כמה שאלות קטנות על דירת שותפים וכ"ו...

keiko

New member
כמה שאלות קטנות על דירת שותפים וכ"ו...

אז ככה החלטתי לצאת מתי שהוא בחודשים הקרובים מהבית בפעם הראשונה ואין לי מושג מכלום....

יש לי כמה שאלות בסיסיות (וקצת מגוכחות)-

1-מה בעצם אמורים לשאול בטלפון בנוגע לדירה?
2-איך מתבצע הסיור בדירה? (מי קובע אותו? באיזו שעה?)
3-איך אמורים להתנהג בסיור ומה לעשות/לשאול?
4-האם ניתן לראות כמה דירות באותו יום או שזה בלתי אפשרי?
(אני רואה הרבה פעמים שמי שמפרסם דירות שותפים זה האנשים שגרים שם ולא הבעלים בגלל זה אני תוהה אם ההתנהלות במקרה כזה היא מול בעל הבית או השותפים)
5-כשאתם נכנסתם לדירה מה ביקשו מכם? (12 שקים שכר דירה, שטר חוב, ערבים?)
6-שק ביטחון הוא שק נפרד מהשקים שרושמים לרשויות או שזה אותו הדבר? וכמה שקים אמורים לרשום לרשויות בעצם? ומה גובה שק הביטחון?
7-אתם מצלמים ליקויים בדירה בפעם הראשונה או רק רושמים אותם בחוזה?
8-אחרי שסיימתם לבדוק את הדירה פשוט מבקשים עותק של החוזה כדי לעבור עליו בבית?
9-מה כדאי לקנות לדירת שותפים? (בהתחשב שבדירה כזו הריהוט והדברים הנחוצים כבר קיימים) ואיך חולקים מטבח? כלומר- הא הסכום/צלחות/סירים הם משותפים או שלכל אחד יש את שלו?
10-ולבסוף- כמה אתם משלמים על שכ"ד/ תשלומים שותפים? (השרשור הקודם היה ב 2010)

אני מודה מראש לכל מי שירצה לענות לי
(ובטוחה שאחשוב על עוד שאלות בהמשך
)

תזרמי יהיה בסדר.

חלק מהשאלות פשוט טו מאצ' (באיזו שעה קובעים סיור בדירה? מי קובע? אה...אמ... מתי שנוח? מי שמראה את הדירה ומי שרואה את הדירה...?) וחלק מהפרטים די ספציפיים למקרה, למשל דירה בת"א שמחולקת בין 3 שותפים לא תעלה כמו דירה בבאר שבע שמחולקת בין 2 שותפים....
אוקצור, תזרמי עם זה, יהיה בסדר. ג'סט דו איט.

קלייטון.ש

Well-known member
קודם כל לזכור שאת שוכרת חדר ולא רוכשת דירה

וזאת אומרת שהסיכון שאת לוקחת הרבה יותר קטן ולא נורא אם תעשי איזו טעות.
בטלפון את יכולה לשאול חלק מהשאלות שמנית כאן. תשאלי מתי אפשר לבוא לראות את הדירה. תשאלי מול מי את עומדת, אם מול השוכר או מול בעל הבית. יש גם ככה וגם ככה. לך זה לא במיוחד משנה, אבל את יכולה לשאול. תשאלי כמובן מה שכר הדירה, כמה תשלומים, מה דורשים ערבויות. יש כל מיני.
לגבי שאר הנקודות:
- את תגיעי לדירה בזמן שתקבעו בטלפון. תראי את החדר שאת יכולה לקבל, ותחליטי אם מוצא חן בעינייך. אם את יכולה לראות גם את השותפים זה יתרון.
- תבדקי את השירותים והמקלחת, אם הם נקיים ועובדים.
- אותו דבר במטבח, תראי שהברזים עובדים.
- בחדר שמציעים לך, לפחות, תבדקי שהחשמל עובד.
- אם זו קומה אחרונה תשאלי אם יש בעיה של רטיבות בחורף.
- תשאלי שוב גובה שכ"ד, תשלומים, איזה ערבויות מבקשים, ותעשי חשבון אם מתאים לך
- צ'ק ביטחון וערבויות יכולים לדרוש על 3 חודשי שכירות לכל היותר. צ'קים לרשויות מוציאים ללא סכום. כל צ'ק שאת מוציאה קריטי לסמן למוטב בלבד (עם שני קווים), ולרשום את שם המוטב באופן ברור.
- את החוזה שתקבלי בהחלט תקחי לבדוק, רצוי להראות למישהו מהצד שלך שמבין. יכול להיות שילחצו עלייך לחתום במקום כי יש עוד מתעניינים, אז אם את יכולה לבוא עם מישהו שמבין כבר, זה עדיף.
- מה שנוגע לחוזה, תראי אם יש סעיף שמאפשר לשוכר לבטל את החוזה בהודעה מראש (של חודשיים לכל היותר). במקרה שלך כדאי לך מאד שיהיה כזה סעיף.
- סכום וכלי מטבח, כמו תחתונים, אני חושב שכדאי שתביאי את שלך
- אחרי שתיכנסי תקני לך דברים קטנים שחסרים אבל לדעתי לא כדאי להשקיע יותר מדי.
- ליקויים שאת רואה בדירה בהחלט תצלמי, וגם תדאגי שיהיה רשום בחוזה.

לרוב קובעים זמן ושעה לראות את הדירה בטלפון

את כל שאר הדברים מבררים כשמגיעים לראות את הדירה. בזמן הזה אפשר לראות כמובן ליקויים בדירה אם יש, ואם זאת דירת שותפים, נהוג גם לעשות היכרות קצרה עם השותפים, ברמה שמספרים על הסדר יום שלהם (למשל אם הם בבית בשעות מסוימות, נוהגים לשמוע מוזיקה בלילה וכד', דברים שלאנשים מסוימים עשויים להפריע ולאחרים לא).
כשעברתי לדירת שותפים, החדר שהיה מיועד לי היה ריק ואני הבאתי את הציוד שלי מהבית. יש גם דירות שיש בהן כבר ריהוט ואז מן הסתם לא צריך להביא עוד. (אני אישית אגב, בין אם עוברת לדירת שותפים ובין אם לדירה לבד, תמיד מעדיפה להיכנס לדירה ריקה ולהביא את הריהוט שלי אבל זה עניין אישי וכל אחד והעדפותיו).
המחיר, גם בדירות שותפים משתנה בהתאם למיקום הדירה, גודלה, מספר השותפים וכו'. לרוב מציינים את המחיר כבר במודעה, ואם לא, אפשר לשאול כבר בזמן שיחת הטלפון הראשונה

keiko

New member
תודה לכולם

וכן אני יודעת שהשאלות שלי נשמעות לחוצות- אני פשוט לא יודעת למה לצפות אבל אני מקווה שיהיה בסדר

גברת ע

New member
אין לך מה להתנצל וכל שאלה היא שאלה לגיטימית

אומנם לא שוכרת עם שותפים אלא לבד.
&nbsp
אבל כן את יכולה לראות כמה דירות ביום, הכל תלוי בזמן שיש לך, בסבלנות, בזמינות של מי שמראה את הדירה.
&nbsp
בדירות שותפים הרבה פעמים ההתנהלות (עד לחתימת חוזה ותשלום) תהיה מול השותפים הנוספים בדירה שזה בעיקרון טוב כי זה האנשים שתגורי איתם וכדאי שתראי ותרגישי מה הוייב איתם.
שק בטחון הוא סוג של בטוחה שבעל הדירה יכול לבקש, יש סוגים נוספים כמו ערבות, שטר חוב וכדומה.
מבחינת גובה הבטחונות, על פי חוק שכירות הוגנת , בטוחה שהוצאתה כרוכה בתשלום מותר לבקש 3 חודשי שכירות או שליש מכל שכר הדירה , הנמוך מבינהם, בפועל לא תמיד זה קורה והרבה פעמים מבקשים יותר.
&nbsp

למעלה