חלום ווהתגשמותו-מתי בברלה

כבר ביום רביעי ידעתי בוודאות שאני אהיה בההופעה של מתי בברלה להבות חביבה,ביום חמישי התהלכתי עם חיוך דבילי מרוח על כל הפרצוף כאילו הודיעו לי שנבחרתי למיס עולם,למרות שעם כל הכבוד למעמדה של מיס עולם(ואין כל כך הרבה כבוד סורי) הופעה של מתי כספי עדיפה!!!! כולכם מסכימים איתי נכון? באותו יום מאושר לפני השינה דברתי עם אותה חברה מאושרת כמוני (אולי אפילו יותר ממני .היא לא ראתה הופעה שלו כבר שנים,ואני ראיתי לפני חודשיים)דיברנו על אה ודה,וקצת על התרגשויות לקראת ההופעה,נפרדנו לשלום ובירכנו אחת את השניה בלילה טוב. ואכן לי היה לילה טוב שבמהלכו חלמתי חלום נכנסנו להופעה התיישבנו התמקמנו טוב,מתי החל להופיע וליבנו התמלא אושר ,החלפנו חיוכים מידי פעם ובשירים קיצבים עמדנו בצד ורקדנו לנו,בסיומה של ההופעה מתי נפרד וירד מהבמה ולקול מחיאות שבכפיים סוערות עלה שוב. נתן עוד שיר "אני אמות בקיץ" ובסיומו ירד מהבמה.הקהל הריע כל כך חזק שלא היתה לו הרבה ברירה והוא עלה להדרן נוסף עם ביתו סיוואן,ועוד שיר נוסף נפרד שוב יפה עם זריקת פרח דימיוני לקהל והלך לו לדרכו,האור באולם כבר דלק וחלק מהקהל החל לקום והחלק שנשאר לשבת מחא כפיים ללא הפסק ,דפק על השולחנות,והריע בתשואות עצומות שלא היה הרבה מקום אלא לעלות להדרן נוסף ושלישי ואחרון. התעוררתי מחלומי הנעים ומיד סיפרתי על כך לחברתי,אימי, אבי, בעלי,(בעצם למי לא?) אני מכירה את עצמי ואת החלומות שלי, אני יודעת מתי הם נבואיים ומתי הם לא. וכשהם נבואים אני חייבת לשתף כדי שיהיו לי הוכחות זהו יום שישי הגענו לברלה עם המון הרגשות מיוחדים,התמקמנו ומתי עלה בפתיחה הכי מיוחדת שרק אפשר בשיר 'זה מכבר' המשיך לרפרטואר עשיר עם מירב להיטיו ,אין שלווה,בלילות הקיץ,מערבה מכאן,,ימי בנימינה,מקום לדאגה,ברית עולם,שלום עליכם,הנה הנה , נח,ועוד כמה טובים ונעימים,שבקטעי המעבר הוא מספר בדיחות בצורה הכי הזויה שאפשר עד לרמה של התפקעות טוטאלית של כל הקהל,הוא מלמד את הקהל אך לדבר בכל מיני שפות כמו פינית (אם יש כזו שפה בפינלנד) רומנית,שפת קיבוצניקים והשיא שהוא נוגע בשפה המרוקאית. אני לא אעלאה אותכם מידי,אני רק אומר שהחלום שחלמתי אכן התגשם (אם חלומות מתגשמים לפחות שיהיו חלומות טובים) וכמעט כל הפרטים המצויינים בחלום קרו אחד לך לאחד (עד כדי פחד) הוא עלה ל3 הדרנים,שאת אחד מהם הוא ביצע עם סיוואן כספי,אחד מהם היה "אני אמות בקיץ" אני וחברתי הסתכלנו אחת על השניה פעורות פה,קצת המומות ממה שקרה העובדה שהתרחיש היה לנו בראש מאוד הפחיד,זה היה קטע שכבר הפסקנו להנות מההופעה. מתי גאון המוסיקה העולמי,יוצר שמנגן על כל כלי מוסיקלי קיים נתן את השאו של חיו ההיתי בשנתיים האחרונות בעשרות רבות של הופעות (היתכן שאפילו מאות) באף אחת מהן לא עלה האמן ל3 הדרנים. כי הוא פשוט מלך זהו,,,,,, זה היה חלום תרתי משמע. תודה רבה על הכרטיס,תודה רבה למתי על המוסיקה הנהדרת שלו שהיא נכס צאן ברזל ותודה למי שהגיע בקריאה עד פה! לילה טוב וחלומות נעימים העותק מפורום רוק ישראלי

כבר ביום רביעי ידעתי בוודאות שאני אהיה בההופעה של מתי בברלה להבות חביבה,ביום חמישי התהלכתי עם חיוך דבילי מרוח על כל הפרצוף כאילו הודיעו לי שנבחרתי למיס עולם,למרות שעם כל הכבוד למעמדה של מיס עולם(ואין כל כך הרבה כבוד סורי) הופעה של מתי כספי עדיפה!!!! כולכם מסכימים איתי נכון? באותו יום מאושר לפני השינה דברתי עם אותה חברה מאושרת כמוני (אולי אפילו יותר ממני .היא לא ראתה הופעה שלו כבר שנים,ואני ראיתי לפני חודשיים)דיברנו על אה ודה,וקצת על התרגשויות לקראת ההופעה,נפרדנו לשלום ובירכנו אחת את השניה בלילה טוב. ואכן לי היה לילה טוב שבמהלכו חלמתי חלום נכנסנו להופעה התיישבנו התמקמנו טוב,מתי החל להופיע וליבנו התמלא אושר ,החלפנו חיוכים מידי פעם ובשירים קיצבים עמדנו בצד ורקדנו לנו,בסיומה של ההופעה מתי נפרד וירד מהבמה ולקול מחיאות שבכפיים סוערות עלה שוב. נתן עוד שיר "אני אמות בקיץ" ובסיומו ירד מהבמה.הקהל הריע כל כך חזק שלא היתה לו הרבה ברירה והוא עלה להדרן נוסף עם ביתו סיוואן,ועוד שיר נוסף נפרד שוב יפה עם זריקת פרח דימיוני לקהל והלך לו לדרכו,האור באולם כבר דלק וחלק מהקהל החל לקום והחלק שנשאר לשבת מחא כפיים ללא הפסק ,דפק על השולחנות,והריע בתשואות עצומות שלא היה הרבה מקום אלא לעלות להדרן נוסף ושלישי ואחרון. התעוררתי מחלומי הנעים ומיד סיפרתי על כך לחברתי,אימי, אבי, בעלי,(בעצם למי לא?) אני מכירה את עצמי ואת החלומות שלי, אני יודעת מתי הם נבואיים ומתי הם לא. וכשהם נבואים אני חייבת לשתף כדי שיהיו לי הוכחות זהו יום שישי הגענו לברלה עם המון הרגשות מיוחדים,התמקמנו ומתי עלה בפתיחה הכי מיוחדת שרק אפשר בשיר 'זה מכבר' המשיך לרפרטואר עשיר עם מירב להיטיו ,אין שלווה,בלילות הקיץ,מערבה מכאן,,ימי בנימינה,מקום לדאגה,ברית עולם,שלום עליכם,הנה הנה , נח,ועוד כמה טובים ונעימים,שבקטעי המעבר הוא מספר בדיחות בצורה הכי הזויה שאפשר עד לרמה של התפקעות טוטאלית של כל הקהל,הוא מלמד את הקהל אך לדבר בכל מיני שפות כמו פינית (אם יש כזו שפה בפינלנד) רומנית,שפת קיבוצניקים והשיא שהוא נוגע בשפה המרוקאית. אני לא אעלאה אותכם מידי,אני רק אומר שהחלום שחלמתי אכן התגשם (אם חלומות מתגשמים לפחות שיהיו חלומות טובים) וכמעט כל הפרטים המצויינים בחלום קרו אחד לך לאחד (עד כדי פחד) הוא עלה ל3 הדרנים,שאת אחד מהם הוא ביצע עם סיוואן כספי,אחד מהם היה "אני אמות בקיץ" אני וחברתי הסתכלנו אחת על השניה פעורות פה,קצת המומות ממה שקרה העובדה שהתרחיש היה לנו בראש מאוד הפחיד,זה היה קטע שכבר הפסקנו להנות מההופעה. מתי גאון המוסיקה העולמי,יוצר שמנגן על כל כלי מוסיקלי קיים נתן את השאו של חיו ההיתי בשנתיים האחרונות בעשרות רבות של הופעות (היתכן שאפילו מאות) באף אחת מהן לא עלה האמן ל3 הדרנים. כי הוא פשוט מלך זהו,,,,,, זה היה חלום תרתי משמע. תודה רבה על הכרטיס,תודה רבה למתי על המוסיקה הנהדרת שלו שהיא נכס צאן ברזל ותודה למי שהגיע בקריאה עד פה! לילה טוב וחלומות נעימים העותק מפורום רוק ישראלי

מוגג

New member
נהדר!

גם חלום נהדר וגם התגשמות נפלאה. ~רבים הם החולמים לשנות את העולם. מעטים חולמים על מתי כספי וזוכים להגשימו.~

בעע,,,מייקל זה לא לי סורי

ונעים מאוד לכולם אני כבר ביקרתי פה בעבר,אולי אשאר עם יש פה אקשן שמי לימור ואני בלוכית כי יוני בלוך הוא גירסה צעירה של מתי

liavt

New member
עם כל הכבוד ליוני בלוך

ואני חובב בלוך (יש לי את שני האלבומים), הם מאוד שונים. יוני חביב, אבל לא גאון מוסיקלי. סורי.

אתה מוזמן להגדיר מהו בעינייך

גאון מוסיקלי, ואני רואה הרבה מאוד דמיון בניהם ולא רק במוסיקה אבל בעיקר!

מוגג

New member
מגוון

שליטה מקוריות. יוני בלוך כותב שירי פופ חביבים, היכולת הקולית שלו בינונית. עוד 20 שנה יתקשו לזכור שירים שלו.

ועכשיו דעתי

א.ישנו הבדל גיל מאוד משמעותי יוני 26 ,אני מניחה שמתי נושק ל60? 30 שנה זה המון המון זמן,להשתפשף, להתמקצע,לנסות עוד סגנונות ,ובכלל למצוא את הכיון ואת הדרך המתאימה אני מאמינה שמתי לפני 30 שנה לא היה במיטבו כמו היום,בדרכו הוא עבר המון שינוים המון חוויות שהשפיעו עליו מאוד(לטוב ולרע) לכן אולי כרגע זה לא בר השוואה אבל אני רואה קווי דימיון מאוד חזקים.ואני דווקא לעמתך רואה שיש ליוני עתיד מעולה יתכן שאני טועה (אשמח לדעת שאני לא) רק הזמן יוכיח ועד אז אני מקווה שאני לא אתבדה ,ואני נהנת משניהם ויוני עושה גם עם דגש על הגם,פופ ולא רק! והרבה רוק רך יאלההה לילה טוב גם לפיל וגם לדוב!

liavt

New member
תגובה

זה לא עניין של גיל או התמקצעות. מתי כספי הוא גאון מוסיקלי. המוסיקה שמתי כותב היא ייחודית, עשירה ומוחכמת. המוסיקה של בלוך היא חביבה מאוד, ולעיתים עוברת את רמת הפופ המוצלח, אך לא יותר מזה. אני לא אומר איזו מוסיקה מהנה/מרגשת יותר (רבים האנשים שלא מתחברים למוסיקה של מתי, וגם אני לפעמים רוצה מוסיקה ישירה יותר), אבל ברור למדי שברמת התחכום-הברקות מתי מוביל למדי, ללא קשר לגילו (אם כבר, הוא איבד חלק גדול מזה ככל שהתבגר). אני מאמין שאפילו יוני בלוך יסכים את הפסקה הנ"ל. נ.ב. לדוגמה, אין שום סיכוי שבעולם שיוני היה כותב את "יום שישי חזר" (טם-טם-טם טה-טם!). למען האמת אני לא מכיר אדם נוסף בעולם שיתכן היה כותב את יום ששי חזר, בלי שזה יפתיע אותי מאוד.

כמובן שאני מחזק מאד לגבי "יום שישי חזר"../images/Emo45.gif

הברקה מדהימה של גאון מוזיקלי. אני בספק אם מתי עצמו יוכל לספק לנו עוד פנינה בסגנון, קל וחומר יוני בלוך.

trilliane

Well-known member
מנהל
למה את חושבת שהשווינו למתי כספי בגיל 58?

להיפך, מתי כספי שלפני 30 שנה היה הרבה יותר במיטבו (מבחינה מוזיקלית), ואני לא רואה שום דמיון בין מיטבו דאז לזה של בלוך כיום. את מנסה לסנגר על בלוך בכך שאין לו ניסיון רב, אבל אין קשר בין גאונות לניסיון. בגאונות אפשר לומר בקצרה ש"מי שיש לו – יש לו". גאונות היא לא מיומנות שמשתבחת עם השנים. נהפוכו: רוב המוזיקאים, בין אם קומפוזיטורים גרמניים מלפני כמה מאות ובין אם אלילי רוק מהמאה שעברה, הבריקו דווקא בצעירותם, ורובם נטו (או נוטים) להתעמעם עם השנים. מוצרט החל לכתוב מוזיקה בגיל חד ספרתי; שלום חנוך חיבר את "לילה" בגיל 14; יוני רכטר הלחין את "דמעות של מלאכים" בגיל 16 (את המילים כתב חברו לכיתה). פול מקרטני הלחין את When I'm 64 בגיל 16, והיה בסה"כ בן 27 כשהביטלס התפרקו (אז צאי וחשבי מה הוא הספיק בעשור הזה). מתי כספי כתב את "אני מת" ושירים נוספים כבר בזמן שירותו הצבאי; בשנת 1973, בגיל 24, הוא כבר הופיע עם שלמה גרוניך (בן גילו) ב"מאחורי הצלילים", הם הלחינו שירי משוררים בצורה חדשנית, רעננה ומקורית שהקדימה את זמנה. האלבום הזה הוא כיום קלאסיקה ישראלית ואהוד ומוערך מאד בקרב מוזיקאים, מבקרי מוזיקה ומאזינים (בין השאר בקהילת חובבי הרוק המתקדם, ואלה חבר'ה שאוהבים מוזיקה מתוחכמת). בשנת 1974, כשהיה בן 25, הוא הוציא את אלבום הסולו הראשון והמצוין שלו, עם שירים שהפכו לקלאסיקות, כמו "ביום מסה", "איך זה שכוכב", "נח", ו"כשאלוהים אמר בפעם הראשונה" ו"אחרי שנסעת (ואותך)" שהופיעו כבר ב"מאחורי הצלילים". שנתיים מאוחר יותר, הוא הוציא את אלבומו השני המכונה "הפעמון", עוד אלבום קלאסי עם שירים נפלאים כמו "הנה הנה", "יום שישי חזר", "ברית עולם", ועוד. אז כשמדברים על הגאונות של מתי, לא מדברים על ניסיון של 30 שנה. כשהישוו את בלוך לכספי, זה היה את כספי בשנות ה-20 שלו. מתי כספי, עד גיל 26, הספיק להופיע בהרכבים שונים, להוציא שני אלבומי סולו ואלבומים נוספים ששירים רבים מהם הפכו לקלאסיקות אהובות ומוכרות עד היום; להופיע בפסטיבל הזמר ובפסטיבל שירי משוררים, לשלוח שיר לאירוויזיון (ולהגיע למקום השישי המכובד), לכתוב ולהפיק לאחרים, ועוד. יוני בלוך, עד גיל 26, הוציא שני אלבומי סולו, כתב והפיק קצת לאחרים, והיה שופט אורח ב"כוכב נולד 5". אז יש לו שירי פופ חמודים, הוא הלחין לאפרת גוש את "תמיד כשאתה בא" המקסים, והוא אחראי לזה שבועז מעודה נכנס לנבחרת... (ותודה לו על כך). אבל בין זה לבין מתי כספי יש מרחק גדול, שלא לומר תהום.

navto

New member
לא שאני אוהד יוני בלוך גדול, אבל

בכל זאת, מרבית המוסיקאים, גם הגדולים והגאונים ביותר, משתפרים עם הזמן. בטהובן הלחין את הסימפוניה התשיעית רק בגיל 54, בסוף ימיו. מתי כספי הוציא את האלבום הטוב ביותר שלו, לדעתי, "אחד לאחד"- בגיל 39, והלחנים המוקדמים שלו- בזמן שירותו הצבאי, היו הרבה פחות טובים. נכון, במקרים רבים אפשר להבחין בגאונות כבר בגיל צעיר, אבל כל היוצרים שהזכרת (מוצארט, רכטר, חנוך,מקרתני), הלחינו דברים יותר טובים מהשירים המוזכרים, בהמשך תקופת יצירתם, ולא בתחילתה. שוב, אני לא חושב שיוני בלוך הוא גאון, ואין מה להשוות אותו למתי כספי, אבל הוא מלחין טוב, ואפשר רק לחכות ולראות מה הוא יעשה בהמשך.

גנגי

New member
פחחחח, מתי לפני שלושים שנה

היה הרבה יותר טוב ממתי של היום. ומתי של היום טוב פי אלף מיוני בלוך. אני אפילו לא מבינה איך מישהו יכול בכלל לעשות כזאת השוואה, אבל על (חוסר) הבנה במוזיקה כנראה אין מה להתווכח.

אי הבנה קטנה

אני לא מתווכחת עם אף אחד מכם כבר אמרתי ואני אומר שוב מתי כספי הוא אלוהי המוסיקה שלי!!!!!! אני אולי לא מבינה גדולה במוסיקה (לא קוראת תווים,אקורדים אוקטבות וכלי נגינה זה לא התחום שלי) אני לא מתנצלת על כך,זו פשוט עובדה הקשר היחיד שלי עם מוסיקה הוא האזנה יומי יומית 24 שעות ללא הפסק מוסיקה הוא חלק בלתי נפרד מחיי (בין החשובים)וזה בהחלט מספיק ומספק אותי מבחינתי יוני ומתי מאוד דומים זו ההבחנה של האוזניים שלי,אתם לא חייבים להסכים על זה ולא אני לא מסנגרת על אף אחד,זו פשוט דעתי אתם בהחלט לא חייבים לקבל אותה וסתם לידע הכללי שלך,יוני עשה הרבה הרבה מעבר למה שכתבת פה מוסיקה להצגות כמו רחוב טוב,פוקר ועוד הרבה טובים מוסיקות לתוכניות טלויזיה כגון,פיק אפ,דני הוליווד,השיר שלנו,הנפילים ועוד רבים וטובים הוא הפיק מוסיקלית את כל האלבום של אפרת גוש,הפיק את כל התקליט של אביגיל רוז את התקליט של יעל הדר הבחור בלי קשר למתי כספי ,עושה המון זה שאת מכירה אותו מכוכב נולד זה לא אומר ששם התחילה דרכו המוסיקלית,ממש לא ולסיכום יוני בלוך בעיניי גאון בתור אחת שמכירה את כל יצירותיו כמו שאני מכירה את היצירות של מתי מוסיקה זה בהחלט עניין של טעם,וזהו טעמי האישי שיהיה סופ"ש מדליק לכולם רק עוד משהו קטן,אחד הדברים הכי לא פריים שלפעמים רוצים לשבח משהו ועל הדרך רומסים משהו אחר!!!

למעלה