מבנה מולקולות מהצורה CH2CnCH2

antreprize

New member
מבנה מולקולות מהצורה CH2CnCH2

מהו המספר המקסימלי של פחמנים שלאחריו צורת המולקולקה כבר לא תהיה קווית/מישורית?
כלומר, מולקולה כגון אתן, רק עם מספר שרירותי של אטומי פחמן באמצע.

BigBadWolf

Member
תלוי כמה קווי ותלוי אם מדובר בקונפורמציה או באיזומרים

כלומר בהתייחס למבנה השלישוני או הראשוני?

antreprize

New member
לא יודע מה זה מבנה שלישוני או ראשוני, זו שאלה בכימיה כללית

ברור שהפחמנים בקצוות שמחוברים למימנים יוצרים קשר מישורי משולש, אבל הכוונה שלי היא לפחמנים שבאמצע.

BigBadWolf

Member
מומלץ לקנות מודל, זה עוזר מאוד לראיה המרחבית

אבל לשאלתך, הפחמנים באמצע מתנהגים בדיוק כמו הפחמנים בקצה, כלומר יוצרים זיגזג. זה כמובן בהסתכלות על המבנה הראשוני בלבד. במציאות העולם שלנו תלת-מימדי ולכן השרשראות הארוכות נוטות להתקפל ולא להשאר ישרות כלל.

antreprize

New member
זיגזג?

אני אמקד, זו לא סתם שאלה שמסקרנת אותי אלא שאלה ממבחן בכימיה כללית, אז אני חושב שהתשובה שלך מסתמכת על ידע מתקדם יותר (בכל מקרה, לא כזה שאני נתקלתי בו בקורס) ולכן לא זו שהייתי אמור לדעת.
&nbsp
אני מנחש שהשאלה הזו קשורה למבני לואיס ולמודל VSEPR שלמדנו, ולפי מה שאני מבין כל אחד מהפחמנים שבאמצע אמור ליצור שני קשרים כפולים, אחד מימינו ואחד משמאלו, כך שהמולקולה תהיה ישרה לגמרי.

BigBadWolf

Member
אה, לא הבנתי נכון את השאלה

עכשיו אחרי ההבהרה שכתבת למטה נפל לי האסימון לגבי מה השאלה. למעשה יש לך שרשרת כזו:
H H
C=C=C=C
H H
ואתה שואל מתי המולקולה תהיה מישורית, כלומר מתי המימנים משמאל יהיו באותו המישור כמו המימנים מימין. בשביל לענות על זה צריך לחשוב על האורביטלים. הפחמנים בקצוות נמצאים בהיברידיזציית sp2, כלומר יש אורביטל p אחד שמאונך למישור המימנים. כל פחמן באמצע נמצא בהיברידיזציית sp, כלומר יש לכל אחד מהם שני אורביטלי p מאונכים. עכשיו ניצור קשרי פאי. נניח שהמימנים מצד שמאל נמצאים על מישור המסך. זה אומר שקשר הפאי עם הפחמן השני יהיה מאונך למסך, קשר הפאי של הפחמן השני עם השלישי יהיה על מישור המסך וכו'. תמשיך את השרשרת הזו ותראה מתי המימנים מצד ימין נמצאים על מישור המסך ומתי הם מאונכים למסך.

antreprize

New member
מגניב, הבנתי.

antreprize

New member
טעיתי בניסוח השאלה.

השאלה היא לא מהו n המקסימלי, אלא מהם ערכי n שעבורם צורת המולקולה מישורית.

למעלה