מבקשת להתייעץ בנוגע לבני

A C D

New member
מבקשת להתייעץ בנוגע לבני ../images/Emo39.gif

בני, יובל (בן 4), ילד נבון, מקסים, סקרן ופעלתן מאוד ורבלי (דיבר מגיל 8-9 חודשים) ותקשורתי הן עם ילדים והן עם מבוגרים. לאחרונה עולה השאלה האם הוא סובל מקשיים בויסות החושי ואתמול הייתה לי שיחה אישית קשה עם הגננת.הגננת תיארה אותו כילד אהוב ומפותח ולצד זה ציינה שהוא נוהג להכות ולצבוט את חבריו לגן בכל הזדמנות וללא כל סיבה נריאת לעין. לדבריה, כמעט בכל מפגש הוא צובט את הילד/ה שישבים לצידו, הם בוכים והוא מאוד עצוב בגלל זה. היא מנסה לשבח אותו בעקבות התנהגות טובה, עזרה לגננת או לחברים, אבל לצערי שמו נקשר כמעט בכל סיטואציה של מכות בגן והיא חוששת שיהיה לכך מחיר חברתי (לדעתי כבר יש.אחת האמהות אמרה שבנה לא רוצה להזמין אותו ליום ההולדת כי הוא מרביץ
).הגננת ניסתה להבין מה מקור הבעיה ולא הצליחה ולכן חשדה בנושא של קושי בויסות החושי. ההתנהגות הזו התרחשה גם בבית, אך לאחרונה ישנו שיפור לטובה. הוא אינו מכה אותנו, אחרי תקופה ארוכה בה לא אפשרנו זאת בעקביות ודיברנו איתו על כך ה-מ-ו-ן. הנושא הזה טומן מתח רב מבחינתנו. בכל מפגש עם ילדים, מסיבה בגן או סתם ביקור בג'ימבורי אנחנו מדברי עם יובל על התנהגותו ומשבחים התנהגות טובה ולאחרונה, כאמור, יש שיפור (אך לא בגן). אני מכירה מעט את נושא הויסות התחושתי ומה שמוזר הוא שליובל יש אפיונים מצד אחד של רגישות יתר (לא מסוגל ללבוש בגד צמוד, לא ילבש לעולם בגד עם "מנג'ט" בסוף השרוול, חולצת גולף), אך הוא לא נרתע מחול, בוץ, צבעי ידיים וכו' ומצד שני של תת-רגישות (זקוק למגע כל הזמן, קופץ המון, מתנגש בנו המון, אוהב רעש חזק ונרדם עם מוזיקה חזקה וגם נושא המכות יכול להיות קשור לזה). פנינו למכון להתפתחות הילד ואנחנו מבינים שמדובר בהמתנה ממושכת. אני חוששת שיהיה לזה מחיר חברתי קשה, שיובלי יתפס כ"ילד מרביצן" ולא יצליחו לראות בו את כל הצדדים החיוביים (ויש כ"כ הרבה!!!), שהוא יהיה אומלל בגן וזה ימשיך יתן הלאה. מה עושים?? איך עוזרים לו? אולי אנחנו עושים לו עוול בשיחות הרבות על המכות ולא מטפלים בבעיה? האם הוא מסוגל לשלוט בזה? למי כדאי לפנות? תודה מראש, איילה.

למעלה