לימודי עיצוב תעשייתי - והעולם האמיתי

לימודי עיצוב תעשייתי - והעולם האמיתי

שלום רב!
אני אשה מוכשרת שעשתה חייל ו-התבזבזה במשרד החינוך... הווה אומר - אני לקראת הסבת מקצוע, הגעתי אל משרד החינוך מהסיבות הלא נכונות, וכעת סוף סוף מוכנה להודות בזה ולממש את כישרונותיי האמיתיים וממלאי המעוף... בנוסף אני גם מעצבת גרפית, וכל חיי הוגה רעיונות למוצרים חדשניים ומחפשת חברות לעיצוב/רישום פטנטים שיממשו את רעיונותיי.
אז למה לא לעסוק בתחום עצמו?? וכאן אני בעצם פונה אליכם לעזרה - לפי מיטב הבנתי אחרי התחקירים הבוסריים שעשיתי, עיצוב מוצר ועיצוב תעשייתי - אחד הם מבחינת הלימודים, ויכולים לענות על צרכיי האינטלקטואליים והאמנותיים.

יש לי כמה שאלות, ומאד אודה על כל עזרה! ובכן:
- כיצד ניתן לממש את רעיונותיי למוצרים ללא לימודים, אם בכלל
- מה ההבדל בין תואר הנדסאי לתואר ראשון בעיצוב תעשייתי
- מה עושה מעצב תעשייתי בפועל, איך נראית שגרת יומו
- מה השכר הממוצע של בוגר עיצוב, ומה השכר הממוצע אחרי 3-5 שנים
- האם נכונה ההנחה שבמידה וברשותי תיק עבודות מרשים אך ממכללה - עדיין אתסברג היטב בתעשייה
- ואם הולכים על מכללה - האם יש הבדל הין תעודה לתואר הנדסאי? ואיזו מכללה כדאי? אורט? קונספט? קווים?
- אשמח לחוות דעות מתוך ניסיון, הן בלימודים עצמם והן מעולם התעסוקה
- לימודי תואר ראשון נחשבים מתנהלים בשנקר ובצלאל, האם יש עוד מקומות? הם לימודים במוסדות אלו הכרחיים להצלחה בתחום? אם לא -
איפה הכי כדאי ללמוד? במקום שיאפשר לעבוד ולהרוויח כסף, והכי טוב - אם יש מקום כזה בקרבת הצפון ...
- יש גם לימודי תואר שני, ועם השכלתי ייתכן שאתקבל, אך התכנים שונים מדי... האם עדיין יש פרקטיקה בתואר השני? מה היתרון'חסרון

בקיצור - כל מידע יעזור, ואשמח לכל מענה, קצר או ארוך...
מי שרוצה, גם יכול לבקר באתר שלי, בכל זאת, בשנות עבודתי במשרד בחינוך שבו דאגתי להצמיח אחרים - הצלחתי גם את עצמי בתחום

בשבילי כל הנושא זה נולד מתוך - "עשה את מה שאתה מטיף לו" ואני שנים מטפחת את המוטיבציה אצל הילדים לגלות ולעשות את מה שהם באמת אוהבים... הגיע הזמן להודות שגם עליי לעשות אותו הדבר

בתודה -- וכמה שיותר מהר.. השנה תכף מתחילה ואני עוד מעט בת 100 (37.. אם נדייק)
אפרת
www.efratmargalit.com

EdisonGirl

New member
גם אני ניסיתי לתת מענה לחלק מהשאלות ששאלת

אני אשמח להתייחס לכל אחת ואחת ולתרום לך מהידע שאני רכשתי בנוגע לכך. כמובן אני לא יועצת מוסמכת או משהו, אלא סטודנטית ששמעה דברים...

- כיצד ניתן לממש את רעיונותיי למוצרים ללא לימודים, אם בכלל
כדי לעסוק בעיצוב תעשייתי/המוצר (כן, זה היינו הך) אכן לא צריך בהכרח תעודה או תואר. אפשר פשוט לפתוח סטודיו ולהתחיל.. המטרה בלימודים היא להכשיר אותך, ואגב, זה מה שאהבתי בהם. אני מרגישה שהלימודים, יש בהם הרבה יותר "תכלס", מאשר "מסביב". תוך כדי הלימודים את כבר לומדת איך עושים את זה.
- מה ההבדל בין תואר הנדסאי לתואר ראשון בעיצוב תעשייתי
שאלה ששאלתי וחיפשתי עליה מידע באינטרנט ומאוד קשה להשיג תשובה. בסופו של דבר, אני חושבת שתואר הנדסאי הוא תעודה משודרגת, בעוד תואר ראשון בעיצוב כולל יותר לימודים עיוניים- הוא כאילו נועד להפוך אותך ל"מבינה בתחום" ולא רק לדעת לבצע את העבודה בפועל.
- מה עושה מעצב תעשייתי בפועל, איך נראית שגרת יומו
הדרך הכי טובה לבדוק את זה היא לקרוא ולצפות במעצבים תעשייתיים. האתר הזה, למשל: http://industrial-design.co.il/ (לשונית "עלי ועל עיסוקי"). חפשי גם ב- youtube...
- מה השכר הממוצע של בוגר עיצוב, ומה השכר הממוצע אחרי 3-5 שנים
לפי מה שראיתי באתרי לימודים, השכר מתחיל מכ- 6000 ש"ח למעצב חסר ניסיון, ועד ל- 12-14 אלף ש"ח למעצב בעל 6 שנות ניסיון, כמובן שזה מדבר על מעצב שכיר. את יכולה לפתוח סטודיו ואז אפשר לומר שהשמיים הם הגבול

- האם נכונה ההנחה שבמידה וברשותי תיק עבודות מרשים אך ממכללה - עדיין אתסברג היטב בתעשייה
זה גם מה שאני שמעתי. אני מניחה שכשכירה, זה כבר תלוי במי שמקבל אותך לעבודה, ויתכן וידרשו תעודה ממוסד לימודים "יוקרתי", אבל אם את בכיוון של פרילנסרית, ונראה שזה הכיוון שלך
אני מאמינה שתיק עבודות פנטסטי יעשה את העבודה.
- ואם הולכים על מכללה - האם יש הבדל הין תעודה לתואר הנדסאי? ואיזו מכללה כדאי? אורט? קונספט? קווים?
אני לא חושבת שתמצאי סטודנט שלמד בכל אחת מהמכללות כדי לומר לך. אני יכולה לעזור לך עם שיקול נוסף שאת צריכה לקחת בחשבון- כמה זמן יש לך להשקיע? מכללות מאפשרות לימודי ערב, בעוד שבמקומות כמו שנקר ו- HIT, לא יישאר לך הרבה זמן לשלב עבודה...
- אשמח לחוות דעות מתוך ניסיון, הן בלימודים עצמם והן מעולם התעסוקה
אני יכולה לחוות דעתי מניסיוני בלימודים. כתל אביבית (=יוקר מחיה) אני לומדת במסגרת לימודי ערב שמאפשרים לי לעבוד בבקרים, ולמרות זאת, מדובר בהשקעה של הרבה מאוד שעות בלימודים. כל מרצה בטוח שהוא היחיד, אם את מבינה את כוונתי, והלימודים דורשים הרבה עבודה בסדנה, כדי ליצור מודלים. את צריכה לשלוט או לפחות ללמוד לשלוט במחשבים בצורה טובה, כי לפי הבנתי, העולם היום הולך לכיוון הממוחשב, ומעצב שמסוגל לשלוט בתוכנות כמו סולידוורקס, רוכש לעצמו יתרון אדיר. אני כעת סיימתי שנה א', ואהבתי שהרגע הראשון נותנים לך את התחושה שאת מעצבת ולא "תלמידה". הדרישות ממך גבוהות ואת צריכה לספק את הסחורה. אמרו לנו שמעצב תעשייתי בישראל עובד סביב השעון, והמטרה בלימודים היא להרגיל אותנו למצב הזה, שלא תהיה לנו הפתעה כשנפנה לשוק העבודה. סה"כ נהנית מכל רגע, למרות השחור מתחת לעיניים

- לימודי תואר ראשון נחשבים מתנהלים בשנקר ובצלאל, האם יש עוד מקומות? הם לימודים במוסדות אלו הכרחיים להצלחה בתחום? אם לא -
אני חושבת שדי עניתי לך על זה.. מקום נחשב נוסף, אולי אפילו יותר משנקר הוא HIT, המכון הטכנולוגי בחולון. ראוי לציין שהקבלה ללימודים במוסדות האלה מאוד קשה, בגלל שהביקוש אדיר וההיצע מצומצם עד מאוד.
איפה הכי כדאי ללמוד? במקום שיאפשר לעבוד ולהרוויח כסף, והכי טוב - אם יש מקום כזה בקרבת הצפון ...
ממליצה לך לבדוק במכללות שיש באיזור. אם את הולכת ללמוד במכללה (הרי שנקר ברמת גן, בצלאל בירושלים ו- HIT בחולון...), לא כולן מפורסמות באתרי הלימודים, ולכן פשוט חפשי אילו מכללות יש באיזור המגורים שלך, עם גישה נוחה, ובררי איתם אם הם מציעים לימודי עיצוב תעשייתי. ממליצה לך גם להגיע פיזית ולהתייעץ עם כמה סטודנטים שם. לא קשה לזהות סטודנטים לעיצוב תעשייתי.. הרבה פעמים הידיים שלהם יסתתרו מאחורי מודל

- יש גם לימודי תואר שני, ועם השכלתי ייתכן שאתקבל, אך התכנים שונים מדי... האם עדיין יש פרקטיקה בתואר השני? מה היתרון'חסרון
זו כבר שאלה שאני לא יודעת לענות לך עליה... אני מניחה שאם את מתכוונת לעבוד כשכירה, תואר שני, ולא משנה במה, הוא תמיד קישוט יפה לקו"ח.

לא להגזים עם עצמך, את צעירה
ולא חסרים סטודנטים בטווח הגילאים הזה. בהצלחה!

EdisonGirl

New member
משהו נוסף שחשוב לדעת על התחום הזה..

מדובר בתחום מאוד רחב ומגוון, ולכן גם אחרי שלמדת את הפרקטיקה, את בעצם סטודנטית לכל החיים. כל פרוייקט שתקבלי ידרוש ממך לערוך מחקר, להכיר את התחום ואת הדרישות, ובעצם ללמוד. גם אם למדת וגם אם לא למדת את תולדות העיצוב, תמיד תמצאי את עצמך ממשיכה להשכיל. זה תחום אינסופי

Jonathanben

New member
עיצוב מוצר

הי אפרת,
למה שלא תנסי לעבוד כמעצבת גרפית (אפילו במשרה חלקית) באיזשהוא סטודיו לעיצוב תעשייתי? כך תוכלי "לטעום" את המקצוע.

בהצלחה,
יונתן

למעלה