה הלא -מלבבת, של השלדים הצפים על פני המים,הפסקתי לעסוק בתחביב של גידול דגי-אקווריום.

נערך לאחרונה ב:
למעלה