ימי חג

ימי חג

החג מתקרב ,ואני מצטרפת לדברי הברכה של חרצית 10 -חג חנוכה שמח לכם ולבני המשפחה .

ולאור השלהבות המרקדות מאחלת לכם גם 'הגשמת כול החלומות'.

ועוד משהו אני רוצה לומר לכם:
לך שחרזדה , לליאני המקורי , ההיא 333 ,אשלינג ,הזרה 11 , חרצית 10 ,גברת פוטר ,דיקצ , זוהרה , דינה 136,ריני ,טובה 53, ופנינה.
על שאני איתכם וזה לא מובן מאליו , על האור הרב שאתם מפיצים כלהקת גחליליות,בהתמדה, ללוא לאות ,מאירים עוד ספר ועוד ספר באהבה שכזאת .
שולחת את הערכתי הרבה ,ובנוסף שולחת סלסלה ובה סופגניות טעימות .

וגם לגלי האחת והיחידה ,מרבה ידים ,ג. רפאל ,קושקוש1 ,פשוט מחכים לכם .

"חלומות של אתמול
הם שלהבות נרעדות
לא יכול כל החושך
לכבות
".

"מעשה בלביבות "

בוקר טוב
עם השיר "מעשה בלביבות" וטעם הלביבות של פעם.

"מעשה בלביבות "
צילה ועזרא דגן
מילים: תלמה אליגון רוז וחיה פרנקל
לחן: דרורה חבקין

הוי חנה זלדה, אישתי האהובה
חג חנוכה הגיע ובא
ובחנוכה נפשי מה חשקה
לאכול לביבה חמה ומתוקה

ההיא333

New member
אהבתי גחליליות

מתל אביב, העיר בה גדלתי, לא זכורות לי גחליליות. אך בחצר ביתו של סבא בנוה שאנן אשר על הכרמל, הגחליליות תמיד נצנצו והאירו כמעשה נסים. לימים כשנודע לי שהן נקראות גם תולעת יוחנא, סר חנן בעיניבמידה מסוימת. עכשיו חיפשתי ולא מצאתי תימוכין וסימוכין שהן נקראות גם 'תולעת יוחנא'. אבל סבא כבר איננו. אני עצמי - סבתא.

הזרה 11

New member
לההיא - על "תולא יוחנא" וגחליליות....

מתוך לקסיקון ערכים מקומיים של קיבוץ בית אלפא "לשון המקום:

"גחליליות - חרקים מעופפים, שהיו מופיעים בלילות הקיץ ובקצה זנבם
נקודת אור זרחנית. חרק מופלא זה, נעלם כליל מנוף בית אלפא. חרק מאיר
נוסף – זחל הנקרא "תולעת יוחנא" וגם לו זנב מאיר, גדול בהרבה משל
הגחלילית. הזחל היה מופיע בחורף, מטייל על המדרכות המבּוצּבצֹות ונדרס
ע"י ההולכים. הזרחן היה נמרח על המדרכה ושיווה לה מראה מוזר וזוהר. גם
חרק זה נעלם ואיננו."

"הגחליליות (שם מדעי: Lampyridae) הן משפחה של חיפושיות ליליות, ששמה נובע מכך שגחליליות בוגרות ממינים מסוימים מייצרות הבזקי אור כדי למשוך בני-זוג. הבזקי האור נוצרים בעזרת איברים מיוחדים בביטנן התחתונה של הגחליליות; החלבון בעזרתו מווסתת פליטת האור הוא הלוציפראז, שהוא בעל ערך מדעי וגנים המייצרים אותו הוחדרו לתוך יצורים רבים ושונים.
מיני הגחליליות השונים נבדלים זה מזה בדפוס ההיבהוב והמעוף שלהם.
קיימים למעלה מ-2,000 מינים של גחליליות, המצויים באזורים ממוזגים וטרופיים ברחבי העולם. בישראל קיימים 8 מינים.
בשנים האחרונות גילו חוקרים במקומות שונים בעולם ‏‏[1] כי אוכלוסיית הגחליליות מתמעטת בצורה משמעותית. אם כי יש השערות שונות לסיבת התופעה, טרם פורסם מחקר מדעי המנתח את התופעה וסיבותיה." (ויקיפדיה)

ההיא333

New member
תודה לך. הארת את תסכוליי.

את הקטע מויקופדיה ראיתי. אך כיוון שלמעשה חיפשתי סמוכין לקשר בין הגחליליות לתולעת יוחנא שלא מצאתי, לא ציינתי זאת. לא ידעתי על הלכסיקון של בית אלפא. אם איני טועה, בספר שיצא לרגל 100 שנות התישבות, כל ישוב צירף לדף שלו מספר ערכים מקומיים.

למעלה