מה אני צריך לעשות לקבל עובדת סוציאלית?

מה אני צריך לעשות לקבל עובדת סוציאלית?

המצב שלי הוא כזה:

לאחרונה חזרתי לגור בבית אבא שלי לאחר שלא רציתי להמשיך בדיור מוגן מסיבות שונות.

הסיבה שעזבתי את בית אבא שלי היא חוסר הסתדרות עם הבת זוג שלו והתעללות שלה בי.

אחרי חצי שנה חזרתי לבית אבא כי בדיור מוגן לא היה לי טוב. אני פגוע/נכה נפש. מה שנקרא.

העוסית של הדיור מוגן אמרה לי שאיין לי עוד זכות לפגישות עם עוסית כי אני לא מתקדם כהגדרתה . אני לא רוצה למצוא עבודה ואני לא גר בדיור מוגן .

המצב הנפשי שלי לא טוב אפילו רע, אני מרגיש במצוקה ויש לי מחשבות רעות ואובדניות. איין לי עם מי לדבר ואני בן יחיד.

אני צריך מישהו שינהל איתי שיחות ועידוד . את זה עד עכשיו הייתה עושה איתי עובדת סוציאלית.

האם אני זכאי לעובדת סוציאלית בכל זאת? ואם כן למי לפנות?

כדי לקבל אחת חדשה.

תודה

פוגיץ

New member
הי

בתחנה שלי, אם אני מפנה מישהו לסל שיקום וזה לא מסתדר, הוא יכול לחזור אלי ואנו חושבים ביחד איך אפשר להתקדם.
לכן - הייתי ממליץ לך לפנות לתחנה לבריאות הנפש במקום מגוריך - למי שהפנה אותך לסל שיקום.

KFIRB

New member
למה?

שיקום אינו פחות בחשיבתו מהטיפול במרפאה.

פעם שוחחתי עם עו"ס כשהייתי מדריך בדיור המוגן. על כך שפסיכיאטרים עושים סלט מכל המסגרות בשיקום ולא תמיד הם מבינים את ההבדל בין סומך לחונך או מדריך , לא מבינים את ההבדל בין דיור מוגן לבין הוסטל (אחדים ממש שתפו אותי שהם חשבו שמדובר בבניין עם שומר כמו דיור מוגן של קשישים). וכל זה בגלל שרופא ביקש ממני לוודא שהמטופל שלו נוטל התרופות בלילה, הסברתי לרופא הנכבד, שאם הוא חושש שהפונה\מתמודד לא ייקח את תרופותיו, נבקש זאת בכתב , כי אנו לא מכירים את המתמודד, ואם יש חשש כזה, ראוי שנדע על כך כדי להפנותו למסגרת של הוסטל. כי בדיור מוגן המדריך נמצא בשעות עבודה שגרתיות ולא בלילה לפני השינה.... וזה אחד מההבדלים בין המסגרות.
הרופא נבהל מכובד האחריות שהפלתי עליו ואמר שגם הוא לא יודע כי הוא מכיר אותו רק חודשיים לפנינו... סוכם שהנושא יהיה במעקב באמצעות קלמר [אכן היו כמה דילוגים אבל זה בגלל סיבות אחרות שלא קשורות להיענות לטיפול].
סיפרתי לה את הסיפור הזה, כמו שסיפרתי לה על כך שבמחלקה אקוטית אמרו לי כמדריך על מתמודד אחר :"כשהוא יחזור להוסטל" תיקנתי לדיור מוגן, לבית שלו, האחות לא התבלבלה והמשיכה"כן, בהוסטל....".
למה אני מספר את זה? כי אותה עו"סית ענתה לי, :"מילא שהאחות לא תבין, שהפסיכיאטר בקהילה לא יבין, אבל הכי מדהים אותי, כשאני מדברת עם עו"סיות במרפאה או בביה"ח הן מתחילות להתבלבל".

להזכירך התחנה או המרפאה לבריאות הנפש, עדיין היא שירות ציבורי הממומן ע"י המדינה (משרד הבריאות, המעסיק שלך או קופ"ח כללית), לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, ביום ההחלטה , השירותים היו שייכים למשהב"ר ונשארו שם, אך החוק קובע שכל אזרח זכאי לקבל את השירותים שנקבעו ביום החוק וכל שירות שיתווסף במסגרת ועדת הסל.
בנוסף לפי חוק שיקום נפגעי נפש בקהילה, השירותים יתנו שירותי שיקום בלבד.

אם רכזת סל שיקום תשמע בטעות שניתן טיפול בשירות שיקום היא תקבל סחרחורת... ובצדק. בשירותי שיקום הן מהציפייה של רכזות סל שיקום, חוק שיקום וגישות השיקום וההחלמה החדשניות, השיקום יתמקד בחלק הבריא של החיים , בחלק המכונה כוחות, בחלקים התפקודים ובהגשמת החלומות (כחלק מפרקטיקת החלמה).
כלומר ששירותי הטיפול חייבים להינתן בנפרד משירותי השיקום!!!! כלומר אם אדם מגיע ומבקש טיפול, ע"פ חוק את מחויבת לקבלו לטיפול לפי התור ולפי הדחיפות שנקבעה באינטייק רב מקצועי.
זה לא האידיאלי - זה מה שצריך לקרות.

בפועל אני יודע שמזה עשרים וחמש שנה אתן מעדיפות את ה"פסיכיאטריה הרכה", הדיכאון, החרדה, ו"הפרעות אישיות". כי זה אנליטי , דינאמי ועוד...

יש לי בעד ונגד הרפורמה, מתפיסה שיקומית , אני בעד, ולו בגלל שהודעה כזו בימי הרפורמה לא תיכתב (בתקווה גדולה מאוד), מעניין שתקפתם את הרפורמה על ימין ועל שמאל, נכון יש בה המון בעיות, ויש בה הרבה חורים, אבל לפחות אוכלוסיה זו של מתמודדים מורכבים לא תיפגע, ותקבל שירותי טיפול בנוסף לשירותי שיקום.

אחת הבעיות הנפוצה בישראל היא העלאה חוזרת ונשנית לוועדות סל שיקום מבלי שצוות המרפאה ערך תהליך הכנה לקראת הועדה. לאחרונה מספר חוקרים מדברים על כך שזה יותר חשוב מעצם העלאה לוועדה (תיווך לשירות) , כי תהליך הכנה טוב יניב גם היענות לתכנית השיקום שהועדה תמליץ. אין לך מושג כמה זה יחסוך למערכת השיקומית ובעיקר, אסור שהשיקום יחליף טיפול. יש תורים, תתמודדו, תבצעו קבוצות רכבת יש מליון פתרונות טיפולים שבקושי מיושמים בגלל הצמד מילים הכה שגור בפי עובדי המרפאות "חוסר תקציב", וזה לא לגמרי נכון, כי עובדה שיש מרפאות שעושות יותר והן באותו מצב תקציבי ותת תקינה של עובדים מקצועיים. הכל תלוי בתפיסה ועד כמה באמת רוצים לוותר על הנוחיות של האבטלה הסמויה (שאני מאוד מקווה שתיעלם לקראת הרפורמה הקרובה).

אני יכול לנסות...

לפנות לתחנה לבריאות הנפש באיזורי.

יש לי שם רופאה פסיכאטרית שאני פוגש בדרך כלל פעם ב3 חודשים. אני מרגיש כאילו אני לא ממש בקשר איתם אני מקווה שהם יוכלו לעזור לי.....

למרות שגם שם אמרו לי שהזכות שלי לעוסית נגמר כי קבלתי מהם כבר אחת כזו בשנים 2001-1010. משהו כזה......בטענה שיש הרבה אנשים...שמחכים בתור לטיפול משהו כזה..

KFIRB

New member
פנייה למרפאה בה אתה מטופל

המרפאה לבריאות הנפש היא מרפאה שאמור לקלוט כל אחד (לא משנה אם יש לו או אין לו סל שיקום, זו תפיסה שגוייה ומעוותת של העו"ס בתחנות שמעדיפים להיות פסיכולוגים).

במקרי משבר, העו"סיות בתחנה למורת רוחן צריכות לעשות טיפול פסיכוסוציאלי ולא רק "פסיכותרפי".

לכן עליך לפנות לתחנה , ייתכן שלאחר שתתחזק יהיה מקום לשקול לתת לך תיאום טיפול שהינו שירות חדש למי שאין לו מסגרת שיקומית.

אך עדיין מסגרת שיקומית אינה טיפולית!!! הטיפול הן לפי משרד הבריאות והן לפי גישות ההחלמה (מילה זרה וגסה אצל אלו העובדות בתחנות ובמרפאות והס מלהזכיר), צריך להינתן במרפאה בקהילה- דהיינו המרפאה לבריאות הנפש, איפה שהפסיכיאטר העוקב נמצא.

זה שהמרפאות מתרחקות מזה כמו מאש, זו סוגיה אחרת שאני מקווה שתיפתר עם הרפורמה בבריאות הנפש , שמרוב השלילי בה, ייצא דבר אחד חיובי- האבטלה הסמוייה בחלק מהמרפאות והתחנות תיפסק כי יהיו מתחרים.

כמ ו שכתבתי לפוגי.

אנ ייכול לנסות
לפנות לתחנה לבריאות הנפש באיזורי.

יש לי שם רופאה פסיכאטרית שאני פוגש בדרך כלל פעם ב3 חודשים. אני מרגיש כאילו אני לא ממש בקשר איתם אני מקווה שהם יוכלו לעזור לי.....בגלל שאני מבקר שם ממש מעט בשנים האחרונות הפחד שלי גדול לנסות בכלל כאילו הם לא מכירים אותי שם

למרות שגם שם אמרו לי שהזכות שלי לעוסית נגמר כי קבלתי מהם כבר אחת כזו בשנים 2001-1010. משהו כזה......בטענה שיש הרבה אנשים...שמחכים בתור לטיפול משהו כזה..אז אני לא יודע אם זה נכון....שנגמרה לי הזכות לקבל עוסית..

אבל על שירות תיאום טיפול למי שאינו במסגרת לא שמעתי? מה זה בערך אם אפשר לספר?

האם נותנים אותו בכל המרפאות בארץ?

תודה רבה מראש

KFIRB

New member
תיאום טיפול שירות חדש

ברחבי הארץ יש בכל מחוז מתאמי טיפול.

זה שירות מטעם משרד הבריאות שמצמידים לך מתאם טיפול שמסייע לך בבניית ומימוש תוכנית השיקום.

אם אין לך כוונה להתשקם אין לך זכאות לזה.

למי אני צריך לפנות כדי לקבל את זה?

ו...מה זה להשתקם?

אני כרגע בקושי יוצא מהבית בגלל חרדות...

אייך אני אשתקם אם אני לא אמור להרגיש טוב יותר קודם

כלומר לפני שלב ראשון של שיקום אני אמור קודם כל שמישהו יעזור לי לצאת מהבית

תודה שוב

KFIRB

New member
מרפאה לבריאות הנפש

או לחזור לדיור המוגן ולבקש לקיים ועדת סל שיקום במסגרת.

בעיקרון שירות זה ניתן במסגרת שירותי השיקום ע"י ועדת סל שיקום.

למעלה