יש בידי ספר

יש בידי ספר

שרכשתי לפני מספר חודשים ביריד ספרים משומשים שמתקיים בטכניון פעם-פעמיים בשבוע (לטכניונים שבינינו). למה אני כותב זאת כאן? הספר, הנקרא "הצופן הגנטי" נכתב על ידי לא אחר מאשר אייזיק אסימוב, סופר המד"ב הידוע, שהיה במקצועו כימאי. הספר נכתב בשנת 1962 (ותורגם לעברית ב-1965), בתקופה בה הביולוגים שעסקו בביולוגיה מולקולרית היו יותר כימאים מביולוגים. מדהים לקרוא, איך אותו נביא העלה בשנת 1962 השערות, שלדידנו הן עובדה סופית ומוגמרת מזה שנים. "שישים שנה הן, כפי הנראה, משך הזמן הקבוע, החולף, כרגיל, מראשיתה של תגלית מדעית מהפכנית ועד להבשלתה הסופית. את החומר הידוע כ-דנא החלו מדענים לחקור בשנת 1944, ומאחר, שחומר זה חולל ללא ספק מהפכה במדעי החיים, אין לפקפק, על כן, שאם נשאר בחיים עד לשנת 2004, נראה את הביולוגיה המוליקולארית מגיעה לשיאים, שאין לתאר אותם. רבים מאיתנו יחיו עד אז ויהיו עדים לדבר. ואם נגיע לשנת 2004 בשלום, או אז ייתכן שהאדם יהיה כבר לבעל תבונה במידה כזאת, שידע להבטיח את קיומו שלו אפילו נגד האפשרות של הרס עצמי.". אסימוב לא חי כדי לשמוע על פענוח הגנום בשנת 2000. הוא גם לא חי דיו כדי לשמוע על דולי. לשיאים שהוא הבטיח, אנחנו מגיעים ועוד נכונו כאלה לפנינו. רק חבל שאת תקוותו עוד לא ממשנו.

ואי זה ממש יפה...חבל שהוא לא חי

באמת. לי מאוד חבל שאלכסנדר פלמינג ז"ל לא חי כיום לראות איך האנטיביוטיקה שלו, הפניצילין, איך ממנה התחילה תעשיה ענקית שכיום גובלת בביוטכנולוגיה וחבל שהוא לא זכה לראות את הסולפנמידיים, וחבל וחבל וחבל. חבל לי גם על לואי פסטר, חבל לי על רוברט קוך וחבל לי כמובן, על אנטוני ואן ליונהוק, ממציא המיקרוסקופ, שחבל שהוא לא זכה לראות איך המיקרוסקופיה התפתחה...במילה אחת - חבל!

shyoni55

New member
זה תמיד ככה....

הממציאים הגדולים בדרך כלל לא זוכים לראות את השיא של ההמצאות שלהם..... אגב, ואן ליונהוק.... הוא היה הראשון שהשתמש בזכוכיות מלוטשות כדי להסתכל במה שהוא קרא לו - "חי זעירים". השאלה היא אם הוא היה זה שהמציא את המיקרוסקופ כמו שאנחנו מכירים אותו היום או רק את הרעיון הכללי? עוד משהו... מעניין איך דברים מסויימים נקראו על שם הממציאים שלהם וחלק לא.... פיסטור למשל....למה לפניצילין לא קראו פלמינגין (אגב, קוראים לו פניצלין בגלל הפטריה שמפרישה אותו - פניציליום)? זאת שאלה של כמה הממציא היה אגואיסט או של משהו אחר? תחשבו על זה...

לרוב, של מישהו אחר

אם כי היו גם כאלו אגואיסטים, אני מניח... אני די בטוח שווטסון וקריק לא קראו לגדילים על שמם, אך שמעתי כמה מרצים אצלי בפקולטה מתייחסים לגדילים בשמות אלו... (רק כדי להבדיל בהתייחסות ביניהם... במקום להגיד ב"גדיל אחד" או ב"גדיל שני").

shyoni55

New member
אם קוראים

להמצאה בשם של הממציא זה פשוט נותן לו יוקרה ודואג שיזכרו אותו.... כל מי שיודע מהו פיסטור מסוגל לקשר אותו ללואי פסטר. אני מניח שרוב האנשים יודעים מהי אנטיביוטיקה או אפילו מהו פנצילין אבל על פלמינג לא שמעו אף פעם.... אם אתה היית ממציא משהו, היית רוצה שיקראו לו בשמך? וזאת שאלה לכולם....

מצד שני, יש פיתוחים שאני לא בטוח

שהממציאים היו ששים שיקראו להמצאותיהם על שמם. קח לדוגמא את המצאת הקונדום, שהפולקלור מייחס אותה לאחד ד"ר קונדום (או קונטון). אם זה נכון... אתה היית רוצה בזה? או שבמקום "פצצת אטום", היו מכנים אותה "פצצת אופנהיימר". דינמיט - "פצצת נובל" (כקונטרה ל"פרס נובל") אולי בכלל שיטה חדשה לטיפול בטחורים...

Levos

New member
כנ"ל לגבי שמות של מינים חדשים

יש איזה פרח שנתגלה על ידי שני חוקרים והם קראו לו בשני שמות משפחותיהם. איני זוכר בדיוק את השם, אהרונישקי משהו.

חחח שלום, אני ד"ר קונדום

זה באמת לא נשמע טוב..אני מניח שזה החלטה של הזמן והמקום ואין "חוק" או משהו מוגדר לגבי זה....

shyoni55

New member
אפרופו קונדומים...

הראשונים להשתמש בקונדומים היו המצרים הקדמונים. הקונדום שלהם היה עשוי מעור (רק תחשבו על זה....). הם אפילו קברו את הקונדומים יחד עם הפרעונים בפרמידות...

razor66

New member
כשתסיים את הספר תוכל להשאיל לי ?

גם אני אוהב את אסימוב. לא ידעתי שהספרים המשומשים שמוכרים במדרגות בדרך לסיפריה כאלה שווים.

יש כבר תור קצר לפניך...

ואולי אתה מכיר את האנשים: נטלי (מתחילה שנה שניה בביולוגיה) דרור (שנה רביעית, הנדסה כימית) ואחת שכרגע שכחתי את השם שלה (שנה שניה ביוטכנולוגיה, אני חושב שהיא נציגת הסמסטר שלהם, אבל אני לא בטוח). נראה לי, האמת, שחלקם שכחו
אתה קורא מהר? ד"א, מי אתה בדיוק (ז"א, איך אני אזהה אותך...).

razor66

New member
רז מהנדסת מזון וביוטכנולוגיה

אני כבר קראתי כמה ספרים של אסימוב בגיל צעיר ואני אהבתי את כולם.

למעלה