יהיו פירות לקקטוס או לא? זה "סברס"?

יהיו פירות לקקטוס או לא? זה "סברס"?

היי לכולם הסכיתו ושימעו, מעשה שהיה, כך היה: לפני שנים רבות, (טוב לא כל כך רבות...) גרתי בבית שכור ובאחד מעציצי הפרחים בכניסה לבית ראיתי קקטוסון ננסי שכמו נבט מזרע. פיצי, ממש פיצפון. חמלתי עליו ואספתי אותו לעציץ. טיפחתי וליטפתי והוא החזיר לי טובה וגדל. אז העברתי אותו עציץ. כשהוא גדל עוד קצת, העברתי אותו לעציץ יותר גדול. צורתו היא כשל קקטוס הצבר, ואני הערכתי שנבט מגרעין של פרי שזרק הדייר הקודם. כשעברנו לביתנו שתלתי את הקטן באדמה. זה הקטן, לגדול נהייה. נראה בדיוק כמו הסברס בצידי הדרכים, אם כי הוא פחות קוצני ואין לו פירות... (גם לא פריחה) הוא גדל בקצב מטורף ואנו נאלצים להשתלט על גדילתו ע"י תלישת ה"עלים" . בזמן האחרון עלו בי ספקות, האם בכלל יהיו לי פירות ? כי אם לא, אז כל העניין די עקר ואולי אשים במקומו את "הקקטוס הזה עם הפרחים הלבנים הגדולים". לסיכום: 1. האם זה בכלל צבר? כלומר, האם קקטוס הצבר יכול להיות לא כל כך קוצני או שהוא מאוד קוצני כמו בצידי הדרכים? 2. אם זה אכן צבר שצמח מזרע, האם יש סיכוי שיהיו לו פירות? 3. אם יש סיכוי שיהיו לו פירות, מתי אוכל לראותם? שנתיים? חמש? 10? (הוא באדמה כבר 3 שנים!!!) תודה לכולם

יהיו פירות לקקטוס או לא יהיו?../images/Emo28.gif

מעשה שהיה כך היה: קבלתי מחבר קיבוץ עלה גדול של קקטוס בעל מעט קוצים. שתלתי אותו בשולי הדשא שיעלה ויפרח ויתן פרי. חלפו שנים(כמעט 6) והצבר גדל, עלים גדולים לתפארת וכמובן שהיה צורך לשלוט בגודלו עי תלישת עליו. לציין שהצבר קבל הרבה מים, למעשה כל השקית הדשא היתה מציפה את הצבר במים כי מי הממטרה שבסמוך פגעו בעליו ונשרו למרגלותיו. לא ראינו פרי לעמלנו וכבר התיאשנו - רק בזכות יופיו שימרנו אותו. לימים (לפני שנה) החלטנו ליצור מסלעת קקטוסים זעירים למרגלות הצבר הגדול. כסחנו חלק מהדשא סביבו ויצרנו את המסלעה. כמובן שהזזנו גם את הממטרה כך שהמסלעה לא תושקה בעת השקית הדשא. וראה זה פלא - השנה לפני כחודש - הצבר התמלא פריחה וכמובן פרי בצורה מדהימה - כ-60 פירות על עליו החיצונים. בדיעבד מסתבר שמה שגרם לפריחה היתה ההצמאה שגרמנו לצבר לאחר ששנים הושקה כאילו היה דשא... מוסר השכל - לא להתייאש. ונסי לבחון את מצבך לאור המסופר לעיל.

תודה על ההתייחסות, אבל...

היי שבע הקקטוס שלי לא מושקה כמעט. הוא בחלק היחיד של הגינה שלא מושקה.(יש פקעות שאני לא מוציאה מהאדמה) מידי פעם אני זורקת לו זרזיף מים ועכשיו גם את זה לא אתן לו. אבל את לפחות ידעת בבטחה שזה עלה של צבר שנותן פרי. אני לא בטוחה שזה צבר וגם לא בטוחה שמגרעין של צבר יוצא צבר לא עקר, למשל, כמו שקורה עם הרבה צמחים שהזרעים לא מניבים יבול כמו הוריהם. יש לך מושג כמה זמן הוא אמור לגדול עד שייתן פרי??? בסה"כ הוא לא ממש מקבל מים... תודה

barakd

New member
שלוש שנים זה כלום

בנוסף לסיפור המשכנע של שלוש ורבע - עניין הקוצים מאד תלוי בהשקייה, פחות השקייה = יותר קוצים. בצידי הדרכים הוא לא מקבל מים ולכן הופך להיות מאד קוצני (נכון לגבי רוב הקקטוסים). - אני לא יודע תוך כמה שנים צבר מוציא פירות אבל שלוש שנים זה לא הרבה והסבלנות לפעמים משתלמת בסוף. המון עצי פרי שאנשים כאן מגדלים מזרעים מוציאים פירות רק לאחר שנים רבות יותר. - מה עם קצת סנטימנטים לצמח שגידלת בעצמך מעצם היותו נבט? אז מה עם הוא רק סברס. - אבל זה לא מובטח שהוא נותן פרי כי יש קקטוסים מאד דומים שלא נותנים פרי ולכן כדאי שאדם מתמצא יראה אותו - ולבסוף, את הקקטוס עם הפרחים הגדולים אפשר לשתול במקום אחר או להשיג קקטוסים אחרים פורחים עם פרחים עוד יותר גדולים ברק.

הצבר ופריו המיוחל

היי ברק אל תחשד בי שאני מנסה למצוא תירוץ לקטול את קקטוסי. אני בחורה סנטימנטלית בכלל ולגינה שלי בפרט. כל אביב אני עומדת בפרץ תחינותיו של בעלי שיחיה ולא נותנת לו לגדוע את הקקטוס. א. כי הוא יפה בעיני. ב. כי אני קשורה אליו (לקקטוס. גם לבעלי...) ג. כי אני אופטימית מטבעי ומצפה לפירות. פשוט רציתי לדעת יותר, ואכן למדתי שאולי כדאי להשקות פחות וששלוש שנים זה עוד לא הזמן להתייאש. מה שלא קיבלתי עליו תשובה, זה האם יש סיכוי לפרי כאשר הצמח נבט מזרע . בהרבה תשובות כאן ממליצים לא להנביט זרעים וגלעינים של עצים בשל תכונות הפרי השונות של היבול לעומת פרי המקור. מעבר לזה, תהיו רגועים, אני לא מורידה את הקקטוס. ניתן לו צ´אנס עוד איזה עשר שנים!! תודה

למעלה