חייבת לשתף, מה דעתכן?

חייבת לשתף, מה דעתכן?

היי לכולם, אני סמויה בדר"כ אבל ביקור אצל רופאת טיפת חלב גורם לי לצאת מהארון ומדעתי. צריכה את דעתכן. אני מניחה שבטח נכתב כבר על הנושא רבות. היינו בבדיקות התפתחות אצל הרופאה בטיפת חלב. אני אמא לתאומות, ילדות IVF. תאומה אחת מתפתחת בהתאם לגיל (שנה וחצי), יודעת כמה מילים, משחקת, הולכת, בקיצור הכל בסדר. התאומה השניה והמקסימה שלי, עדיין לא הולכת, (רק בעזרת חפצים), ויודעת פחות מילים או שמדברת פחות ברור. אחרי ששאלתי את הרופאה האם עליי להיות מודאגת היא אמרה שכנראה שיש לה טונוס נמוך, שהיא מאוד חכמה ושיכול להיות שבעקבות דלקות גרון היא לא שומעת טוב וקשה לה לדבר, מה גם שהיא נולדה טיפה מוקדם (שבוע 36) ושהיא ילדת IVF ולילדי IVF יש יותר בעיות התפתחותיות. אז מה? להרגיש אשמה שהבאת ילדה בIVF רק בשביל הצורך האנוכי שלי בילדים? לא עבר עליי מספיק בשביל שממרומי גיל שנה וחצי אני עדיין אשמע את שלושת האותיות האלו שתקועות לי בחיים , נראה שמאז ומעולם? אשמח לתבונות ותודה למי שהגיעה עד כאן

סטטיסטית, לילדי IVF יש יותר בעיות התפתחותיות

וזה נובע, במידה רבה, מכך שאחוז לא מבוטל מהם נולדו לאחר הריון מרובה עוברים, שהוא בפני עצמו מהווה גורם לבעיות התפתחותיות, שלא לדבר על לידה בשבוע מוקדם (עוד גורם). אבל להרגיש אשמה?? על מה?? שהבאת ילדים לעולם? אז מה יגידוהורים שהיש לך שתי בנות נהדרות, שהעבירו לילדם בעיה גנטית כלשהי? יש לך שתי בנות מתוקות, שלאחת יש *כרגע* יותר קשיים, שיכולים להיות תוצאה של אלף ואחד דברים (קשורים ולא קשורים לנסיבות לידתן). התפקיד שלנו כהורים הוא לשים לב, לטפח, לסייע איפה שאפשר, אבל בעיני זה ממש לא המקום לרגשות אשמה.

לפעמים אני מרגישה שנלחמתי בטבע...

ומכאן רגשי האשמה.... אולי לא היה אמור להיות לי... אולי הילדה "בעונש" בגללי, אני לא מאמינה שאני כותבת את זה... הילדות האלו הן הכל בשבילי, כאילו העולם הזה מספיק קשה ותחרותי כשאתה נורמאלי, אז מה קורה ככשום דבר בדרך שבה באו לעולם לא היה "נורמאלי"?

תאמיני לי, הטבע מספיק חזק,

אם הוא לא היה רוצה שתהיי אמא זה לא היה קורה. קצת אמון בעצמך ובמה שאת מסוגלת לעשות

שני הסנט שלי

ילדי IVF אולי סטטיסטית סובלים שיותר בעיות התפתחותיות, אבל אולי צריך לקשור את זה לכך שעם הפריות ישנן יותר הריונות מרובי עוברים, וסטטיסטית לידות מרובות עוברים מסתיימות בלידת פגים, שסטטיסטית סובלים מיותר בעיות התפתחותיות. בקיצור - יש יותר מדי סטטיסטיקות בדרך. זה לא בהכרח קשר של סיבה ותוצאה. והנה - אתמול שאל אותי הרופא אם הבת שלי נולדה פגית, כדי להסביר אולי את קוצר הראיה והאסטגמטיזם הגבוהים, אבל לא - היא כנראה "סתם" ילדת IVF שנולדה במועד ואת הסיבה לליקויי הראייה צריך למצוא במקום אחר. אני יכולה לומר לך שעם השנים, הציון של ילדי מבחנה כן או לא כבר לא תופס מקום משמעותי בחיים.

דורה22

New member
אורק'ה, אהובה שלי,

קודם כל- שום רופאת התפתחות בטיפת חלב! לכי לדר' לית, יושבת ב"טרם" בטיילת ארמון הנציב: 6738558 דרך הכללית. בשום פנים ואופן לא הסכמתי ללכת לבדיקת התפתחות בטיפת חלב. רק אצל דר' לית. צודקות הבנות. סטטיסטית. מה זה אומר בכלל הסטטיסטית הזה? יותר מדיי סטטיסטיקות מעורבות פה. כולל ההשערה שאם באתם מבעיית זרע יתכן שגם הזרע, אפילו שעבר השבחה, הוא פחות. אבל, בגדול- אז מה???? היא יכולה להדביק את הפער הזה בקלות. זה כל כך מוקדם מדיי להלחץ ועוד יותר מזה- להלחיץ. זה מאד דומה לאיילת שלקח לה זמן לזחול. במשך חודשיים כל מה ששמעתי מדר' לית היה לחכות בסבלות. שהכל איתה בסדר. קצת באחוזון הנמוך וזהו. שבועיים לפני תאריך הדד ליין שלפני ריפוי בעיסוק- היא התחילה לזחול! והיא לא תאומה, והיא לא בעיית זרע, והיא נולדה בסוף שבוע 37. אז מה? אז כלום! ואת יודעת מה, לשחרר כאלו משפטי "זהב" על ילדי IVF, זה כל כך לא במקום ולא נבון ולא מקצועי. את לא צריכה להרגיש אשמה, יפה שלי. ממש ממש לא!!! ואת לא צריכה לשמוע את שלוש האותיות הללו כמו סכין בלב. הן חלק מהחיים שלך, הן הביאו אותך לפה, לאמהוּת, לילדות המקסימון שלך. אוהבת אותך מאד מאד
דורה.

../images/Emo51.gifמחר על הבוקר קובעת תור לדר'!!!

תודה רבה אהובתי ושותפתי לסריטה ממך אני מקבלת המלצה על כל רופא שתבחרי, יש לנו טעם משותף ברופאים!!!

דורה22

New member
נכון! ולדר' לית אין זקן, שזה, תודי, יתרון

אסטתי אדיר...
דר' רות לית. תארי לך שהיה לה זקן
תשמעי ממנה הכל אבל בפרופורציות ובמידה ובהגיון ובשיקול דעת.
ות בחזרה, דורה.

ה ו ר י ת

New member
אז למה לי סטטיסטיקה עכשיו.......

תראי... יש לי ילד אחד IVF שסטטיסטית אמור היה להיות עם יותר בעיות התפתחות. יש לו שני אחים גדולים - ספונטניים. אני חושבת שהוא יותר מפותח לגילו משניהם. בכורי- ילד "ספונטני" למהדרין (כן, פעם עשיתי SEX ונכנסתי להריון- פלא הבריאה- בלי ציניות....) העביר אותי הרבה מרפאות התפתחות הילד למיניהן. (היום הוא כמובן מאוד מכוער ולא מוצלח
נראה לי לא רלוונטי להיכנס לסטטיסטיקות- הרי פרומיל יכול להיות ה- 100% לכאן או לכאן. אני חושבת שלהרבה ילדים יש בעיות התפתחות , ממה שאת מתוארת - מדובר בעיכוב שלא ישפיע מהותית על איכות חייה ומשוכנעת שתתפתח ותהיה כמו כל הילדים בעצם אולי קצת יותר, כי אני אישית נותנת לילדי IVF קרדיט מיוחד... ואגב- אני שואלת את עצמי (ממרומי תחילת העשור החמישי שלי ) מתי הסריטה תעבור, יש לי תחושה שאולי, כשאסיים את גיל הפריון, אבל אני לא לגמרי משוכנעת....

דורה22

New member
היי הורית, את יודעת, לא מזמן

כתבתי פה בדיוק את הדברים האלה. מתי יעבור, ואם יעבור, כי יש שבהם אני ממש מרגישה את הטיפולים. וכמה דקות לפני שקראתי את ההודעה שלך משהו בבית העלה את הדיון: שאם אנחנו רוצים אז צריך למהר מאד, כי אוטוטו אני עוברת לצד שלא יכול. עד עכשיו היה לי ברור שלא חוזרת לטיפולים ושאני בוחרת לא להביא יותר ילדים. לפי ה FSH האחרון שעשיתי, אי אז לפני ההריון שהביא את איילת המקסימה (באפריל בת שנתיים!!) שנתיים זה בערך החלון שהיה לנו. אז בעצם עכשיו יכול להיות שאני לא יכולה יותר לבחור? לרגע זה עושה לי קצת לא נעים. ובעצם מה ההבדל? מוזר. מוזר מה שקורה לבנאדם בראש... בקיצר, משתפת אותך שיש לי הרושם שאני כבר מעבר ליכולת להרות, והשריטה עוד פה.

תודה רבה לכולן../images/Emo140.gif

עודדתן אותי מאוד ובינתיים המלאכית שלי עשתה עוד כמה צעדים בעצמה!!!

ה ו ר י ת

New member
לבחור את יכולה ../images/Emo140.gif

אם לנסות/אם לא יש כמה וכמה צורות להורות... פעם חשבתי שהשריטה תעבור לי כשאהיה אמא. נוא לא מרפה, גם כשאני אמא ל-3. מאחלת לך הגשמת כל שאיפותייך

דורה22

New member
תודה, נחמד ונעים לשמוע מילים

טובות. כן, לא עוברת, לומדים להכיל אותה. מהכרות שלי עם עצמי היה לי ברור שזה לא יעבור. ובקשר ללבחור- זה גם מה שאני חשבתי, שהרי בחרתי, אז מה זה משנה עכשיו אם גם הגוף לא יכול. ושוב- תודה
דורה.

מעיןבר

New member
לא ברור לי למה את צריכה להרגיש אשמה

אני לא חושבת שמישהו האשים אותך במשהו. עובדתית, כמו שציינה סוכריה, זוהי הסטטיסטיקה. זה לא שמישהו, כולל את בעצמך, חושב שלא צריך להביא ילדים ב- IVF (הרי אם היו חושבים שזה כך, לא היו מאפשרים לנו את הטכנולוגיה הזו). צריך ללמוד לשחרר את זה, להבין שלא תמיד אנחנו אשמים בקשיים שנפלו עלינו, שאנחנו מנסים לעשות את המיטב שביכולתנו להתגבר עליהם תוך הבנה שאנחנו לא יודעים הכל ולכל החלטה שלנו יש יתרונות וחסרונות. הילדה נהדרת ואהובה והכניסה הרבה אור לחייך, אבל אין מה לעשות גם הדאגה מגיעה built-in עם ההורות, לא משנה באיזו דרך הגעת להיות אמא. היעזרות ב- IVF איננה אות קין, היא לא משהו שמבייש או צריך להסתיר או שצריך לסחוב כ"מטען", אלא פשוט דרך אחרת (טובה, חוקית ומצילת נפשות) להגיע למטרה.

למעלה