מה דעתכם .?1

מצב
הנושא נעול.

קרלטון

New member
אני עדיין רואה הבדלים

דרום קוריאה נמצאת תחת איום גרעיני
מצד מדינה, שאחמדינג'ד וחבריו הם מופת של דמוקרטיה והיגיון לידם. בכל זאת הם חיים, מייצרים, קונים ומוכרים, ואני אפילו מושקע (ומפסיד) שם קצת. לדעתי ההשלכה העיקרית של נשק גרעיני אירני תהיה העלאת רף החוצפה של גופים נתמכים - חמאס וחיזבאללה. זה לא יהיה נעים, אבל לא יותר גרוע ממה שעברנו בשנים האחרונות.
אני עדיין רואה הבדלים
בין דרום קוריאה וצפון קוריאה יש מגעים ויש חתירה לשלום במידה מסוימת. בנוסף, הם בבסיסם אותו עם שחולק לפי השפעות של ברה"מ ושל ארה"ב, אין פה שנאה תהומית כמו של המשטר האיראני לישראל שרואה אותנו כ"שטן".

טשאפק

New member
זה נכון, אבל צפון קוריאה היא מדינה פסיכית

אני עדיין רואה הבדלים
בין דרום קוריאה וצפון קוריאה יש מגעים ויש חתירה לשלום במידה מסוימת. בנוסף, הם בבסיסם אותו עם שחולק לפי השפעות של ברה"מ ושל ארה"ב, אין פה שנאה תהומית כמו של המשטר האיראני לישראל שרואה אותנו כ"שטן".
ברמות קיצוניות, הרבה הרבה יותר מאיראן. זה לא משנה בכלל מה חושב העם שם, הצמרת מתייחסת אליו לא כאל בהמות אלא כאל מזון לבהמות. מלבד זה, חלק נכבד מהדרום נמצא בטווח נשק קונבנציונלי (טילים ואפילו ארטילריה) מהגבול.

קרלטון

New member
גם אני התייחסתי לעמדת המשטרים ולא לעמדות העם

ברמות קיצוניות, הרבה הרבה יותר מאיראן. זה לא משנה בכלל מה חושב העם שם, הצמרת מתייחסת אליו לא כאל בהמות אלא כאל מזון לבהמות. מלבד זה, חלק נכבד מהדרום נמצא בטווח נשק קונבנציונלי (טילים ואפילו ארטילריה) מהגבול.
האידיאולוגיה של המשטר האיראני היא להשמיד את ישראל, האידיאולוגיה של המשטר הצפון קוריאני אינה להשמיד את דרום קוריאה. כל הקייס נגד ישראל תורם למנהיגות של איראן בעולם הערבי, זאת מטרה קדושה שמתאחדים סביבה. לתפיסתם להצליח לפגוע בישראל זה לא רק ציווי דתי אלא גם מקור להערכה, כבוד ועוצמה. כל הנרטיב מהסגנון הזה לא קיים בין צפון קוריאה ודרום קוריאה. דרך אגב, יש מסחר בסדר גודל משמעותי גם בין דרום קוריאה לצפון קוריאה, באמת אי אפשר להשוות למצב בין איראן לישראל. בנוסף, לא משנה עד כמה המשטר מרשה לעצמו להשתגע, הוא יודע שאסור להגזים ולעצבן את סין יותר מדי. גם כלב משוגע מודע לזה שיש רצועה שמחזיקה אותו. כל עוד סין מעוניינת בשקט באיזור, המטורף מפיווניאנג ידע את הגבולות. צפון קוריאה היא הילד הרע של סין, בלעדיה לא יקרה כלום. סין בקלות יכולה למוטט את כלכלת צפון קוריאה ואת המשטר שם, בלי לירות כדור אחד, פשוט צריכה לסגור את הגבול.

טשאפק

New member
האידאולוגיה של המשטר האירני כוללת כמה מרכיבים

האידיאולוגיה של המשטר האיראני היא להשמיד את ישראל, האידיאולוגיה של המשטר הצפון קוריאני אינה להשמיד את דרום קוריאה. כל הקייס נגד ישראל תורם למנהיגות של איראן בעולם הערבי, זאת מטרה קדושה שמתאחדים סביבה. לתפיסתם להצליח לפגוע בישראל זה לא רק ציווי דתי אלא גם מקור להערכה, כבוד ועוצמה. כל הנרטיב מהסגנון הזה לא קיים בין צפון קוריאה ודרום קוריאה. דרך אגב, יש מסחר בסדר גודל משמעותי גם בין דרום קוריאה לצפון קוריאה, באמת אי אפשר להשוות למצב בין איראן לישראל. בנוסף, לא משנה עד כמה המשטר מרשה לעצמו להשתגע, הוא יודע שאסור להגזים ולעצבן את סין יותר מדי. גם כלב משוגע מודע לזה שיש רצועה שמחזיקה אותו. כל עוד סין מעוניינת בשקט באיזור, המטורף מפיווניאנג ידע את הגבולות. צפון קוריאה היא הילד הרע של סין, בלעדיה לא יקרה כלום. סין בקלות יכולה למוטט את כלכלת צפון קוריאה ואת המשטר שם, בלי לירות כדור אחד, פשוט צריכה לסגור את הגבול.
שחלקם הגדול ייפגע קשות, כתוצאה מתגובת הנגד של ישראל אם תותקף (ותגובות של מדינות נוספות). מספיקים הטילונים שנושא הדולפין כדי לערער את המשטר שם, והם יודעים זאת. לא אני, לא מומחים גדולים, וגם לא אתה מסוגלים לכמת את הסיכוי שאירן תתקוף את ישראל ולהשוותו מספרית עם הסיכוי שצפון קוריאה תתקוף. המצב ביסודו יהיה אותו מצב - מדינה דמוקרטית ומתקדמת מבחינה כלכלית, שחיה תחת איום של אוייב קטלני ששפיותו אינה ברורה. ההבדל המרכזי הוא לא במידת הסכנה של התקפה ישירה, אלא באפשרות שיפעל באמצעות סוכניו - לצפון קוריאנים אין מקבילה משלהם לחיזבאללה ולחמאס.

קרלטון

New member
נלך אתך

שחלקם הגדול ייפגע קשות, כתוצאה מתגובת הנגד של ישראל אם תותקף (ותגובות של מדינות נוספות). מספיקים הטילונים שנושא הדולפין כדי לערער את המשטר שם, והם יודעים זאת. לא אני, לא מומחים גדולים, וגם לא אתה מסוגלים לכמת את הסיכוי שאירן תתקוף את ישראל ולהשוותו מספרית עם הסיכוי שצפון קוריאה תתקוף. המצב ביסודו יהיה אותו מצב - מדינה דמוקרטית ומתקדמת מבחינה כלכלית, שחיה תחת איום של אוייב קטלני ששפיותו אינה ברורה. ההבדל המרכזי הוא לא במידת הסכנה של התקפה ישירה, אלא באפשרות שיפעל באמצעות סוכניו - לצפון קוריאנים אין מקבילה משלהם לחיזבאללה ולחמאס.
נלך אתך
והאפשרות של העלאת רמת החימוש של חיזבאללה על ידי הברחות מאיראן כך שתכלול יום אחד, בעוד 5 או 10 שנים, ראש נפץ גרעיני קטן - לא מטרידה אותך? הרי הארגון הזה מחומש על ידי איראן ביומיום. בסיטואציה שהמצב מול ישראל מקצין מאוד, זה תסריט הזוי?

אזרח111

New member
אני דווקא חושב שיש זהות בין 2 המדינות

איראן רוצה להשמיד את ישראל בדיוק באותה צורה שבה צפון קוריאה רוצה להשמיד את דרום קוריאה. מעבר לכל הדמוגגיה שיש בתקשורת, שים לב שהאיראנים מדברים נגד המשטר הציוני ולא נגד העם היהודי בכללותו, ואפילו אחמדינג'אד אמר שאין לו שום דבר נגד היהודים והציע משאל עם חופשי לכל האנשים בפלשתין על זהות המשטר הבא. כלומר, איומי ההשמדה אינם מכוונים לעבר העם היהודי כמו במקרה של היטלר, אלא נגד המשטר היהודי, "המשטר הציוני" באותה מידה הצפון קוריאנים אינם מעוניינים להרוג את כל הדרום קוריאנים, אלא הם מעוניינים בהשמדת השלטון שלהם והשתלטות על האדמה דה פאקטו

קרלטון

New member
ברור שהסיפור עם המשטר הציוני

איראן רוצה להשמיד את ישראל בדיוק באותה צורה שבה צפון קוריאה רוצה להשמיד את דרום קוריאה. מעבר לכל הדמוגגיה שיש בתקשורת, שים לב שהאיראנים מדברים נגד המשטר הציוני ולא נגד העם היהודי בכללותו, ואפילו אחמדינג'אד אמר שאין לו שום דבר נגד היהודים והציע משאל עם חופשי לכל האנשים בפלשתין על זהות המשטר הבא. כלומר, איומי ההשמדה אינם מכוונים לעבר העם היהודי כמו במקרה של היטלר, אלא נגד המשטר היהודי, "המשטר הציוני" באותה מידה הצפון קוריאנים אינם מעוניינים להרוג את כל הדרום קוריאנים, אלא הם מעוניינים בהשמדת השלטון שלהם והשתלטות על האדמה דה פאקטו
ברור שהסיפור עם המשטר הציוני
הוא דמגוגיה איראנית. באמת, משאל עם בפלשתין, הרי אפילו במדינה שלו הוא מחסל את האופוזיציה עם רובים.

קרלטון

New member
דרך אגב אני לא טוען שהם מעוניינים בהשמדת

דרך אגב אני לא טוען שהם מעוניינים בהשמדת
היהודים. אלא שחלק מהותי מהאידיאולוגיה שלהם הוא השמדת ישראל (כמדינה). זה גרעין חשוב בסט הערכים שלהם ואחד היעדים הנעלים שלהם. לעומת זאת, היריבות בין דר' וצפ' קוריאה יותר "סטנדרטית", היא פשוט ברמה אחרת. עובדתית, למרות האיזור המפורז הדרמטי, קיימים מגעים חיוביים בין המדינות ומסחר שוטף. באמת אני לא מבין איך אפשר להשוות מצב כזה לאיראן מול ישראל. אני סבור שאתה לא מייחס מספיק חשיבות ל-setup המנטלי ששולט בפעולותיו של קיצוני דתי ומכניס אותם יותר מדי למסגרת רציונלית מקובלת.

שיר ורד

New member
צפון קוריאה לא מאיימת להשמיד את דרום קוריאה

צפון קוריאה לא מאיימת להשמיד את דרום קוריאה
היא כן מאיימת להגיב בתגוגבה חמורה כנגד דרום קוריאה במקרה של מתקפה דרום קוריאנית/אמריקאית /בינלאומית עליה. בדומ לתגובות של מנהיגים מסוימים אצלנו על התנהלות מנהיגי המשטר הסורי שמאיים שאם לא יקבל את הגולן בשלום יקח אותו בכח. איראן מתנהגת שונה משאר העולם. ראשית, הנהגתה קוראת להשמדתה של ישראל. שנית, המשטר שלה מבצע מספר מהלכים מקבילים לקראת יעד זה. התמיכה שלהם בחמסטאן ובחיזבאללה היא הרבה מעבר לתמיכה בארגון "חופש" שמיועד להשיג שויון זכויות למיעוט נרדף. מדובר, בסיוע שנועד להפוך ארגונים אלו למדינות צבאיות עם כמויות נשק אדירות שיש לו מטרה אחת עיקרית, השמדת מדינת ישראל בדרך צבאית.

KobeRider

New member
אבל למה ההנחה שלך היא

הסכנה שאתה חושש ממנה היא כנראה זמנית
בהנחה שהאיראנים לא יצליחו להשמיד ערים שלמות, אזי לאחר ירידות מסוימות (להערכתי התיקון לא יעלה על 20%) המשק יתאושש ויעבור את הרמות בהם היה קודם המלחמה. לעומת זאת, קיים סיכון גבוה בהרבה והוא שישראל וארצות הברית ירתעו מפעולה יזומה כנגד איראן ואז בעוד מספר שנים, תודיע איראן שיש לה מספר פצצות גרעין ואם ישראל לא תפורק היא תשלח את הפצצוות אלינו. במקרה כזה, עצם האיום יגרום לבריחת כמעט כל המשקיעים הזרים, בריחת מרבית כספי העשירים מהבורסה בארץ לחו"ל, בריחה המונית של אזרחים בחמשת העשירונים העליונים מהארץ למדינות אחרות ,קריסת מחירי הנדל"ן, ירידה גדולה מהארץ ובהמשך גם בתל"ג. הסיכון במקרה כזה חמור בהרבה, ואין צורך אפילו ביריה אחת, מספיק לאיים. יתכן שהאיראנים יעשו ניסוי בנשק כזה כדי להוכיח שיש להם את היכולת לממש את איומם.
אבל למה ההנחה שלך היא
שעכשיו ניתן למנוע את זה, ובעתיד לא יהיה ניתן? כלומר למה מספר אתרים סודיים שבהם מיוצרים פצצות [עכשיו] שונה ממספר אתרים סודיים שבהם מאוכסנים פצצות [בעתיד]? ושאלה שנייה, למה אתה חושב שאירן שונה מכל המדינות שכן מחזיקות נשק גרעיני, אבל מעולם לא השתמשו בו או אפילו איימו להשתמש בו [למעט ארה"ב. אפילו במשר הטילים בקובה לא היה איום של שימוש בטילים]? אירן לא יותר קיצונית מפקסיטן למשל, או ברית המועצות בתקופות מההיסטוריה. ושאלה נוספת, האם תרחיש כזה שבו אירן מאיימת או מבצעת תקיפה על ישראל, לא יגרור מלחמה רבתי שתוצאתה היא מחיקת אירן? ואם כן, למה אתה חושב שהאירנים יתחילו תהליך כזה? ושאלה אחרונה שקשורה לשאלה השנייה, האם אתה חושב שזוהי סכנה שנשקפת מכל מדינה אוייבת לישראל? מה אם ערב הסעודית תתחיל פיתוח נשק גרעיני? מה לגבי מדינה שיש איתה שלום כמו מצרים? מה לגבי מדינה שיש איתה שלום ואז יש בה הפיכה? אממ... כמו למשל אירן. כלומר אני לא חושב שהתרחיש שאתה מתאר הוא לא אפשרי, אני פשוט שואל שאלות שקצת מקשות על ההסתברות שהוא אכן יקרה.

קרלטון

New member
תשובות

אבל למה ההנחה שלך היא
שעכשיו ניתן למנוע את זה, ובעתיד לא יהיה ניתן? כלומר למה מספר אתרים סודיים שבהם מיוצרים פצצות [עכשיו] שונה ממספר אתרים סודיים שבהם מאוכסנים פצצות [בעתיד]? ושאלה שנייה, למה אתה חושב שאירן שונה מכל המדינות שכן מחזיקות נשק גרעיני, אבל מעולם לא השתמשו בו או אפילו איימו להשתמש בו [למעט ארה"ב. אפילו במשר הטילים בקובה לא היה איום של שימוש בטילים]? אירן לא יותר קיצונית מפקסיטן למשל, או ברית המועצות בתקופות מההיסטוריה. ושאלה נוספת, האם תרחיש כזה שבו אירן מאיימת או מבצעת תקיפה על ישראל, לא יגרור מלחמה רבתי שתוצאתה היא מחיקת אירן? ואם כן, למה אתה חושב שהאירנים יתחילו תהליך כזה? ושאלה אחרונה שקשורה לשאלה השנייה, האם אתה חושב שזוהי סכנה שנשקפת מכל מדינה אוייבת לישראל? מה אם ערב הסעודית תתחיל פיתוח נשק גרעיני? מה לגבי מדינה שיש איתה שלום כמו מצרים? מה לגבי מדינה שיש איתה שלום ואז יש בה הפיכה? אממ... כמו למשל אירן. כלומר אני לא חושב שהתרחיש שאתה מתאר הוא לא אפשרי, אני פשוט שואל שאלות שקצת מקשות על ההסתברות שהוא אכן יקרה.
תשובות
1. מרכז ייצור מטבעו הוא הרבה יותר גדול, יקר ומורכב ממרכז אכסון / שיגור. אם הגיוני לפזר ב-4-5 מרכזי ייצור, אפשר לפזר גם ב-40 מחסנים או יותרר. לך תפציץ 40 אתרים שונים?! זה כמעט כמו הרדיפה המגוחכת שלנו במלחמת לבנון השנייה אחרי כל משגר ומשגר קטיושות. 2. כי זו מדינה דתית-פנאטית שלא מסתירה את שאיפותיה לגבי ישראל, וכי במקרה זה כן אפשר לפעול (אני לא חושב שארה"ב היתה יכולה לעשות משהו כדי למנוע את התגרענות ברה"מ). פקיסטאן והודו - שוב, הגיאוגרפיה משחקת פה תפקיד משמעותי. מדינת ישראל זה לא רק GDP כזה או אחר, זה X תושבים מרוכזים ב-Y קילומטרים עם שני נמלים ימיים ונמל תעופה בינ"ל אחד, עם 80% מהכלכלה או יותר באזור מצומצם. בהודו יש לך הרבה מרכזי שלטון אלטרנטיביים (וגם ככה הכל שם באנרכיה אז זה לא ישנה הרבה
) 3. אם איראן מאיימת זה לא עילה מספקת כדי לצאת למלחמה. איומים הם דבר שבשגרה. מתי היא כן תתקוף? קשה להיכנס לראש של המשטר הזה, אבל הנקודה היא שישראל לא יכולה להסתמך על הסתברות נמוכה לפי תורת המשחקים למשל שזה יקרה, הסיכון הוא פשוט גדול מדי. זה כמו שאתה עושה ביטוח למרות שאתה יודע שהתוחלת שלו שלילית. 4. להזכירך ישראל תקפה לא מזמן כור סורי בתהליכי בנייה. אז זה לא רק איראן. מה אם מצרים תעשה זאת? זאת שאלה אחרת, אבל מה שבטוח זה שאיראן גרעינית תדחוף עוד מדינות מוסלמיות להתגרענות. אם אתה רוצה למנוע תרחישים שערב הסעודית או מצרים ילכו לכיוון הזה אז הדבר הכי טוב שאתה יכול לעשות זה לעצור את איראן.

רוננין

New member
כשתתחיל מלחמה,כדאי יהיה לקנות מניות,כי צפוי

מה דעתכם .?1
אני כבר תקופה מתלבט ..אני לא איש של בורסה אני יותר מתעסק בנדל"ן ...בין השקעה להשקעה אני בבורסה עכשיו אני עומד לפני השקעה ויש לי מעל 1.6 מיליון ש"ח בבורסה אני מפוזר בין מניות לאג"ח גם קונצרניות ויש לי גם בבבורסה האמריקאית . בסה"כ אני ברווח יפה..ענין ההשקעה בנדל"ן לא בא מתי שאני רוצה.. אני מחכה להזדמנות ..ולא רוצה להיות לחוץ.....אבל הפחד הגדול שלי מהבורסה זה הענין האירני ... אין לי ספק שביום שתיירה היריה הראשונה הבורסה כאן תיפול אני מניח סדר גודל של 35-45% !! כל מי שאני מדבר איתו ..מסכים עם ההערכה הזאת . השאלה השניה ..מתי זה יקרה ?? אנחנו מחכים כבר 3 שנים ... או קיי כמה עוד ? אני מניח שמתחילת מאי הסבירות למלחמה עולה מאד והחודשים יוני יולי הם החודשים בעלי הסיכויים הגדולים ביותר בשנה זאת לפתיחת מהלך צבאי בין ישראל-ארה"ב לבין אירן-חיזבאללה . מה אתם חושבים ? מה אתם ממליצים לצאת מהבורסה כבר היום ? או לחכות ...כמה ?
כשתתחיל מלחמה,כדאי יהיה לקנות מניות,כי צפוי
לנו ניצחון אדיר,יותר ממלחמת 6 הימים.

y360a

New member
כשהאירני יכריז על השגת נשק גרעיני

מה דעתכם .?1
אני כבר תקופה מתלבט ..אני לא איש של בורסה אני יותר מתעסק בנדל"ן ...בין השקעה להשקעה אני בבורסה עכשיו אני עומד לפני השקעה ויש לי מעל 1.6 מיליון ש"ח בבורסה אני מפוזר בין מניות לאג"ח גם קונצרניות ויש לי גם בבבורסה האמריקאית . בסה"כ אני ברווח יפה..ענין ההשקעה בנדל"ן לא בא מתי שאני רוצה.. אני מחכה להזדמנות ..ולא רוצה להיות לחוץ.....אבל הפחד הגדול שלי מהבורסה זה הענין האירני ... אין לי ספק שביום שתיירה היריה הראשונה הבורסה כאן תיפול אני מניח סדר גודל של 35-45% !! כל מי שאני מדבר איתו ..מסכים עם ההערכה הזאת . השאלה השניה ..מתי זה יקרה ?? אנחנו מחכים כבר 3 שנים ... או קיי כמה עוד ? אני מניח שמתחילת מאי הסבירות למלחמה עולה מאד והחודשים יוני יולי הם החודשים בעלי הסיכויים הגדולים ביותר בשנה זאת לפתיחת מהלך צבאי בין ישראל-ארה"ב לבין אירן-חיזבאללה . מה אתם חושבים ? מה אתם ממליצים לצאת מהבורסה כבר היום ? או לחכות ...כמה ?
כשהאירני יכריז על השגת נשק גרעיני
או אחרי ניסוי מוצלח כל הבורסות בעולם יגיבו בפאניקה חלום הבלהות הוא לאו דווקא איום בשימוש ישיר של איראן אלא מסירתו של נשק כזה לארגון טרור באופן כזה שהאיראנים יכחישו כל קשר כמו שאנחנו מכחישים עכשיו את החסול בדובאי למעשה מסירה לארגון טרור עלולה להתגלות רק אחרי שהפצצה נכנסה לגבולות הארץ במכולה דרך הים ידוע שהמכס בודק רק באופן מדגמי חלק קטן ביותר מהסחורה שנכנסת פנימה

bigponzi

New member
שני צדדים לסוגיה

מה דעתכם .?1
שני צדדים לסוגיה
קודם כל, בהנחה ואותה מלחמה שתהיה לא תגרום לחורבן גדול כאן אלא משהו יותר בסגנון של מלחמת המפרץ, אין לך יותר מידי מה לדאוג כי תהיה פאניקה זמנית והכל יירגע. במקרה של מלחמה שתיצור חורבן חבל על הזמן. מצד שני, יש דרך פשוטה להמשיך להשקיע מבלי לדאוג לגבי הדברים ההללו, והיא לא להשקיע בישראל. יש מספיק מדינות בעולם, חלקן טובות יותר או פחות, ואפילו אם נניח שהכל אצלינו יהיה דבש קשה לי להאמין שמכל המקומות בעולם אנחנו המקום הטוב ביותר (במיוחד לאור הדאגות שלך). לך לבורסות בהונג קונג, דרום קוריאה, ארה"ב, קנדה, אירופה, ואולי ברזיל והודו, ותמצא מספיק השקעות חלופיות שיסירו דאגה מליבך בעניין האיראני.

חגי

New member
אם אכן תיפול פצצה גדולה מספיק אני מניח

מה דעתכם .?1
אם אכן תיפול פצצה גדולה מספיק אני מניח
שהבורסה ושוק האגח ישארו יציבים תקופה ארוכה מאד. מי שירוויח הם כותבי האוכפים כמובן. ברגע שיפתח המסחר , שזה עניין שיכול להתמשך כמה שנים...אלוהים גדול!

Eldadius

New member
זה תלוי בעצם בתוצאות

מה דעתכם .?1
זה תלוי בעצם בתוצאות
אם המלחמה תהיה מוגבלת, בטווח הרחוק לא יהיו לה השפעות, ואם האיראנים יזרקו לפה פצצת אטום- אז זה לא באמת ישנה מה עשית עם הכסף...

מצב
הנושא נעול.
למעלה