חלקי הדיבור

streetball

New member
חלקי הדיבור

1.במשפט: "הוא הסתכל במבנה" אם אני ארצה לנתח, אוכל להגיד שהמילה: "במבנה" המורכבת ממילת יחס(ב) ומבנה-שם עצב, משמשת תואר הפועל? 2.: "הוא ביקש לדעת כיצד לנתק החוטים" מה תפקיד המילה: "כיצד"במשפט? 3. הבינוני הפועל: "מקומט" יכול לשמש גם כשם וגם כשם תואר נכון? האם כל הבינוני הפועל ישמשו כך? אוכל לקבל הסבר לגבל תפקיד הבינוני הפועל במשפט?(שם, שם תוער, פועל) בתודה מראש, דניאל

אסופית02

New member
חלקי דיבור/חלק תחבירי

1. במבנה= מילית יחס+ש"ע 2. כיצד= מילת שאלה 3. ש"ת/פועל-איפה המשפט כולו??? דניאל, וכן שאר העונים, שימו לב שיש הבדל בין תפקיד המילה במשפט מבחינה תחבירי: נו', נש', מושא וכו', לבין תפקיד המילה כחלק דיבור: ש"ע, פועל, ש"ת ותוה"פ. מדובר בשתי מערכות שונות, ולכן כששואלים על חלקי דיבור הניתוח כתיאור/מושא לא רלוונטי. לעניין בינוני פעול: הבינוני הוא צורת הפועל בזמן הווה. הבינוני יכול לשמש גם כפועל וגם כשם, התפקיד הוא תלוי הקשר, לדוג': המורה יוסף מורה לתלמידיו דרך ארץ. ש"ע פועל זיהוי חלקי הדיבור: פועל- ניתן להטות לפי זמן, לדוג': למד--->אלמד, תלמד, נלמד. שם- ניתן להוסיף לו את מילית היחס "של", לדוג': שולחן---->שולחני ש"ת- ניטה לפי מין ומס'. לדוג, טוב-טובה-טובים-טובות. תוה"פ- אין לו את המאפיינים הנ"ל.

streetball

New member
תגובה

לפי מה שכתוב בספר הלשון,במשפט: "הוא הסתכל במבנה" ה: "במבנה" מתאר את הפועל.. האם זו טעות? ואםיש לי משפט: "הוא סקר באיטיות את החדר" אני יכול להגיד שהמילהף "באיטיות" המשמשת תואר פועל, מורכבת ממילת השימוש "ב"(מילת יחס) ושם הפעולה: "איטיות" שהוא שם? ושהתצריף שלהם יוצר את תואר הפועל? בתודה מראש, דניאל

streetball

New member
עוד שאלה

שאלה באשר לחלקי הדיבור, בלא שום קשר למיקומם במשפט-המיון לחלקי הדיבור השונים... 1. הבינוני הפועל יכול לשמש גם כשם, שם תואר, תואר הפועל ופועל? האם הבינוני הפועל של כל הבניינים יכול לשמש ככל אחד מהכתובים לעיל? נתנו לי טקסט ואני צריך לכתוב באשר לכל מילה לאיזה מחלקי הדיבור היא שייכת, אז מה לעשות כשאני מקבל בינוני פועל? לכתוב שהוא יכול לשמש ככל הכתובים לעיל ושבמקרה הזה הוא משמש כx? האם זה כך גם בבינוני הפעול? 2. ראיתי לפתע כאשר ראיתי מה משמשות המילים: "כאשר" ו"לפתע"(בלי קשר למשפט, לאיזה חלק דיבור הן שייכות)? 3. כתוב בספר שבמשפט: "אנו צפינו בהצגה", ה: "הצגה" משמשמת תואר הפועל, זה נכון? אנא ענו לי בתודה מראש, דניאל

אסופית02

New member
קראת בכלל מה שעניתי לך קודם??

אם כן, ובכ"ז לא הבנת, אני מתנצלת, אבל העתקת את שאלתך מהודעתך הקודמת, ללא כל התייחסות לתשובתי.

streetball

New member
כן כן

קראתי את שכתבת, התייחסי בשאלתי לחלק השני בוא אני שואל על המילה: "כלשהי"-לאיזה חלק דיבור היא שייכת. ולבינוני הפועל והפעול...

למעלה