טיפים לזיכרון שמיעתי

נכון...

הייתה לי חברה דוגמנית חרשת כולם מכירים אותה... כתבו עליה בעיתון שהיא חרשת אילמת ממש בכותרת אם אני לא טועה וזה עיצבן אותה וזה ממש מעליב... תחשבו שכולם ראו את זה ועכשיו חושבים שכל חרש הוא אילם... אנשים נותנים הגדרות בלי לחשוב אם זה נכון או לא...

כן זה גם בעיה של העיתונות

תמיד שהם מפרסמים כתבה על מישהו חרש הם רושמים "חרש אילם" כל הזמן.. וזה רק "עוזר" לאלפי הקוראים של העיתון להמשיך לחשוב שכל חרש הוא אילם. אני חושבת שכל בן אדם לק"ש שמתראיין לעיתונות חייב להבהיר להם מראש שלא יכתבו גם את המילה "אלם".

אייני

New member
תשמעו, כולכם

יש לי הצעה פשוטה. יום רביעי (מחר) אני בשמע, עם קלינאיות תקשורת. אני אברר בשבילכם בדיוק מהי ההגדרה של חירש. אם תרצה, אני מוכן גם ללכת לספריה שם כדי לברר יותר לעומק. אכתוב כאן את ההגדרות שיתנו לי. זה יספק אותך? אם כן, יופי, חכו למחר ונגמור את הוויכוח המיותר הזה...

יובליק

New member
כן למה לא, תודה רבה

רק תוודאי שאת שואלת אותה להגדרות הרפואיות והרשמיות של חירש וכבד שמיעה. כי יש כאלה (כמו פה בפורום) שפשוט אומרים דברים על דעת עצמם, גם קלינאית תקשורת יכולה להגיד לך למשל ש"היא חושבת ש.." ו"בעקרון" ו"אפשר להגיד ש.." ו"לפי דעתי..", אז פשוט תוודאי שהיא נותנות לך עובדות רפאויות מדעיות ולא דעות .

אייני

New member
אין בעיה, אל תדאג

אני אשתדל אפילו לנסות לחפש מסמכים רשמיים כלשהם בספרייה, אם אפשר, ואם יהיה לי זמן
(הא, ובכל מקרה, אני בן
)

לא יפריע לך שאקרא לך אחי חרש!

יובליק חרש יובליק חרש יובליק חרש .........מה כן לא חרש כן מה לא חרש לא מה כן חרש לא כן מה חרש מה לא כן חרש כן לא מה חרש .......חרש לא מה כן חרש כן מה לא חרש מה לא כן חרש מה כן לא חרש לא כן מה חרש כן לא מה..

חחח הייתי מתעלמת בלי שאמרת...

אז כנראה זה מה שיש לי, זיכרון שמיעתי אני מסוגלת לדעת איזה שיר מתנגן רק לפי הצלילים הראשונים שלו... ממש ב3-4 שניות הראשונות... אז אני יכולה לתת לך כמה טיפים בנושא... אני חושבת שלי זה בא באופן טיבעי הזיכרון השמיעתי הזה, אבל אני גם באופן טיבעי כל הזמן מקשיבה ומקשיבה ומקשיבה... מה שאני עושה זה להקשיב למוזיקה. כל הזמן אני שומעת מוזיקה... 8 שעות רצופות אני עם MP3 בעבודה, כל יום. הגעתי למצב שיש לי 300 שירים, אני שומעת שיר מסויים וכשהוא נגמר אני כבר מתחילה לזמזם את השיר הבא ופתאום הוא מתחיל ואני נדהמת מעצמי שאני בכלל זכרתי את השיר הבא!!! 300 שירים!!! ההקשבה למוזיקה מאמנת את השמיעה שלי באופן טיבעי... בכל אופן, מה שאתה רוצה זה לזהות צלילים כמו נביחות או דפיקות בדלת... אני תמיד שואלת "מה זה הרעש הזה?" ומקשיבה... אני לא מתביישת לשאול כל אחד "מה זה הרעש הזה" ולהסביר לו שאני לא שומעת טוב... ואני חייבת להגיד שזה ממש עוזר לך להבדיל בין רעשים שונים... פשוט קח את הזמן ותקשיב כל הזמן למה שמתרחש מסביבך ותיקח ברצינות את הנושא הזה ולאט לאט אתה תרגיש שיפור...

יובליק

New member
בחיים שלי לא שמעתי על הדבר הזה

תעשה מה שנופו ו\או מורן עושות, פשוט תתאמן ותתאמץ. תתחיל מהקולות הבסיסיים של כלים שונים ותלמד את הצלילים שלהם ואז תעבור למשהו יותר מורכב כמו קולות של אנשים מסויימים, אולי המשפחה הקרובה שלך ובהמשך חברים והלאה ... ואולי כדאי שתתייעץ גם עם קלינאית תקשורת, אולי יש לה טיפים הרבה יותר טובים.

יובליק

New member
יש לי תגובה לכולם בנושא חירש אילם

(בעיקר לנופו מורן וחולמת הקיץ) כתבתם כל כך הרבה שטויות ואתם מגבים אחד את השני בשטויות שכתבתם, המטרה שלי היא לא ללכת נגדכם אלא לתרום קצת לקהילה ולפורום, נראה לי שדווקא אתם החלטתם ללכת נגדי. במקום לכתוב לכל אחד תגובה אני פשוט ארכז את כולם פה וגם בגלל שאתם סטטיתם מהנושא העיקרי בדיון ההוא ((שיפור זיכרון שמיעתי). קודם כל אתייחס לנופו המטורפת: אילם זה אדם שיש לו מום בדיבור, אדם שאינו מדבר, אדם שאינו יכול לדבר. חירש מעצם היותו חירש (אינו יכול לשמוע כלום) הופך אוטומטית לאילם עד להודעה חדשה, לפעמים הוא יכול להיות אילם לנצח ולפעמים הוא יכול להפיק קולות עד לרמה של דיבור סביר (ואז הוא כבר לא אילם) וכמו שאמרתי קודם מאוד נדיר לראות חירש ששולט בשפה ובדיבור כמו אדם רגיל (נתתי לכם דוגמה מאוד טובה לשחקנית הזאת ששיחקה ב"הבית הלבן"). אילם זה לא רק אדם שאיברי הדיבור שלו נפגעו, זה יכול להיות גם אדם בריא לחלוטין שפשוט אינו מדבר, אילם יכול להיות גם תופעה פסיכולוגית שנגרמת מטראומה נפשית, יש אנשים שמדברים שנים ופתאום מפסיקים לדבר. למה את מסלפת את דבריי? אני אמרתי שחירש הוא בדר"כ אילם, לא אמרתי שכל חירש הוא אילם, אני מכיר חירשים שיודעים קצת לדבר ולעשות רעשים וגם פירטתי בנושא אז אל תגידי לי שאני מכליל הכללה גסה. ועכשיו חולמת בהקיץ: אילם זה לא רק אדם שנעדר כל כושר דיבור כמו שאמרת (כאילו מסיבה פיזיולוגית), זה יכול להיות אדם בריא שפשוט אינו מדבר מסיבות שונות כמו סיבה נפשית פסיכולוגית או סיבה של חירשות. חירשים שיש להם כושר דיבור מסויים (אפילו קטן כמו של תינוק) לא נכנסים לקטגורייה של אילמים, רק מי שאינו מדבר נחשב לאילם. מצטער אבל את לא מבינה בדיוק את משמעות המילה "ליקוי שמיעה". ההגדרה הלשונית לליקוי הוא פגם או מום, ואני לא אמרתי אף פעם שחירשות היא לא ליקוי שמיעה, גם את מסלפת את דבריי ! ליקוי שמיעה (כמו השם של הפורום) היא הגדרה כוללת למישהו שיש לו ליקויים בשמיעה כמו חירש וכבד שמיעה. חירש הוא אדם שיש לו ליקוי שמיעה אבל המילה ליקוי לא מרמזת תמיד על ליקוי חלקי כמו שאת חושבת. כאשר אומרים על אדם חירש שיש לו ליקוי שמיעה מתכוונים שיש לו ליקוי שמיעה מלא. כאשר אומרים על אדם כבד שמיעה שיש לו ליקוי שמיעה מתכוונים לליקוי חלקי, יש להבדיל בין המקרים. אל תעליבי את האינטליגנציה שלי, יש לי ירידה של 85 DB, אני מרכיב מכשיר שמיעה ואני שומע! בלי מכשיר שמיעה אני שומע רק אם צועקים לי, אני לא נחשב בכלל לחירש וזה מעליב שאת מכנה אותי כך, אני יכול להגיד שאת מטומטמת כי את לא קולטת את מה שאני מסביר לך אבל אני לא אגיד שאת מטומטמת כי זה מאוד יעליב אותך והאמת היא שאת חכמה אבל פשוט לא מסכימה איתי וזה מן הסתם כי חסר לך מידע בנושא וזה חבל כי אנשים בפורום לא יודעים על מי להסתמך, אני מדבר על דברים שיש להם ביסוס רשמי. ואחרונה חביבה moran f: יפה שהלכת לבדוק במילונים אבל לא הבנת אותם כראוי: ההגדרה של מרים וובסטר אומרת "or deficient" שפירושו נטול או חסר או לקוי, נטול וחסר אני בטוח שאת יודעת מה זה ובקשר ללקוי אני מניח שאת חושבת כמו "חולמת בהקיץ" שמדובר אוטומטית באפשרות ללקוי חלקי, וובכן זה טעות, את יכולה לבדוק את ההסבר שננתי ל"חולמת" על פירוש המילה "לקוי שמיעה" ואם תקבלי אותו או לא זה תלוי בך ואת מוזמנת לדון איתו עם אנשים אחרים שמבינים בנושא (כמו קלינאית תקשורת). ההגדרה של מילון אוקספורד אומרת "or having impaired hearing" שבעצם ניתן לאומרו גם כ "or having hearing impaired" שפירושו בכל מקרה הוא שמיעה לקוייה, שוב כמו בהגדרה הקודמת אין הבנה מספקת מצידך על פירוש המילה ליקוי. ואגב כאשר אומרים במשפט "אדם ללא כושר שמיעה או אדם לקוי שמיעה" למילה "או" אין תמיד כוונה להבדיל בין שני ההגדרות אלא לפעמים גם לתת הגדרה נרדפת בעלת אותה משמעות. הגדרת רמות השמיעה מפורום סטארמד הוא נכון אבל איפה מציינים פה שרמה זו או אחרת נחשבת לחירשות? בעצם הקלינאית לא ענתה על השאלה הראשונה "איזו דרגה נחשבת לאובדן בלתי הפיך?" התשובה היא כמובן שאין דרגה כזאת, לא שומעים כלום (אולי זה מעל 110, אבל אני לא בטוח). ההגדרה מאינפומד: "חירשות: אובדן מלא או חלקי של השמיעה באוזן אחת או בשתיהן" ניתנת להבנה בשני מובנים: 1. אובדן מלא של השמיעה בשתי האוזניים או אובדן של שמיעה באוזן אחת בלבד. 2. אובדן מלא או אובדן חלקי באוזן אחת או בשתיהן. אני מאמין שהם התכוונו למובן הראשון שהוא אובדן מלא בשתי האוזניים או אובדן באוזן אחת בלבד ואם הם התכוונו למובן השני אז לפי דעתי הם פשוט טועים ומטעים ויש לתקן את הטעות. עיוורון הוא מצב של אי היכולת לראות. נקודה. החוק הישראלי, החוק שאת מדברת עליו כנראה מגדיר אדם עיוור גם כאדם שאמנם יכול לחוש באור ואפילו יותר אך אין לו את היכולת להסתדר בסביבה אולי על מנת לתת לו את הזכויות כמו שיש לאדם עיוור מוחלט, כמו למשל שאני לקוי שמיעה ברמה של 85 DB אבל מבחינת הביטוח הלאומי אני נכה 100% . מעניין שלא הבאת הגדרות מילוניות ורפואיות למושג עיוור. אני מקווה שהכל מובן עכשיו יותר טוב, לא סתם השקעתי רבע שעה בכתיבת הודעה תזכרו את זה.

moran f

New member
אז אתה מפרש הכל כך שיתאים לך

ואני זו שלא מבינה. כמובן. לא הבאתי הגדרות מילוניות ורפואיות למונח עיוור כי יש לי מספיק דברים לעשות חוץ מלחפש דברים לא רלוונטיים בגוגל. אתה מוזמן לחפש בעצמך ולספר לנו מה מצאת.

יש פה אי הבנה

לא מובן לי למה אתה חושב שהעלבתי אותך אם אמרתי שרמת השמיעה שלך בלי מכשירים זה כבר נחשב חירשות. חירשות זה לא עלבון בכלל והאמת היא ש-85 דציבלים זה באמת נחשב חירשות. אני מצטערת אם חשבת שאני מנסה להעליב אותך באמצעות המילה "חירש"..זה לא מילה נרדפת למטומטם או שוטה. לי יש 90-100 דציבלים ואני גם שומעת בלי מכשירים רק אם באמת יש רעשים חזקים ומעבר לזה אני לא שומעת כלום ואילו עם מכשירי שמיעה אני כן שומעת מצויין אבל זה נחשב חירשות בלי מכשירים. אתה קודם אמרת שחירש זה אדם שלא שומע בכלל ולא מפיק תועלת ממכשירים אבל אתה בעצם רשמת פה דברים שסותרים את הדברים הראשונים שרשמת בהודעות קודמות. זה גם סותר את מה שאמרתי לך אני חרשת לגמרי ושומעת מצויין עם מכשירי שמיעה ויש פה בפורום וגם בקהילה הרבה באותו מצב. אתה בעצמך רשמת שחרשים לא נכללים בהגדרה של ליקוי שמיעה. כמו שאמרתי יש גוונים שונים לליקוי הזה יש חרשים שמסוגלים לשמוע גם בלי מכשיר ברמות מסוימות ויש חרשים שלא מסוגלים בכלל לשמוע עם מכשירים ובלעדיהם בגלל שלא התאמנו מגיל צעיר על שמיעה ודיבור גם. ליקוי פירושו פגם. ולכל בעלי הירידות בשמיעה יש פגם בשמיעה ולא משנה מה ההיקף של הפגם. לכולם יש פגם בשמיעה ולכן כולם נכנסים לתוך הקטגוריה ליקוי שמיעה.

יובליק

New member
אי הבנה שלי או שלך?

קודם כל את טועה במושג חירשות ואין לך שום ביסוס רשמי לטענות שלך ושנית אני כן שומע בלי המכשיר וכבר אמרתי זאת קודם ועצם העובדה שיש לי יכולת מסויימת לשמוע אומרת שאני לא חירש, עצם העובדה שאני שומע הרבה יותר טוב עם המכשיר גם לא הופכת אותי לחירש לעומת חירש אמיתי שלא שומע כלום בלי מכשיר ולא יכול לשמוע כלום גם אם ישימו לו מכשיר חזק פי אלף ממה שיש לנו. את ממשיכה לקרוא לי חירש למרות שאני חושב שלא אז אם את בכל זאת מאמינה שאני חירש אז תשמרי את זה לעצמך, אני חושב שאנחנו כבדי שמיעה ואם את רוצה שאני אתייחס ואפנה אלייך כאל חירשת אז בכיף אבל תפני אליי כפי שאני באמת חושב שאני אחרת את ממשיכה להעליב אותי. תראי לי בבקשה איפה אמרתי ואיפה סתרתי את הדברים שאני אומר? איפה אמרתי שחירש לא נכלל בקטגוריה של לקוי שמיעה? איפה סתרתי את עצמי כשאמרתי שאדם חירש זה אדם שלא שומע בכלל ולא מפיק תועלת ממכשירי שמיעה?

M o t t i

New member
חירשות? תלוי איך מסתכלים על זה.

אתה טוען שאתה לא חירש למרות ירידה של 85 דציבלים, בסדר, הרי מי אני שאתערב בהגדרה של שמיעה שלך. אבל עבור אנשים אחרים, כפי שצויין הנדון לעיל, זה כבר תלוי באופן הסתכלות, לדעתי קיימות שני סוגים של הסתכלות (ואני בטוח שיש עוד הרבה אך לא אתייחס אליהם בדיון הנוכחי)- הסתכלות רפואית והסתכלות אישית- הגדרת זהות עצמית. התסכלות רפואית: מבחינה רפואית, קיימות דרגות שונות של שמיעה, החל מלקוי שמיעה קל עד לחרשות עמוקה וזה נמדד לפי דציבלים שאדם יכול לשמוע, מחלקים לשלושה חלקים עיקריים, שמיעה רגילה, כבדות שמיעה, חירשות. לחירשות יש מספר דרגות, וביניהן חרשות חמורה וחרשות עמוקה, ובמקרה שלך, אם אני לא טועה, ירידה של 85 דציבלים נחשבת לחרשות חמורה, אם לא היית שומע אלא רק מעל ל-91 דציבלים, היית נחשב לחירש בדרגה של חרשות עמוקה. כאן אתייחס להסתכלות שניה, זהות עצמית-אישית, אני פוגש כל מיני אנשים שמסוגלים לתקשר היטב עם טלפון, מסוגלים לשמוע היטב את מה שמשדרים ברדיו, וכל מיני גירויים שמיעתיים אחרים ולמרות זאת מגדירים את עצמם כחרשים מתוך תחושת שייכות לקהילת החרשים, או לחילופין, חירשים שאינם מסרבים להכיר בירידה בשמיעה שלהם ולמרות זאת משתדלים להתנהג או להידמות לשומעים, מקפידים לדבר היטב למרות שישנם שגיאות באופן דיבור והם מגדירים את עצמם ככבדי שמיעה או אפילו כשומעים. לא רק תחושת שייכות לקבוצה מסוימת משפיעה על אופן הגדרה של שמיעה של הפרט אלא גם גורמים אחרים, למשל, שימוש בתקשורת אוראלית בלבד, ישנם אנשים שגדלו במסגרת של שומעים, למדו בבה"ס של שומעים, ולא למדו מעולם שפת סימנים, רק נולדו עם ירידה בשמיעה, מבחינה רפואית, הם נחשבים לחירשים אבל מבחינה חברתית או התנהגותית, הם נחשבים לכבדי שמיעה או לשומעים בגלל שליטתם בדיבור אוראלי. לסיכום, במקרה שלך, לדעתי, מבחינה רפואית, אתה מוגדר כחירש בדרגה של חרשות עמוקה אבל מבחינה חברתית-זהות אישית, זה כבר החלטה שלך.

יובליק

New member
אני מסתכל על זה מבחינה מקצועית

ורפואית והגיונית, אתה פשוט עוד אחד שמנסה להכניס לזה משמעות שונה. זאת לא הגדרה שלי. אין דבר כזה חירשות חמורה או עמוקה ומי שהכיר לך את המושגים המשונים האלה פשוט טועה ולא משנה מי, חירשות היא מצב אחד בלבד של אי שמיעה מוחלטת ואי יכולת לשמוע גם ע"י שימוש בעזרים חיצוניים. אם יש חירשות עמוקה אז איזה מצב מתאר אי שמיעה בכלל? אתה מאמין שיש מצב כזה בכלל? (מההודעה שלך אני בכלל לא בטוח) פגשת אנשים שומעים שמגדירים עצמם חירשים, גם פה יש כאלה לא חסר אבל הם פשוט טועים בזהות שלהם, הם יכולים לחשוב מה שהם רוצים אבל מבחינה רפואית כל מי שמסוגל לשמוע איכשהוא נחשב לכבד שמיעה, זה אחד הדברים הכי בסיסיים שאני יודע וזה מדהים שיש שחושבים אחרת. אני אחד מאלה שלמד בבית ספר רגילים ולא למדתי מעולם שפת סימנים ויש לי שליטה בדיבור כמו של אדם שומע להוציא מזה שיש לי ירידה חמורה וקשה לי פה ושם להבין דיבור כמו בנאדם ששומע, אני לא מסווג את עצמי כשייך לקבוצה של שומעים למרות שאני מרגיש יותר קרוב אליהם מאשר חירשים (אלה שלא יכולים לשמוע כלום כן?) אבל אני בהחלט מסווג את עצמי שייך לקבוצה של אנשים כבדי שמיעה, אני לא בורח מעצמי או משהו כזה, אני מכיר במה שאני . הסר כל ספק, כל המסמכים הרפואיים שלי לא מציינים אפילו פעם אחת שאני חירש, לרוב מציינים לקוי שמיעה או כבד שמיעה וזה הכל. ואגב שיהיה ברור אני לא מסתמך (רק) על המסמכים הרפואיים שלי בכל מה שאמרתי .

למעלה