טוב לאחרים יותר חשוב מטוב לעצמי?

טוב לאחרים יותר חשוב מטוב לעצמי?

צפיתי היום בתוכנית החדשה של אלון גל 'גדולים מהחיים'. לאחר התוכנית תפסתי את אח שלי הקטן שם את הרגליים שלו (שהיו עם נעליים) על הארון. אמרתי לו להוריד, ואז בתגובה הוא אמר שאלון גל אמר בתוכנית שלו 'תעשו מה שטוב לכם!'. אני מסכים עם זה מאוד, מצד שני תמיד אמרו לי ותמיד חייתי בדרך של 'אל תהיה אגואיסט! תחשוב גם על אחרים ולא רק על עצמך! תעשה מה שטוב לאחרים'. לרוב ניתן לשלב בין השניים ולעשות דברים שטובים לנו בלי לפגוע באחרים, אבל מה עושים במקרה שהדבר שאני רוצה לעשות, הדבר שעושה לי טוב נוגד את טובתם של אחרים? לדוגמא : אני רוצה לאכול במסעדה עם הידיים ולא עם סכו"ם. לי זה עושה טוב, אני נהנה מזה הרבה יותר מאשר לאכול עם סכו"ם, מצד שני באנשים הסובבים אותי זה פוגע ו'מבייש' אותם. כיצד עלי לפעול? האם עלי לחשוב על טובתי או על טובתם? האם עלי לפעול לפי הנורמות החברתיות הבלתי פורמליות גם אם אלו נוגדות את רצוני? בברכה, לב.

wolfbrother27

New member
לב היקר

קודם כל ברוך הבא לפורום. בנוגע לשאלתך, אני מאמין מאוד שעלינו לעשות את מה שאנו רואים לנכון. אך עם זאת עלינו לדעת היכן הגבולות בין לעשות את הדבר הנכון לבין לעשות את הדבר שאנו רוצים שיהיה נכון. אני לא חושב אנו צריכים לפעול לפי עקרונות החברה אך עם זאת עלינו לכבד את הסביבה בה אנו חיים, ועל כן לדעתי אחיך משתמש במשפט המדובר מבלי לשים דעתו על כבוד הסביבה, במקרה הזה שלך. זו לפחות דעתי ‏ דובי

למעלה