טיפול בדשא

שלגע

New member
טיפול בדשא

שלום,
איזה דשן יש להוסיף לדשא כדי שישיה ירוק יותר, מבלי לגרום לצמיחת יתר?
תודה

אורגניק

New member
דשן המבוסס על ברזל ציטראט (iron+) המכיל גם מגנזיום

דשן חנקני יאיץ את צימוח

נסו לרסס את הדשא כאשר הוא לא צמא בברזל גופרתי 2 ק"ג לדונם

בהרבה מים כ- 80 ליטר לד'.
אתמול ראית התוצאות בצאליםהמעולות בצאלים. וזה לא מחיש הרבה את הצמיחה.

אורגניק

New member
ידידי זהו דשן סטרטר שמיועד להאיץ צימוח

הדשן שהמלצת מיועד להאיץ צימוח ויעידו ע"כ כמויות החנקן וניתן לוותר עליו גם בתור בונה מדשאה. אמנם מכיל את האלמנטים הדרושים אך בצורה שאינה זמינה מיידית ועשויה לגרום לנזק ולא רק למדשאה.
ברזל גופרתי עשוי לצרוב בכתמי חלודה אבנים, מסלעות, שבילים... ומן הסתם ללא משטח מתאים הדשא לא יספח אותו בצורה מיטבית. מכיל חנקן ואשלגן בכמויות שאינן מתאימות לתיקון כלורוזה בדשא אלא בתור דשן יסוד לפני שתילת מדשאה
גם על סטאפ של סקוטס הייתי מוותר אמנם אינו מכיל חנקן ולא יאיץ צימוח אך מכיל כמויות עצומות של ברזל, מגנזיום וגופרית מהסיבה שאינו נספח היטב בריסוס ללא משטח ובהטמעה בקרקע, והנזקים שעלולים להיגרם בשימוש.
גם אקוגן ברזל גן מכיל 20% גופרית(!) וכמויות חנקן וזרחן גדולות. זהו דשן כללי מידי שאמור להתאים לכל הצמחים בגינה - ופשוט חבל על הכסף והמאמץ כשיש אלטרנטיבה זולה ויעילה.
לכן מציע לנסות דשן של יצהר iron+ שמכיל יונים של ברזל בצורה זמינה לדשא (ציטראט) אינו מצריך משטח או צורב סלעים וכו'
מכיל 1% ברזל 0.12% מגנזיום וחנקן בכמות 0.08% ויענה על הבעיה בפחות מחצי המחיר - מבלי להאיץ את הצימוח. יצהר מייצרת דשנים מתאימים למדשאות ולא מוצר גן כללי והם בעצמם מגדלים ומשווקים דשאים.

גילוי נאות: יש לי מושג בדשנים ואין לי קשר לשום חברה או יבואן או משווק כלשהו סך הכל חובב, וזו הפעם הראשונה שמסתכל על הרכבי דשנים שמיועדים למדשאות

אורגניק

New member
מכיוון שאין אפשרות לערוך אני חוזר בי בחלק מדבריי

גפרת הברזל לכשעצמו אינו מכיל חנקן ולכן לא יאיץ צימוח. אך כמרכיב בדשנים שמיועדים למדשאות הוא נפוץ ולכן שאר הדברים שנכתבו נכונים
בריסוס ללא משטח אינו יעיל כמו הדשן שהמלצתי ועלול לגרום לבעיות בפיזור לא אחיד וכו'

אז כך כמי שערך הרבה ניסיונות שדה במדשאות יחד עם חברי

גד רון ז"ל מכפר רופין. ברזל גופרתי הוא זול ויעיל וישנה אכן בעיה של חידור לדשא. גד רון מצא שמעבר במעגילה מיד לאחר הריסוס לחץ המעגילה גורם לפיוניות להיפתח ומשפר משמעותית את חידור החומר לצמחים וזה אכן פועל.
השבוע הייתי בקיבות צאלים שם הגנן חגי בן הארוש ריסס בברזל גופרתי 2 ק"ג בתוך 80 ליטר מים לדונם והתוצאות מעולות מהטובות שראיתי בכל שנות ניסיוני.

שלגע

New member
תודה וחזרה על השאלה

איני מקצוען. הצלחתם לבלבל אותי. מתשובותיכם לא הבנתי איזה מן החומרים שציינתם יגרום לדשא להיות ירוק יותר, אך לא תזרז את צמיחתו.

אורגניק

New member
תוסף ברזל שאינו מכיל חנקן

אם תשיג גופרת הברזל - יש לרסס לפניכן משטח L-77 זהו סיליקון אורגני שאמור לשפר ספיגה - או להשתמש בטכניקה שרן פאוקר הציע ולעבור עם מעגלת. צריך לשים לב למינון הנכון ולשעת הריסוס ולהשקות לפני ואחרי אחרת ניתן בקלות לשרוף את הדשא ולא רק את הדשא

לכן המלצתי על תוסף הברזל של דשא יצהר שמגיע בצורה של ברזל ציטראט שהוא זמין יותר לצמח מברזל סולפאט אינו מצריך ריסוס משטח או פעולות טכניות אחרות לפני היישום. ליטר מספיק לדונם דשא.

בכל תוסף ברזל שתבחר יש לשים לב לכך שאינו מכיל חנקן כדי שהצמיחה לא תואץ

אין לי נסיון אם המוצר של דשא יצהר. עם ברזל גופרתי יש לי

ניסיון טוב והוא זול מאוד כמובן כמו שנכתב יש להיזהר לא לרסס על משטחי אבן ובטון הוא יצבע אותם בצבע חלודה שלא ירד.
ולא לא אסור להשקות לאחר הריסוס ואם מוסיפים המשטח יחד עם החומר ולא לפניו.

דשא בריא עם משטר אחזקה נכון לא צריך ברזל לשיפור הנראות.בקיץ

קצב הגידול מהיר, צריכת חנקן גבוהה ולכן אני מעדיף לפזר באביב ובסתיו חנקן בצורת דשן איטי תמס שהחליף אמון גופריתי. מצרף צילום מהבוקר של מדשאות באילות לפני פיזור דשן באוקטובר. יש שימושים מסיביים במדשאות ולכן כל שנה בפברואר אנו מקרקפים,מאווררים ומפזרים דשן. הליך זה שומר דשא ירוק כולל מיני דשא האמורים להצהיב בחורף דוגמת פספילום

שמוליק אין מתכון אחד שמתאים לכל האזורים וכל הקרקעות.

יש גם הבדלים בין המינים/זנים ובהקשר לתנאים המיוחדים באותה חלקה.
" בגני נקודה ירוקה" שנים הספיק דישון אמון גופרתי באביב (רק בחלק מהמדשאות בהן הצימוח לא היה מספיק) בסתיו בכולן לצורך שמירה על הירוק בחורף.
ראוי להזכיר שבקרקעות ניר עוז יש מספיק אשלגן באופן טיבעי. זרחן מוסף בהכנת המדשאה. והכיסוח הו ממחזר כלומר לא מוציאים מינרלים מהשטח. בקיץ ובסתיו מרימים את גובה הכיסוח לשיפור העמידות לחום הקייץ וקור החורף באביב כמובן יורדים חזרה.
ריסוס בברזל גופרתי משפר הצבע בעיקר בדשא קיקויו שסובל מכלורוזה סתווית.
אבל גם באחרים.
ושוב בכל גן יש לבדוק את המשטר הרצוי לגידול בקצב של כיסוח שבועי ולא יותר
להרחבה
http://eco-garden.co.il/index.php?m=ar&artd=4942#מדשאה בבריכה

u r i el

New member
אני מתפלא ומשתומם על התשובות שקיבלת

ובחלקן ממקצוענים.

לא ניתן להשיב על השאלה שלך תשובה מדוייקת בהתכתבות, מה עוד שלא ציינת כמה נתונים בסיסיים. אפ' צילום של החלקה לא צרפת, מה שחיוני מאד בשאלות כאלה !

מה גודל החלקה ?
היכן אתה גר ?
איזה סוג דשא ?
מה תנאי האור ?
איזו אדמה ?
האם היה פעם ירוק וחלה ?
האם תמיד היה בצבע זה ?
כמה אתה משקה. מתי ?
האם אתה נותן או נתת בעבר דישון כלשהו ?
האם אתה מכסח, כמה ומתי ?

נתחיל בזה.

u r i el

New member
שבת שלום. אסביר :

השאלה היתה :
איזה דשן יש להוסיף לדשא כדי שישיה ירוק יותר, מבלי לגרום לצמיחת יתר?

על שאלה שטחית כזו אין תשובה אחת חד משמעית אלא יש להפנות את השואל לכל ספרות העולם בנושא דשא.
בנוסף יש לספק כמה תמונות, לפחות תמונת תקריב אחת ותמונה של שטח, אולי יש מאפייני מזיק ?
מי אומר שצריך במקרה שלו להוסיף דשן ?

אולי הוא מכסח עמוק מדי ולכן הדשא לא ירוק לו מספיק ?
אולי הוא מכסח ולא אוסף את הכסחת ולכן הדשא לא ירוק מספיק ?
אולי הוא לא משקה במידה הרצויה ולכן הדשא לא ירוק מספיק ?
אולי הוא כבר דישן באיזה דשן שגוי או במינון שגוי שהשכן המליץ לו ושרף את הדשא ?
אולי הקרקע איננה מנוקזת או מלוחה ולכן הדשא כלורוטי ?
אולי יש לו זן עדין שפגיע לדריכה וכל היום השכונה משחקת עליו כדורגל ?
אולי יש לו זן לשמש מלאה והחלקה בכלל במפנה צפוני ללא שמש ?
אולי יש לו במרכז הדשא עץ שמשיר עלים ופרות ולכן הדשא לא ירוק לו מספיק ?

ויש עוד מה לשאול.

תודה אוריאל זאת טענתי תמיד משום מה חשבתי שאתה מתלונן

שדורים יותר מידי פרטים לשאלה פשוטה.
אבל ריסוס בברזל גופרתי כאשר מוצאים את התנאים המתאימים תמיד מוריק ולא מעודד עודף גידל.
שבת שלום

למעלה