מה דעתכם על המאמר?

מה דעתכם על המאמר?

לכו תתגרשו! אצלנו, החרדים, רווחת תפיסה שגויה שאם יש שני אנשים בריאים - צפויה ביניהם התאמה מושלמת וזוג היונים יחיה באושר לנצח. עדיף להגיד שהבעל חולה נפש, שהוא מסתכל יותר מדי על הילדים ב"חיידר", אבל חס וחלילה, רק שלא יגידו שלא התאמתם. טלי פרקש מתחננת: ניסיתם וזה לא הולך? פרקו את החבילה ynet טלי פרקש פורסם: 21.03.07, 11:06 "יש עלייה מדאיגה במספרי הגירושין בחברה החרדית", שח לי השבוע עסקן חרדי ידוע. "זה אסון, אנחנו מתקרבים לחילונים", הוא אומר כשפאניקה קלה מסתמנת בקולו. "את יודעת, יש כבר 19 זוגות שהתגרשו בביתר-עילית", המשיך בזעקתו. האמת היא, שבאותו רגע רציתי למחוא כף בשמחה, לפצוח במחול, לבקש את הטלפונים ולשלוח ל"אומללים" עוגה. אבל האיש, שיש לו עוד חמישה ילדים לחתן, כבר נמצא בחובות של שלושה מיליון שקלים ועוד עשוי למות לי מהתקף על המקום. אז ויתרתי... זה לא סוד ששיטת השידוכים החרדית יכולה ללמד דבר או שניים גם את תחקירני השב"כ. מאוד הגיוני שתמצאו אמא לנערה שהגיעה לפירקה מתחקרת את הגננת של המועמד הפוטנציאלי על כישוריו בבנייה לגובה בקוביות ועל טווח יכולת ההקשבה שלו במהלך ה"ריכוז". לא משנה לה בכלל שמאז גיל שנתיים וחצי דברים קצת השתנו. גם חבריו לחדר בישיבה לא יוצאים נקיים. הם יקבלו טלפון לבית ההורים שבו ייחקרו בעדינות, אך בנחישות (מזכיר לכם משהו?), על כל הפרטים בחייו של המטרה. כולל ההדפס המדויק של הפיג'מה והאם הוא נוהג חס וחלילה לישון בתחתוני בוקסר. וגביע הזהב אותו כל הורה חרדי היה רוצה לקבל הוא התיק הרפואי. לא חסרים סיפורים לא נעימים על חתן שהתגלה כסובל מאסטמה "לא עלינו". או שלסבתא מצד האמא, שלושה דורות אחורה, היה חשד לסכיזופרניה. ולהיכרות ההדדית יקדישו בסך-הכל, "גג", עשר פגישות וזה אצל אלה שפחות מחמירים. ולמה כל זה? משום שאצלנו, החרדים, רווחת תפיסה שגויה שאם מדובר בשני אנשים בריאים או לחלופין, שני נכים שגדלים בבתים דומים - צפויה ביניהם התאמה מושלמת. זוג היונים יחיה באושר לנצח נצחים. אף אחד לא נתן את דעתו על כך שיש כאלה שלמרות הזיווג הלכאורה מושלם, חיים חיי אומללות והתא המשפחתי יכול באותה מידה להחליף תא עם תא בכלא ניצן. האמת הכואבת היא שיש דברים שגם רב חביב המומחה בסוגית "הבית היהודי" (כך קוראים אצלנו לטיפולי זוגיות), לא יצליח לפתור. כי איך יעלה כבוד הרב את ה"אי-קיו" במוחה של הבחורה כדי שיהיה לו עם מי לדבר ולא רק על סט סירים חדש למטבח. או מה נשעה עם מישהו בעל אישיות מחוג הקוטב הצפוני שיביא זר פרחים לאישה רק כי אמרו לו, כשהמסכנה נידונה לשנים ארוכות של "פריזר רגשי". הבעיה העיקרית היא שגירושין על רקע חוסר התאמה הם "בל יראה" אצלנו. תגידי שהוא חולה נפש, שהדודה תספר בלחש שתפסה אותו מסתכל יותר מדי על הילדים ב"חיידר", רק אל תגידי שלא התאמתם. יספרו עליך שאת מפונקת ובעייתית, הילדים שלך יתחתנו רק עם סוג ג', הכוללים גרושים במצבך וחולי סוכרת. הגישה החרדית, לא היהודית, גורסת כי על האדם לחיות עם מה שניתן לו. לקבל את הכל באהבה, להושיט את הלחי השנייה, גם אם מדובר בבן-זוג מרושע במיוחד. "בגן עדן", אומרים לו, "תקבל פיצוי על הסבל ובכלל זה הרי 'התיקון' שלך". "צריך לעבוד על מה שיש" אמרה בלי למצמץ רבנית מכובדת. "גם אם זה לא עובד אסור להפסיק לנסות". דעתי האישית, ואתם מוזמנים לצלוב אותי אחר כך בטוקבקים, שמדובר בתפיסה נוצרית. היהדות הרבה יותר גמישה בעניין. אז נכון שהמזבח מזיל דמעות, אבל דמעות אנוש שוות פחות? אז בבקשה, במידה שיש על מה לעבוד השקיעו את כל מרצכם בקשר, כולל טיפולים זוגיים ושיחרור כעסים, כשלא נורא שגם השכנים ישמעו. במידה שאין סיכוי, עשו לעצמכם ולילדיכם טובה גדולה ותפרקו את החבילה. כי לכו תדעו, בסוף בגן עדן עוד יחליטו שהצלחתם להחזיק מעמד יפה למטה וישמרו ל"קלפטע" או ל"תכשיט" את הכיסא לידכם.

ענת ... הבאת זאת כדי ...

ללעוג ? לקנטר ? או כדי לדעת את האמת לאמיתה ? ואם כן , דעי לך שנגעת בנקודה רגישה אד למאד ואין בכוחך לשנותה ... לכן כדאי שלא נדון לכף חובה , כי ישנם כאלה שלא בודקים כפי שהוזכר. לי יש ילדה בגיל שידוכים וכואב מאד את התופעה, כאשר `מגלים` שביתי, הינה בת להורים גרושים . אבל החזו`א אמר, שבשעה שהזיווג יגיע , לא יהיו שאלות ולא יחקרו בציציות והכל בהשגחה גמורה , ובמיוחד בנושא זה , רואים בברור את יד ה` ובגלוי . על כן באתי להסביר רק את עמדתי , ואיני מתכחש לבדיקות רציניות ולא שטחיות , ולגופו של עינין בלבד!

touti

New member
מאמר לא ממצה.

המגמה היא לעשות הכל כדי לשפר את המערכת הנישואית. היום יש כ"כ הרבה סדנאות בעניין, גם לגברים וגם לנשים. יש עירנות בעניין ולא הכל זה שחור או לבן. לא שייך להשמיץ את עניין השידוכים כי זה הוכיח את עצמו מימים ימימה. וזיווג ראשון נקבע בשמים וזיווג שני לפי המעשים. יש הרבה סיבות לגרושים. ורבנים לא תמיד ממליצים להישאר ביחד בנסיבות מסוימות ואני לא מדברת על ניאוף. העניין הוא שאם כל האפשרויות מוצו והמצב עדיין לא טוב אז מתגרשים כשזה הפיתרון הכי הכי אחרון כשאין מה לעשות בבחינת הגיעו מים עד נפש. שלא כמו הרבה זוגות שמתגרשים ואפילו לא יודעים להצביע למה... צריך לעבוד על מה שיש, אבל לא לקבל את זה כתיקון. זה מה שיש לי להגיד על המאמר. אבל מה הסיבה שאת הבאת את המאמר? כדי לעודד גרושים? כדי שנרגיש טוב עם זה שהתגרשנו?

הבאתי את המאמר כי אני לא מסכימה

איתו, כי סבלתי מהגרושים של הוריי באופן קשה ביותר (למרות שבמקרה שלהם טוב הם עשו שהם התגרשו), גם לי בתקופת הצעות הנישואים סיפרו לבחורים: " "אבל" ההורים שלה גרושים......", כאילו שאני צריכה להוכיח משהו. הבאתי את המאמר, כי כעסתי על המאמר, ואף הגבתי שם, ושאלתי את "גברת טלי פרקש" אם יש לך שמץ של מושג איזה נזק הרה אסון הם גרושין, האם היא עשתה את זה בשביל רייטינג? מקומם מאד. וכן, אני חושבת שזה הפורום המתאים להעלות התנגדות למאמר כזה, למה לשתוק? למה לא להתנגד בקול רם ולהגיד שגרושין זה דבר נורא, גם לבני הזוג, וגם לילדיהם, מה פתאום שזה יהפוך לטרנד, למה לדבר בצורה כל כך קלילה ומזלזלת. כעסתי על המאמר, ושיתפתי אתכם בכעס שלי, ואם לא נהגתי נכון, אני מצטערת, אם תרצו - אפשר לבקש משבלולית למחוק את השרשור.

touti

New member
בגלל שגרושין זה לא דבר נורא!

כשזוג מגיע למצב של גרושים זה ברכה. וכשמתגרשים אומרים מזל טוב!

ועדיין לא אהבתי את המאמר

ומה שהכי מוזר זה שצינזרו את התגובה שלי שהתוכן שלה היה ביקורת בצורה מאד עדינה על המאמר והזמנה לפורום הזה ולפורום "ילדים להורים פרודים". המאמר נשמע כמו הנחיה גורפת בסגנון של ורדה רזיאל-ז'קונט: "תתגרשו!!!". מה זה? אלו הם דיני נפשות, זוג שהגיע למצב כזה, יש לעשות זאת מתוך כובד ראש ויישוב הדעת, ולא בהנף יד. ולפעמים, כמו הרשע בארבעת הבנים בהגדה, חשוב לא רק מה אומרים, אלא גם ובעיקר איך אומרים!.

יפה יפה ...

אצלם `הכל שפיט`... בשכלם האגוצנטרי. ואלו התוצאות ! האם זה פלא שהילדים הללו מבעטים בהם ?!

למעלה