למה דווקא "*נשים* שלא רוצות ילדים"

gertrude

New member
למה דווקא "*נשים* שלא רוצות ילדים"

למה דווקא "נשים שלא רוצות ילדים"? * מטבע הדברים, הנימוקים שאני מביאה בהמשך כוללניים; ודאי יש גברים שעברו חוויות אחרות ונתקלו בתגובות אחרות. על כל פנים, אני מאמינה שבגדול הם עדיין תקפים. 1. כי גם אם גברים מוזמנים לכתוב ולהשתתף (והם מוזמנים מאד), התגובות שגבר ייתקל בהן כשיכריז שהוא לא רוצה ילדים לעולם לא יהיו חריפות, נחרצות, עוינות או מזועזעות כמו אלה שיופנו כלפי אשה שתכריז אותו דבר. 2. כי לידה, עם כל הכבוד, היא עניין נשי – וכמוה גם אי-לידה. וזה נכון פי כמה וכמה בחברה שמגדירה אותך כאדם וכאשה לפי נכונותך (או אי-נכונותך המפתיעה) ללדת. 3. כי מעצם טיבה של השפה העברית, אם הפורום יהפוך לפורום "אנשים שלא רוצים ילדים" לשון הפורום תהפוך אוטומטית לגברית גם אם רוב המשתתפות והכותבות יהיו עדיין נשים. 4. כי החברה סבורה גבר שאין לו ילדים הוא הולל חביב, או שאשתו לא יכולה ללדת, ואף אחד לא מציק לו יותר מדי . 5. כי אם גבר מחליט אחרת, הוא יכול להתחרט גם בגיל 80. אנחנו לא. 6. כי אם אשה לא רוצה ילדים, יש לה עסק עם אמא שלה ועם חמותה. אם גבר לא רוצה ילדים, לאשתו יש עסק עם אמא שלה ועם חמותה. 7. כי אם גבר לא רוצה ילדים, הוא צריך להתבגר. אם אשה לא רוצה ילדים, היא צריכה טיפול פסיכולוגי. 8. כי מסלול החיים של נשים מובנה מלכתחילה בכיוון של אמהות; חיברות להריון, לידה ואימהות מתחיל בבובות, נמשך בפעילויות בגן וביסודי, חזק בשנות התיכון ונמשך הלאה והלאה לתוך החיים. אפשרויות התעסוקה והשכר של נשים כרוך מראש בהנחה שתלד בזמן זה או אחר. 9. כי בתרבות (ספרות, מחזות וכו') אין כמעט ייצוג לנשים שלא רוצות ילדים – אבל יש לא מעט גברים בעלי קול משלהם. 10. כי בכל פעם שנשים יוצרות מקום משלהן, נשמעות טענות שהן מפלות גברים. מצד שני, גברים לא צריכים להציב הגדרות בכלל, ברור שהמרחב שייך להם. 11. עצם זה שאנחנו צריכות להסביר למה אנחנו רוצות שפורום על אי-ריון יוגדר כפורום נשי, זה כבר סיבה טובה שהוא ישאר כזה. זה המקום שלנו, בלי התנצלויות, גברים מוזמנים בהחלט
.

Mrs G

New member
רגע רגע רגע

גם לא רוצות ילדים וגם פמיניסטיות ?

chinabird

New member
מעניין... ../images/Emo140.gif

לא הייתי יכול לנסח את זה טוב יותר בעצמי!

בוודאי אין דבר מאיים יותר על

ההגמוניה הגברית מאשר פמיניסטיות שלא רוצות ילדים, ועוד בגו זקוף...
הא, הא...

Mירב

New member
ביקשת את תגובתי אז הנה:

WOW!! אני ממש לא מסכימה איתך!!! שימי לב באתרים באינטרנט ת-מ-י-ד הפניה היא אל שני המינים. חלקם אף נוסדו ע"י גברים. יש להם מועדונים, מפגשים ופעילויות לרוב, אך הם אינם מושתתים על "נשים בלבד"! לגבי השם - איפה היצירתיות?! - התחליף היחידי שיכולת לחשוב עליו הוא "אנשים שלא רוצים ילדים" ?! - נו, באמת... ובכלל, מה זה המשפט הזה "לשון הפורום תהפוך אוטומטית לגברית גם אם רוב המשתתפות והכותבות יהיו עדיין נשים" -?. בפורום הורים, לדוגמא, בד"כ הרוב הוא אמהות. אז האם "לשון הפורום" <מה זה בכלל??> היא גברית, בגלל שהוא נקרא "הורים" ולא "אמהות"?? לפי מה שאת כותבת כאן, נראה לי שאת רואה את הפורום הזה כפורום של "נשים שלא רוצות ללדת", בעוד שבעיני הוא אמור להיות - אם רוצים ללכת בעקבות הארגונים הבינ"ל הקיימים - פורום לכל מי שילדים הם לא בראש סדר העדיפויות אצלו, ולאו דווקא "פורום נשי", כדברייך.

SaraGubits

New member
../images/Emo45.gif

יש לי רעיון לתחליף: 'אלו שלא רוצים ילדים' או: 'זוגות שלא רוצים ילדים' אבל השם הנוכחי מספיק טוב, וזה לא המקום להתחיל להתווכח וויכוחים קטנוניים על לשון זכר ונקבה ולשאול שאלות 'תם' שהמטרה ללעוג כמו:'גם לא רוצות ילדים וגם פמיניסטיות ? '

gertrude

New member
מירב

ראשית, רוב האתרים באינטרנט באמת קשורים לנושאים שרלוונטיים באותה המידה לגברים ונשים כאחד. ברור שלא הייתי פותחת פורום ספרים או סרטים רק לנשים. שנית, מה לעשות שהבחירה ללדת או לא ללדת היא בחירה של נשים ושל נשים בלבד, כמובן שבני זוג או גברים אחרים יכולים וראוי שיהיו שותפים להחלטה ותומכים בה, אך המלה האחרונה היא של האשה. זה כמו לצפות שבפורומים בנושא הריון ולידה הכל יכתב בלשון זכר ונקבה כאחד (כאשר את/ה תלד/י...
אני מתבדחת כמובן, אני יודעת שלא לזה התכוונת, אבל זה כן מבהיר את הנקודה). יש מקום בו השיוויוניות כבר לא ממש רלוונטית, מטבע הדברים. שלישית, כתבת "לגבי השם - איפה היצירתיות?! - התחליף היחידי שיכולת לחשוב עליו הוא "אנשים שלא רוצים ילדים" ?! - נו, באמת...". אין צורך לזלזל. את יכולה להיות משוכנעת שזה לא שחשבתי וחשבתי על שם שנון שיתאים לשני המינים, ובגלל שלא מצאתי אמרתי לעצמי "טוב זה יהיה רק של בנות". אז לא, זה בוודאי לא התחליף היחידי וזה גם לא תחליף בכלל. הפורום אינו של זוגות שלא רוצים ילדים (כי יש גם נשים שאינן בזוג) ואינו של אנשים שילדים אינם בראש סדר העדיפויות שלהם, כפי שכתבת (בין השאר בגלל שזה כולל אנשים שעדיין לא רוצים ילדים וכן אנשים שעשו ילדים ולא רוצים עוד וגם של הורים רגועים, או לחלופין מזניחים במיוחד). וכן, אני בהחלט רוצה פורום נשי, בו משתתפים גם גברים. [ואם כבר, אפשר ללכת יותר רחוק - מה אם מי שלא רוצה ללדת אבל רוצה לאמץ, השם לא מתאים גם לה]. רביעית, אני לא רואה שום סיבה שנלך בעקבות הארגונים הבינלאומיים. חמישית, תהית מה זה "לשון הפורום", הכוונה לכך שכללי העברית דורשים שלו היה הפורום מיועד לכל המינים, הייתי צריכה לכתוב, למשל "מה אתם חושבים" במקום "מה אתן חושבות", זו הכוונה בלשון גברית.

Mירב

New member
גרטרוד ....

חוסר תקשורת קל היה בינינו: כשאמרתי "האתרים באניטרנט" התכוונתי לאתרים הקשורים לנושר, (כגון No Kidding, Child Free ודומיהם...) לא נורא. בהמשך התייחסת גם לזה. בתשובתך כאן את רק מאששת את מה שאמרתי: שאת (וכנראה גם אחרות כאן) רואה את הפורום הזה כפורום ל"נשים שלא רוצות ללדת", וכפורום בעל אוריינטציה נשית בלבד, וזה חבל מבחינתי ומבחינת איך שאני רואה את הנושא. ואני מתנצלת אם המשפט שכתבתי היה בנימה מזלזלת. זה פשוט יצא לי ככה, אבל התכוונתי לזה בצורה חברותית.

karnity

New member
דווקא *נשים*!!!

לא אחזור על כל הדברים שנאמרו ע"י גרטרוד... שהרי כל מילה בסלע!!! ואין טעם שאחזור על אותם הטיעונים... שני דברים אני רוצה לחזק: כל עניין לידה או אי-לידה הוא נחלת נשים ונשים בלבד... אז נכון, שבזוגיות מדובר בהחלטות משותפות... אבל, בסופו של דבר, ההחלטה תקום ותיפול עפ"י האישה! ודבר שני... למה אנחנו צריכות "להצטדק" על רצונינו בפורום עם אוריינטציה נשית??? זה לא שגברים ינודו ממנו...

בנוסף לכך

עוד לא ראיתי פה אף גבר שזה הפריע לו (בכלל לא היו פה יותר מדי גברים). אבל בכל מקרה לא נראה לי שאת צריכה לדאוג לגברים, הם דואגים לעצמם נהדר. לידה ואי-לידה הם באמת, עם כל הכבוד לאובר-פמיניזם-שיוויוני-ליברלי, עיניינים שהם בראש ובראשונה נשיים. זה לא קשור לשיוויון. ויש גם את העניין העקרוני-ואני מסכימה לגמרי עם קרנית -אנחנו לא צריכות להתנצל על כך שאנו רוצות "חדר משלנו". מותר לנו. העולם, אם לא שמת לב, הוא עדיין גברי ושוביניסטי. ייצוגים של נשים הם לרוב משפילים. כמה שיותר מקומות יצהירו על עצמם כ"של נשים", במובהק, בגאווה ושמחה וללא התנצלויות והצטדקויות, יהיה מצבנו טוב יותר. ודבר נוסף- הסיבה שיש טעם לומר "נשי" ואין טעם לומר "גברי", היא שהכל נחשב לגברי, הניטרלי הוא הגברי, זה הכלל. אם לצטט שוב את דה-בובואר שניסוחיה טובים מאלו שלי: "יש משמעות לעצם העובדה שאני מציגה את השאלה [מהי אשה]. גבר לא היה מעלה על דעתו לכתוב ספר על מצבם המיוחד של הגברים באנושות. אם ברצוני להגדיר את עצמי, עלי להכריז קודם כל - אני אשה. אמת זו היא היסוד שעליו תתבסס כל טענה אחרת. גבר לעולם אינו פותח בהצגת עצמו כפרט ממין מסוים, שכן עובדת היותו גבר מובנת מאליה." הגבר מייצג את הנייטרלי והמובן מאליו - לכן אומרים "אנשים" כאשר מתכוונים לנשים ולגברים גם יחד או לגברים בלבד. אם הקהל הוא נקבי, יש לכך מלה נפרדת - "נשים" - הן הלא מובן-מאליו, יוצא הדופן. בקיצור, בואו לא נהיה הפרות שרוצות להניק יותר משהעגלים רוצים לינוק (הביטוי הזה ממש מבדח בהקשר הזה, לא?
)

במבט אל הפרטים אני מסכים איתך

ואין צרוך שאפרט [עשית זאת עבורי יפה מאד
11 סעיפים - כל הכבוד]. ובכל זאת אני סבור שחשוב יותר שתהיה מסגרת כללית כמה שיותר [שפונה במוצהר גם לגברים ומה מוצהר יותר משם הפורום]. הסבר: אני חושב, שמסגרת כמו הפורום הזה, נותנת כוח, במובנים שונים, לתופעה ולאנשים שללא ילדים. וככל שהמסגרת תכלול יותר אנשים כך ירבה כוחה ויגדל. ובפרט שמדובר בקבוצה שגם בהרחבה הגדולה ביותר שלה עדיין היא יחסית די קטנה. לכן חשוב להשאיר את המסגרת כמה שיותר פתוחה. ועקב הסבר זה אתנגד גם להקמת פורום מתחרה. כיוון שזה יוביל לפיצול מיותר. אני עצמי גדלתי בבית של נשים [= אמא אלמנה ואחות גדולה] וגם הייתה לי בוסית אשה. כך שאני מרגיש נוח כאן. -זו דעתי הדי מרוככת-

או... אולי...

מובלעת כאן הנחה, שהשועלים [הגברים], ברגע שיראו לול תרנגולות לא יהססו לפרוץ פנימה
כן... זה לא תקין פוליטית

למעלה