כ"כ מעצבן שעדין הסביבה שופטת, מבקרת...

ידי קסם

New member
כ"כ מעצבן שעדין הסביבה שופטת, מבקרת...

ועדין לא נותנת את הלגיטימצייה אליה אני ראוייה...
כאמור לפני כשבועיים חזרתי לעבודה. חזרתי בהדרגה, ל2 שליש משרה. לא הכי קל שבעולם (זכור לי שבשבוע הראשון מישהי לא הכי רגישה מהצוות שמן הסתם ידעה, אמרה לי בהתלהבות על ילדה אחת "את יודעת אמא שלה צריכה ללדת כל יום, עוד מעט תהיה לה אחות קטנה"), אך שלמה עם חזרתי! כשאני במקום העבודה אני מצליחה לעשות את הניתוק ולהיות כל כולי בשביל הילדים (גני חנ"מ) וכן על אף הקושי מאוד אוהבת את עבודתי.
אחת לשבועיים אמורה להשתתף בפגישות השתלמות מחוזית, יצא ששתי פגישות החלו לפני חזרתי ושהיום נכחתי במפגש ההשתלמות השלישי. בגלל המצב הבטחוני הרבה לא הגיעו וזה יצא קצת לטובתי. חששתי מהמפגש עם הגננות אותם לא ראיתי המון זמן... המעט שהיה אמר שלום, חייך, חיבק, מתוך נימוס שאל לשלומי... אך בסוף כשנגמר והיתי בדרכי לאוטו, היתה עימי בדרכי מישהי ששאלה לשלומי, התעניינה, שיתפה שגם אימה עברה "לידה שקטה" לפני כ32 שנה... והוסיפה ושאלה איך ביתי ואיך היא מתמודדת עם כל זה. שיתפתי במה שהרגשתי נוח... אך כששיתפתי בכך שטופז שלי מודעת ויודעת ושלא הכחשתי או הסתרתי, שאני אף נוהגת מידי יום שישי להדליק עימה 2 נרות נשמה האחד לזכר סבתי שנפטרה חודש אחרי והשני לזכר לירז ז"ל האחות והבת- התינוקת שהיתה אמורה להיות ואיננה, היא הגיבה בבהלה ואמרה "זה לא טוב, את לא צריכה לשתף אותה, זה לא נכון לילדה בגילה". יצאתי בתחושה ששפטה אותי על מה שאני ופסלה על הסף את דרכי להתאבל על לירז ז"ל הבת שלא זכיתי לגדל.
הלא, ההפך הוא הנכון, להדחיק, ולא לדבר ולהזכיר את האובדן בפני טופז זה לא הנכון! כשטופז שאלה אותי "אמא למה את עצובה?" הנכון הוא לאמא את האמת: "אני עצובה כי אני מתגעגעת לתינוקת שאיננה". ביתי ב"ה ילדה בוגרת רגישה, בריאה, וכן ישנה רגרסייה עם חזרתי לעבודה אך מסתבר שזה נורמאלי כעת. היא משחקת הרבה מאוד עם עגלות, בובות תינוקות, אמא-תינוקת, וזה טוב כי כך היא מעבדת את המצב. ב"ה יש בינינו קשר מעולה ואף התרפיסטית שלי אמרה שהיא עושה איתי עבודה טובה יותר ממה שהיא מסוגלת לעשות.
לרגע היה נראה שנבהלה קצת מכך שאמרתי שהיא יודעת ומודעת לגבי האחות/התינוקת שאננה, מכך ששיתפתי שהיא מדליקה עימי מידי שישי נר זיכרון עבורה. אולי אם היא היתה בת שנה-שנתיים היתי פועלת/נוהגת אחרת אבל היא היתה בת יותר משלוש והיא מאוד בוגרת לגילה ואין ספק שהנכון הוא היה לשתף אותה אך כמובן ברמה המתאימה לה ולגילה (וכן קיבלנו הדרכה לגביה)
חבל שהסביבה לא מבינה שבמצבים שכאלו אין נכון או לא נכון. הנכון הוא כן להיות בהקשבה וכן לתת לגיטימצייה (לא סתם לצערי לאחרונה ניתקתי קשר עם אבי...)
ולא סתם יצא שמזה שבועיים הוספתי לפרק ידי גומייה שחורה וחזקה, להזכיר לי ולסביבתי את מה שהיה ולא ישכח...

היי קסם

הקסמת אותי בתיאור הדלקת הנרות עם טופזי. לא תאמיני, אבל לאושרי שלי לא הדלקתי ולו נר אחד, כנראה לא מרגישה צורך.
תרשי לי רגע להזכיר לך שלסביבה יש מה להגיד על כל מצב שהוא, כולל איך הלבשת את הילדה, מה היא אכלה, ועוד מליון הערות. נכון, את ההערות האלה יותר קשה לסנן, אבל את כבר יודעת מה עושים עם כל אלה שחושבים שהם יודעים על הילדה שלך יותר ממך.

ידי קסם

New member
מאמארוני יקרה...

תודה!
אצלי הדלקת הנר זה סוג של עוד דרך להנציח. וכבר אמרתי לך בעבר שאני מעריצה אותך על איך שאת בחרת להנציח, הלוואי ולי היה האומץ והיכולת לעשות כך! עם הזמן שחולף לו (אוטוטו 4 ח')
ועם זה שאני לאט לאט לומדת ומסתגלת להתמודדות טובה יותר (לומדת לנשום, כרגע בשביל טופז שלי ואולי יום אחד אהנה מכך) עדין מקוננים בי הפחדים המשתקים ובין השאר אחד הפחדים זה שזה ישכח, שזה/שלירזי ז"ל לא תהיה בראשי, שהסביבה תראה אותי ככל האדם הרגיל, שמה שעברתי ישכח מעיני הסביבה. כבר נעלמה הבטן ההריונית, כבר לא אומרים מז"ט, כבר לא אומרים לטופזי "עוד מעט תהיה לך אחות קטנה", מי שיודע לרוב שותק, שומר על דומיה מוחלטת...
לאור כל זאת, לאור כל הפחד שמא לא יכבדו את קיומה של לירזי ז"ל בעולמי, השתמשתי באקטים קטנים נוספים:
בנוסף, לאלבום הדיגיטלי שהכנתי "בחופשה" של תקופת ההריון, כשמאחוריו הקדשה ללירז, בנוסף ליומן המוקדש לה במחשבי האישי אותו אסגור במלוא השנה ובנוסף להדלקת נר הנשמה בשישי בערב, בצלוחית של נרות הנשמה שעל המזנון בסלון הוספתי את 2 ה'צמידים' ליד של היולדת, הלבן והאדום מביה"ח, מיום חזרתי לעבודה הוספתי לפרק יד ימין שלי גומיה שחורה וחזקה, כזו שתזכיר לי היטב...

*ולסיום אשתף שאם כבר משהו טוב שקרה אצלי מאז זה שיותר משחררת ויותר משתפת, גם את מי שהכעיס וקצת פגע. פחות שומרת בפנים ואוכלת עצמי על כך כל השבוע כפי שהיתי בעבר. לדוגמא: לאחר מה שהיה אתמול עם אותה 'גננת' שבתוך תוכי אני כן אוהבת ומעריכה אותה כאדם ומאמינה שמה שאמרה והבהלה שלה מדרך ההתמודדות שלי באה מתוך חוסר הידע שלה, מתוך בורות, אולי מתוך דאגה שמא אני באמת פוגעת בדרכי... אבל אני הפעם בחרתי שלא להישאר עם הכעס, התסכול והעלבון ומאוחר יותר, כתבתי לה את שעל ליבי בהודעה אישית בפייס, שמאוד שמחתי לראותה... אך גם שלאחר שנפרדנו חשתי באי נוחות ואף תסכול על תגובתה אלי על הבהלה שלה מאופן גישתי לטופז בעניין האובדן, וכי מאוד חשוב לי שינסו לכבד אותי כפי שאני מבלי לשפוט ולתת לגיטימצייה למי שאני כעת. וכן, שמחתי שהוצאתי. אין מצב שהיתי פועלת כך בעבר...

היי קסם

הגומיה היא דרך מקסימה. מאוד מתחברת לי. אולי בעתיד תחשבי על איזשהו תכשיט שתוכלי לענוד בכל עת. אני עכשיו ממש דמיינתי צמיד סיליקון שחור או עור כמו אלה של שטרן ודומיו, שתלויים ממנו כל מיני תליונים קטנים, שיכול להיות שמסמלים את לירז, ואולי גם את טופז, או כל המשפחה. (יודעת למה אני מתכוונת - צורות ילדים, חמסות, מוצצים, כפיות, צעצועים, מפתחות...). אני מכירה מישהי מכאן, שעשתה בהזמנה מיוחדת תליון קטן עם השם של הבת שלה (שהוא עדין ומקסים) ולא מורידה אותו מצווארה, וזה מאוד מתאים גם.
זה נהדר, מה שעשית עם הגננת הזאת. זו אסרטיביות במיטבה. פשוט קבלי כל הכבוד גדול ומחיאות כפיים סוערות. שמחתי מאוד לשמוע שזה מה שקורה לך. האמת, גם לי זה קרה, וזה משהו שקצת קשה לשמור וליישם, אך יכולת השחרור והשיתוף, והרצון לדחוף את העניינים שלך קדימה, לשנות דברים שמפריעים לך - זה משנה אותך. אם תשמרי את זה - זו אחת התוצאות המשמעותיות ביותר של האובדן, לטוב ולרע. משהו שישפיע על הזוגיות שלך, ההורות שלך, העבודה, החברים, המשפחה...

ידי קסם

New member
את מקסימה

נתנאלה2

New member
אוי ידי קסם יקרה

סלחי לי יקירתי שנכנסתי וקראתי.....
אני קוראת את דרך הנצחתך ופשוט המומה ומשתוממת על חוזקך
משתוממת על הכוחות להנציח ולפתוח את הפצעים, לנגב לחבוש, במקום סתם לא להסתכל.
במקום לשקוט ולהחריש את צועקת
את מקשטת.
אני עברת אובדן בשבוע 20
לקחתי לי שבוע שלם להיות בבית, להתרוקן, להיות עם עצבוני, עם השקט והלבד שלי,
הדבר הראשון שעשיתי, כשחזרתי מלילה בבית החולים, היה לזרוק חלק מבגדי ההריון,
לקחת את התמונות והמסמכים (כן מודה שחטאתי בהצצה, ובבכי גדול של בקשת סליחה מעוברי התמים
על שרצחתי אותו) וקברתי הכל עמוק עמוק בתוך קלסר הפוריות עב הכרס,
לעולמים יואב יהיה חלק מהפריה מספר 10,
אולי יום אחד כשאקבל פיצוי על כל סבתי וההפלות,
אולי בחופשת הלידה שלי שספרתי את השניות כדי להגיע אליה,
אולי כשתינוקי יבכה בעריסה ואני אצחק ואתרגש מהבכי,
אולי אז יהיו בי הכוחות לסדר אלבום יפה.
ואת יקרה,
את לעולם לא תשכחי אותה.

את מדהימה!

אבדן

לידי קסם, ברצוני להביע את צערי על אובדנך, ולחזק אותך בקשר לאיך שאת מתנהגת עם הבת הגדולה שלך.לצערי, התמודדתי עם אובדן בעל כאשר בני היה בן 8 והרבה אנשים טובים רצו להסביר לי איך להרגיש ומה לעשות, אבל זו תמיד בסופו של דבר החוויה הקשה הפרטית שלנו ואיש לא ממש יכול להבין איך להתאבל וכמה. משמים תנוחמי, חיה

דנד1

New member
יקרה

אין לי ספק שאת כאמא יודעת מה הכי טוב ונכון לבת שלך ולכן אם בחרת לשתף אותה את כנראה יודעת שיש לה את הבגרות המספקת. אותה אמא ששפטה לא מכירה את הבת שלך כמו שאת לא מכירה את הילדים שלה מספיק כדי להגיד מה טוב ונכון להם...

puchula

New member
מחזקת גם

את יודעת הכי נכון מה טוב לך ולמשפחתך
ןרןצה להגיד גם שאני מבינה את הפחד לשכוח אבל אני מאמינה שלא תישכחי לעולם
וגם הגננת ההיא (שאני משערת שכוונתה היתה טובה) לא שכחה את הלידה השקטה שלה גם 32 שנים אחרי
החודש יעברו 6 שנים מהלידה השקטה שלי ואני יכולה להגיד שהשתחררתי חלקית מהצורך בסימנים חיצוניים אבל היא איתי ועם משפחתי בלב ומי שאני צריכה יודע
את נשמעת אמא נהדרת!

ידי קסם

New member
תודה לך יקרה

ואני מאוד מאוד משתדלת כעת כ4 ח' אחרי, לפצות את ביתי בחיבוקים ורגעי איכות. אבל עדין יש בי לא מעט איסורים על 'האמא שהיתי' עבורה עד לא מזמן...

puchula

New member
אמא

אמא שהיתה, נשארה, אוהבת ומתמודדת. וגם משתפת ומסבירה
וזה שיעור חשוב בשבילה. את מכבדת אותה בזה שאת משתפת אותה ומסבירה לה בצורה שהיא יכולה להבין
אתם עוברים תקופה לא פשוטה אבל את שם וזה המון. וביחד אתם מוצאים דרך להתמודד
בתקופות כאלו אנחנו רק מחפשות להרגיש איפה אנחנו לא בסדר, אבל נראה לי שאת מוצאת מספיק כאלו ואת לא צריכה להלקות את עצמך גם באימהות (וכמובן גם לא במקומות אחרים)
חיבוקים ושבוע טוב

ידי קסם

New member
תודה יקרה...!

וכן, את צודקת, "בתקופות כאלה אנחנו רק מחפשות להרגיש איפה אנחנו לא בסדר..." ואני... כל כך מרגישה כך. כל כך מרגישה לא בסדר! מרגישה אחראית, מרגישה אשמה...! כ"כ פוחדת שבמה ובאיך שאני מתמודדת, פועלת, אומרת, מגיבה... אפגע בדרך כלשהי בילדה הקטנה, הבוגרת והמקסימה הזאתי, בביתי,והיא רק בת שלוש וחצי.
היא כ"כ רגישה, בוגרת ומבינה. לפעמים חוששת שההבנה הזו גדולה עליה.
היא מאוד איתי, מאוד רגישה אלי, מאוד מגוננת עלי, רוצה רק אותי. ויש לי החשש שזה כבר מעבר למה שצריך להיות.

בחמישי האחרון הינו בהדלקת נרות אצל חברים שלא ראיתי מאז התשיעי (לשם שינוי הפעם נעתרתי לבקשתם ובבראש ובראשונה בשביל ביתי), בתם הגדולה בדיוק בגיל של ביתי והקטנה נולדה שבועיים אחרי שביתי הקטנה נולדה ללא דופק. יום לפני הכנתי אותה שמחר בערב נהיה אצליהם, היא ידעה לגבי התינוקת. היתה עם בעלי בבריתה. אך שאמרתי לה לא הזכירה אותה אלא זכרה שיש להם כלב ואמרה "הפעם לא אפחד ממנו. הסברתי לה שהכלב כבר לא שם. אז היא חשבה ואמרה "נכון הוא הלך לאיבוד כמו שסבתא והתינוקת הלכו לאיבוד" (לא ידעתי איך לאכול תמשפט הזה והסתפקתי בלתת לה ליטוף ונשיקה)
הינו שם והיה לי מאוד קשה להתקרב ולהסתכל על התינוקת, רוב הזמן היתי עם הבנות בחדר המשחקים ולא עם המבוגרים, ליד התינוקת (וזה כ"כ איכזב אותי, רציתי להיות כבר במקום אחר...). ושמתי לב שגם בעלי וגם הבת שלי לא התלהבו וששו להתקרב ולהעמיק בה מבט ובתוך תוכי זה איכזב אותי... לרגע נראה היה לי מהצד שהיא מזדהה עם תחושותי, שאולי היא לא מרשה לעצמה כי לא רוצה לפגוע בי...

(סליחה אם העמסתי ותודה על ההקשבה)

למעלה