ילד של שבת

ילד של שבת

כשנפגשנו בפעם הראשונה עם העובדת הסוציאלית של מיחא היא נתנה לנו לקרוא את הקטע הבא. אותי הוא ריגש עד דמעות. אני מחזיקה מעצמי אדם חזק מאד. אני מתמודדת טוב עם קשיים ואני חושבת שהתמודדתי יפה עם הסיפור שלנו. ובכל זאת, הקטע חיזק אותי ונגע בי. רציתי לשתף את כולכם: ילד של שבת מאז גיל 4 אני מגמגם. כשהייתי ילד גמגמתי מאוד מאוד. עד כדי כך שלפעמים לא יכולתי ממש לדבר. יחד עם זה הייתי ילד מאוד נמרץ, המון חברים, ספורטאי מצטיין ותלמיד לא רע.... בקיצור – ילד די שמח....יחד עם זאת – בכל פעם שהיה איזשהו ריב בחבורה, בכל פעם שמישהו רצה לפגוע – תמיד היה את כלי הגמגום. וזה עבד. תמיד. בכל אופן – יום אחד, בגיל 6, חזרתי הביתה כולי בוכה. לא רציתי לדבר עם אף אחד. רק בכיתי. בערב, אבא שלי חזר מהעבודה. אמא שלי סיפרה לו שאני לא רוצה לדבר עם אף אחד. הוא נכנס אלי לחדר ושאל מה קרה. לא עניתי. הוא המשיך. לא עניתי. בסוף אמרתי לו שאני שונא את אלוהים... אני חושב שהוא לקח את זה קצת קשה. בבוקר, אבא שלי העיר אותי עם סיפור: למעלה בשמיים יש מפעל ענק של תינוקות. כל המלאכים עובדים בקצב מסחרר, סביב השעון, ומייצרים תינוקות לכל העולם. הלחץ בעבודה מטורף. יש להם הזמנות מסין, מיפן, אמריקה ואירופה, אפריקה ואפילו אוסטרליה. וכן, כן... גם מישראל.... בכל אופן, העבודה רבה, הזמן קצר, והכול חייב להיות מדויק. למלאכים יש מתכונים מיוחדים ליצירה של כל סוג וסוג של ילדים. יש חומר שכל, חומר יופי, חומר גובה. יש חומרים לתכונות טובות, יש חומרים לתכונות רעות. הכול מדויק. יש גם מכונות ענקיות, ממש בגודל של כל החדר. המלאכים עובדים קשה כל יום, מבוקר ועד ערב. כמעט בלי הפסקות. ישנים במשמרות, אוכלים בעמידה. כל השבוע. ואז... ביום שישי... קצת לפני הצהריים... נשמע בשמיים קול צלצול עדין. המלאכים מכבים את מכונות ייצור הילדים, מכבים את האור במפעל התינוקות והולכים להתארגן לקראת השבת. כל מלאך מתקלח במקלחת חמה. אח"כ כולם הולכים לישון שנת צהריים. לקראת ארוחת השבת לובשים המלאכים כנפיים חגיגות, הילה מיוחדת לשבת, בגדים לבנים. את הארוחה מכין אלוהים, והיא מלאת כל טוב, אוכל ושתייה. המלאכים מספרים סיפורים. אלוהים גם. כולם שרים, רוקדים, נרגעים. אח"כ כולם הולכים לישון – כולם הרי עייפים משבוע העבודה הקשה.... בבוקר, כולם ישנים. אבל מי לא עייף? נכון – אלוהים, אבל גם אלוהים לא עובד בשבת.... הוא לא עושה גשם ולא עושה שמש, לא עושה שלום וגם לא מלחמות. הוא לא מחליט החלטות ולא מכנס ישיבות.... הכול עובד בצורה אוטומטית.... אז משעמם לו.... אז אלוהים מתגנב, בלי שאף אחד שם לב, למפעל התינוקות. הוא אוסף שאריות חומרי ילד מכל השולחנות, הולך לו לשולחן צדדי, ומכין לו ילד לבד. וכשאלוהים עושה משהו – הוא עושה אותו הכי טוב שאפשר, בלי מתכון, בלי תכנון.... מכל הלב.... אז הוא שם יותר חומר שכל, ויותר חומר אופי, ויותר חומר יופי.... הוא שם רק תכונות טובות.... ואז – אלוהים מבין שהוא עשה ילד מושלם מדי. והוא הרי לא יכול לשלוח לעולם ילד מושלם. כי כולם ידעו מיד שאת הילד הזה עשה אלוהים. אז הוא עושה בילד פגם קטנטן, לא חשוב, זניח.... ילד אחד הוא עושה קצת צולע, ילד אחר הוא עושה קצת פוזל, אחר קצת שמנמן, ילד רגיש מדי. וכן – ילד אחר הוא עושה קצת מגמגם.... לילדים האלה קוראים ילדים של שבת. ואתה... אתה ילד כזה... ילד של שבת....

אתי77

New member
מקסים!

איזה מצחיק! זה כנראה חלק מערכת קבלה של עו"סיות במיח"א... גם לנו הקריאו את זה כשנכנסנו למיחא...
אבל תודה שהזכרת לי אותו! הולכת לשים אותו במקום בטוח בפורום...

החזרת אותי עכשיו אחורה

גם לנו נתנו לקרוא את הסיפור הזה בימים הראשונים של הבשורה , מאז עברה כמעט שנה , אני לא יכולה לומר שאין לי ימי שבירה אבל אני חזקה ומחכה ליום שהבן שלי אורי חודש הב בן שנה ידבר זה יהיה היום המאושר בחיי , הבן שלי הוא ילד שבת ה' לקח ממנו את השמיעה אבל נתן לי ילד יפה , מקסים , חכם , שמח שממלא אותי ברגש עד דמעות .

אשלג

New member
אני לא מתחברת...

כל מיני דברים קטנים בטקסט גורמים לי אי נוחות. אני לא מצליחה בדיוק להגדיר למה, אבל שורה תחתונה לא הייתי קוראת את הסיפור לבני/ילדיי. אני מנסה לחשוב איך הבן שלי והאחים שלו היו מבינים את הסיפור. זאת אומרת שאם אני בוחרת לספר את הסיפור הזה כדי לחזק אותו, אני לא בטוחה שזה קורה ושאם זה קורה אז זה לא קורה על חשבון החלשת אחיו. מה אומרת העובדה שהוא מורכב מ"שאריות של חומרי ילד" שהושארו? אז הוא פחות מהאחים שלו? מצד שני שזה ילד שאלוהים בכבודו ובעצמו מרכיב מכל הלב, לעומת האחים שלו שהורכבו "בסך הכל" על ידי מלאכים. אז הוא יותר שווה מהאחים שלו? מפריע לי גם שמשתמע שהוכנס בו הפגם כי מכל שאר הבחינות הוא מושלם. הבן שלי לא מושלם, גם בלי קשר ללקות. ואיך אפשר להגיד שזה פגם "קטנטן, לא חשוב, זניח"? זה מזכיר לי איך פעם היו מספרים לילדים מאומצים איך ההורים המאמצים בחרו אותם, לעומת ילדים ביולוגים שההורים קיבלו "מה שיש", ואיך היום הסיפור הזה כבר לא מקובל. וזה עוד לפני ההסתייגויות שלי מהשימוש באלוהים בכל הסיפור הזה. בשורה התחתונה (וזה ברור לי שזה מאד אישי) הטקסט הזה לא מתחבר להשקפת העולם שלי, ולאופן שבו אני רואה ומעבירה לילדיי את הסיבות ללמה הם כמו שהם. לטוב ולרע.

מסכימה איתך במידת מה

כמו שאמרתי, הסיפור מאד ריגש אותי. אבל אני בהחלט מסכימה גם עם מה שאת כותבת. בראש ובראשונה נושא ה"שאריות". גם לי זה קפץ ברגע הראשון. אבל מצד שני אמרתי לעצמי שאלה לא שאריות אלא המשך החומר. ולגבי ההשוואה בינו לבין ילדים אחרים - לכאן עוד לא הגעתי. יש לנו רק ילדה אחת

אתי77

New member
ואוו...

לא התעמקתי כל כך... ואני מתחברת להרבה ממה שאת אומרת...רק שהילד השלישי שלי, שעוד לא ברור אם הוא ילד של שבת או לא אך ברור שהוא יודע למשוך את אמא מהמחשב לא יתן לי להתעסק עכשיו בפילוסופיה ...

למעלה