כוח הדיבור:

אבל ההבדל כמו שאמרתי שאם יש צד שלישי שרוצה לשתף אתי פעולה נגד השומע, ואגיד לשומע להאמין לי, אולי השומע יאמין אבל הצד השלישי לא יאמין אלא ידע שצריך לשתף אתי פעולה נגד השומע. לכן אמת יותר משתלמת.

אולי זה לא נכון. צריך לעשות כאילו אני יודע שזאת האמת, כי אחרת השומע יחשוב שאם אני לא עונה לו סימן שאני יודע משהו אחר ולא רוצה לספר לו עליו ואז יכריח אותו להגיד אותו. אם אגיד שהוא רשאי לא להאמין לי שתשובה ישירה שלי בטוח אמת, יגיד: אני יודע שתשובה ישירה שלך בטוח אמת, כי אחרת לא היה לך אינטרס להגיד את זה.

Zadig

Well-known member
אולי זה לא נכון. צריך לעשות כאילו אני יודע שזאת האמת, כי אחרת השומע יחשוב שאם אני לא עונה לו סימן שאני יודע משהו אחר ולא רוצה לספר לו עליו ואז יכריח אותו להגיד אותו. אם אגיד שהוא רשאי לא להאמין לי שתשובה ישירה שלי בטוח אמת, יגיד: אני יודע שתשובה ישירה שלך בטוח אמת, כי אחרת לא היה לך אינטרס להגיד את זה.
מהן המילים אם לא שתיקה :)

עניתי לך למטה שזה זהה למצב שאתן תשובה ישירה והוא לא יאמין. אני מניח שבהיגיון אפשר במקום לשקר להגיד לאדם לבחור אם להאמין לסיפור ולצפות שיאמין כי אני יכול לשכנע אותו. זה אותו מסר אבל יותר מדויק. לפי זה, בהיגיון אף פעם לא צריך לשקר כי אפשר להתחמק בחכמה מלענות.

Zadig

Well-known member
עניתי לך למטה שזה זהה למצב שאתן תשובה ישירה והוא לא יאמין. אני מניח שבהיגיון אפשר במקום לשקר להגיד לאדם לבחור אם להאמין לסיפור ולצפות שיאמין כי אני יכול לשכנע אותו. זה אותו מסר אבל יותר מדויק. לפי זה, בהיגיון אף פעם לא צריך לשקר כי אפשר להתחמק בחכמה מלענות.
זה לא מלחמת מוחות מיותרת ? (אם לצידך האמת/השקר בלבד. או השתיקה)

אני מאמין שיותר חכם להגיד דברים נכונים ומדויקים לפי המציאות כדי למנוע אי הבנות. דיבור ברור הוא אסרטיבי יותר ויעיל יותר. אני גם לא אוהב מטפורות בדיבור היומיומי.

סירוניטוש

Active member
תגדיר בבקשה את המילה "מציאות". :)
האם ה"אני מאמין" שלך תואם את ה"אני מאמין" של אדם אחר?

מציאות היא עובדות, במובן הפשוט של תופעות שאפשר לחוש בקיומן ולהוכיחן בעזרת החושים המשותפים של קבוצת אנשים או יצורים שחושיהם בריאים. האמונה שהצגתי אמורה להיות לוגית, ולוגיקה פנימית היא דבר אובייקטיבי ומחייב.

סירוניטוש

Active member
במובן הרחב יותר של המושג,
המציאות כוללת את כל מה שיש,
בין אם ניתן להבחין בו או להבין אותו ובין אם לאו.
סטיבן וינברג, חתן פרס נובל לפיסיקה סבור שהמציאות היא דבר-מה אמיתי,
בלתי תלוי בנו ובמודלים שלנו.
מעמקי לבו הוא מאמין בקיומה של מציאות אובייקטיבית.
מה דעתך?

גם יש זה מושג יחסי. אפשר לטעון שרק מה שקיים במציאות הוא יש. כך גם יכולת ורצון מושג יחסי, כי כשאוסרים עלינו אנחנו לא יכולים בהנחה שניאלץ לציית.

סירוניטוש

Active member
אפשר לטעון המון דברים... |4U|
השאלה היא: האם הטוען הוא בעל שכל עיוני (אשר בו ידע האדם הנמצאות שאינן משתנות כפי מה שהן)
או שכל מעשי (הכרת המציאות במימד הפונקציונאלי שלה)? :-):
הגדרתה של המציאות היא בכך, שאין היא מותנת בשום דבר.

Zadig

Well-known member
יש הוא יש אם מגדירים אותו מול אין.
השאלה אם יש יש אובייקטיבי, אם אנחנו חלק מהיש ?

סירוניטוש

Active member
בוקר טוב.
המציאות אינה מותנת בשום דבר.
ברמה האטומית אין בני אדם. |4U|
השאלה היא: האם האדם בכוח שכלו יכול להגיע לתובנה הזו?

למעלה