כמה שאלות על כניסה לתחום הריתוך

אהלן,
אני זומם להתחיל צעדים ראשונים בתחום הריתוך.
שאלתי בעבר בדרך אגב לגבי רתכות, ורשר ענה לי לקנות את הכי זול שאני מוצא.

בכל זאת, אני מבקש לשאול שני דברים - לגבי הרתכת עצמה, ולגבי אביזרים נלווים.

1. רתכת:
ראיתי במבצע בKSP
כביכול מגיע עם מסכה ("מסכת פנים עם פילטר כבלים", שאני מקווה שהיא מסכת עיניים ולא מסכת פה-אף...).
כרגע במבצע ב450.

לחלופין, יש בקמחי את זה:
או את זה:
ב400, ואז את המסכה כמובן בנפרד.

וחוץ מזה, מסין (כרגיל) יותר זול, גם עם המשלוח...
ב45$ כולל משלוח.
או
ב55$ כולל משלוח.

מה עדיף / מומלץ (אם בכלל)?

2. אביזרים
מסכה: משהו כזה, מומלץ?

ספריי גילוון - נחוץ?

אלקטרודות - זה משנה אלו אלקטרודות?
ואם כבר - אם ארצה לרתך גם נירוסטה, האם אותה רתכת תתאים עם אלקטרודות מתאימות?

תודה רבה, וסליחה על החפירה.

רשר

Well-known member
מנהל
אהלן,
אני זומם להתחיל צעדים ראשונים בתחום הריתוך.
שאלתי בעבר בדרך אגב לגבי רתכות, ורשר ענה לי לקנות את הכי זול שאני מוצא.

בכל זאת, אני מבקש לשאול שני דברים - לגבי הרתכת עצמה, ולגבי אביזרים נלווים.

1. רתכת:
ראיתי במבצע בKSP
כביכול מגיע עם מסכה ("מסכת פנים עם פילטר כבלים", שאני מקווה שהיא מסכת עיניים ולא מסכת פה-אף...).
כרגע במבצע ב450.

לחלופין, יש בקמחי את זה:
או את זה:
ב400, ואז את המסכה כמובן בנפרד.

וחוץ מזה, מסין (כרגיל) יותר זול, גם עם המשלוח...
ב45$ כולל משלוח.
או
ב55$ כולל משלוח.

מה עדיף / מומלץ (אם בכלל)?

2. אביזרים
מסכה: משהו כזה, מומלץ?

ספריי גילוון - נחוץ?

אלקטרודות - זה משנה אלו אלקטרודות?
ואם כבר - אם ארצה לרתך גם נירוסטה, האם אותה רתכת תתאים עם אלקטרודות מתאימות?

תודה רבה, וסליחה על החפירה.
במקרה הביא היום חבר רתכת סינית קטנטונת זהה לקישור, כדאי להביא ללא הכבלים כי הם מעלים מחיר לגבול הרשויות בארץ,
את הרתכת ניסו מספר רתכים מקצועיים בהנאה מופגנת מאיכות נוחות רצף עבודה וסאונד מקצועי (יש דבר כזה),

במקרה הביא היום חבר רתכת סינית קטנטונת זהה לקישור, כדאי להביא ללא הכבלים כי הם מעלים מחיר לגבול הרשויות בארץ,
את הרתכת ניסו מספר רתכים מקצועיים בהנאה מופגנת מאיכות נוחות רצף עבודה וסאונד מקצועי (יש דבר כזה),
ואז משלימים, כמו שכתב רוני, את הכבלים, ידית לאלקטרודה וצבת הארקה (ומסכה, כפפות ופטיש)?
האם הכבלים, הידית וכו' הם אוניברסליים? כלומר, מה שאקנה יתאים לרתכת?

ואגב - אם המחיר באמת לא מאד שונה, והרתכות ממילא לא מאד שונות, לא עדיף כבר לקנות בארץ?

ועוד שאלה (גם לרוני) - אני מבין שאלקטרודות לנירוסטה שונות מאלקטרודות לברזל. אבל כל רתכת תתאים לשני הסוגים? או שלנירוסטה צריך רתכת עם זרם גבוה יותר?

רוני1955

Active member
שים לב שהרתכות מחו"ל לא מגיעות עם כבלים, ידית לאלקטרודה וצבת הארקה. הן מגיעות רק עם המחברים המהירים. אם תצטרך לקנות גם את מה שחסר, המחיר יהיה גבוה יותר.
למסכות שמגיעות עם הרתכות אני קורא "מסכת מחבת", כי היא מגיעה עם ידית, ולא עם אביזר לראש. הן גם לא מסכות אלקטרוניות. אני מציע לך לקנות מסכה אלקטרונית איכותית. המחיר שלהן לא בשמיים, וזה שומר על העיניים שלך. ספריי גילוון מיותר, אלא אם אתה מרתך ברזל מגולוון. אלקטרודות מומלצות הן זיקה 11, או זיקה 10. אני עובד רק עם אלקטרודות 2.5 מ"מ ברתכת שיש לי. יש לי גם של 3.25, אבל הן לא בשימוש אצלי. לנירוסטה יש אלקטרודות מיוחדות. אל תערבב. תצטייד גם בכפפות ריתוך. אני לא עושה אפילו פיק בלי כפפות. פטיש לסיגים (שלאקה) חייבים גם, למרות שאפשר לעבוד עם פטיש ואיזמיל. הפטיש שיש לי הוא תוצרת עצמית, של צינור "1/2 מרותך לאצבע של קטפת כותנה. אפשר לרתך לבד צינור לאיזה איזמיל קטן.
אם יהיו עוד שאלות, תחזור לכאן.
דרך אגב, הבאת קישור לרתכת של הנטר, בדיוק כמו שיש לי. אני מאד מרוצה ממנה.

רשר

Well-known member
מנהל
ואז משלימים, כמו שכתב רוני, את הכבלים, ידית לאלקטרודה וצבת הארקה (ומסכה, כפפות ופטיש)?
האם הכבלים, הידית וכו' הם אוניברסליים? כלומר, מה שאקנה יתאים לרתכת?

ואגב - אם המחיר באמת לא מאד שונה, והרתכות ממילא לא מאד שונות, לא עדיף כבר לקנות בארץ?

ועוד שאלה (גם לרוני) - אני מבין שאלקטרודות לנירוסטה שונות מאלקטרודות לברזל. אבל כל רתכת תתאים לשני הסוגים? או שלנירוסטה צריך רתכת עם זרם גבוה יותר?
כבל לרתכת צריך גמיש 16 ממ"ר, אביזרי חיבור מגיעים עם הרתכת לכן צריך לקנות רק כבלים וידיות, מסכה אלקטרונית,
אלקטרודות לנירוסטה (316 L-16) קנה את הדקות ביותר שתשיג כי לרוב מרתכים פחים וצינורות דקים, וכמובן כמות מאוד קטנה 5-10 , השלם בהמשך אם תראה צורך,
לברזל מספיק Z11 E6013,,
רצוי לשמור אותן תמיד בקופסה סגורה מוגנות מלחות, (זביל של רומה רימון 16 מעולה)

כבל לרתכת צריך גמיש 16 ממ"ר, אביזרי חיבור מגיעים עם הרתכת לכן צריך לקנות רק כבלים וידיות, מסכה אלקטרונית,
אלקטרודות לנירוסטה (316 L-16) קנה את הדקות ביותר שתשיג כי לרוב מרתכים פחים וצינורות דקים, וכמובן כמות מאוד קטנה 5-10 , השלם בהמשך אם תראה צורך,
לברזל מספיק Z11 E6013,,
רצוי לשמור אותן תמיד בקופסה סגורה מוגנות מלחות, (זביל של רומה רימון 16 מעולה)
מכיר מקום בארץ שמוכר בבודדים, ולא בחבילות של 5 ק"ג (חוץ מטובות ממסגרים חברים)?
באתרים בחו"ל נראה לי קל... אבל שם אני פחות יודע מה לחפש ומה האיכות...

רוני1955

Active member
הרתכת מתאימה גם לריתוך נירוסטה. לגבי כמות אלקטרודות, לא יודע איפה קונים כמות קטנה.

רשר

Well-known member
מנהל
מכיר מקום בארץ שמוכר בבודדים, ולא בחבילות של 5 ק"ג (חוץ מטובות ממסגרים חברים)?
באתרים בחו"ל נראה לי קל... אבל שם אני פחות יודע מה לחפש ומה האיכות...
לכן כתבתי את המספרים שחלק מהם זה סטנדרט וחלק זה של יצרן,
נירוסטה מתחת ל 316L יש סיכון לחלודה בריתוך - מתחת ל 304 יש וודאות של חלודה במגע עם לחות או חומצה וכמובן מגנטיות,

למעלה