מאור שוויצר

פונדיצ'רי

Active member
בכתבה על השחקן בסופש נכתב שלא התגייס בזמנו לשירות צבאי. לא ברורה בדיוק הסיבה. נכתב שבגלל בעיית ראייה בעין אחת או שימוש בסמים...לך תדע.

מקומם שמפיקי "שעת נעילה" שעוסקת במלחמה טראומטית עם מספר נורא של הרוגים, פצועים ונעדרים, העדיפו ללהק את שוויצר שאפילו לא טרח להתנדב לשירות או לפחות לרקוד בלהקה צבאית, על פני אחד ממאות צעירים שסיימו בתי ספר למשחק, מוכשרים ומצודדים אף הם (כולל פאות הלחיים והבלורית) ושתרמו 3 שנים מחייהם לצבא .

אבח"י

Well-known member
בכתבה על השחקן בסופש נכתב שלא התגייס בזמנו לשירות צבאי. לא ברורה בדיוק הסיבה. נכתב שבגלל בעיית ראייה בעין אחת או שימוש בסמים...לך תדע.

מקומם שמפיקי "שעת נעילה" שעוסקת במלחמה טראומטית עם מספר נורא של הרוגים, פצועים ונעדרים, העדיפו ללהק את שוויצר שאפילו לא טרח להתנדב לשירות או לפחות לרקוד בלהקה צבאית, על פני אחד ממאות צעירים שסיימו בתי ספר למשחק, מוכשרים ומצודדים אף הם (כולל פאות הלחיים והבלורית) ושתרמו 3 שנים מחייהם לצבא .
אני מבין שאת גוררת את שוויצר לסאגת התקינות הפוליטית ולשאלה האם קליאופטרה היתה שחורת עור או לבנת עור כגל גדות והויכוח בארה"ב, שהנה מהגר לכאן בכסות אחרת.
לי ממש לא מזיז. ואחי נפל במלחמת יום כיפור - אשכרה מה'כפת לי אני מי משחק מה?! שיהיה שחקן טוב, זה מה שחשוב. [ לא שאני עומד לצפות בזה. את מלחמת יום הכיפורים הפרטית שלי כנראה אסיים רק עם מותי.]

אני מבין שאת גוררת את שוויצר לסאגת התקינות הפוליטית ולשאלה האם קליאופטרה היתה שחורת עור או לבנת עור כגל גדות והויכוח בארה"ב, שהנה מהגר לכאן בכסות אחרת.
לי ממש לא מזיז. ואחי נפל במלחמת יום כיפור - אשכרה מה'כפת לי אני מי משחק מה?! שיהיה שחקן טוב, זה מה שחשוב. [ לא שאני עומד לצפות בזה. את מלחמת יום הכיפורים הפרטית שלי כנראה אסיים רק עם מותי.]
יש כאן סוג של פרדוקס. שחקן שהשתמט משחק גיבור חיל. אז יש מי שרוצה לעשות הפרדה בין הדברים ויש מי שהדבר צורם לו. ואודה: לי זה דווקא די צורם.

סבא של כיפה אדומה

Well-known member
מנהל

זוהר ארגוב שר את שירו של "ציון שרעבי"...
אדם נולד שחקן, אמרו את זה מזמן.
הוא משחק ומעמיד פנים
והעולם במה כאן לכולם
ואנו אנו, אנו שחקנים.

אני מאמין שבעוד זמן קצר יצא סרט על חייו ופועלו של מנהיגנו הדגול בנימין נתניהוא.
אני לא באמת יודע מי ילהק אותו בסרט הנ"ל אבל אני בטוח לא אדרוש שהשחקן יהא איש ישר דרך, ענו, נדיב, חכם, משכיל, אמיץ, גיבור. כמו נושא הסרט.:-):

פונדיצ'רי

Active member
זוהר ארגוב שר את שירו של "ציון שרעבי"...
אדם נולד שחקן, אמרו את זה מזמן.
הוא משחק ומעמיד פנים
והעולם במה כאן לכולם
ואנו אנו, אנו שחקנים.

אני מאמין שבעוד זמן קצר יצא סרט על חייו ופועלו של מנהיגנו הדגול בנימין נתניהוא.
אני לא באמת יודע מי ילהק אותו בסרט הנ"ל אבל אני בטוח לא אדרוש שהשחקן יהא איש ישר דרך, ענו, נדיב, חכם, משכיל, אמיץ, גיבור. כמו נושא הסרט.:-):
כל יום בחיינו עכשיו עם ביבי הוא סרט רע. אין צורך בשחזור בעתיד.

סבא של כיפה אדומה

Well-known member
מנהל
בהחלט! הוא אכן שובר לבלי מפריע את קופת האוצר הבזוזה.
אני לא מסכים איתך.
כי בינתיים קופת האוצר אף על פי ולמרות כביכול "בזיזותה"... ובכל זאת היא משלמת לי קצבה נאה מדי חודש בחודשו.
כנ"ל הפנסיה שאני כעובד מדינה לשעבר מקבל.
הפלא ופלא....
מאד מעניין שהבנק שמנהל את החשבונות שלי עדיין לא הודיע שהוא נבזז ולכן איני יכול למשוך יותר כסף מהמכונות שלו .
וכל זאת במקביל להוצאות הרבות של הממשלה בעקבות משבר הקורונה.
"שובר קופות" אמרנו? |גביע|

תגידי לי...
בסרט בופור, מככב אושרי כהן. הבנתי שהוא היה אחד החיילים הבולטים והמצטיינים ששירתו אי פעם בצה"ל. וכאן, פתאום התעוררת? על שום מה ולמה?
כן כן. אני זוכרת שגם כאשר ג'קו אייזנברג זכה בכוכב נולד, אנשים באו בטרוניות על שאייזנברג שוחרר כחוק משירות בצבא, בין היתר בשל היותו בן יחיד לאם אלמנה. אז הוא.... הוא לא ממש השתמט. הוא שוחרר כחוק. אבל את הכתם הטילו עליו, וככל שזכור לי, לאחר שהדבר התגלה והתפרסם, הוחלט שלא לאפשר למי שלא שירת בצבא (לאחר שעבר את הגיל המתאים) להשתתף בתכנית.
אז.... פעם, פעם, כששערי עוד היה שחור, דיברו על כך, שמשתמטי השירות בצה"ל, לא יוכלו לקבל רישיון נהיגה, ולא יוכלו להתקבל למשרות במוסדות ממשלתיים וכיו"ב.
אז גם בקטע הזה יש לי הפתעה עבורך: אני מכירה אדם, שלפני גיוסו לצה"ל (וזה היה לפני מלחמת ששת), הוא הלך ופגש את מי שהיה אז שר הביטחון, ההוא שטום העין, ושוחח עמו על עמדותיו הפציפיסטיות. רב דיין אירגן לו תעודה כחולה, כזו שמשחררת משירות צבאי, כאשר בסעיף סיבת השחרור, נכתב בה בכתב יד בדיו אדום: "חוסר התאמה". ואני מדברת על תקופה, בה כל חייל היה יקר לצה"ל, ושיחרורים משירות היו תופעה נדירה ביותר.
אז האיש שוחרר, וחיש קל הוציא רישיון נהיגה ג'. הוא יכול היה לנהוג על משאית לפרנסתו, ופרט לכך שהיו מספר אנשים שלא היו מוכנים לסלוח לו על שהשתמט, הוא הסתדר לא רע בחייו.
ואם נדמה למי מהקוראים ששגיתי בנושא הדיו - באם יש להתייחס אליו כאל זכר או נקבה, אז.... https://hebrew-academy.org.il/2011/03/29/דיו-זכר-או-נקבה/

מישהו עוד יקח אותך ברצינות 😀. ז'קו אייזנברג יכול היה לעשות שירות עורפי.
אוףףף!
היה יכול.
והיה יכול גם לשרת כמתנדב בשירות לאומי.
וגם הפציפיסט ההוא יכול היה.
והיכרתי גם פציפיסט אחר, שלא היה מוכן לשאת נשק ועל כן לא הלך לטירונות.
אבל הוא עשה קורס חובשים, ולאחר מכן, הוא שירת בבי"ח כעוזר אח במחלקה האורטופדית הצבאית, כשהוא היה לבוש במדי צה"ל.
כשרוצים, הכל אפשרי, אבל הם לא עשו זאת, ויש מי שכועס על כך.

אבח"י

Well-known member
לא הייתי חוזר לשרשור הזה אילולא @נ ו ר י ת המיוחדת הגיבה בו.
מעולם ואף פעם לא שפטתי "משתמטים" משירות בצבא. די קינאתי בהם על היכולת לפעול כנגד הלחץ החברתי הנורא [ בטח בצעירותי וגם שנים אחרי ] לשרת בצבא. השירות הוא זכות-חובה, והשירות הזה הוביל להתאבדותם של רבים, לפגיעה עצמית עד נכות לפעמים, רק כדי להשתחרר מהסיוט הזה, ששמו צבא.
הציפיה או הרצון שאמן יעבור בחייו את הביוגרפיה או משהו דומה לביוגרפיה של הדמות [ בהנחה שהוא מגלם דמות היסטורית ] תוציא מהעבודה שחקנים/אמנים רבים. שחקן מגלם "דמות" אותה הוא לומד להכיר בין אם מחקר ביוגראפי הכולל ראיונות, שיחות ובין אם במחקר פנימי ועצמי. מעניין, לשיטתכן, אין שחקניות משחקות מלכות ולידתן במעמד הפועלים - אנגליה, למשל.
שחקניות שלא עברו אונס משחקות נאנסות ולא חסרות דוגמות בלי סוף.

פונדיצ'רי

Active member
מעולם ואף פעם לא שפטתי "משתמטים" משירות בצבא. די קינאתי בהם על היכולת לפעול כנגד הלחץ החברתי הנורא [ בטח בצעירותי וגם שנים אחרי ] לשרת בצבא. השירות הוא זכות-חובה, והשירות הזה הוביל להתאבדותם של רבים, לפגיעה עצמית עד נכות לפעמים, רק כדי להשתחרר מהסיוט הזה, ששמו צבא.
הציפיה או הרצון שאמן יעבור בחייו את הביוגרפיה או משהו דומה לביוגרפיה של הדמות [ בהנחה שהוא מגלם דמות היסטורית ] תוציא מהעבודה שחקנים/אמנים רבים. שחקן מגלם "דמות" אותה הוא לומד להכיר בין אם מחקר ביוגראפי הכולל ראיונות, שיחות ובין אם במחקר פנימי ועצמי. מעניין, לשיטתכן, אין שחקניות משחקות מלכות ולידתן במעמד הפועלים - אנגליה, למשל.
אתב לוקח את זה רחוק מדי כדי להפוך את זה לאבסורד. כל שכתבתי, שזה אך מתבקש וראוי, ללהק לסרט המתאר מלחמה ישראלית שהיא פצע בנפשנו עדיין, אחד שלמצער עבר בבקום. לא משתמטים.

אבח"י

Well-known member
אתב לוקח את זה רחוק מדי כדי להפוך את זה לאבסורד. כל שכתבתי, שזה אך מתבקש וראוי, ללהק לסרט המתאר מלחמה ישראלית שהיא פצע בנפשנו עדיין, אחד שלמצער עבר בבקום. לא משתמטים.
ועל זה אני חולק עלייך נמרצות, וכדי לבסס את המחלוקת שלי אתך הבאתי מקרים נוספים.

כן. היו חיילים ששירתו בלבנון, שקראו ל"מומחה מיוחד", שהתמחותו הייתה בהשלכת אבן גדולה על עצם השוק של חברו, כשהוא ישב עם רגל מושטת.
העצם התרסקה, והחייל טופל והוריד פרופיל: כך הוא שוחרר מחובתו לשרת בארץ זרועת המוות ההיא.
היו אחרים שירו לעצמם כדור וטענו לפליטתו, ופציעתם שיחררה אותם.
אחר, החל טירונות, הלך לקב"ן והבטיח לו חגיגית, שעוד יום אחד בצמוד לנשקו, והוא ישחרר כדור אל תוככי גולגלתו. הוא שוחרר לאלתר, וכשנשאל על שום מה ולמה, הוא נהג להשיב: "למה מה? את מי הרגתי שאיענש באובדן של 3 מהטובות שבשנות חיי"?
וכמובן שהיו גם שהתאבדו. ללא ספק היו (ועדיין יש גם כיום). עצוב.

למעלה