מהצד השלישי

בתוכנית "מהצד השני", ששודרה הערב בערוץ כאן11, לגלג עקיבא נוביק על חוקי עזר של רשויות מקומיות, שהקנסות בהם נקובים בשקלים (ישנים) או אף בלירות.
אבל מה שעקיבא נוביק כנראה אינו יודע, שהקנסות האמיתיים על העבירות שבאותם חוקי עזר קבועים בהוראות מעודכנות בחיקוקים אחרים:
הקנס בגין עבירה על חוק עזר של רשות מקומית הוא 3600 ש"ח, ובעבירה נמשכת קנס נוסף של 160 ש"ח לכל יום (סעיף 254 לפקודת העיריות וסעיף 23 לפקודת המועצות המקומיות).
ועל עבירות קנס מסוג ברירת משפט, הקנסות (למי שבוחר לשלם במקום להישפט) קבועים כולם בשקלים חדשים, בצו העיריות (עבירות קנס) או בצו המועצות המקומיות (עבירות קנס) בהתאם לרשות.
וכן ניתנה לבית משפט סמכות להטיל קנסות מעודכנים, על אף האמור בכל חוק, בסכומים הנקובים בסעיף 61 לחוק העונשין, ולדוגמה: “אם קבוע לעבירה עונש מאסר עד ששה חדשים או קנס בלבד, או קנס שלא נקבע לו סכום - קנס עד 14,400 שקלים חדשים".
ומה שעוד הפריע לי הוא, שעקיבא נוביק לגלג, בין היתר, על חוקים שנועדו למנוע מטרדי רעש.
אבל חוץ מזה, לטעמי, התוכנית הזאת בדרך כלל מעולה.

נ"ב - לשם השוואה:
סעיף 122(5) לחוק הבחירות לכנסת קובע, כי המפטר או מאיים לפטר אדם מעבודה או מונע או מאיים למנוע ממנו קבלת עבודה כדי שיצביע או לא יצביע או משום שהצביע או לא הצביע בעד רשימת מועמדים מסוימת או משום שנמנע או לא נמנע מהצבעה, או כדי שיימנע או לא יימנע או משום שנמנע או לא נמנע מתעמולת בחירות, בכלל או בעד רשימת מועמדים מסויימת, דינו עד חמש שנות מאסר או קנס... 20,000 לירות.
מובן שהקנס האמיתי הוא זה הקבוע בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, קרי: עד 226,000 ש"ח.

בכתובה שלי מישנת 1968 כתוב סכום הערבות . זה 55555 לירות . כמה אשלם היום . ? זה צמוד הסכום

תודה . אז בחרנו את המיספר 5 פעמים 5 זה נגד עיין הרע . הסכום הזה בלירות הייה עצום.אפשר הייה ליקנות בית 5 חדרים בכרמל . ולא הייה לי אז את הסכום

למעלה