מאובן זה "התבנית" או גם ה"מילוי" שנוצר ??

מאובן זה "התבנית" או גם ה"מילוי" שנוצר ??

במשך השנים..?

אשמח לחידוד העניין הזה
חשבתי שמאובן זה רק התבנית של החים, או הצמח...

דעתכם המלומדה בבקשה?

ואיך אדע אם משהו אמיתי או סתם מזכרת תיירים.?

יש איזה סימני זיהוי..?
ותודה על התשובה

קוסם, קסם של תשובה

Sophalin

New member
תגובה טיפה יותר מפורטת

אבל לא בהכרח מדוייקת לחלוטין (אני לא פלאנטולוג)

מה שקורה עם מאובנים זה שבעל החיים מת. ובדכ גורמים סביבתיים פשוט משמידים כמעט כל חלק בבעל החיים.
למה כמעט? כי יש חלק בבעלי החיים שאותו קשה להרוס וזה העצמות וככל שהחלק שנשאר גדול יותר כך קשה יותר להשמיד אותו.

עם זאת עדיין קוראים תהליכים גיאולוגיים בכל מקום והתהליך המדובר הוא הריבוד שבו נוצרות שכבות שכבות של חול שבסופו של דבר מכסות את העצם.
הלחץ שיוצרות השכבות על העצמות הופכות אותן למעשה לאבנים ואלו המאובנים שאנחנו מוצאים.

זהו רק סוג אחד של מאובנים שאני מכיר וכאמור ההסבר הוא יותר סכמטי מאשר מדוייק.

משמע שהמאובן בעצם הוא לא התבנית שנוצרת סביבו

אלא מה שמחליף בצורתו את גוף החיה או הצמח

תודה

מאובן יכול להיות כל דבר

ששימר את צורת היצור. זה יכול להיות חומר שהחליף אותו, כמו למשל מאובנים מצוררים בהם צור החליף את הגיר. זה יכול להיות אותו חומר בדיוק, כמו מאובנים צעירים של רכיכות הבנויים מארגוניט או שיני כרישים הבנויות מפוספוריט. זה יכול להיות אותו חומר רק שעבר התמרה, למשל מאובנים ותיקים יותר של רכיכות בהן הארגוניט (צורה אחת של פחמת סידן) שינה את המבנה הגבישי שלו והפך לקלציט (צורה אחרת, יציבה יותר, של פחמת סידן). זו יכולה להיות טביעה כמו טביעות רגלים של דינוזאור בבית זית, פחם, ואני מניח שכל מה שאת מעלה על דעתך קים.

John the Savage

New member
לא בדיוק

יש כל מיני סוגים של מאובנים שנוצרים בכל מיני תהליכים. המילה "מאובן" מתייחסת לכל שריד שהשאיר אחריו אורגניזם פרהיסטורי, בין אם מדובר בתבנית של משקע מינראלי שנוצרת סביבו ובין אם מדובר במה שמחליף בצורתו את האוגניזם עצמו, לשניהם קוראים מאובן. למעשה, אפילו לעקבות שהוא משאיר אחריו (לדוגמה עקבות דינוזאורים) קוראים מאובן.

Sophalin

New member
כמו שהסבירו

וכמו שגם אני כתבתי - מה שאני הצגתי זו רק דוגמא - כאמור יש סוגי מאובנים רבים.
שיתקנו אותי אם אני טועה אבל גם חרק שנלכד בשרף שהפך לענבר הוא גם מאובן.

למעלה