כיצד ניתן לדעת אם חשבונית היא פיקטיבית?

s0p3rsa1yan

New member
כיצד ניתן לדעת אם חשבונית היא פיקטיבית?

אני מקווה שפניתי לפורום המתאים.
עליי לודאות האם חשבונית מסויימת היא פיקטיבית.
ייתכן גם שהחשבונית עצמה היא אמיתית(לא מזוייפת), אבל הסכום הנקוב בחשבונית הוא גבוהה בהרבה מהסכום ששולם על השירות שניתן.
מה שאומר שבעל העסק שותף לעבירה.

אין לי את החשבונית מולי כרגע, אבל הבנתי שאלה הפרטים שאמורים להופיע בחשבונית:

"פרטים מלאים של מוציא החשבונית. כולל: מספר עוסק מורשה במע"מ.
מספר סידורי.
תאריך ביצוע העסקה. בחשבוניות ממוחשבות ניתן לראות, בנוסף, גם את תאריך הפקת החשבונית.
פרטים מלאים של הקונה או מקבל השרות. פרטים אלה אינם נדרשים בביצוע עיסקאות באמצעות קופה רושמת, או כאשר מדובר בעיסקאות ללקוחות אקראיים.
תאור המוצר הנמכר או השירות הניתן.
סכום העסקה בש"ח, כולל מע"מ. בדרך כלל מופיעים בחשבונית הסכום ללא מע"מ, סכום המע"מ, והסך הכל לתשלום. במקרה ויש רק סכום אחד – יהיה זה הסכום הסופי כולל מע"מ. חשבונית שהוצאה על ידי גורם שאיננו חייב במע"מ - יציין 0 בסכום המע"מ או יסתפק ברישום סכום אחד.
ציון ה"מקור" או אם מדובר ב"העתק".
חתימת העוסק או בא כוחו (חתימה אלקטרונית גם אפשרית).

אלו פרטים הכרחיים לצורכי הכרה במע"מ. בנוסף, יכולה החשבונית לכלול גם התניות שונות הקשורות בטיב העסקה או בעל העסק. כמו:

תנאי תשלום.
התניית בעלות. מוכרים רבים מציינים על גבי החשבונית כי הסחורה תישאר בבעלותם כל עוד לא שולמה התמורה במלואה."

אם הפרטים האלה(או חלקם) לא מופיעים, האם זה אומר שהחשבונית זוייפה?
איך אפשר לדעת אם הסכום הנקוב הוא באמת הסכום שנגבה על הטיפול?
חבר שאני מכיר אמור לשלם על טיפול שיניים שמישהו עבר. לפני תחילת הטיפול נמסר לו שזה יעלה בסביבות ה 8 אלף. ועכשיו מסתבר שהסכום הוא בהרבה יותר גבוהה.
לחבר שלי אין מחוייבות לשלם על זה, אבל מכיוון שזה גרם לויכוחים, אני מעוניין להוכיח שזה בעצם חשבונית מזוייפת.
עדיין לא ראיתי בעצמי את החשבונית, אבל לפי מה שהבנתי אין חותמת וזה נראה כמו משהו שהדפיסו במחשב ביתי.

חשבונית פיקטיבית

1. הופעת הפרטים שמנית - זיוף או לא זיוף -
הפרטים שמנית, נדרשים במילוי חשבונית.
חלקם מוטבע ע"ג החשבונית כחלק מהמבנה החוקי שלה (בדפוס), וחלקם - נדרש למילוי בכתב יד.
יש עסקים שבתחילת דרכם מתחילים להוציא חשבוניות שהמבנה שלהן אינו תקין (בהתאם להוראות) וזאת משום שלא הניחו לבעל מקצוע לבדוק את תקינותן מלכתחילה. זו בעיית ניהול ספרים בפני עצמה - אך לא בהכרח מעיד על עסקה פיקטיבית.
בחשבונית ידנית למשל, לא כל בעלי העסק מקפידים למלא את מלוא פרטי מקבל השרות מלבד שמו (למרות ההוראה) ולפעמים מחסירים פרט נוסף או יותר כגון תאריך וכו' - זה לא עושה אותה פיקטיבית (אלא בעיית ניהול ספרים מהותית או לא מהותית).
בחשבוניות ממוחשבות, אני חושב שזה יותר מוקפד מכיוון שהזנת נתוני הלקוח במערכת הממוחשבת פולטת אותם לחשבונית.

תחילה קבל את החשבונית לבדיקה. אין מה להסיק לפני כן.

2. האם הסכום הנקוב הוא אמיתי -
לא כ"כ ברור לי מהשאלה מיהו גורם ההונאה. האם המרפאה, או המטופל בה? נראה לי שאתה מתכוון למי שמטופל בה.
לכן, הכי טוב שחברך (שמשלם על הטיפול) ייגש בעצמו למרפאה ויבקש מהם העתק החשבונית. שם ייראה הסכום האמיתי. זה לא נראה מצב לביקורת חקירתית.

אם מקור ההונאה היא המרפאה, ניתן לבדוק פרטים נוספים כגון: בדיקה ביומן הרופא שאכן היה טיפול למר XXX, בדיקת הצעת מחיר שהוצעה לו בטרם הטיפול, בדיקת סבירות הצעת המחיר הפרטנית אל מול מחירי מרפאות דומות אחרות, הצלבת תאריך החשבונית והצעת המחיר, שאמור להיות בסמוך לתקופת הטיפול וכו' (על קצה המזלג).

בהצלחה!

mstern

New member
באתר של רשות המיסים

יש אפשרות לבדוק פרטי עוסק מורשה ופרטי תיק במס הכנסה וזה יעזור לדעת אם הרופא הוא עוסק מורשה.

למעלה