חיי כלב תופעה מדאיגה ברעננה וכפרסבא

ד"ר שמחון, כמה נקודות למחשבה

ראשית, ברכות על תפקידך החדש כווטרינר העירוני של כ"ס-רעננה. כולי תקווה שבזכותך ישופר היחס לבעלי-החיים בערים האלה לאחר עשרות שנות הזנחה והתעמרות בהם מצד קודמך בתפקיד. לגבי מכירת כלבים וחתולים בחנויות, הריני להעלות בפניך מספר נקודות למחשבה: 1. טרם נקבעו תקנות החזקת בעלי-חיים במסגרת חוק צער בעלי-חיים. נכון להיום כל אחד עושה לביתו כראות עיניו בתוך ההגדרה המעורפלת של "מניעת התעללות" כפי שמצויינת בחוק. 2. מכירת כלבים וחתולים בחנויות מעודדת סחר פיראטי שלהם והרבעות לצרכי רווח. 3. ניתוק גורי כלבים וחתולים מאימותיהם והחזקתם בכלובים (קטנים יותר או קטנים פחות) פוגעת שנפשם ובגופם של הגורים. 4. חנות היא קודם כל עסק מסחרי וככזו שיקוליה הם בראש ובראשונה כלכליים. המציאות מוכיחה ששיקולים כלכליים באים על חשבון רווחת תבעלי-חיים, תמיד. 5. סחר בחיות בר בחנויות הוא רע. האם בגלל שהוא מותר בחוקזה מצדיק עשיית רע נוסף? 6. תנאי ההחזקה של כלבים וחתולים בעמותות הם קשים. כידוע לך, מגיעים לשם כלבים וחתולים נטושים, אבודים או בלתי רצויים. האם לא נכון לתת להם קדימות במציאת בתים? הרי כל גור שנמכר בחנות בא על חשבון גור מעמותה. 7. במציאות של המתת כ-40,000 כלבים מדי שנה בישראל בגלל שאין להם בית, האם לא מוטלת עלינו חובה מוסרית לפעול בכל דרך אפשרית למנוע המלטות ולהגביל סחר בהן? אודה להתייחסותך, ענת

התייחסות נקודתית

ענת שלום. ראשית, תודה על הברכות אם כי מיותר היה למהול אותן ברגשות כאלו או אחרים מן העבר. לגבי מכירת בעלי חיים בחנויות, אנסה להשיב לך דבר דבור על אופניו : א. אמת, טרם נקבעו התקנות, אולם הטיוהט להן קיימת ועל פיה אנו פועלים. בעוד שההגדרה של "מניעת התעללות", לקוחה מחוק צער בעלי חיים ומהווה את המטרייה לתקנות, טיוטת התקנות פורטת את תנאי האחזקה לפרוטות עד לרמת בעל החיים הבודד. ב. למרבית הפליאה, דעתי הפוכה מדעתך. הסחר הפיראטי נעשה דווקא על ידי האנשים הפרטיים הדואגים לכך שכלבותיהן תיכנסנה כל שנה להריון על מנת לגרוף הכנסות פטורות ממס. חלק ניכר מבעלי החיים בחנויות מקורם בבתי גידול. (ולו רק מסיבות עסקיות גרידא). ג. מי כמונו יודע (גם אני וגם את) כי דווקא המגדלים הפרטיים נוטים "להיפטר" מן הגורים כבר בגיל 4 שבועות. בחנויות לפחות הם מוחזקים בחברותא ולא לבד (כמו אלו הנמסרים לבתים חדשים). ובכלל, כל ניתוק של כלב מאימו ומשפחתו, מהווה טראומה לתקופת מה. ד. אמת, חנות היא עסק מסחרי, לכן ,על מנת שתוכל למכור בעלי חיים, ישתלם לה לעמוד בדרישות הרופא הווטרינרי הרשותי ולא עלול להישבר מטה לחמה. ה. בעל החיים עליהם אנו מדברים אינם נכללים בהגדרת חיות בר. בדרך כלל לא נמצא חיות בר למכירה בחנויות, אלא אם כן לבעלים יש רשיון מכירה מרשות הטבע והגנים. ו. אני בטוח שגם את לא מאמינה כי אדם המעוניין לרכוש כלב גזעי ומוכן להוציא עבור זאת אלפי שקלים, יאמץ כחלופה מספקת כלב מכלביות העמותה. ז. לא ברור לי על סמך מה את מציעה למנוע המלטות של כלבים בבתי גידול או אפילו בבתים פרטיים בגלל הסיכוי שאולי ימצאו דרכם "חס וחלילה" לחנות? חוק חופש העיסוק, עדיין תקף. עם זאת, כמובן שאני בעד הגברת ועידוד עיקור כלבות, אולם גם זאת, לא על חשבון חופש הפרט (למעט כלבים מסוכנים). כנציג ציבור, אינני רוצה להפוך פורום זה לבמת עימות בין הצדדים ו/או להתנגח עם דעותיך למרות שלא כולן מקובלות עלי. לכן אני רואה בתשובה זו סיכום נאות לנושא זה. תודה, ד"ר יוסי שמחון מנהל המחלקה הווטרינרית כפר-סבא רעננה ג.

../images/Emo51.gif ד"ר שמחון, על תשובתך

אשמח לראותך מבקר ומשתתף כאן מדי פעם
אמשיך להעביר נושאים רלוונטיים. חנה.

למעלה