יש לי שאלה שמציקה ואני מניח שתהיה לכם תשובה

יש לי שאלה שמציקה ואני מניח שתהיה לכם תשובה

אם יש אבולוציה וכל מין משתבח אז איך זה שאין רק סוג אחד של ייצורים? למשל למה אין בעל חיים ימי אחד בלבד? ולמה אין ייצור מעופף אחד?

Sophalin

New member
תגובה

אתה מניח בצורה מאוד מאוד כללית שיש רק ים אחד ורק סביבה ימית אחת וזה לא ממש מדויק
גם בים יש כל מני סביבות.
וגם האוויר שונה ממקום למקום בעולם.
מה עוד שאם תבחן למשל עופות - נניח שיש רק עוף אחד ויחיד בשמים והוא מתחיל להתרבות ולהתפרש על פני שטח ענק - כל היבשות שבכדוה"א.
עכשיו תחשוב שנניח כל העופות האלה אוכלים זרעונים
עכשיו מגיע ענף כלשהו של המשפחה וחי ליד הים אבל לא מוצא מספיק זרעונים - הוא צריך לחפש מקור מזון אחר - למשל, דגים.
עכשיו העופות הראשונים מנסים לצוד דגים אבל לא מצליחים ככך טוב - יש כמה שכן אבל השאר לא. אלו שמצליחים לצוד דגים, שורדים - ככל הנראה יש להם איזשהי תכונה שאין לאחרים ואת התכונה הזו הם מורישים לצאצאיהם
עכשיו כבר יש לנו שני סוגים של עופות - כאלה שחיות בתוך הארץ ומתקיימות על זרעונים וכאלה שחיים בחופים ומתקיימים על דגים

עכשיו זה יותר ברור?

גרדיאנטים, מחסומים, מרחק, התמחות.

בתור התחלה.
גרדיאנטים- יש אינספור גרדיאנטים בכל סביבה. גרדיאנט של עוצמת אור, של טמפרטורה, של לחץ ברומטרי, של לחות- הרשימה כמעט אינסופית. והתוצאה היא שאף יצור לא יתאים במידה שווה לכל התנאים האפשריים.
מחסומים- סביבות דומות יכולות להמצא במקומות שאי אפשר לעבור ביניהם. בתנאים כאלה יתפתחו יצורים שונים בכל אחד מהם.
מרחק- נניח שיש לנו סביבה אחידה למדי, בה יצורים יכולים לנוע בצורה חופשית- אבל המרחק בין אוכלוסיות גדול מאד. במקרה כזה כל אוכלוסיה תתפתח בכיוון אחר ויווצרו במקומות שונים מינים שונים.
התמחות- אותה סביבה מציעה אפשרויות התמחות שונות. נניח שאתה יונק קטן. אתה יכול להתמחות באכילת חרקים או אכילת זרעים, או לא להתמחות בכלל.

Sophalin

New member
אני רוצה להוסיף עוד משהו

גם אם ישנן שתי סביבות שהן זהות לחלוטין עדיין יש גורם נוסף של רנדומאליות.
למשל אם אוכלוסיה בצד אחד במקרה התרבתה בקצב מהיר יותר מהאוכלוסיה בצד השני, יתכן שיתקבע בה איזשהו תכונה של ריבוי גדול יותר ושינוי והתאמה בעצם למממ מעין התמחות שנובעת מהיצור עצמו ולא מהסביבה. (אם למשל מדובר ביונקים - אז יונק שיתרבה מהר יותר יפתח למשל יותר פטמות הנקה או משהו כזה)

למעלה